Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Kończewice - kościół ewangelicki
Autor Wiadomość
Kot 
Żywiołak Cynizmu

Wysłany: Sro 23 Sty, 2008 12:04   Kończewice - kościół ewangelicki

Po otrzymaniu od Hagedorna zapytania na PW sam zacząłem zastanawiać się nad tą kwestią. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że w miejscowości, w której mam nieszczęście mieszkać stał kościół ewangelicki i raczej skłonny jestem podejrzewać krótki epizod konwersyjny w historii obecnego kościoła, ale jednak, wypadałoby wskazać gdzie skłonny byłbym szukać owego kościoła. Zaznaczam, że to jedynie pierwsze skojarzenie z dawnym cmentarzem, który obecnie jest po prostu ogrodzony i zarośnięty. Nie pamiętam znalezisk większych niż okruch płyty nagrobnej z moich czasów szkolnych.

kończewice cm.JPG
Grafika oczywiście z GoogleMaps.
Plik ściągnięto 6964 raz(y) 32,5 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 23 Sty, 2008 12:07, w całości zmieniany 1 raz  

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sro 23 Sty, 2008 12:13   

dodam, że moje pytanie zainspirowane zostało wątkiem na FDG: http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=15
a ponieważ rzecz dotyczy naszego "podwórka" postanowiłem poniuchać trochę...
renekk posiada pocztówkę opisaną jako "Kunzendorf" przedstawiajacą kościół ewangelicki (fotka poniżej oraz dodatkowo mapki wsi) - osobiscie wydaje mi się, że może chodzić o zupełnie inną miejscowość o tej samej nazwie...
pewności jednak nie mam. :idont:

kunzendorf.jpg
Plik ściągnięto 6955 raz(y) 46,81 KB

kunzendorf 1768.jpg
Plik ściągnięto 6955 raz(y) 24,61 KB

kunzendorf 1936.jpg
Plik ściągnięto 6955 raz(y) 55,81 KB

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sro 23 Sty, 2008 21:20   

wygląda na to, że jednak był kościół ewangelicki w Kończewicach - pytanie tylko gdzie? :idea:

opis.jpeg
"pożyczone" od renekka z FDG...
Plik ściągnięto 6922 raz(y) 18,5 KB

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 23 Sty, 2008 21:39   

Raczej tak to było, Kościół w Kończewicach jest blisko drogi, która jest tam od dawna, to ten bardziej oddalony był najpewniej ewangelicki

kunze.jpg
Plik ściągnięto 6917 raz(y) 100,74 KB

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 23 Sty, 2008 22:55   

Kilka wyjaśnień
- prawidłowo lokalizacje kościoła ewangelickiego określił Feuchtwangen. Kościół katolicki (obecnie istniejąca świątynia gotycka) jest właśnie oddalona od ulicy - znajduje sie on za rowem odwadniającym. Ze względu na fakt, że kościół zbudowany został w średniowieczu w nawsiu koniecznym stało się przesunięcie drogi na północ od kościoła - pomiędzy cmentarzem a istniejącą do dziś drewnianą plebanię a cmentarz. Obok plebanii - na północ od niej zlokalizowany był folwark księzy widoczny na planie Feuchtwangena.
- kośiół ewangelicki zlokalizowano w cenytum wsi także w nawsiu. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się, jeśli się nie mylę - niech to skoryguje Kot Butrykowski - remiza strażacka i sala wiejska. Nie można wykluczyć, że w murach tego budynku istnieją jakieś relikty kościoła. Nie byłow tym miejscu cmentarza - ten znajdował się w zachodniej części wsi (zielone kółko na zdjęciu opublikowanym przez Kota.
- Budynek zaznaczony przez Hagedorna na planie wsi z 1768 roku nie jest kościołem ewangelickim - wtedy on jeszcze nie istniał. To miejsce znajduje się na końcu wsi a kośiół ewangelicki był w samym centrum.
- Kościól w Kończewicach należał do tej samej grupy budowli sakralnych z konca XVIII wieku co Świerki - budowla prostokątna ze ściętymi narożnikami.

Kończewice.jpg
Plik ściągnięto 6906 raz(y) 74,49 KB

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 07:41   

super, dzięki wszystkim za pomoc!
gwoli ostatecznego wyjaśnienia: na mapce Feuchta powinno więc być odwrotnie: kościół katolicki to ten opisany przez Grzesia jako ewangelicki i vice versa?
Grześ możesz podesłać mi ten planik "czysty" w większej rozdzielczości? ;-)

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 18:03   

Cytat:
Grześ możesz podesłać mi ten planik "czysty" w większej rozdzielczości?

http://www.mapy.eksplorac...wo_(Gnojau).htm

WIG_P32_S28_G_Gnojewo

Odpowiedz do tematu