Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Cmentarne żółte kartki
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 17:52   Cmentarne żółte kartki

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/9/2835

Cytat:
Cmentarne “żółte kartki”

MALBORK. Na płytach nagrobnych Cmentarza Komunalnego w Malborku pojawiły się małe, żółte kartki. “Proszę o pilny kontakt z biurem cmentarza, z poważaniem zarządca”- tej treści przypomnienia poprzyklejano na setkach grobów. Po co? Zarządca cmentarza dopomina się o należne opłaty.

- To dziwna praktyka – mówi starszy mieszkaniec Malborka. - Nagrobki wykorzystywane są do komunikacji zarządu cmentarza z mieszkańcami. Uważam, że to praktyki uwłaczające godności tego miejsca. Z mojego punktu widzenia, cmentarze, to są szczególne miejsca, w których oddajemy hołd zmarłym, a zarząd czyni nagrobki miejscami informacji. Przecież nagrobki to prywatne własności. To jest naruszanie godności osobistej – twierdzi wzburzony. - Uważam, że karteczki powinny być jak najszybciej zdjęte z grobów, a na dochodzenie do prawdy należy wybrać inną drogę.
Do jakiej prawdy?
Chodzi o dokonanie opłaty za zachowanie istniejącego grobu na dalsze 20 lat. Szczególnie w starszej części Cmentarza Komunalnego, prawie na co drugiej mogile, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. zo.o., zarządca malborskiej nekropolii, ponaklejał upominawcze kartki.
- Na naszym grobie też widniała karteczka, którą zerwałem – mówi malborczyk. - Groby mamy
opłacone do 2009r. Takich ludzi, którzy mają uregulowane opłaty może być więcej, a jednak obcy ludzie coś sobie myślą, bo idąc alejami, te żółte kartki od razu rzucają się w oczy. Dla mnie to obraza.
A jednak naklejone na nagrobkach kartki z prośbą o kontakt przyniosły efekt.
- To jedyny sposób komunikacji, bo jak mamy poinformować ludzi, że trzeba dokonać ustawowej opłaty za zachowanie grobu - twierdzi Władysław Krawczyk, prezes ZGKiM sp. z o.o. - Może drugim wyjściem byłoby postawienie przy wejściu na cmentarz kogoś, kto musiałby każdą wchodząca osobę informować, pytać o opłatę. To jednak jest fizycznie niemożliwe. Pomysł był właściwy, akcja trwa juz ponad rok i przyniosła efekty. Rodziny zmarłych przychodzą, pytają, czy trzeba dokonać opłaty i w razie konieczności, płacą.
Prezes Krawczyk uspokaja, że nie będzie sytuacji likwidowania grobów, którymi ktoś się opiekuje.
- To widać przecież, czy mogiła jest od lat zaniedbana, i wtedy mamy prawo zakładać, że grób jest opuszczony przez bliskich – mówi Władysław Krawczk. - Natomiast jeżeli miejsce pochówku jest zadbane, czekamy, aż rodzina zmarłego zgłosi się, lub staramy się ją odszukać sami.
Mogło się również zdarzyć, że pracownik zarządu cmentarza omyłkowo nakleił kartkę z prośbą o kontakt tam, gdzie nie ma jeszcze potrzeby wnoszenia opłaty.

Okiem administratora Cmentarza Komunalnego
- Od października ubiegłego roku odwiedziłem 8 tys. grobów – mówi Mirosław Żołądecki, administrator Cmentarza Komunalnego w Malborku. - Przez ostatnie 2 miesiące nakleiłem 2 tys. kartek z prośbą o kontakt. Niestety, 50% osób, do których adresowana jest prośba, ignoruje ją. A należy pamiętać, że właścicielem grobu jest się przez 20 opłaconych lat. Jeśli się nie opłaca, nie jest się właścicielem i ten, kto dokona opłaty za zachowanie grobu, automatycznie nabywa praw właściciela. Sens opłaty co 20 lat wynika z tego, że właśnie po 20 latach można dokonać “dochowunku”.
To ważna i konieczna praktyka, bowiem malborska nekropolia kurczy się. Stąd warto wiedzieć, że w przypadku, gdy obok grobu naszego bliskiego zmarłego jest mogiła opuszczona od lat, można starać się o wykupienie tego miejsca. Wystarczy dokonać opłaty za zachowanie grobu i tym samym stać się jego właścicielem.
Na malborskim Cmentarzu Komunalnym jest pochowanych 17 tys. 841 zmarłych.

Jaskrawo żółte kartki, naklejone na nagrobkach przyniosły efekt – coraz więcej wpłat za zachowanie grobu. Niektórych, szczególnie starszych mieszkańców miasta bulwersują.

Fot. Iwona Kownacka/portalpomorza.pl

Autor: Iwona Kownacka
Źródło: Gazeta Malborska



1.jpg
Plik ściągnięto 5954 raz(y) 80,22 KB

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 21:09   

Azaziz napisał/a:
To jedyny sposób komunikacji, bo jak mamy poinformować ludzi
Jak? A taki przykład - małżonka zmarłego, oboje mieszkali w Malborku, a ona mieszka nadal w tym samym miejscu od kilkudziesieciu lat w budynku administrowanym przez ZGKiM, najpierw zmarły był głównym najemca potem dopiero żona, rzeczywiście trudne, w XXI wieku.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 21:12   

Feuchtwangen napisał/a:
Jak? A taki przykład - małżonka zmarłego, oboje mieszkali w Malborku, a ona mieszka nadal w tym samym miejscu od kilkudziesieciu lat w budynku administrowanym przez ZGKiM, najpierw zmarły był głównym najemca potem dopiero żona, rzeczywiście trudne, w XXI wieku.


Ale to nie musi być reguła, że tak będzie, dobrym pomysłem jest jakaś forma informowania, a nie usuwanie nagrobków. Przecież to okres 20 lat.
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Czw 28 Lut, 2008 21:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 21:13   

Feuht to wyobraź sobie wysłanie powiadomień do 2000 ludzi x znaczek pocztowy ;-) I tak kilka, kilkanaście razy w roku. Sporo kasy by wyszło. ;-)
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 21:15   

Mytoon napisał/a:
Feuht to wyobraź sobie wysłanie powiadomień do 2000 ludzi x znaczek pocztowy ;-) I tak kilka, kilkanaście razy w roku. Sporo kasy by wyszło. ;-)


2 tys to w ciągu 2 miesięcy, a mowa tu o 8 tys. - polecony - na adresy i nazwiska sprzed ponad 20 lat :what:
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Czw 28 Lut, 2008 21:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anowi 
Dziewczę


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 21:20   

Słyszałam opinię, że mozna wywiesić informacje na tablicy ogłoszeń przy wejściu
na cmentarz.
Można, tylko ile osób przeczyta? Ja na pewno nie i znam wielu, którzy prosto od bramy zmierzają do swoich bliskich.

Dzięki takiej kartce i ja się dowiedziałam, że czas opłacić następne 20 lat, a moja mama sie ucieszyła, że administracja cmentarza dba o nią :) bo jej zalezy, żeby z małzonkiem byc po śmierci.

Ot sprawy życia i śmierci
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili taką, jaką jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
-------------------------------------------------------------------
Tu, gdzie jestem teraz, to miejsce, gdzie powinnam być.

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 21:25   

Zastanawia mnie, że karteczki pojawiają się też na nagrobkach spod igły, a jest taka pozycja w cenniku:
Cytat:
7) Opłata za postawienie nagrobka - 100 zł.
, to albo nagrobki stawia się na "lewo", albo komuś się nie chce sprawdzić wszystkiego...
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
camel 
mieszkaniec

Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 22:31   

Możliwe, że nowy nagrobek stoi w miejscu , za które opłata się skończyła i należy opłacić je na kolejne lata.
A -podejrzewam- opłata 100 zł to opłata za "zgodę" na postawienie, tak jak płaci się za wjazd samochodem ( też za "pozwolenie")
_________________
Pozdrawiam - camel
Ostatnio zmieniony przez camel Czw 28 Lut, 2008 22:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group