Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Rekonstrukcja malborskiej madonny
Autor Wiadomość
jarek 

Wysłany: Czw 26 Lip, 2007 13:45   Rekonstrukcja malborskiej madonny

Co myślicie o takim pomyśle, żeby do czasu odtworzenia repliki Matki Boskiej, zaproponować MZM zainstalowanie wielkoformatowego kolorowego zdjęcia pomnika i powieszenie go w miejscu gdzie mam
nadzieję kiedyś będzie.

Zauważyłem, że przy renowacjach fasad starych budynków też stawia się takie wielkofortowe zdjęcia np. reklamy aby zasłonić rusztowania.

Myśle, że nie jest to zbyt kosztowne przedsięwzięcie, a zrobiłoby wspaniałą dodatkową akcję informacyjną na temat tego nieistniejacego od 1945 roku bardzo ważnego obiektu architektonicznego zamku.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Siostra Irena Pią 15 Kwi, 2016 09:51, w całości zmieniany 1 raz  

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Czw 26 Lip, 2007 14:14   

jarek napisał/a:
Co myślicie o takim pomyśle, żeby do czasu odtworzenia repliki Matki Boskiej, zaproponować MZM zainstalowanie wielkoformatowego kolorowego zdjęcia pomnika i powieszenie go w miejscu gdzie mam
nadzieję kiedyś będzie.

uważam, że to świetny pomysł i myślę, że koszty rzeczywiscie byłyby niewielkie...

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lip, 2007 17:29   

Bardzo mądre, świetna idea!

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Czw 26 Lip, 2007 21:41   

Zawiązała się fundacja odbudowy pomnika Madonny, której celem jest rekonstrukcja posągu. I jeszcze zdjęcie kolorowe z około 1940 roku (na materiałach Agfy). Tak to wyglądało.

Image-02a.jpg
Plik ściągnięto 9103 raz(y) 53,2 KB

Larina 

Pomogła: 4 razy
Wysłany: Czw 26 Lip, 2007 23:26   

super pomysl!

Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Lip, 2007 23:29   

Mam mieszane uczucia, jeżeli chodzi o to wielkoformatowe zdjęcie (takie rzeczy, poza funkcją przykrycia rusztowań, są dla mnie troszkę kiczowate), ale jeśli chodzi o rekonstrukcję figury to jestem na tak. W końcu zamek też jest zrekonstruowany :-P

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pią 27 Lip, 2007 00:46   

Myślę, że pomysł ze zdjęciem nie jest najlepszy. Zamek w Malborku nie może być słupem ogłoszeniowym. Swego czasu zarzucono z powyższych powodów laserową projekcję opublikowanego przeze mnie powyżej zdjęcia.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Paź, 2007 01:40   

mogłoby to wyglądać tak.

Kuglow 

Wysłany: Pon 08 Paź, 2007 13:33   

Kurcze!!Ale super fotka!!Daje pewien wgląd w to,jak być może będzie ta madonna wyglądać!!

marsak 

Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 21:25   

http://www.materdei.org.pl/

Cytat:
Witamy na stronie fundacji
"Mater Dei"

Dlaczego warto przywrócić zamkowi jego największy symbol ?
Odbudujmy monumentalną figurę Madonny z niszy kościoła
zamkowego w Malborku.
Drodzy Państwo
Właśnie została powołana do życia fundacja mająca na celu zgromadzenie środków potrzebnych na to, by poprzez odbudowanie zniszczonej w czasie II wojny światowej średniowiecznej figury Matki Bożej Patronki i Opiekunki całego grodu i zamku, od jej imienia nazwanego przecież Marienburgiem, przywrócić wielkość i blask wschodniej elewacji malborskiego zamku. Chcemy „wskrzesić” ostatni, brakujący, a zarazem najwspanialszy element sylwetki zamku, ukazującej się wszystkim przybywającym od wschodu, podnoszącym wzrok na wysoką, ostrołuczną i wciąż pustą niszę w elewacji kościoła zamkowego NMP, który od ponad sześćdziesięciu lat czeka na powrót swojej patronki.

Ośmiometrowa statua, osadzona w głębokiej niszy, rozmiarami przewyższającej oba sąsiednie okna kościoła, połyskując w promieniach słońca wielobarwną gamą średniowiecznej mozaiki, przypominała drogocenny klejnot. Zespolona nierozłącznie z architekturą, jakby wtopiona w elewację Zamku Wysokiego ta monumentalna rzeźba Madonny kojarzyła się zawsze z dziejami Malborka. Przez wieki postać pełnej spokoju, zapatrzonej w dal Bogurodzicy w koronie i z berłem w ręku, ustawiona wysoko w przypominającej nieboskłon oprawie, z daleka jawiła się zdążającym do Malborka, jako widomy „znak z nieba”. Dramatycznie strącona z owego „nieboskłonu” figura runęła w styczniu 1945 r. wraz z elewacją kościoła i do dziś, pomimo upływu kilkudziesięciu lat, nie podniosła się z gruzów.

Czas to zmienić !

Pozwólmy symbolowi malborskiego zamku wrócić na należne mu miejsce. Niech znów, jak przed wiekami z surowej i pustej dziś niszy kościoła spojrzy łagodnym wzrokiem i otoczy swoją opieką wszystkich przybywających do malborskiego zamku jego nieodłączny symbol, monumentalny posąg Matki Boga - Mater Dei. Jeśli nasza idea jest bliska państwa wrażliwości, szacunku dla historii i jej pomników, wyczuciu piękna oraz pamięci o przeszłości dla lepszej wspólnej przyszłości prosimy o kontakt z naszą fundacją. Bardzo wierzymy w to, że wspólnym wysiłkiem uda nam się zrealizować ten szczytny cel.

Twarz Madonny.jpg
Plik ściągnięto 8624 raz(y) 58,69 KB

Ostatnio zmieniony przez StormChaser Sob 17 Lis, 2007 18:27, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu