Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Chałupnicza rekonstrukcja M.M.
Autor Wiadomość
Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 21:28   

Już ktoś kupił. Fundacja ma tą książkę, a w bibliotece jej nie ma. Poszukam z innych źródeł...

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008 21:29   

Cytat:
Już ktoś kupił. Fundacja ma tą książkę, a w bibliotece jej nie ma. Poszukam z innych źródeł...

zeskanuję i dam na forum

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Pią 07 Mar, 2008 19:35   

Azaziz napisał/a:
zeskanuję i dam na forum
Zasłużysz ode mnie na buziaka!

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Pon 10 Mar, 2008 14:57   

Fragment książki o technologii mozaiki, dość szczegółowe, niestety (dla mnie) po niemiecku, co utrudnia czytanie w niektórych zdaniach...
Ciachnęło dwie strony z boku, ale w razie konieczności mogę podjechać i skserować jak człowiek.

W wolnej chwili się rozpiszę troszkę o mozaice na 1/3 posągu bo już rozgryzłam, ciekawie zrobili korony.
edit: przepraszam, że takie duże te obrazki....
Ostatnio zmieniony przez Aida Pon 10 Mar, 2008 15:05, w całości zmieniany 4 razy  

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 22:39   

Tak długo nie pisałam, że zapomniałam gdzie jest ten temat. :D Dobrze, że jest opcja szukaj.
*
Dostałam na Święta dwa fantastyczne prezenty od Kolekcjonera i Azaziza. :)
Zdjęcia elementów mozaiki, oraz książkę "Mozaikowa figura Malborskiej Madonny" Kilarskiego. Trochę też pracowałam nad zdjęciami przez ostatnie dwa tygodnie (w wolnych chwilach).

Dzięki temu mogę trochę pogdybać na temat tego jak odtworzyć mozaikę i z czego ją zrobić – będzie prościej i taniej niż myślałam. :) Do tego mam parę pomysłów jak odtworzyć kształt posągu, i jak to wszystko poskładać do kupy, pomysły pewnie durne, ale może kogoś natchnie do mądrzejszych.

Bardzo proszę każdego kto to czyta o uzupełnianie w myślach każdego zdania o: "tak mi się wydaje na podstawie zdjęć i mojej OBECNEJ a niepełnej i skromnej wiedzy". Zdania w trybie oznajmującym należy poprzedzać słówkiem "chyba". ;)

Zacznę od końca czyli o samej mozaice.

To co mogę wydedukować ze zdjęć kawałeczków, oczywiście nie jest to pewnie, nie miałam ich w ręku, jak wreszcie pojadę do Malborka, to pierwsza rzecz polecę do piwnicy obmacać i obwąchać co tam tylko leży.

* - Kawałków krytych złotem są dwa rodzaje:

1. To grube szkło, w swej masie robiące wrażenie błękitnawego, ale jak przypuszczam, jest ono raczej bezbarwne i tylko grubość nadaje taki efekt (coś takiego leżało na ziemi pod Polkolorem jako tłuczone szkło do kineskopów). Jest cięte w prostopadłościany i pokryte złotą folią ma którą jak mi się zdaje nałożono bardzo cienką warstwę szybki, ale co do tego nie jestem pewna, (czytaj: być może...) Z tych fragmentów wykonane jest tło, elementy ptaszków oraz korony.

2. Czerwony kamień o szklistym łupie i pasowej strukturze, pokryty płatkami złota. Tak przypuszczam, bo może to być równie dobrze barwione szkło, ale tego bez "pomacania" nie uda mi się stwierdzić. Wykonano z tego jak przypuszczam złoty dół płaszcza Madonny, dlatego efekt na wideo jest trochę pomarańczowy.

* - Kawałki czerwone

1. Fragmenty kamienia tego samego, jak ten pokryty złotem. Wyłożony jest nim cały płaszcz Madonny i suknia Dzieciątka. Bardzo nieregularne kawałki, ciasno upchane na całej powierzchni, sugerują większą trudność w łupaniu materiału, dlatego sądzę, że mamy tu do czynienia z kamieniem, a nie szkłem. Podobnie pasowa struktura i sposób łupania się materiału sugerują kamień. Nie wiem wszak tego na pewno – może to być np. specjalne szkło, nieregularnie ufarbowane i celowo chaotycznie pocięte.

2. Glazurowane bądź szkliwione fragmenty ceramiczne. Dość regularne, średnio duże. Biały kolor wnętrza sugeruje coś w rodzaju porcelanowej czy fajansowej glinki. Nie wierzę w fajans w XIV wieku, dlatego może to być element XIX w. rekonstrukcji. Obok wciśnięte fragmenty niebieskie, mógłby to być więc fragment rekonstrukcji płaszcza.

* - Kawałki niebieskie

1. Kawałki szkła lub kamienia (nie zgadnę) jak mniemam wyłożono nimi tło (niebiesko barwione szkło jako materiał – to wyjaśniałoby "lustrzany" efekt błękitu nieba).

2. Żeby nie było za łatwo zachowały się kawałki mozaiki wyglądające jak kamień pomalowany na niebiesko – może to być sztuczny kamień, a może być np. skała wulkaniczna z dużą zawartością gazu, porfir, pumeks nie wiem, nie jestem geologiem, kiedyś się tym interesowałam ale kiedy to było... Gorzej, że nie wiem czego to może być fragment: chusty? Błękitnych części płaszcza? Ratunku.

* - Kawałki czarne lub tak ciemne, że wyglądają jak czarne
Wyłożono nimi fragmenty korony. Również jak sądzę obwódkę oczu. Nie mam zielonego pojęcia co to jest.

* - Inne kolory
Powinny być odcienie różu, błękitu i bieli, na twarze, ręce, oczy i chustę. Nie ma bądź nie potrafię ich rozpoznać.

* - Coś robiące za "klejnoty w koronie".
Jak mniemam sztyfty zakończone kulkami wciśnięte w masę, wokół układano mozaikę. Nie wiem z czego wykonane, odblask światła na czarnobiałych zdjęciach sugeruje kamień lub metal, a tego, to się można domyśleć i bez zdjęć, dziękuję bardzo...

Wykonanie mozaiki.

* - Złote tło niszy:

Składa się z dość dużych, nieregularnie łamanych fragmentów o różnej wielkości, złote płatki na szkle. Układane "płatami", zapewne od dołu, tzn. artysta nakładał "placek" zaprawy, ile mu tam się zmieściło spod kielni, uzupełniał mozaikę, potem nakładał drugi i uzupełniał itd.
Lewa strona niszy, od 1/3 wysokości posągu do dołu wyłożona jest dość regularnymi sporymi, mniej więcej kwadratowymi elementami mozaiki układanymi w poziome pasy. Czy to efekt rekonstrukcji, czy robił to ktoś inny po prostu?

* - Niebieskie tło niszy (niebo) i gwiazdki:

Jak pisałam, prawdopodobnie kawałki błękitnego szkła, dość duże i nieregularne. Albo malowany kamień... Gwiazdy do tego ze szkła pokrytego złotą folią średnio nieregularne, na zakończeniach kawałki trójkątne, czyli pewnie przycinane na bieżąco do kształtu. Gwiazdki lekko wypukłe pośrodku. Przypuszczam, że twórca mógł partiami nakładać masę, następnie układał kawałki mniej więcej dookoła jak mu się tam zmieściły, potem docinał trójkąty do wypełnienia wokół gwiazdek. Gwiazdki zaczynane były (na 50%) od rogów do wewnątrz, najpierw wypełniano jeden róg, potem następne. Najpierw gwiazdki a potem tło? Czy odwrotnie? A może razem? Tego jeszcze nie wiem...
Gwiazd jest trzy razy po 41. W każym rzędzie jedna szczytowa i po 20 z lewej oraz po 20 z prawej strony. Gwiazdy w rzędzie środkowym są przesunięte wzgl. zewnętrznych i wewnętrznych o 1. W sumie 123 gwiazdki.

* - Jabłko

W ręku Dzięciątka, wykonane z prawie kwadratowych, złotych elementów, regularnie ułożonych na kulce, po uprzednim wbiciu "krzyża". Nie wiem z czego jest krzyż.

* - Korony

Najciekawszy element, bo są wykonane przy pomocy sprytnego triku.

Pełna "czapka" korony u Madonny ma tylko 7 lub 8 wystających liści u Dzieciątka ok. 4. – Reszta korony Madonny dotyka do ściany, przypuszczam, że koronia Dzieciątka również nie biegnie całkiem dookoła (sugeruje to cień na jednym ze zdjęć).

Korona Madonny nie ma "dziur" pomiędzy "liśćmi" korony. Wykonano ją tak: sztyfty (z czegokolwiek są zrobione) wciśnięto w masę, następnie bardzo regularne kawałki mozaiki ze złota ułożono wokół nich, z uwzględnieniem pasów w innym kolorze (czarnym?) na krawędziach i w miejscu gdzie korona styka się z chustą. Każdy "liść" korony układany był osobnymi partiami, od połowy do połowy łączenia między liśćmi.
Dziury pomiędzy "liśćmi" korony są zasymulowane przez czarne (lub bardzo ciemne) elementy mozaiki!

Korona Dzieciątka jest bardziej skomplikowana, ma bowiem przerwy pomiędzy liśćmi, pokrywa składa się też z 3 lub 4 różnych elementów mozaiki: złotych kwadratów, tak jak w koronie Madonny, oraz 2 "kolorów" przejściowych, w tym chyba bieli (?) na wykończenie trójkątnych podstaw liści korony. Ma też ciemniejszy otok dookoła pod liśćmi.
"Czapa" korony Madonny, jak i wnętrze korony Dzieciątka w ogóle nie zostały pokryte mozaiką. Ich powierzchnia jest gładka, mogły być malowane.

* - Chusta

Regularne fragmenty w kolorze błękitnym. Układane poziomymi pasami. Układ naśladuje kształt splotu tkaniny. Chusta ma ciemną (czarną?) obwódkę i wywinięcia, oraz "obszycie" przy szyi. Nie wiem, czy "wewnętrzna" część chusty ma jakiś jaśniejszy kolor niż zewnętrze, chyba nie...

* - Włosy

Zgaduję, że ze złotych fragmentów, film bowiem sugeruje kolor żółto-pomarańczowy, na jednym ze zdjęć widać wyraźny odblask. Zaznaczam: zgaduję.

* - Twarz Madonny

Nie wiem z czego, a jak było układane jest na jednym z poprzednich rysunków. Analogicznie ułożono twarz Dzieciątka – kolejność i kierunki odrysuję przy najbliższej okazji.
Nie wspomniałam poprzednio, że Madonna i Dzieciątko mają "kolorki", twarze nie są kolorystycznie jednolite. Łączenie z policzkami skrzydełek nosa też jest ciemniejsze, podobnie łączenie górnej powieki Dzieciątka z oczodołem, i pasek we wnętrzu jego ucha.
Oczy i brwi linearnie z kolorów czarnego lub b. ciemnego, wypełnienie białek oczu zapewne białe... (ale nie wiem na pewno).

* - Ręce

J.w. Kształt mozaiki biegnie za kształtem dłoni i palców. Dłonie mają nawet wyodrębnione paznokcie – osiągnięto to poprzez kształtowanie mozaiki, oraz inny odrobinę kolor w podstawie płytki paznokcia (jak z twarzą).

* – Czerwone elementy płaszcza i szata Dzieciątka.
Z trudem przycinane, stosunkowo nieregularne, i relatywnie dość drobne kawałki, jak mniemam kamienia... Kształt mniej więcej nadąża za układem szaty, ale to najbardziej chaotyczny fragment pokrycia. Dukt idzie skosami, lub poziomami, oblewa ptaki, naśladuje czasem układ szaty. Miejscami pasy ciągną się pionowo, jak po samej lewej w zagięciach płaszcza przylegających do ściany. Tym samym materiałem wyłożono jak sądzę usta Madonny.
Szata Dzieciątka ma "obszycie" grubości 1 elementu mozaiki pod szyją i na rękawach.

* - Ptaki

Znajdują się zarówno na płaszczu Madonny jak i na szacie Dzieciątka. Wyłożone szkłem pokrytym złotem, elementy były przycinane do kształtu. Wbrew obawom p.Kilarskiego do odtworzenia. :)

* - Złota część szaty

Przypuszczam, że tutaj mamy ten domniemany czerwony kamień pokryty złotem. Film wyraźnie sugeruje kolor bardziej pomarańczowy od koloru tła... Oczywiście może to być też złudzenie, do czegoś wszakże te czerwone złocone kawałki musiały służyć. Są zbyt mało regularne i za duże na koronę. Elementy złotych kawałków płaszcza są u dołu nieco nieregularne i układane przeważnie pasami z dołu do góry lub z góry na dół (jeszcze nie wiem), z pewnymi wyjątkami w części środkowej, gdzie układano je "plamami" tak jak tło. Wyjątkiem jest też fragment płaszcza, który "spłynął" z postumentu na ziemię: tu fragmenty układano po krzywiźnie na boki.

* - Błękitna część płaszcza

Spore kawałki układane góra-dół, niektóre większe od tych złotych. Może być to samo co tło nieba, może to być ten malowany kamień, a może być jeszcze coś innego czego nie wiem.

* - Buty

Ciemne ale nie czerwone, zapewne czarne (lub bardzo ciemne) albo niebieskie. Regularne duże kawałki idące za krzywizną buta.

* - Postument

Czerwone i złote, duże regularne fragmenty układające się we wzór. Wzór na przedniej ścianie ma 5 elementów, na skośnych po 2 (razem 9 ).
"Podłoga" niszy wyłożona dużymi regularnymi kaflami (zapewne w XIX lub XX w. bo wcześniejsze ilustracje przedstawiające niszę z Madonną nie przedstawiają niczego takiego) podejrzewam, że czerwonymi (zgaduję po odcieniu kafli na czarno-białym zdjęciu przy porównaniu go z filmem).

Część podkładu w jaki wciskano mozaikę wygląda jakby wykonany był z innego tworzywa niż reszta posągu, ma bowiem bardziej ceglasty kolor i delikatniejszą strukturę (nie ma "żwirku"), może dodawano do niej sproszkowanej cegły? A może to nie beton a normalny stiuk po prostu? Czy to fragmenty rekonstruowane czy oryginalne?

Zaraz będą ilustracje do tekstu zrobiłam ich 22 więc chwilę potrwa zanim wrzucę.
A w następnym odcinku jak tą mozaikę poukładać i jak można by całą figurę zrobić (pewnie bez sensu, ale głupoty często inspirują do rozsądnych rozwiązań, np. wykwalifikowanych inżynierów).

------------------

POPRAWIAJCIE!! (tam gdzie pomyłki itd)

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 22:42   

ilustracje do tekstu

jablko.jpg
Plik ściągnięto 7293 raz(y) 65,83 KB

czerw_szata_dz.jpg
Plik ściągnięto 7294 raz(y) 77,83 KB

czerw_plaszcz1.jpg
Plik ściągnięto 7294 raz(y) 69,65 KB

chusta2.jpg
Plik ściągnięto 7294 raz(y) 84,78 KB

chusta1.jpg
Plik ściągnięto 7294 raz(y) 67,05 KB

Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 25 Mar, 2008 22:43, w całości zmieniany 1 raz  

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 22:46   

c.d

postument.jpg
Plik ściągnięto 7283 raz(y) 72,74 KB

niebo.jpg
Plik ściągnięto 7283 raz(y) 70,77 KB

ksztalt_kor_mad.jpg
Plik ściągnięto 7283 raz(y) 54,16 KB

ksztalt_kor_dz.jpg
Plik ściągnięto 7283 raz(y) 62,03 KB

korona_madonny.jpg
Plik ściągnięto 7283 raz(y) 58,5 KB

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 22:47   

c.d.

zlote_tlo.jpg
Plik ściągnięto 7275 raz(y) 75,97 KB

wlosy.jpg
Plik ściągnięto 7275 raz(y) 63,47 KB

twarz.jpg
Plik ściągnięto 7275 raz(y) 73,44 KB

rece.jpg
Plik ściągnięto 7275 raz(y) 63,59 KB

ptaki.jpg
Plik ściągnięto 7275 raz(y) 68,41 KB

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 22:49   

Idę spać bo padnę, narobiłam się, a od rana do roboty, rzeczywistość skrzeczy. ;)

zlote.jpg
Plik ściągnięto 7267 raz(y) 74,06 KB

niebieskie.jpg
Plik ściągnięto 7267 raz(y) 61,8 KB

czerwone.jpg
Plik ściągnięto 7267 raz(y) 73,03 KB

zloty_plaszcz.jpg
Plik ściągnięto 7267 raz(y) 75,66 KB

fritzek 
Frysia z Warzywodu

Pomogła: 3 razy
Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 22:55