Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiebe Friedrich - kamień z grobowca
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Wto 15 Sty, 2008 23:48   

napioo napisał/a:
a może to jego rodzina dlatego pomnik wykonany w Berlinie
Cytat:
Eduard Friedrich Wiebe (ur. 1 października 1804 w Stalewie koło Malborka, zm. 23 lutego 1892 w Berlinie) – architekt niemiecki
źródło

Nie można tego wykluczyć, jednak nazwisko Wiebe jest bardzo popularne na całych Żuławach wśród Mennonitów. Jeśli przytoczony przez napia architetk berliński wywodził się z rodziny mennonickiej, to w momencie podjęcia studiów złamał zakazy nałożone na niego przez wiarę i został zapewne ze społeczności wykluczony i w związku z tym przeszedł na protestantyzm. Mennonici zaczęli piastować różne urzędy dopiero od około 1870 - 1880 roku.

malborczyk 

Wysłany: Wto 15 Sty, 2008 23:53   

kolekcjoner napisał/a:
napioo napisał/a:
a może to jego rodzina dlatego pomnik wykonany w Berlinie
Cytat:
Eduard Friedrich Wiebe (ur. 1 października 1804 w Stalewie koło Malborka, zm. 23 lutego 1892 w Berlinie) – architekt niemiecki
źródło

Nie można tego wykluczyć, jednak nazwisko Wiebe jest bardzo popularne na całych Żuławach wśród Mennonitów. Jeśli przytoczony przez napia architetk berliński wywodził się z rodziny mennonickiej, to w momencie podjęcia studiów złamał zakazy nałożone na niego przez wiarę i został zapewne ze społeczności wykluczony i w związku z tym przeszedł na protestantyzm. Mennonici zaczęli piastować różne urzędy dopiero od około 1870 - 1880 roku.

Oczywiście że nazwisko Wiebe jest czesto spotykane w środowisku mennonickim. Po oznalezieniu pomnika pierwsze co pomyslałem to że jest to z mennonickiego cmentarza. Jednak po sprawdzeniu przez dział historii MZ okazało sie iż jest to ewangelik.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2008 23:55   

Cytat:
wywodził się z rodziny mennonickiej
wywodził się z rodziny mennonickiejźródło

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Sty, 2008 00:02   

napioo napisał/a:
wywodził się z rodziny mennonickiejźródło

Pomnik dotyczy innego Wiebe kamień - 1842-76
link 1804-92

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 16 Sty, 2008 00:04   

malborczyk napisał/a:
wypowiadali sie Pana koledzy z MZ, R.Rząd i A. Dobry

Nie znam akurat tego wątku w wypowiedziach moich kolegów, jednak mój powyższy mój post będący odpowiedzią na notkę napia nie przeczy temu. Mój wniosek o mennonickim pochodzeniu związany jest z nazwiskiem. kolejne moje stwierdzenie o odejściu od mennonityzmu także wynika z wiedzy o tej grupie religijnej. I okazuje się, że (jeśli jest to rodzina architekta z Berlina) moje dalsze wnioskowanie jest słuszne!
I w tym momencie uwaga.
Władze pruskie unikały "jak ognia" używania określenia "mennonita" - o tych ludziach mówiono oficjalnie "evangelisch". Jedynie w opracowania statystycznych dotyczących wyznawanej religii pojawiają się stwierdzenia dotyczące identyfikacji wyznaniowej. Związane to było m.in. z faktem "wojny" między władzami administracyjnymi a Mennonitami, która wynikała właśnie z odmowy wykonywania przez nich niektórych obowiązków społecznych, w tym służby wojskowej. Wspomnine powyżej lata to ustępstwa przywódców religijnych zezwalające członkom gmin na pełnienie posad w administracji państwowej i samorządowej (cmentarz w Kępniewie koło Elbląga). Dopiero w okresie I wojny pojawiają się Mennonici służący w wojsku.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Sty, 2008 00:06   

Azaziz napisał/a:
Pomnik dotyczy innego Wiebe kamień - 1842-76
wiem moja hipoteza że to rodzina Urodzony w Stalewie k Malborka pomnik wykonany w Berlinie gdzie mieszkał i zmarł, wywodził się z Mennonitów ...
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sro 16 Sty, 2008 00:06, w całości zmieniany 1 raz  

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 16 Sty, 2008 00:23   

I jeszcze jedno - w poniższym linku rodziny mennonickie z okolic Malborka, w tym o nazwisku Wiebe - jedno z najpowszechniejszych nazwisk.
http://users.foxvalley.net/~goertz/heub35.html

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 16 Sty, 2008 00:44   

W książce telefonicznej Malborka z 1932 roku jest jeden Wiebe

2266 Wiebe,Reinhard, Kolonial-Waren Langgasse 27
I ten już zapewne nie był Mennonitą - wskazuje na to imię .
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sro 16 Sty, 2008 00:45, w całości zmieniany 1 raz  

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Sro 16 Sty, 2008 10:55   Wiebe i inni

Kamień nadzwyczaj ciekawy - i to, gdzie został wykonany także.

Co do pochodzenia i całej dyskusji o tym, czy Wiebe byl czy nie był menonitą (mennonitą, jak chcą inni), to ludzie, którzy obecnie przyjeżdżają na nasze tereny obejrzeć cmentarze, czy zabudowania, jakie pozostały - też w większości nie są menonitami. Piszę "w większości", bowiem trafiają się i tacy - którzy z menonityzmu nie wyszli.

Jednakże podczas rozmów z nimi, kiedy zadaję pytanie jak się ma do tego wykształcenie ich i ich dzieci a także takie dalekie podróże w celach - jakby nie było - poznawczych... zalega milczenie. Jeden z menonitów doskonale to ujął - czasy się zmieniają więc i ludzie także. I aby zakończyć temat, polecił mi publikację o menonitach w Wehrmachcie.

Symptomatyczne jednak jest gdy ci ludzie tutaj przyjeżdżają - że ci, którzy w życiu nie zwiedzali np Zamku w Malborku - przed II wojną żyli jeszcze mennonityzmie. BO ci, którzy podróżowali i zwiedzali - już wtedy od takiego życia odchodzili. A co do pochówków, to cmentarze ewangelickie pełne są nazwisk pochodzenia holenderskiego.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Sty, 2008 11:00   

Gdańszczanka napisał/a:
cmentarze ewangelickie pełne są nazwisk pochodzenia holenderskiego.

Tym bardziej, że w Malborku nie było cmentarza mennonitów pomimo, że istniał dom modlitwy, gdzieś Ci ludzie musieli być chowani

Odpowiedz do tematu