Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Dzierzgoń - podziemia w kościele Trójcy Przenajświętszej
Autor Wiadomość
kasiulka1991 

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 15:20   Dzierzgoń - podziemia w kościele Trójcy Przenajświętszej

Witam wszystkim bardzo serdecznie :) Jestem tutaj nowa ;-) Czy ktoś z forumowiczów był w podziemiach Trojcy Przenajświętszej ? Proszę o informacje dotyczące podziemi tego kościoła . Z góry wszystkim dziękuje
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Czw 18 Wrz, 2008 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 15:31   

kasiulka1991 napisał/a:
Witam wszystkim bardzo serdecznie
Dział do witania jest tu http://www.marienburg.pl/...p?p=37315#37315
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 16:10   Re: podziemia w kościele Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgon

kasiulka1991 napisał/a:
Witam wszystkim bardzo serdecznie :) Jestem tutaj nowa ;-) Czy ktoś z forumowiczów był w podziemiach Trojcy Przenajświętszej ? Proszę o informacje dotyczące podziemi tego kościoła . Z góry wszystkim dziękuje

witaj!
ja nie byłem, ale bardzo chętnie bym się tam wybrał - jeśli jesteś z Dzierzgonia i możesz to załatwić - just do it! :mrgreen:
_________________

 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 17:29   

Owszem jestem z DZierzgonia ale wiesz z tym wejściem do podziemi nie jest tak łatwo ponieważ proboszcz nie pozwala tam wchodzic i kazdemu wmawia ze wejscie jest zamurowane co nie jest prawdą... :-/
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 17:49   

zgłoś się do Piotrka Podlewskiego (nauczyciela historii w Dzierzgoniu) i powołaj na to forum.
jak go znam to załatwi z proboszczem co trzeba! ;-)
_________________

 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 17:55   

Jedno zdjęcie podziemi, jakie zrobiłem kiedyś znajdziesz pod tym adresem:
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=208. Ponieważ krypta pod prezbiterium jest oczywiście zamknięta można próbować zajrzeć tylko przez okienka, krtóre nie dość, że częściowo zamurowano, to jeszcze w środku przebiega pionowy pręt. A całości dopełniają pajęczyny (to te jasne smugi na zdjęciu).
Poza kryptą pod prezbiterium, pod posadzką kościoła znajduja się inne grobowce, o których wspomina protokół wizytacji kościelnej zamieszczony w książce ks. A. Szorca. W latach 90 XX wieku otwarto jakiś grobowiec (kryptę?), maczało w tym palce Towarzystwo Rozwoju Dzierzgonia, czy jakoś tak. Został przy tej okazji nakręcony materiał video, niestety mimo usilnych starań nie udało mi sie do niego dotrzeć. Kościołowi poświęcona jest praca E. Korpysz (Polecam!). zamieszczona w "Studia nad architekturą Gdańska i Pomorza" Warszawa 2004. A poza tym nie sa to jedyne dziertzgońskie podziemia. Krytpa znajduje sie podobno pod kosciołem św Ducha, a pochowani są w niej braciszkowie z dzierzgońskiego konwentu reformatów
A na temat samej krypty fragment z pracy B Schmida:
"Do historii krypty pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny, jest tu informacja dziekana Harwarta z 15 sierpnia 1882 w dosłownym brzmieniu:
„W aktach wizytacji kościelnej z 1601 jest krótka wzmianka. W 1637 mówi się o zniszczonym ołtarzu, jednak krypta jest zamykana, w 1669 jest wspominana jako zaniedbana i nie zamykana. W zachowanych aktach parafialnych nie ma nigdzie informacji, że pomieszczenia krypty zaczęto używać do chowania zwłok. W zachowywanej od 1691 roku księdze zgonów dopiero w listopadzie 1715 roku pojawia się wpis „sepultus in fornice ante majus altare in medio ecclesiae”. Od 1734 roku ten „fornix ecclesiae parochalis” jest często wspominany. Tak krypta stała się od 1715, względnie 1734 używana jako grobowiec. W 1813 jako ostatni został w niej pochowany Ignacy Bojanowski z Reichanders” (nie udało mi się ustalić dzisiejszej nazwy)

"Uzupełnieniem może być jeszcze notatka z wspomnianej wizytacji w 1647, w której „ capella sub minori choro" wymieniona jest jako kościół potrzebny po ówczesnym pożarze."

"Krypta znajduje się pod prezbiterium i była dostępna z zewnątrz przez drzwi w ścianie południowej, a z wewnątrz przez kręcone schody z góry. Sklepienie składa się z systemu trójkątnych pól na żebrach i gurtów z gładkiej murówki. Ostrołukowe okna są małe i murowane bez kamiennych profili. Później, po 1730 została ona podzielona wzdłuż ścianka działową na dwie połowy, połowa północna służy odtąd jak grobowiec, południowa jako skład sprzętów kościelnych."
_________________
Kumkacz1
Ostatnio zmieniony przez Kumkacz1 Wto 25 Mar, 2008 17:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 19:10   

Hagedorn napisał/a:
zgłoś się do Piotrka Podlewskiego (nauczyciela historii w Dzierzgoniu) i powołaj na to forum.
jak go znam to załatwi z proboszczem co trzeba! ;-)

Już rozmawiałam z panem na ten temat sprawa jest w toku. . .takze spokojnie ;-) Moze się uda wejść a bardzo bym tego chciała....
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 21:58   

Krypt pod dzierzgońskimi świątyniami jest trzy - dwie pod Katarzyną i jedno pod św. Duchem. W dwu byłem.
1. Pod prezbiterium Św. Katarzyny jest w zasadzie dolnym kościołem. W połówce (bo jest podzielone na pół na linii północ południe ścianą murowaną) znajduje się garaż księdza (chyba sie nie mylę). Wejście od strony południowej przez duże drzwi garażowe. Za ścianą, w drugiej połowie pomieszczenia, znajduje się kilkadziesiąt trumien z okresu około 1750 - 1800 (może są też starsze) ułożonych jedna na drugiej. W trumnach zachowane zmumifikowane zwłoki, zazwyczaj pozbawione głów ale w strojach pogrzebowych. Są malutkie zwłoki dziecka w białej tiulowej sukience, są zwłoki mężczyzny w długich butach z wywijanymi cholewami. Daty zgony napisane na czołach trumien. Ilość pochówków chyba powyżej 20. Wszystkie trumny otwarte, zwłoki było porozwłóczone po pomieszczeniu. Wkładaliśmy je do trumien około 1985 roku.
2. Krypta pod posadzką nawy głównej kościoła św. Katarzyny, obecnie niedostępna. Jej zarys znajduje się na planie świątyni opublikowanym przez B. Schmida w Die Bau und Kunstdenkmaler der Prowinz Westpreussen. Kreis Stuhm. Danzig 1909, (w załącznku graficznym poniżej).
3 Trzacia krypta zlokalizowana jest pod częścią wschodnią nawy kościoła klasztornego. Wejście do niej przez otwór w posadzce świątyni znajdujący sie w rejonie kaplicy Zawadzkich. Rzut krypty zaznaczony na rysunku Schmida. Wewnątrz w wąskim korytarzu cubicula, w których pochówki mnichów z zakonu. Na niektórych zamurowaniach zachowane napisy.
Opisany przeze mnie stan krypty dotyczy połowy lat 80-tych XX wieku.

krypta.jpg
Krypta pod prezbiterium
Plik ściągnięto 22799 raz(y) 64,62 KB

kościół rzut.jpg
Rzut kościoła św. Katarzyny
Plik ściągnięto 22799 raz(y) 106,99 KB

klasztorny.jpg
Klasztor
Plik ściągnięto 22799 raz(y) 104,84 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Wto 25 Mar, 2008 21:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 14:09   

Mógłby Pan opisać pomieszczenie czy znajdowały siuę tam jakieś figurki ; Czy korytarze wąskie są ???
 
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 16:58   

Przypuszczam, że ta niedostępna obecnie krypta była wcześniej dostępna po podniesieniu płyty nagrobej datowanej na 1347 rok, która leżała przed prezbiterium chyba do lat 90 XX w. Teraz została ona, jak przypuszczam przykryta nowa posadzką (bo chyba nikt jej nie wyrzucił??) i tym samym pleban ma poniekąd rację, że podziemia są zamurowane. Być może to do tej krypty zajrzano w latach 90 o czym pisałem w poprzednim poście - w tym czasie położono nową posadzkę Ciekawa jest informacja Kolekcjonera o braku głów u większości zwłok w krypcie pod prezbiterium. To najprawdopodobniej efekt działalności krasnoarmiejców, którzy „gospodarzyli” w kościele w pierwszych tygodniach po zdobyciu miasta (swoją drogą makabryczna pamiątka - zmumifikowana głowa "giermańca"). Poza tym pod posadzką kościoła jest jeszcze jeden grób, dokładniej w kaplicy św Krzyża – dziekana Niećlichowskiego, który odbudował kościół po pożarze w 1730 r.
A jeśli chodzi o figurki kiedyś była taka

Figura.jpg
Plik ściągnięto 22731 raz(y) 25,94 KB

Płyta.jpg
Plik ściągnięto 22737 raz(y) 59,28 KB

_________________
Kumkacz1
Ostatnio zmieniony przez Kumkacz1 Sro 26 Mar, 2008 17:04, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 19:21   

Wiem że ogólnie połowa podziemi jest zamurowana ale ogólnie wejście od strony południowej tam gdzie jest obecnie garaż napewno jest ponieważ jest tam sprzątane ....
 
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 20:29   

kasiulka1991 napisał/a:
Wiem że ogólnie połowa podziemi jest zamurowana ale ogólnie wejście od strony południowej tam gdzie jest obecnie garaż napewno jest ponieważ jest tam sprzątane ....

Strasznie to zawile, nie nadążam za waćpanną. Co jest sprzatane? garaż czy krypta
_________________
Kumkacz1
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 20:41   

Krypta patrzyłam przez okienko latarką...
 
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 20:45   

To chyba ta część w której w 2006 był skład rupieci wszelakich. Mnie nie udało się bezpośrednio nic zobaczyć. Cała wiedza na temat aktualnego stanu w/w pomieszczenia pochodzi z kliszy i matrycy światłoczułej.
_________________
Kumkacz1
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 20:46   

Jeszcze raz wyjaśnię - dostępna jest jedynie krypta pod prezbiterium. I to w części tzw. garażowej. Przejście do drugiej części - z trumnami w latach 80-tych było przez dziurę w ścianie. Teraz może być zamurowane.
I jeszcze w kwestii zwłok bez głów. Jak wspominała wówczas osoba związana z kościołem mieszkająca w Dzierzgoniu w latach 40-tych głowy uzywane były do "gry w .... ". Więc jednak nie zwycięzcy.
W krypcie nie ma korytarzy - jest jedno pomieszczenie ze sklepieniem gotyckim podzielone na dwie części.
W klasztorze jest to faktycznie korytarz (ale nie taki znów wąski) po bokach którego są zamurowane cubicula.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 20:53   

A ogólnie w krypcie pod prezbiterium nie było żadnych figurek podobnych do wyżej przedstawionej ?
 
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 21:10   

Ta była w lipcu ubiegłego roku. No chyba, że matryca miała zwidy
_________________
Kumkacz1
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 21:11   

Nie no jest ta figurka w krypcie :mrgreen:
 
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008 16:55   

Płyta nagrobna pochodząca z 1347 roku, leżąca przed ołtarzem została przeniesiona podczas remontu kościoła pod wschodnią ścianę prezbiterium (na lewo od ołtarza głównego) Jest starta, chociaż można dostrzec fragmenty minuskuły. W farze znajdowała się jeszcze jedna średniowieczna płyta nagrobna- w południowej części (przed kruchtą). Nie ma już po niej śladu.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008 17:47   

Cytat:
Płyta nagrobna pochodząca z 1347 roku
Wiadomo czyja? Co jest napisane?
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008 22:00   

Aida napisał/a:
Wiadomo czyja? Co jest napisane

tu jest tekst

Dzierzgoń.jpg
Plik ściągnięto 18396 raz(y) 106,97 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Czw 24 Kwi, 2008 22:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Nie 18 Maj, 2008 17:30   

A czy ktoś z Państwa ma przetłumaczone ten tekst na język polski???
 
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Nie 18 Maj, 2008 17:46   

Tekstu z płyty nie, już w początkach XX w był częsciowo zatarty, natomiast rozdział z książki Schmida poswięcony zabytkom Dzierzgonia tak.
_________________
Kumkacz1
Ostatnio zmieniony przez Kumkacz1 Nie 18 Maj, 2008 17:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Nie 18 Maj, 2008 17:58   

A czy istniałaby taka możliwość że Pan mógłby mi przesłać na pocztę ten rozdział ???
 
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Nie 18 Maj, 2008 18:44   

Czy mają Państwo jakieś starsze zdjęcia kościoła Trójcy Przenajświętszej ??? Jeśli tak to proszę o wstawkę. Z góry dziękuje:*
 
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Nie 18 Maj, 2008 18:52   

kasiulka1991 napisał/a:
Czy mają Państwo jakieś starsze zdjęcia kościoła Trójcy Przenajświętszej ??? Jeśli tak to proszę o wstawkę. Z góry dziękuje:*


A nie wysyłałem ci ich na e-maila??? Jeżeli nie, to powiedz mi który to i w której części miasta się znajduje, bo mam już zamieszanie w głowie który to kościół (jak zwykle z kościołami w Dzierzgoniu).
_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
kasiulka1991 

Wysłany: Nie 18 Maj, 2008 18:54   

Owszem lecz może inni forumowicze mają inne zdjęcia...
 
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Nie 18 Maj, 2008 19:50   

Wysłałem Ci informację na pw. Sprawdź swoja pocztę. Dotyczy to też ew. zdjęć
_________________
Kumkacz1
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Nie 28 Cze, 2009 11:29   

Wracając do tematu krypty pod kościołem parafialnym, znalazłem ostatnio w "Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i Innych Krajów Słowiańskich", Warszawa 1880 taka informację:

"Kaplica polska znajdowała się od dawna pod powyższym kościołem św. Katarzyny na dole jakby w podziemnej krypcie. Tytuł miała św. Maryi Magdaleny albo św. Anny. W niej to za krzyżaków Polacy tutejsi odprawiali swoje nabożeństwo i kazań słuchali polskich, gdyż w głównym kościele u góry tylko Niemcy się znajdowali. R. 1607 przed spaleniem w dobrym jeszcze była stanie, ale już kazań więcej nie prawiono za polskich rządów"
_________________
Kumkacz1
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Nie 09 Sie, 2009 12:17   

Nie ma sensu otwierania nowego wątku o samym kościele, wstawię więc tu kilka ujęć samego kościoła.

_MG_7854.JPG
okna do podziemi???
Plik ściągnięto 17629 raz(y) 115,98 KB

_MG_7857.JPG
Plik ściągnięto 17629 raz(y) 116,99 KB

_MG_7848.JPG
Plik ściągnięto 17629 raz(y) 103,44 KB

_MG_7852.JPG
Plik ściągnięto 17629 raz(y) 108,03 KB

_MG_7853.JPG
Plik ściągnięto 17629 raz(y) 100,58 KB

_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group