Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół Baptystów
Autor Wiadomość
_Maja_ 

Wysłany: Nie 23 Lis, 2008 11:56   

tutaj zdjęcia dotychczasowych pastorów zboru w Malborku
http://www.baptysci.malbo...at=8&category=8

Polecam jednak przejrzeć całą stronę :-D

Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 23 Lis, 2008 13:27   

Pamiętam chyba pana Berę, uczył w SP nr 1, zdaje się jęz. niemieckiego, ale nie mnie, więc nie wiem tego na pewno. Bo to chyba był właśnie on?

anita 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: Pon 24 Lis, 2008 21:34   

Potwierdzam, tak było na pewno - był nauczycielem niemieckiego, chyba do 1991 roku

Maciek24 

Wysłany: Sob 06 Gru, 2008 12:17   

Informuję zainteresowanych, że prawdopodobnie w czerwcu przyszłego roku Kaplicę Kościoła Chrześcijan Baptystów czeka remont.

Będzie to:

1) Wymiana dachówek
2) Wykonanie Izolacji Podpiwniczenia (Wszechobecna wilgoć w środku)

I może coś jeszcze

Jak będę znał więcej szczegółów dam znać

Ewingi 
Ewingi

Wysłany: Nie 31 Maj, 2009 00:21   

W latach 1929–1938 pastorem malborskiej gminy baptystów był Hugo Kelletat (02.04.1880-20.11.1965). Jego podobizna zamieszczona jest na stronie http://www.baptysci.malbork.net.pl/ . Urodził się w rodzinie niemieckich kolonistów na Wołyniu ( http://www.johannes-bobro...colloquium.html ). W początkowych latach swojej kariery był kaznodzieją w Gajdach k. Zalewa, w silnym ośrodku baptyzmu w Prusach Wschodnich (zob. http://www.marienburg.pl/...er=asc&start=10 ). W Zalewie urodził się mu syn Herbert (13.10.1907-25.05.2007), kompozytor i autor wielu publikacji z historii muzyki organowej w Prusach Wschodnich i Niemczech. Sylwetka jego opisana jest w Wikipedii. O Hugo Kelletacie wiadomo jeszcze, że niedługo po urodzinach syna wyprowadził się z Zalewa do Grudziądza, a stamtąd potem do Miłakowa (1908r.). Ponadto, że od 1917 sprawował opiekę duszpasterską w Bydgoszczy.
Hugo Kelletat jest m.inn. autorem 16 stronicowej broszury o emigracji baptystów do Argentyny: Die Auswanderung nach der Republik Argentinien, (1921) i książki o historii baptyzmu: 100 Jahre Gemeinde Brome: 1849-1949; ein kurzer geschichtlicher Überblick Beteiligt, (1949).
Czy ktokolwiek posiada więcej informacji o pastorze Hugo Kelletacie? W szczególności zależy mi informacjach o jego służbie pasterskiej do 1908r.

_Maja_ 

Wysłany: Sob 20 Cze, 2009 19:08   

Jutro o godzinie 10 odbędzie się w kościele Chrześcijan Baptystów chrzest. Zbór powiększy się o nowych 6 członków.
Serdecznie wszystkich zapraszam! :-D

lukaszmbnp 
alchemik

Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 20:11   

Macie dośc bogatą bibliotekę, z tego co widziałem kiedyś :-) ja mam pytanko małe... czy Kościół Baptystów uznaję deklaraje o uznaniu wzajemym Chrztu? Bo sie zastanawiałem, czy w przypadku konwersji trzeba powtórnie przyjmowac Chrzest?

_Maja_ 

Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 23:26   

Z chrztem jest tak, że kościoły protestanckie wyznają zasadę chrztu dorosłych jako zasady chrztu pokazanego w Biblii - świadoma decyzja. Można uczęszczać do każdego kościoła, czy to protestanckiego czy katolickiego, jako tzw. sympatyk, chrzest jednak zmienia status na członka zboru. W przypadku decyzji przejścia danej osoby pomiędzy różnymi wyznaniami protestanckimi - np. z kościoła zielonoświątkowego do baptystycznego - chrzest, jako przyjęty w wieku świadomym, mówiąc kolokwialnym językiem "liczy się", jednak w chwili przejścia z kościoła katolickiego do protestanckiego, jak już powiedziałam, nie. Nie jest to jednak warunek sine qua non, choć tylko taki zapewnia członkostwo z wszystkimi prawami i obowiązkami, jak i w innych kościołach.

Maciek24 

Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 01:30   

_Maja_ napisał/a:
Jutro o godzinie 10 odbędzie się w kościele Chrześcijan Baptystów chrzest. Zbór powiększy się o nowych 6 członków.
Serdecznie wszystkich zapraszam! :-D

W tym także o autorkę posta cytowanego i cytującego :D

Ale dosyć chwalenia się

Z innej beczki
Jednak na remont brakuje funduszy. A remont jest konieczny. Brak jest fundamentu przez co wilgotnieją ściany osadza się grzyb. Zaczyna przeciekać dach. Ogólnie mówiąc remont generalny

Poradźcie kto może wesprzeć zbór ponieważ ma on niewystarczający wkład własny i nie może ubiegać się o różne dotacje o info proszę na PW

P.s chyba że ktoś chce wspomóc pewne drobne remonty może pomóc wykonać jako wolontariusz.

A może by tak powołać inicjatywę tak jak w wypadku cmentarza

Pomyślcie jak można pomóc popytajcie znajomych

Liczymy na pomoc będziemy wam wdzięczni za każde wsparcie finansowe i rzeczowe

lukaszmbnp 
alchemik

Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 16:47   

Ale rzecz jedna wydaje się mi dziwna a tematyką liturgiki sakramentów w Kościołach Chrześcijańskich interesuje się od dawna... Bo np. z tego, co mi wiadomo, to Luteranie podpisali (w 2000 r.) ową deklaracje, a Baptyści nie (różnica w teologii Chrztu), a nie jestem pewien co do Zielonoświątkowców Bo raczej to jest tak, że tylko u Zielonoświątkowców i Baptystów (w przypadku konwersji z katolicyzmu) należy powtórnie przyjąc Chrzest,u innych wyznań protestanckich ,,liczy się" Chrzest ,,katolicki"

Odpowiedz do tematu