Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa Cerkiew - mennonici
Autor Wiadomość
reckoner 

Wysłany: Sro 19 Mar, 2008 22:52   Nowa Cerkiew - mennonici

Witam

Nie wiem czy temat nie był już wcześniej poruszany na forum ( użyłem opcji szukania postów, lecz niczego nie znalazłem).

Mam pytanie dotyczące osadnictwa Mennonitów w miejscowości Nowa Cerkiew. Czy ktoś z Państwa zna historię znajdujących się tam domów podcieniowych ? Może dysponują państwo literaturą związaną z tym zagadnieniem? Za wszelkie informację będę niezwykle wdzięczny. Proszę pisać na adres loveball@wp.pl jeśli mają Państwo jakieś zdjęcia, stare mapy lub informacje. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Pon 06 Lip, 2009 11:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 00:13   

W Nowej Cerkwi nie było gminy mennonickiej, najbliższy Bettenhaus znajdował się w Palczewie, drugi w Stawcu koło Lubieszewa. Właśnie na tym cmentarzu znajdują się pochówki Mennonitów z Nowej Cerkwi (wydaje mi się, że je tam widziałem) W samej Nowej Cerkwi takich grobów nie ma.
Natomiast domy podcieniowe w tej wsi należały do Mennonitów Pennera,Fasta, Classena. Te nazwiska są na pewno mennonickie. Nie znam nazwisk właścicieli pozostałych domów podcieniowych (dwa obiekty) a także innych budynków drewnianych). Mozna spodziewać się także mennonickich właścicieli w części przywałowej wsi.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
marsak 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 21:42   

Ze Stawcem sie zgadza. Tylko, że na dzień dzisiejszy poza resztkami zielonego płotka (rozebranego przez mieszkańców na opał) i tabliczki na drzewie, informującej o historii tego miejsca niewiele jest tam już do oglądania.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 21:46   

marsak napisał/a:
niewiele jest tam już do oglądania

To chyba nieprawda - byłem tam jesienią 2007 roku i nagrobki stały. Jest ich tam kilkadziesiąt. Postaram się wstawić zdjęcia - ale nie dzisiaj. Ale jeśli cmentarz został zniszczony to jest to największy skandal ostatnich lat :evil:
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
marsak 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 21:52   

Byłem tam dzisiaj, wprawdzie przysypane śniegiem, ale wydaje mi się, że ubytek pomników znaczny (chyba, że te co stały już leżą). Ogrodzenia na pewno. Będę to pstryknę fotkę dla porównania.
Ostatnio zmieniony przez marsak Czw 20 Mar, 2008 21:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 20 Mar, 2008 22:30   

Nie mam widoku ogólnego - wstawiam jedną fotkę - wrzesień 2006 - trochę widać otoczenia.

Stawiec 1.jpg
Plik ściągnięto 11103 raz(y) 103,07 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
reckoner 

Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 13:51   

Witam

Dziś odbyłem wycieczkę w okolice Nowej Cerkwi, oto zdjęcia.

http://picasaweb.google.c...tarzZaNowCerkwi

p.s Cmentarz w Stawcu jest w dobrym stanie, niczego nie ubyło, zdjęcia wrzucę wieczorem.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 17:44   

reckoner napisał/a:
Cmentarz w Stawcu jest w dobrym stanie

UFFFFFF 8-)
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Pią 21 Mar, 2008 17:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2010 21:55   

kolekcjoner napisał/a:
W Nowej Cerkwi nie było gminy mennonickiej, najbliższy Bettenhaus znajdował się w Palczewie


Wydaje mi się, że w Palczewie nie było Bettenhausu, raczej w Pordenowie - filia Lubieszewa (Stawca).
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2010 22:09   

francula napisał/a:
Wydaje mi się, że w Palczewie nie było Bettenhausu, raczej w Pordenowie - filia Lubieszewa (Stawca).

Oczywiście moja pomyłka - chodziło mi o Pordenowo :ops: a napisałem Palczewo.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group