Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Po co?
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 21:20   Po co?

Witam pstrykaczy

Przy okazji pojawienia się nowej serii aparatów Sony serii Alfa i modelu DSLR-A350 (jeden z serii), mam do was pytanie, czy jest potrzebne 14,2 megapiksela??? Taki JPG waży 14 mega :shock: (4592 x 3056 (14M)) Czy to nie przerost formy nad treścią?
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 21:23   

Może dla profesjonalistów się przyda, ale ja żadnego nie znam...

I jeszcze jedno przydatne zastosowanie dla... 100MPx tak fajnie się wykadrowuje elemencik i w zagadki :mrgreen:

Innych sensownych zastosowań nie znajduję.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
tra 


Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 14:52   Re: Po co?

Azaziz napisał/a:
Witam pstrykaczy
Taki JPG waży 14 mega :shock: (4592 x 3056 (14M)) Czy to nie przerost formy nad treścią?


Witam !
Chyba masz na myśli RAW a nie JPEG ?

U mnie w Canonie 400d (10,1 MP) RAW zajmuje ok. 11 MB a JPEG 3,2 MB.

A czy to przerost formy nad treścią ? chyba nie ! trzeba iść z postępem :)
Jak to mówią większa matryca mniejsze szumy, przez co możemy uzyskać lepszą jakość fotki.
To tylko moje zdanie :)
pzdr.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 14:59   

Z zajęć z fotografii utkwiła mi w pamięci informacja, że rozdzielczość aparatów cyfrowych jest wciąż za mała na duże formaty. I to fakt: wciąż jeszcze jesteśmy na etapie kiedy rzeczywiście dobrej jakości odbitkę formatu powiedzmy metr na 3/4 da się zrobić tylko optyczno-chemicznie. Więc super, że jest postęp w tym kierunku. :)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 16:08   

Aida napisał/a:
kiedy rzeczywiście dobrej jakości odbitkę formatu powiedzmy metr na 3/4 da się zrobić tylko optyczno-chemicznie

bo oczywiście takie odbitki robimy sobie codziennie, po każdym spacerku! :mrgreen:
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 18:06   Re: Po co?

tra napisał/a:

Chyba masz na myśli RAW a nie JPEG ?

U mnie w Canonie 400d (10,1 MP) RAW zajmuje ok. 11 MB a JPEG 3,2 MB.


Nie wiem, to info ze strony producenta, u mnie w 8 mp jpg zajmuje ok 3,5-4,5 mega
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pią 21 Mar, 2008 18:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fotonet
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 02:24   Magiczne Mega Piksele

Rozdzielczość to jedna sprawa ale czasami ważniejsza jest wielkość matrycy. Dobrze jeśli matryca aparatu oprócz wysokiej rozdzielczości będzie jak największych rozmiarów. Większa matryca to większe piksele. Im większe piksele tym generują one silniejszy sygnał co daje w efekcie mniejszy szum oraz zniekształcenia barwne . Matryca wymiarach APS-C czyli 22×15 mm mającą 6 MP może dawać lepszą jakość odwzorowania od matrycy 6×4 mm z 9 czy 10 MP. Im więcej pikseli upchniemy na matrycy tym ich rozmiary będą mniejsze a co za tym idzie ilość światła padająca na pojedynczy piksel będzie mniejsza. Przyjmując stałą czułość przetwornika obrazowego otrzymamy więc proporcjonalnie słabszy sygnał i będziemy musieli zastosować wyższe wzmocnienie a co za tym idzie otrzymamy większe zakłócenia obrazu min. szumy. Osobną sprawą jest rodzaj matrycy CCD czy CMOS, które ze względu na swoją konstrukcję różnie realizują swoją funkcję ale to już materiał na inną dyskusję. Matryca jest detektorem. W pewnym uproszczeniu, można powiedzieć, że zbudowana jest z pikseli, których zadaniem jest wychwytywaniem fotonów, które nań padają. Następnie fotony te, zostają zamienione na napięcie elektryczne które po odpowiedniej daje nam wynikowy obraz. Matryca daje sygnał proporcjonalny tylko co do wartości padającego światła więc obraz byłby w odcieniach szarości dlatego nie bez znaczenia jest sposób obróbki tego sygnału zaczynając od maski kolorów i dalej rozmieszczenie wzmacniaczy w torze wizyjnym, zastosowane procesorów obrazu realizujących korektę kolorystyczną, odszumianie, wyostrzanie itp. Czasami bywa, że taka sama matryca w dwóch różnych systemach daje zupełnie inne efekty. Czasami zwiększanie ilości pikseli na małej matrycy zamiast wzrostu ilości detali może dać efekt odwrotny gdyż z powodu większych zakłóceń algorytmy redukcji szumu będą musiały działać agresywnie i spowodują utratę szczegółów. Jednak takimi drobiazgami nie przejmują się producenci aparatów gdyż ilość MP jest znakomitym hasłem marketingowym i dla wielu użytkowników wyznacznikiem klasy aparatu.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 13:32   

Cytat:
nie bez znaczenia jest sposób obróbki tego sygnału zaczynając od maski kolorów

Czy to znaczy, że można obrabiać czarno białe fotografie nakładając na nie sztucznie za pomocą jakichś tam algorytmów kolory? Czy z czarno-białego zdjęcia program może odgadnąć kolor? Może są takie softy do kolorowania czarno-białych fotografii (np. w filmie)? Czy można by wziąć foto c.-b. przemielić przez soft i wyplułby kolorowy?
Cytat:
Czasami zwiększanie ilości pikseli na małej matrycy zamiast wzrostu ilości detali może dać efekt odwrotny gdyż z powodu większych zakłóceń algorytmy redukcji szumu będą musiały działać agresywnie i spowodują utratę szczegółów.

To na co zwracać uwagę przy zakupie? Na jakie dane? Żeby szczegóły były jak największe mem na myśli, tzn. najlepsza jakość obrazu przy największej możliwej rozdzielczości? Jakoś to chyba uwzględniane jest w specyfikacji, czy może się mylę?
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
fotonet
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 14:21   Mega Piksele cd.

Aida napisał/a:
Cytat:
nie bez znaczenia jest sposób obróbki tego sygnału zaczynając od maski kolorów

Czy to znaczy, że można obrabiać czarno białe fotografie nakładając na nie sztucznie za pomocą jakichś tam algorytmów kolory? Czy z czarno-białego zdjęcia program może odgadnąć kolor? Może są takie softy do kolorowania czarno-białych fotografii (np. w filmie)? Czy można by wziąć foto c.-b. przemielić przez soft i wyplułby kolorowy?
Cytat:
Czasami zwiększanie ilości pikseli na małej matrycy zamiast wzrostu ilości detali może dać efekt odwrotny gdyż z powodu większych zakłóceń algorytmy redukcji szumu będą musiały działać agresywnie i spowodują utratę szczegółów.

To na co zwracać uwagę przy zakupie? Na jakie dane? Żeby szczegóły były jak największe mem na myśli, tzn. najlepsza jakość obrazu przy największej możliwej rozdzielczości? Jakoś to chyba uwzględniane jest w specyfikacji, czy może się mylę?


Jeśli chodzi o maskę kolorów jest ona rodzajem matrycy z kolorowych filtrów napylona bezpośrednio na detektor obrazowy. Filtry te przepuszczają światło o różnej długości fali dzięki temu możemy uzyskać odwzorowanie barwne. Ma to jednak miejsce od razu przy rejestracji obrazu i nie ma nic wspólnego z kolorowanie czarno-białych zdjęć. Kolorowanie czarno-białych zdjęć to zupełnie inna sprawa i do tego dosyć skomplikowana choć coraz częściej dostępne są technologie wspomagające ręczną prace. Np. http://www.blackmagic-color.com/?xcmpx=2560
Jeśli chodzi o wybór sprzętu to sprawa jest nie mniej skomplikowana. Nie ma jednego parametru decydującego o jakości sprzętu. Sama matryca to nie wszystko, jest jeszcze nie mniej ważna optyka i elektronika odpowiedzialna za przetwarzanie sygnału i jeszcze parę innych elementów. Dobór aparatu to dosyć indywidualna sprawa i każdy musi dostosować go do własnych potrzeb. Dobrze jest móc przetestować sprzęt aby sprawdzić czy spełnia nasze wymagania.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 14:46   

fotonet napisał/a:
Jeśli chodzi o wybór sprzętu to sprawa jest nie mniej skomplikowana. Nie ma jednego parametru decydującego o jakości sprzętu.


Najważniejszym pytaniem jest: Do czego ma nam służyć taki sprzęt?
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 15:33   

Azaziz napisał/a:
Najważniejszym pytaniem jest: Do czego ma nam służyć taki sprzęt?
To akurat jasne, pytanie jeszcze jakie parametry są najistotniejsze przy różnych zastosowaniach. Ale to już chyba temat na osobną dyskusję. :)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 16:02   

Aida napisał/a:
To akurat jasne


Tak? Do czego? Dla przykładu robienie tylko zdjęć rodzinnych to Nikon D300 jest zbędny.
Co chesz fotografować i w jakim celu pod tym kątem dobierasz sprzęt pod względem parametrów i ceny.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Mar, 2008 16:10   

Azaziz napisał/a:
Tak? Do czego?
Mam na myśli, że jasne, że się wybiera sprzęt pod kątem zastosowania. Ja np. głównie robię zdjęcia w ruchu, zdjęcia makro oraz architekturę. Do tego wszelkie efekty świetlne mnie interesują. Zaraz się zrobi Oftop. ;)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 17:47   

A moze taki gadżecik :hihi:

20081127_160622.JPG
Plik ściągnięto 12476 raz(y) 108 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 18:18   

Ile to waży??? To podwodne?
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 21:02   

WOW, ale cacko. Aida, o cenę się lepiej zapytaj bo niektóre mogą kosztować jak dobry samochód, czyli 50000zł, więc bardzo drogo.
_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
gacek 

Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 21:09   

hmm wg mnie warto kupować aparaty o większej ilości pikseli, tylko jak to fotonet napisał - trzeb zwrócić uwagę na jakość tej matrycy...

Mi ogólnie marzy się SONY ALFA 350 - posiadam OLYMPUS MJU 1010 i w zasadzie te 2 aparaty by fotoamatorowi wystarczyły na początek.

Gdy byłem na wycieczce w Turcji, poznałem tam kolegę, który posiadał właśnie dwa aparaty:
- lustrzankę (jakąś SONY)
- kompakt (coś w granicach 5 Mpx)

lustrzanka robiła świetne foty pleneru a gdy mieliśmy jechać na safari kompakt się przydał...

Kiedyś widziałem w jakimś czasopiśmie aparat 100 mpx trochę duży był i strasznie drogi.. podobno świetny do robienia zdjęć które były wykorzystywane później w wielkich reklamach... więc im więcej mpx tym lepiej ;-) :ok:
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 21:41   

Bartosz napisał/a:
o cenę się lepiej zapytaj
Lepiej nie, bo jeszcze się dowiem. ;)
Przy wybieraniu trzeba zwracać uwagę na realne piksele, no i na światłoczułość. Ja mam teraz dobry aparacik kompaktowy ale kiepsko łapie światło.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 21:58   

Bartosz napisał/a:
bardzo drogo
To cacko miało cenę 28 000 €
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 22:00   

Uuuuuuuuu ale sumka ok 100 tys zł. a ile to ma przybliżenia? :-)
Ostatnio zmieniony przez Mr.Kłosik Pon 01 Gru, 2008 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 22:00   

Bartosz napisał/a:
kosztować jak dobry samochód, czyli 50000zł,


Za taką kasę to raczej nie zbyt dobry :hihi:
 
 
Szpak 


Wysłany: Sob 14 Lut, 2009 13:33   

Aparaty z dużą matrycą i dużą ilością pikseli przydają się do zdjęć przyrodniczych.Fotografowany wtedy z dużej odległości obiekt np ptak można wykadrować i powiększyć nie tracąc na szczegółach.Tzn. zawsze się traci ale z 15 mln można już coś zrobić.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 15 Kwi, 2009 18:43   Re: Po co?

Szninkiel napisał/a:
Witam pstrykaczy

Przy okazji pojawienia się nowej serii aparatów Sony serii Alfa i modelu DSLR-A350 (jeden z serii), mam do was pytanie, czy jest potrzebne 14,2 megapiksela??? Taki JPG waży 14 mega :shock: (4592 x 3056 (14M)) Czy to nie przerost formy nad treścią?

DSLR-A900 Lustrzanka cyfrowa o rozdzielczości 24,6 megapiksela
http://www.sony.pl/produc...l-slr/dslr-a900
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 15 Kwi, 2009 18:46   

Sony lubi liczby? :-D I nie tylko on ;-)
http://www.optyczne.pl/92...Wst%C4%99p.html
http://www.optyczne.pl/95...Wst%C4%99p.html
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sro 15 Kwi, 2009 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szpak 


Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009 17:24   

Właśnie kupiłem sony alfa 350k i jestem zadowolony.Oczywiście body bez kitu
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Kwi, 2009 08:05   

Noooo, to co pisałem kiedyś o pikselkach to zamierzchła przeszłość, obecnie to >20 mega to już powoli standard ;-)

Ale pojawiają się ciekawostki, np:

Olympus SP-590 UZ - kompakt z zoomem optycznym 26x :shock:

Casio Exilim HS EX-F1 - kompakt z migawką 60 - 1/40 000 s i tryb seryjny 60 zdjęć/ s. :-) w 6 mega
 
 
Szpak 


Wysłany: Pon 20 Kwi, 2009 20:11   

Nie dość, że ma możliwość nagrywania filmów Full HD, czyli z prędkością 60 kl/s i rozdzielczością 1920x1080, to posiada tryby filmowania z szybkością 300 kl/s przy rozdzielczości 512x384, 600 kl/s przy 432x192 pikseli i 1200 kl/s przy 336x96 pikseli. Tak szybkich kamer można jedynie szukać na rynku profesjonalnym. Ceny są jednak zaporowe i na przykład za kamerę wykonującą 1000 kl/s przy rozdzielczości 800x600 pikseli należy zapłacić blisko 30000 PLN. Casio F1 od 2800PLN (na ceneo).
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group