Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Publikacje historyczne a MWC/UM/Starostwo w Malborku
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Mar, 2008 19:41   Publikacje historyczne a MWC/UM/Starostwo w Malborku

Publikacje historyczne a MWC/UM/Starostwo w Malborku

Mam w swoich zbiorach kilka publikacji związanych z historią miasta Tczewa i okolic, są to:
Śladami walk o Tczew w 1807 roku
Druga wojna światowa wybuchła w Tczewie
Morskie tradycje w Tczewie
Postacie z Kociewia


Publikacji tych jest znacznie więcej, we wszystkich z nich w wydaniu udział mają instytucje w Tczewie.
Nasuwa mi się pytanie, dlaczego w Malborku tak nie może być, dlaczego UM lub Starostwo nie może promować historii miasta i wydawać darmowych publikacji o objętości 16-32 strony w małym formacie i promować i upowszechniać wiedzę o Malborku, tego nie wiem, myślę, że nie jest to w interesie nikogo od czasów Cymańskiego, pewnie związane jest to z brakiem wiedzy kolejnych włodarzy/starostów miasta - domniemuję złośliwie. Może jest to wyniki myślenia, że mamy zamek, mam nadzieję, że to się zmieni, że urząd miasta lub starostwo zacznie myśleć krok dalej niż obecnie - taka forma edukacji jest niezbędna. Jest to wielkie pole do popisu dla MWC w Malborku, po to chyba tez istnieje ta instytucja - ile lat istnieje, ile wydała publikacji o historii miasta? Nie wiem, może ktoś mnie oświeci.

Mam wielką nadzieję, że zacznie coś się dziać w tej materii, przecież można korzystać z wiedzy osób o ogromnej wiedzy o Malborku: Ryszarda Rząda, Artura Dobrego, Tomasza Agejczyka w celu wydawania takich folderów/publikacji - nie trzeba wiele pieniędzy na takie rzeczy, publikacje wydawane w Tczewie pokazują, że można, wystarczy tylko chcieć.
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pią 06 Cze, 2008 19:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Mar, 2008 22:52   

jako przykład dwie pozycje godne naśladowania
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Wto 04 Mar, 2008 22:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 05 Mar, 2008 13:00   

Tak, tylko ja mam na myśli publikacje darmowe lub za grosze, a nie molochy po 50-100 zł.

Jako przykład do naśladowania:

tczew publikacje.jpg
Plik ściągnięto 15042 raz(y) 50,94 KB

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 00:25   

Azaziz napisał/a:
Tak, tylko ja mam na myśli publikacje darmowe lub za grosze, a nie molochy po 50-100 zł.

Jako przykład do naśladowania:
lepszy moloch niż szmira za darmo mam taką z poprzedniego ustroju :mrgreen:
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 18:13   

Cytat:
lepszy moloch niż szmira za darmo mam taką z poprzedniego ustroju


niby tak, tylko że moloch to oni robią minimum kadencje, tak jak teraz z książką Ryszard Rząda, która się z bliżej nieznanych powodów wydać nie może
 
 
konserwator
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 19:21   

Cytat:
niby tak, tylko że moloch to oni robią minimum kadencje, tak jak teraz z książką Ryszard Rząda, która się z bliżej nieznanych powodów wydać nie może



O ile wiem ( a mam taka wiedzę) , to książka Pana Ryszarda Rząda bedzie w tym roku wydana przez Malbork Welcome Center.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 19:32   

Podobno miała być w styczniu
 
 
konserwator
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 19:40   

Cytat:
Podobno miała być w styczniu



A skąd Ty masz takie informacje ? Pracujesz w MWC? Może trochę wyrozumiałości? Może nie na raz wszystko? Może publikacje Tczewa wydawane na szybko i na ilość przykuwają Twoją uwagę , ale tu zgodze się z Napioo
Cytat:
lepszy moloch niż szmira za darmo mam taką z poprzedniego ustroju :mrgreen:


Nie tylko takie wydawnictwa są przygotowywane przez MWC, więc może odrobinę cierpliwości, a w ogóle to mam nadzieję, że Pan Ryszard Rząd upoważnił Cię do reprezentowania jego stanowiska na tym Forum w sprawie wydania Jego książki?
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 19:50   

konserwator napisał/a:
A skąd Ty masz takie informacje ?


Mam

konserwator napisał/a:
Pan Ryszard Rząd upoważnił Cię do reprezentowania jego stanowiska na tym Forum w sprawie wydania Jego książki?


Ale ja tylko spytałem o wydanie tej książki, przecież wiele osób wie o jej wydaniu, nawet strona UM się powołuje na nią, nie rozumiem, uraziłem czymś? Bardzo przepraszam.

Lepsze wydania takie jakie robi Tczew niż żadne, tu chyba wszyscy przedmówcy się ze mną zgodzą, nie ważne są "wodotryski graficzne" a treść publikacji

03-06-2008_19-48-07.jpg
Plik ściągnięto 14985 raz(y) 71,96 KB

Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Czw 06 Mar, 2008 19:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konserwator
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 20:02   

Azaziz napisał/a:
Ale ja tylko spytałem o wydanie tej książki, przecież wiele osób wie o jej wydaniu, nawet strona UM się powołuje na nią, nie rozumiem, uraziłem czymś? Bardzo przepraszam.


Nie o to chodzi. Niczym nie uraziłes, tym bardziej mnie , tylko rok się dopiero zaczął i z tego co wszyscy widzimy MWC ma pewnie sporo pracy z nowym budynkiem, wyposażeniem, znalezieniem pracowników, sprawami formalnymi, oprócz tego jak czytam w gazetach, jednocześnie przygotowuje prezentacje miasta na targach zagranicznych i kończy realizować projekty unijne związane z MWC. Więc dlatego ponawiam prośbę o odrobinę cierpliwości , budżet jest zaplanowany na cały rok i jeżeli książka została zaplanowana w budżecie ( a czy tak jest? ) to zapewne zostanie wydana. Więc miejmy nadzieję, że w tym roku pojawi się na rynku nowa ciekawa pozycja o historii miasta. Poprzednicy jakoś nie dbali o wydawanie takich rzeczy więc należy tylko wyrazić uznanie , że pozycja Pana Rząda została zauważona przez władze obecne.

Azaziz napisał/a:
Lepsze wydania takie jakie robi Tczew niż żadne, tu chyba wszyscy przedmówcy się ze mną zgodzą, nie ważne są "wodotryski graficzne" a treść publikacji


Tu sie nie zgodzę, bo jeżeli chodzi o pozycję książkową, to aby zainteresować zarówno mieszkańców miasta jak i turystów - ważna jest przede wszystkim zawartość merytoryczna, ale obok niej również graficzne walory ( choc w mniejszej części pewnie) ... I proszę Cie nie porównuj publikacji Tczewa do publikacji promocyjnych Malborka bo są nieporównywalne ( na korzyść naszego miasta oczywiście..)

I nie denerwuj się Az... :) Rozmawiamy spokojnie ;)
Ostatnio zmieniony przez konserwator Czw 06 Mar, 2008 20:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 20:13   

konserwator napisał/a:
I proszę Cie nie porównuj publikacji Tczewa do publikacji promocyjnych Malborka bo są nieporównywalne


Ja mówię o publikacjach historycznych. Nie mam do czego porównywać bo Malbork ich nie wydaje
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 20:19   

konserwator napisał/a:
ważna jest przede wszystkim zawartość merytoryczna, ale obok niej również graficzne walory
no i jeszcze miejsce władza nie pochwali się wydawnictwem w jakieś tam sali rausza tylko wyremontowanym MWC
 
 
konserwator
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 20:23   

napioo napisał/a:
no i jeszcze miejsce władza nie pochwali się wydawnictwem w jakieś tam sali rausza tylko wyremontowanym MWC


no i po co ten sarkazm? To zle wg Ciebie ze sala jest wyremotnowana? Moze budynek powinien stac do dzis tak jak stał???
 
 
konserwator
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 20:26   

Azaziz napisał/a:
a mówię o publikacjach historycznych. Nie mam do czego porównywać bo Malbork ich nie wydaje



Gdybym chciał pójSć torem Twoich wypowiedzi to musiałbym powiedziec, że Tczew musi tylko takie wydawać , bo nie ma zadnych atrakcji...hahaha , dajmy juz spokój, ksiażka bedzie wydana, a jak masz jakieś obawy to przejdz sie do MWC i zapytaj..
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 20:32   

konserwator napisał/a:
Gdybym chciał pójSć torem Twoich wypowiedzi to musiałbym powiedziec, że Tczew musi tylko takie wydawać , bo nie ma zadnych atrakcji...hahaha , dajmy juz spokój, ksiażka bedzie wydana, a jak masz jakieś obawy to przejdz sie do MWC i zapytaj..


No cóż, jest mi obojętne kto wyda takie publikacje: MWC, UM, Starostwo, Urząd Gminy - uważam, że takie publikacje są potrzebne, bardziej niż publikacje, które będą bardzo drogie, nie każdego stać na zakup książek Pana Jedlińskiego, a jak sądzę książka Pana Rząda, nie będzie tania (?)
W pierwszym wątku jest napisane o publikacjach darmowych, pokazujących historię miasta Malborka na przestrzeni dziejów i tego ten wątek dotyczy.
 
 
konserwator
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 21:07   

Część z wydawnictw promocyjnych miasta ma w sobie zawartość również historyczną, może nie wszystkie one traktują tylko i wyłacznie o historii, ale w zasadzie w każdym folderze czy informatorze widziałem stare zdjęcia Malborka i info o historii miasta.
Może nie ma obecnie fajnej pozycji tylko i wylacznie o historii, ale wybacz Az, jezeli ona sie juz pojawi to nie bedzie tak cienka ( w sensie doslownym oczywiscie chodzi o ilosc stron) jak Tczewa , poniewaz nasza historia jest o wiele bogatsza i nie sposob zrezygnowac z wielu zagadnien dotyczacych przeszlosci. Wiec jezeli juz bedzie to bedzie z pewnoscia obszerna. ja bym raczej byl za tym, aby do tej publikacji wydac niewielkim kosztem dodatek w postaci plyty CD ze zgraną całością i zdjeciami oraz tłumaczenie w innych jezykach.. I wtedy mozna ta plyte sprzedawac taniej niz ksiazke . Ksiazka rzadzi sie bowiem swoimi prawami wydawniczymi i technicznymi czyli musi kosztowac minimum tyle za ile zostala wydrukowana.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 21:12   

A czy nie można wydawać np tematycznych małych publikacji np:
Stalag
Plebiscyt
Młody Las itd. itp. tematów jest wiele...
 
 
konserwator
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 21:16   

Azaziz napisał/a:
A czy nie można wydawać np tematycznych małych publikacji np:
Stalag
Plebiscyt
Młody Las itd. itp. tematów jest wiele...


Mysle, ze jest to kwestia budżetu. Wydawnictwa to dość droga sprawa, a są jeszcze inne zadania w budżecie. A poza tym mysle, ze ksiązka pana R. Rząda bedzie dobrym poczatkiem i przykładem. Zobaczymy.
 
 
Anowi 
Dziewczę


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 23:57   

Chciałabym te wydawnictwa promocyjne z zawartością historyczną mieć :)

Gdzie dostanę i za ile? :peace:

Hmm...bardzo wyczerpujące odpowiedzi :mrgreen: jakbym z samą szefową MWC miała do czynienia...
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili taką, jaką jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
-------------------------------------------------------------------
Tu, gdzie jestem teraz, to miejsce, gdzie powinnam być.

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Mar, 2008 12:17   

Ciekawostka - miasto Łódź

http://www.uml.lodz.pl/index.php?str=1368

ostatni numer: http://www.uml.lodz.pl/index.php?str=4030

Wydawany jest kwartalnik KRONIKA MIASTA ŁODZI w formie elektronicznej - może to jakaś sugestia dla UM w Malborku i MWC? Skoro nie chce miasto ani MWC wydawać broszur papierowych to może wydawnictwa elektroniczne?
 
 
regan 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 01 Kwi, 2008 22:56   

Dorzucę swoje 3 grosze...
Według mnie jeśli miasto miałoby wspierać jakieś publikacje, to wydanie raz na jakiś czas książki o historii miasta (dodajmy ze bardzo bogatej) nie załatwia sprawy. Po co wydawać te, jak to nazywacie, "molochy". Od samego mieszania herbata nie staje się słodsza. Żeby pisać syntezę trzeba mieć do niej podstawy, czyli wydawnictwa tematyczne, bez nich jesteśmy skazani na domysły w wielu kwestiach.
Ja osobiście zgadzam się z Azazizem, że potrzeba wydawnictw tematycznych, dodam że powinny to być opracowania historyczne - z całym aparatem badawczym.

Azaziz napisał/a:
Wydawany jest kwartalnik KRONIKA MIASTA ŁODZI w formie elektronicznej - może to jakaś sugestia dla UM w Malborku i MWC? Skoro nie chce miasto ani MWC wydawać broszur papierowych to może wydawnictwa elektroniczne?

Świetnym pomysłem byłoby powołanie jakiegoś małego instytutu badawczego, który mógłby jeśli nie publikować to chociaż pisać prace na własny użytek, tzn dla przyszłych prac badawczych. Wyniki możnaby zamieszczać w internecie, co zmniejszyłoby koszty.

A co do Tczewa. Wiem że przemawia przez Was patriotyzm lokalny i wrodzona niechęć do Tczewiaków, ale byście trochę wyluzowali, to miasto też ma ciekawą historię, zresztą jak każde miasto (każda historia jest przecież ciekawa). A wracając do tematu to jak tak dalej pójdzie to Tczew mimo, że nie ma zamku bedzie miał bardzo dobrze opisaną historie miasta a my bedziemy mieli słabe syntezy wielkiej historii słynnego miasta...

Pozdrawiam
 
 
camel 
mieszkaniec

Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 12:29   

Artykuł z DB z 16.11.2007r. Album fotograficzny "Malbork - żyjąca historia" wydany w ramach projektu tworzącego MWC.

artykulz.jpg
Plik ściągnięto 13336 raz(y) 77,56 KB

_________________
Pozdrawiam - camel
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 17:34   

camel napisał/a:
Artykuł z DB z 16.11.2007r. Album fotograficzny "Malbork - żyjąca historia" wydany w ramach projektu tworzącego MWC.


Słyszałem o tym albumie ;-)
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2008 11:06   

Nawet miałem go oglądałem w siedzibie MWC. Co prawda był tam nie do kupienia, choć można było go dostać na allegro za chyba niecałe 40 zł ale amatorów nie było. Szczerze mówiąc nie dziwię się. To raczej wydawnictwo, które ma promować miasto niż typowy album - zresztą do albumu par excellance, a takie były przynajmniej dwa na temat zamku i jeden na temat Żuław dużo mu brakuje.

W sumie nie wiadomo dla kogo to wydawnictwo - turysta chyba nie kupi bo był w zamku i nic innego w mieście nie widział, a przede wszystkim nie będzie chodził do MWC bo nie wie co to jest i gdzie to jest, może mieszkańcy ale też powątpiewam - więcej ilustracji mieli w książkach W.Jedlińskiego a te też zalegały półki w księgarni.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Paź, 2008 16:57   

konserwator napisał/a:
Może nie ma obecnie fajnej pozycji tylko i wylacznie o historii, ale wybacz Az, jezeli ona sie juz pojawi to nie bedzie tak cienka ( w sensie doslownym oczywiscie chodzi o ilosc stron) jak Tczewa , poniewaz nasza historia jest o wiele bogatsza i nie sposob zrezygnowac z wielu zagadnien dotyczacych przeszlosci. Wiec jezeli juz bedzie to bedzie z pewnoscia obszerna. ja bym raczej byl za tym, aby do tej publikacji wydac niewielkim kosztem dodatek w postaci plyty CD ze zgraną całością i zdjeciami oraz tłumaczenie w innych jezykach.. I wtedy mozna ta plyte sprzedawac taniej niz ksiazke . Ksiazka rzadzi sie bowiem swoimi prawami wydawniczymi i technicznymi czyli musi kosztowac minimum tyle za ile zostala wydrukowana.


Książką się nie ukaże, jakby ktoś miał na nią nadzieję czy jakoś tam był zainteresowany, wg informacji od Pani Dyrektor MWC...

Jakie to malborskie, jakie profesjonalne... a co z tą wypowiedzią...

konserwator napisał/a:
O ile wiem ( a mam taka wiedzę) , to książka Pana Ryszarda Rząda bedzie w tym roku wydana przez Malbork Welcome Center.


... szkoda komentować...
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 10 Paź, 2008 22:46   

Cytat:
... szkoda komentować...

Drogi Ojcze Dyrektorze - dlaczego taki sarkazm... ? :ot:
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Paź, 2008 23:00   

kolekcjoner napisał/a:
Drogi Ojcze Dyrektorze - dlaczego taki sarkazm... ?


Jak w połowie zeszłego roku słyszałem jak to się chwalą, że książka super i taka i owaka, że ją wyda MWC i jak teraz słyszę, że jej nie wyda... to czy to jest poważne Ojcze Kolekcjonerze?
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Paź, 2008 21:22   

Cytat z WFG

http://wolneforumgdansk.p...php?p=6402#6402

FEYG

Foldery niedawno wydane staraniem Miejskiego Konserwatora Zabytków W Gdyni:
Bateria artyleryjska w Redłowie
oraz
Dwór i park Kolibki

Jak widać jak się chce to można :ok:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group