Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Hitlerowskie militaria znalezione na strychu
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 08:03   Hitlerowskie militaria znalezione na strychu

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/14/3057
Cytat:
Hitlerowskie militaria znalezione na strychu

NOWY STAW. Niemiecki mundur, broń, hitlerowską flagę, portrety wodza III Rzeszy i kilka innych drobiazgów – historycznych pamiątek z czasów II wojny światowej znaleziono na strychu jednego z budynków w Nowym Stawie.


W piątek około godziny czternastej pracownicy firmy budowlanej remontującej budynek przy ulicy Młyńskiej natrafili na ten „wojenny skarb”. Ukryty był pod drewnianą podłogą i przeleżał pod nią około 65 lat.
- Kto by się spodziewał, że coś takiego odnajdzie się w moim domu – mówi pan Marek Sierac. – Mieszkamy tutaj od 1973 roku i prawdę mówiąc w ogóle ze strychu nie korzystaliśmy. Prawie nikt tam nie chodził, bo nie było takiej potrzeby. Wiadomo – strych to strych. Jak zobaczyłem, co było pod podłogą, to aż mi serce podeszło do gardła z wrażenia. Czasem ludzie opowiadali, że znajdowali jakieś stare poniemieckie gazety, którymi dawni mieszkańcy uszczelniali futryny drzwi i okien, ale nie broń – kończy pan Marek.
Znalezione rzeczy znajdują się obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Malborku.
- Zrobimy dokumentację fotograficzną i opisową odkrytych przedmiotów – Natasza Korecka z KPP. – Co się z nimi stanie, jeszcze nie wiemy. Możliwe, że zostaną przekazane jakiemuś muzeum.
Jak nas poinformowała nowostawska policja, która przyjęła zgłoszenie o odkryciu hitlerowskich pamiątek, mundur uległ znacznemu zniszczeniu, ale broń – pistolet i wiatrówka – zachowały się w dobrym stanie.
Ciekawe, co jeszcze kryją strychy nowostawskich domów?

Autor: Paweł Paziak Źródło: Gazeta Malborska


Maciek, ty się tylko nie denerwuj ;-)

2.jpg
fot: Paweł Paziak - GM
Plik ściągnięto 31538 raz(y) 64,46 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 08:23   

Auuuć :shock:

Cytat:
aż mi serce podeszło do gardła z wrażenia


Podeszło by mu jeszcze bardziej, gdyby wiedział ile to jest warte na allegro. :hahaha:
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 09:30   

duśka napisał/a:
gdyby wiedział ile to jest warte na allegro.
słówkiem by nie pisnął
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 09:48   

kurcze, spóźniłem się z tym strychem... :mrgreen:
ale tyle jeszcze dobra leży po strychach, piwnicach, zakopane w ogrodach - nie dziś to jutro!
:peace:
_________________

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 09:58   

Tak prawnie to jak to jest we własnym domu znalezione to chyba nadal jego, czy się mylę?
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 10:01   

Feuchtwangen napisał/a:
Tak prawnie to jak to jest we własnym domu znalezione to chyba nadal jego, czy się mylę?

wg mnie tak jest - ewentualnie samą broń mogą zabrać...
_________________

 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 10:03   

Ale z artykułu wychodzi, że komenda już na tym łapska położyła.
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 10:08   

No taak, broń palna, symbole nazizmu...
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 10:18   

duśka napisał/a:
Ale z artykułu wychodzi, że komenda już na tym łapska położyła.

standardowa praktyka.
mój kolega z Wrocławia zbierał swego czasu broń białą: zardzewiałe bagnety, kordziki, noże, czasem szabelka mu wpadła w ręce. ktoś go zakapował policji - zrobili nalot w kominiarkach, rzucili na glebę, zabrali wszystko. potem rozprawa, biegli, wyszło, że to niegroźna kolekcja staroci - przeprosiny etc., ale w tzw. "międzyczasie" cały zbiór... wyparował!
gliniarze wszystko sprzedali po cichu, pewni swego - a jeszcze artykuł był w gazecie o tym, jak dzielna policja zlikwidowała "groźny arsenał broni"...
odwoływał się potem, pisał, ale nie wiem czy choć parę groszy odszkodowania dostał - w każdym razie przestał juz zbierać cokolwiek - odechciało mu się...
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 11:22   

na każdą broń trzeba mieć pozwolenie poniżej wyciąg z Ustawy o broni i amunicji
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 11:25   

Bosssshhh ja to nawet nie skomentuję tego zdarzenia,bo jeszcze zejdę na zawał.Odnośnie broni,to rozumiem,że należało ją zdac,ale reszta znaleziska prawnie należy do właściciela domu.Nie jest to też w żaden sposób propagowanie nazizmu. :cry:
 
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 11:34   

Cytat:
Kto by się spodziewał, że coś takiego odnajdzie się w moim domu – mówi pan Marek Sierac. – Mieszkamy tutaj od 1973 roku i prawdę mówiąc w ogóle ze strychu nie korzystaliśmy. Prawie nikt tam nie chodził, bo nie było takiej potrzeby. Wiadomo – strych to strych.

Już widzę jak w Nowym Stawie (i nie tylko tam) ludziska wyrywają deski w podłogach i na ścianach swoich strychów w poszukiwaniu cennych pamiątek.
A swoją drogą jak można przez tyle lat nie odwiedzać strychu, chociażby w celu sprawdzenia stanu zabezpieczenia ppoż, szczelności kominów itp?
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Mar, 2008 11:56   

Może jak powstanie muzeum w Nowym Stawie Pana Agejczyka w "ołówku"(?) to znajdą się tam te eksponaty na wystawie. :-)
 
 
senior 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008 15:39   czy mieli prawo?

Jeśli chodzi o kwestie prawne konfiskaty to wątpliwa sprawa. Prawo polskie stanowi iż wszelkie rzeczy znalezione w ziemi należą do Państwa i znalazca może w zamian uzyskać dyplom lub gratyfikację finansową. Jeśli zaś chodzi o znalezisko w budynku to wtedy prawa do znaleziska ma właściciel budynku. Policja miała prawo skonfiskować broń ale jeśli nieopacznie skonfiskowała inne rzeczy musi to zwrócić. Jeśli chodzi o pamiątki z symbolami nazistowskimi to na dole wklejam paragraf regulujący tą kwestię z którego wynika że w tym przypadku nie mogło być to podstawą do konfiskaty. Polecam portal odkrywca.pl tam jest wiele opisanych problemów co do praw własności znalezisk.

Dzięki uprzejmości Mariusza Krasowiaka koordynatora z zespołu ALLEGRO
"Nawiązując do naszej rozmowy na temat symboli nazistowskich na przedmiotach zabytkowych przesyłam informacje, jakie udało mi się wydobyć z pomocą naszych prawników, wraz z krótkim uzasadnieniem.

Kodeks Karny art 256 „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Propagowanie w ujęciu art. 256 k.k. oznacza każde zachowanie, polegające na publicznym prezentowaniu, z zamiarem przekonania do niego, faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Z tego stanowiska wynika, że odpowiedzialności karnej podlega nie tylko ten, kto publicznie pochwala i w ten sposób propaguje rządy A. Hitlera, ale także publicznie prezentuje symbole lub gesty faszystowskie, w zamiarze przekonania innych do takiej ideologii. Innymi słowy, odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 256 k.k. powinni podlegać tylko ci sprawcy, którzy dopuścili się propagowania - czyli publicznego prezentowania z zamiarem aprobaty i przekonania do faszystowskiego ustroju państwa. Tylko w takim przypadku ideologii faszystowskiej należy się sankcja karna."


temat trochę stary ale może kogoś jeszcze interesuje. Może ktoś z nas będzie miał kiedyś podobny "problem" :-)
Ostatnio zmieniony przez senior Wto 15 Kwi, 2008 15:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008 23:38   

Niestety z tego co się dowiedziałem,właściciel domu stwierdził,że te rzeczy nie należą do niego i on nie chce ich widziec na oczy bo to poniemieckie. :-| Cóż,według mnie gdyby dowiedział się za ile mógłby to sprzedac,to faktycznie zszedłby na zawał.Lecz głupich...eeee zresztą nieważne :cry:
 
 
 
tra 


Wysłany: Sob 03 Maj, 2008 10:17   

O ile mnie wzrok nie myli to chyba Walther P38 też taki znaleźliśmy razem z bagnetem był zamurowany w ścianie.
 
 
sebastian 
ochócki

Wysłany: Sob 03 Maj, 2008 17:38   

Nie, to P 08. Oddał Policji kilka tysięcy.
_________________
---
 
 
VOO1 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 08:11   

NO TO LECIMY .....
Furazerka m34 DRK
Bluza HJ
Czapka HJ
Czapka/KEPI/ partyjna SA
Szkoda ze jedno zdjecie i jeszcze w takim stanie jakby te adolfy były najwazniejsze hegh
Parabelka tez ładna 8-)
Ciekawi mnie natomiast podejscie ludkow tu ... ze co ze stacił, ze policji oddał ???? lepiej niech jakas łachmyta to trzyma w domu niźli pokazac to w muzeum ehhhh... co za czasy ...co do zarobku to sa lepsze portale niż alle .. gdzie cene mozna liczyc w setkach i tysiacach dolarów :evil: za podobne artefakty
pozdr V
_________________
PreludeTeamPoland
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 16:41   

VOO1 napisał/a:
Ciekawi mnie natomiast podejscie ludkow tu ... ze co ze stacił, ze policji oddał ???? lepiej niech jakas łachmyta to trzyma w domu niźli pokazac to w muzeum ehhhh... co za czasy
Na jakim Ty świecie żyjesz? O jakim mówisz muzeum? Eeeee , zresztą nieważne... :-|
 
 
 
VOO1 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 06 Maj, 2008 08:18   

Powiem szczerze bardzo intrygujaca odpowiedź pełno w niej uzasadnień nie ma co ....rozumiem ze tak szanujesz mnie, że na nic wiecej cie nie stać .... Tak muzea są bleee i do bani . A ten łos oddał to jeszcze skorumpowanej policji,i ktora teraz ukradnie sama sobie te prabelum i wsadzi do własnej domowej kolekcji
he he he
_________________
PreludeTeamPoland
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 06 Maj, 2008 10:06   

VOO1 napisał/a:
rozumiem ze tak szanujesz mnie, że na nic wiecej cie nie stać
Nie dopowiadaj sobie czegoś,co nie istnieje,bo ja czegoś takiego nie cierpię :evil: Najpierw musiałbym Cię poznac ,aby stwierdzic czy szanuję Ciebie,czy też nie.Szacunek należy się każdemu i tak podchodzę do Twojej osoby,a na powyższy temat nie mam już ochoty się wypowiadac i tyle z mojej strony.Jeśli wiesz lepiej co i jak to się nie spieram. :peace:
 
 
 
VOO1 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 06 Maj, 2008 16:25   

Jakosc wypowiedzi ma sie wprost proporcjonalnie do szacunku wobec innych userow
Skoro podajesz jakąś tezę to ją udowodnij ,poprzyj jakimś ciekawym argumentem .. bo takie bicie piany jest dobre ale na ciasto OVER
Jesli coś cytujesz to cytuj całe zdanie aby nie zatraciło sensu ...
pozdr V
_________________
PreludeTeamPoland
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2008 07:42   

Przepraszam, że się odzywam, ale już nie mogę czytać tego co tutaj sie ostatnimi czasy zamieściło.
VOO1 wejdź na www.odkrywca.pl i przedstaw tam swoje teorie. Zobaczymy jak tam z Tobą będą rozmawiali. Tam dopiero zobaczysz co to znaczy szacunek do innych userów. Wlazłeś w temat i robisz bagno wieszając się na Kugla i przypisując innym propagowanie teorii o łosiach i skorumpowanych policjantach. Ja jak dotąd nie zauważyłam jak żadnej wypowiedzi wskazującej na to. Mnie też posądzisz o ignorancję, bo zwróciłam Ci uwagę? Chyba każdy obecny tutaj ma prawo do wypowiadania swojego zdania. Myślę że gdyby nie twój drugi post tutaj atmosfera w temacie byłaby zdrowsza. Trochę wyrozumiałości dla siebie i innych nie zaszkodzi, a wszyscy będą się czuć lepiej.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2008 08:00   

proponuję w tym momencie zakończenie OT i powrót do meritum wątku, ewentualne zaś uwagi prywatne do innych userów proszę przenieść na PW... :->
_________________

 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2008 08:02   

Ja proponuję zamknięcie tematu, bo już raczej nic do dodania nie ma, a jak widać co poniektórzy odgrzewają stare kotlety i robią ferment. ;-)
 
 
Anowi 
Dziewczę


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2008 14:07   

To może ostatnie słowo w temacie - dowiedziałam się, że znaleziona broń została wysłana do KWP w Gdańsku do ekspertyzy.
Mundur jest baaaardzo zniszczony, wiem, że malborska komenda negocjuje z instytucjami, które chciałyby wziąć znalezisko.
To jest oficjalna informacja 8-)
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili taką, jaką jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
-------------------------------------------------------------------
Tu, gdzie jestem teraz, to miejsce, gdzie powinnam być.

 
 
Blitz 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2011 21:12   

Gdzie fanty? Muzeum zamkowe nie zostało poinformowane !
_________________
istnieje tylko teraźniejszość
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group