Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 2, 4
Autor Wiadomość
duszy 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 11 Mar, 2008 21:04   Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 2, 4

Właśnie wylecieli pierwsi członkowie Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 2 Kontyngent stacjonować będzie w litewskiej bazie lotniczej Siaulai (Szawle). W skład kontyngentu wchodzi personel latający, techniczny, nawigatorski, zabezpieczenia logistycznego, łączności i administracyjno-sztabowy, docelowo około 100 osób, oraz 4 samoloty MiG-29 z 41 eskadry lotnictwa taktycznego z Malborka. Dowódcą kontyngentu został ppłk pil. Mariusz Biajgo, dowódca malborskiej 41 eskadry lotnictwa taktycznego. Żołnierze PKW Orlik 2 pełnić będą swoje zadania przez 24 godziny siedem dni w tygodniu – dwóch pilotów i dwa śmigłowce będą gotowi do startu w ciągu 15 minut. Koszt misji to 6,5 mln zł.

orlik 2 1.jpg
Plik ściągnięto 18261 raz(y) 7,5 KB

orlik 2.jpg
Plik ściągnięto 18262 raz(y) 18,95 KB

_________________

Ostatnio zmieniony przez StormChaser Sro 18 Lip, 2012 14:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Wto 11 Mar, 2008 21:36   

http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/4461

Cytat:
Ruszyła strona internetowa PKW Orlik 2

Zapraszamy na stronę internetową Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik 2". Oprócz bieżących wydarzeń, umieszczanych w dziale "Aktualności", na witrynie znajdują się najważniejsze fakty dotyczące tego kontyngentu (m. in. podstawy prawne, struktura i zadania), a także informacje o sojuszniczych misjach Air Policing.

Na stronie www.airpolicing.wp.mil.pl internauci znajdą również krótki opis pierwszej misji polskich lotników na Litwie w 2006 roku, informacje o jednostkach, które najliczniej uczestniczą w tegorocznym kontyngencie, tj. 41 eskadrze lotnictwa taktycznego i 22 Bazie Lotniczej. Miłośników MiGa-29 z pewnością ucieszy dział poświęcony historii eksploatacji tego samolotu w polskich Siłach Powietrznych. Na stronie będzie można również zamieszczać pozdrowienia i życzenia, kierowane do żołnierzy kontyngentu. W dziale przeznaczonym dla mediów umieszczono procedurę akredytacji dziennikarzy. Informacje znajdujące się na stronie uzupełnione są licznymi galeriami zdjęciowymi, ilustrującymi zarówno wydarzenia z życia kontyngentu, jak i pokazującymi pracę pilotów, personelu technicznego, wyposażenie misji itp.

Zapraszamy na www.airpolicing.wp.mil.pl


http://www.airpolicing.wp.mil.pl/pl/3_13.html

Cytat:
W środę, o godz. 12.00 na lotnisku 22 Bazy Lotniczej w Malborku odbędzie się uroczysta ceremonia pożegnania żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

W uroczystości przewidywany jest udział Ministra Obrony Narodowej Pana Bogdana Klicha oraz Dowódcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Andrzeja Błasika.

W planie uroczystości m. in.:
• odczytanie postanowienia Prezydenta RP
• przekazanie przez Dowódcę Sił Powietrznych PKW „Orlik 2” w operacyjne podporządkowanie Dowódcy Operacyjnemu Sił Zbrojnych
• wręczenie flagi państwowej Dowódcy PKW
• pożegnanie żołnierzy z rodzinami
• briefing prasowy
• uroczysta defilada
• meldunek Dowódcy PKW o osiągnięciu gotowości do startu przez dwa samoloty MiG-29 i samolot transportowy z żołnierzami kontyngentu
•start i przelot nad lotniskiem samolotu transportowego i samolotów bojowych.
Zakończenie uroczystości nastąpi ok. godz. 13.45.


Ciekawym wydarzeniem towarzyszącym uroczystości będzie realizacja epizodu taktycznego polegającego na osłonie załadunku żołnierzy PKW „Orlik 2” do samolotu transportowego i osłonie jego startu przez dwa samoloty MiG-29 krążące nad lotniskiem i naziemną drużynę przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Grom”.
Ostatnio zmieniony przez Mr.Kłosik Wto 11 Mar, 2008 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 11 Mar, 2008 22:25   

niech sie modlą aby rosyjskie migi ich nie doceniły :mrgreen:
 
 
rob3rt 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 11 Mar, 2008 22:56   

kosztuje tyle co nasze rondo :mrgreen:

żegnałem osobiście rzut naziemny ;-)
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 11 Mar, 2008 23:00   

rob3rt napisał/a:
kosztuje tyle co nasze rondo :mrgreen:

żegnałem osobiście rzut naziemny ;-)
no tak ojciec pojechał(poleciał) Przypilnujemy :mrgreen:
 
 
rob3rt 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 11:53   

niestety się nie załapał :-P na miejscu też jest dużo roboty :mrgreen:
_________________

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 13:52   

Siauliai Air Force Base

migawki z http://www.baha.be/Webpag...s/lithuania.htm

c27j_header.jpg
Alenia C-27J Litwa ma 1 samalot tego typu
Plik ściągnięto 18168 raz(y) 147,71 KB

dbx_lithouwen_010704_036.jpg
Aero L-39ZA Albatross W barwach Litwy latają 2
Plik ściągnięto 18171 raz(y) 72,99 KB

dbx_litouwen_010704.jpg
Antonov An-26RV, 2 litewskie
Plik ściągnięto 18171 raz(y) 69,1 KB

dbx_lithouwen_010704_038.jpg
Plik ściągnięto 18171 raz(y) 62,24 KB

GoogleEarth_Image.jpg
Plik ściągnięto 18173 raz(y) 112,75 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 14:19   

Siauliai Air Force Base c.d.

Albatros.jpg
Plik ściągnięto 18161 raz(y) 147,34 KB

An2.jpg
2 sprawne
Plik ściągnięto 18161 raz(y) 153,48 KB

Mi8_21.jpg
Mil Mi-8 9 śmigłowców w róznych wersjach (7-SAR)
Plik ściągnięto 18161 raz(y) 252,08 KB

Let410.jpg
2 samoloty Let L-410T
Plik ściągnięto 18161 raz(y) 113,34 KB

An2_storage.jpg
22 zdezelowane
Plik ściągnięto 18161 raz(y) 145,23 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 18:27   

Zdjęcia z pożegnania - link

http://www.airpolicing.wp.mil.pl/pl/7_13.html
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 18:47   

- a to próba zmiany ministra?
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 18:50   

Jeszcze kilka zdjęć znajduje się na portalu Lotnictwo.net w galerii zdjęć o Malborku
Ostatnio zmieniony przez Mr.Kłosik Sro 12 Mar, 2008 18:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anowi 
Dziewczę


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 19:19   

Ja też robiłam foty - 148 sztuk, z czego 10 może się nada?? :shock:
Czas wziąć się za naukę, tymczasem przepraszam, jesli rozbolą Was oczy :peace:

Mimo, że panicznie boję się latania, jestem zafascynowana samolotami :)

migi 4.jpg
Plik ściągnięto 13820 raz(y) 22,19 KB

migi 3.jpg
Plik ściągnięto 13820 raz(y) 23,42 KB

migi 2.jpg
Plik ściągnięto 13820 raz(y) 27,45 KB

migi 1.jpg
Plik ściągnięto 13820 raz(y) 30,81 KB

_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili taką, jaką jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
-------------------------------------------------------------------
Tu, gdzie jestem teraz, to miejsce, gdzie powinnam być.

 
 
Anowi 
Dziewczę


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 19:22   

Tym przelecieli WAŻNI :) choć dziś chyba najważniejsi byli ci, których żegnali bliscy.
To ten samolot, którym ponoć boi sie latać jeden z braci K. :mrgreen:

OCZYWIŚCIE TEN BIAŁY

w droge.jpg
zaraz lecą na Litwę...
Plik ściągnięto 13814 raz(y) 45,21 KB

kołuje2.jpg
Plik ściągnięto 13815 raz(y) 46,63 KB

kołuje.jpg
Plik ściągnięto 13815 raz(y) 42,81 KB

_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili taką, jaką jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
-------------------------------------------------------------------
Tu, gdzie jestem teraz, to miejsce, gdzie powinnam być.

Ostatnio zmieniony przez Anowi Sro 12 Mar, 2008 19:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anowi 
Dziewczę


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 19:25   

Jeszcze tylko to...

MIG.jpg
Plik ściągnięto 13807 raz(y) 49,48 KB

_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili taką, jaką jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
-------------------------------------------------------------------
Tu, gdzie jestem teraz, to miejsce, gdzie powinnam być.

 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 19:58   

Zamiast siedzieć i malować martwą naturę, oglądałem przez okno z 2 LO i co jakiś czas wypatrywałem samolotów, i efekt jest taki że widziałem dwa Migi-29 które przeleciały nad Piaskami i po godzinie 14 już ten samolot na Litwę.
_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Mar, 2008 20:03   

Ja tylko widziałem tylko dwa Migi 29 z okna kiedy miałem lekcję (TE nr 3) a potem skończyłem lekcje dlatego nie widziałem tego samolotu transportowego.
 
 
Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 16:32   

http://www.malbork.naszem...nia/828895.html

Cytat:
Przez najbliższe trzy i pół miesiąca piloci i technicy z 41 Eskadry Lotnictwa Taktycznego i 22 Bazy Lotniczej będą strzec przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, w ramach natowskiej misji Air Policing.

93 żołnierzy wyleciało do litewskiej bazy w miejscowości Siauliai. Kontyngent Wojskowy Orlik 2 zastąpi tam Norwegów, którzy od 16 grudnia ub. roku pilnowali przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Te państwa nie posiadają własnej floty myśliwców.

- Wasze działania mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Polski - mówił podczas
pożegnania Jerzy Komorowski, podsekretarz stanu do spraw polityki obronnej MON. - Natowska zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" jest ciągle aktualna.

Air Policing polskich pilotów na migach 29 potrwa do końca czerwca.

Jacek Skrobisz - POLSKA Dziennik Bałtycki


http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/9/3056

Cytat:
Polecieli na misję Air Policing NATO

MALBORK. Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 2 polecieli na misję Air Policing Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mają przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu, nadzorować przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii.

Na lotnisku 22 Bazy Lotniczej w Malborku uroczyście pożegnano żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 2. Pod dowództwem ppłk pil. Mariusza Biajgo, do Siauliai (Szawle) na Litwie, polecieli polscy piloci, personel techniczno – inżynieryjny i nawigatorzy, by przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu, nadzorować przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii.
To już druga misja Sił Powietrznych na Litwie. Jako 16. rotacja sił NATO polscy lotnicy z 41 eskadry lotnictwa taktycznego, 22 Bazy Lotniczej w Malborku oraz innych jednostek Sił Powietrznych, od 15 marca do 30 czerwca będą pełnić dyżur w bazie Sił Powietrznych Litwy w Siauliai (Szawle).
W skład kontyngentu weszły samoloty MiG-29 z 41. eskadry lotnictwa taktycznego z Malborka - piloci, personel techniczno – inżynieryjny i nawigatorzy. Żołnierze PKW Orlik 2 pełnić będą swoje zadania przez 24 godziny siedem dni w tygodniu. Koszt misji szacowany jest na ok. 6,5 mln zł.
PKW Orlik 2 jest pododdziałem lotnictwa Sił Powietrznych występującym jako samodzielna jednostka organizacyjna, przeznaczonym do realizacji misji Air Policing Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytorium Państw Bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii), zgodnie z koncepcją Komitetu Wojskowego NATO.
Polski Kontyngent Wojskowy bazować będzie na terytorium Litwy. Zasadnicze siły i środki w bazie lotniczej Siauliai (Szawle), a nawigatorzy naprowadzania pełnić będzie służbę w CRC (Ośrodek Zarządzania i Meldowania) w Karmelavie.
Polska przejmuje dyżur 15 marca od Królewskich Sił Powietrznych Norwegii. 30 czerwca przekaże dyżur zmianie niemieckiej.
Więcej w najbliższym wydaniu Gazety Malborskiej, 19 marca.
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 16:55   

Pożegnanie co najmniej jakby do Iraku na rok lecieli. :->
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 18:57   

W porównaniu z Irakiem czy Afganistanem chłopaki będą mieli na Litwie wczasy, a do tego nieźle płatne :)
 
 
rob3rt 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 23:17   

argus napisał/a:
nieźle płatne :)


oj tak mają :mrgreen: ale dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach ;-)
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 23:26   

taka wam się zdaje w końcu to nie wycieczka posiedź w kombinezonie pilota 12 godzin to zmienisz zdanie. Onie nie pojechali na poligon tylko na misję, w Afganistanie czy Iraku przeciwnik nie ma samolotów a tu wszystkie radary obserwują i nie dwa Migi tylko dywizje lotnicze czatują. Wiecej szacunku dla naszych orłów :mrgreen:
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 23:48   

Po pierwsze: jakby nie patrzeć jest to typowo pokojowa misja więc stres jest równy zeru.
Po drugie: na misję na Litwę polecieli (pojechali) sami ochotnicy, zresztą mocno bijąc się o miejsce.
Po trzecie: za pensję pilota wytrzymałbym i 24 godziny w kombinezonie. :hahaha:
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 23:54   

argus napisał/a:
Po pierwsze: jakby nie patrzeć jest to typowo pokojowa misja więc stres jest równy zeru.
Po drugie: na misję na Litwę polecieli (pojechali) sami ochotnicy, zresztą mocno bijąc się o miejsce.
Po trzecie: za pensję pilota wytrzymałbym i 24 godziny w kombinezonie. :hahaha:
przeceniasz swoje możliwości, ładnie się pisze, zapisz sie do szkoły lotniczej wsiądź do rury napchanej kilkoma tonami paliwa, po kilkudziesięciu godzinach lotu będziesz mół mówić że to jest misja. Pilot nie ma misji, ma samolot i wielu wielbicieli, którzy pracują na to aby mógł wrócić na ziemię
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 20:17   

argus napisał/a:
Po pierwsze: jakby nie patrzeć jest to typowo pokojowa misja więc stres jest równy zeru.
taki drobiazg jak Iwan naruszający przestrzeń powietrzną pribaltiki średnio raz dziennie nie ma znaczenia. Jeden nierozważny ruch palcem i mamy problem duuuży problem - TE SAMOLOTY SĄ W PEŁNI UZBROJONE!
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 21:37   

Feuchtwangen napisał/a:
taki drobiazg jak Iwan naruszający przestrzeń powietrzną pribaltiki średnio raz dziennie nie ma znaczenia. Jeden nierozważny ruch palcem i mamy problem duuuży problem - TE SAMOLOTY SĄ W PEŁNI UZBROJONE!

I co z tego? Nasze samoloty mają być tylko i wyłącznie straszakami i mają podnosić na wyższy poziom samopoczucie Litwinów, Estończyków i Łotyszy ;-)
Ostatni konflikt zbrojny w powietrzu w tym rejonie Europy miał miejsce ... w czasie II wojny światowej!
Ostatnio zmieniony przez argus Pią 14 Mar, 2008 21:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 21:44   

Feucht i napioo chyba trochę wyolbrzymiacie rolę tego kontyngentu. Wątpliwym jest to, żeby Rosja zaczęła jakiekolwiek zaczepki powietrzne, nasi piloci raczej też nie będą korzystać z uzbrojenia pochopnie. Nie rozumiem w ogóle po co taki tutaj spór się wywiązał. Przecież to jest oczywiste, jest zmiana i teraz nasza kolej. Przed nami byli inni i jakoś nie było problemów. Lecą tam bo to obowiązek kraju, który jest w NATO i tyle. Na wojnę nie polecieli. Litwa nie jest żadnym specjalnym konfliktowym rejonem.
Więc koniec tego dywagowania, bo robicie z igły widły!
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 21:53   

Zamykam się
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 22:13   

duśka napisał/a:
Feucht i napioo chyba trochę wyolbrzymiacie rolę tego kontyngentu
praca pilota jest niebezpieczna nawet w warunkach pokoju na ziemi jadąc samochodem zawszde możesz sie zatrzymać w powietrzu niestety nie ma takiej możliwości. Duśka fotki robisz ładne samolotom ale nie wypowiadaj się o pracy pilotów. Pracowałem w obsłudze naziemnej i wiem że to nie zabawa tym bardziej, że jest to dyżur poza granicami kraju.
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 22:23   

Napioo bez urazy, ale nie mów mi czy mam się wypowiadać czy nie, ok? To że pracowałeś w obsłudze X-lat temu nie kwalifikuje Cie do takich tekstów. Wypraszam sobie osobiste wycieczki.
Ich pasja ich ryzyko, ich praca i ich pieniądze. Jak czegoś nie chce to nie robię tego. Proste. Na siłę nikt ich tam nie obsadzał.
Aha... i czytaj posty ze zrozumieniem, ja piszę o sytuacji na Litwie i stosunkach z Rosją, a nie o tym kim sa piloci i czym się zajmują.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 23:22   

Ale o co ten spór - jest otwarty temat - wypowiadamy się o losach tej misji, o jej ważności, o lotnictwie. Nie wiem o co chodzi, chyba nie warto podnosić tonu dyskusji. Przecież żaden z postów nie wykroczył poza ramy tematu - do pewnego momentu. To w ramach off topu, ale także w ramach dyskusji.
A misja ważna - dla Litwinów, których jednostki lotnicze napewno nie sprostają próbom zaczepki. A dla nas - w ramach solidarności europejskiej - na pewno też.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group