Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare Miasto 23 [DO ROZBIÓRKI]
Autor Wiadomość
natek-99 

Wysłany: Wto 26 Mar, 2013 12:57   

kolekcjoner napisał/a:

1. Czy inwestor powiadomił o rozbiórce Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i uzyskał jego pozwolenie na prowadzenie przedmiotowych prac - prace rozbiórkowe dotyczą obiektu wpisanego do rejestru zabytków pod nr 314 (dawny nr 227) - mury miejskie oraz 115 (dawny 83) - zespół Starego Miasta z otuliną;
.

Jeżeli te obiekty rzeczywiście są wpisane do rejestru zabytków, to o ile się nie mylę zgodę na rozbiórkę na dodatek wydaje Generalny Konserwator Zabytków działający w imieniu ministra ds kultury i ochrony dziedzictwa narodowego i trzeba taki obiekt najpierw wykreślić z rejestru, a potem wnioskować o rozbiórkę.

Także ciekawe czy taką decyzję uzyskali?!

argus 

Wysłany: Wto 26 Mar, 2013 14:56   

W takim razie czy można mówić, a raczej domniemywać, że w tym przypadku popełniono przestępstwo? Jeżeli tak, to jaki powinien być teraz tok postępowania?

natek-99 

Wysłany: Wto 26 Mar, 2013 15:38   

argus napisał/a:
W takim razie czy można mówić, a raczej domniemywać, że w tym przypadku popełniono przestępstwo? Jeżeli tak, to jaki powinien być teraz tok postępowania?

Na rozbiórkę obiektu podlegającego ochronie jako zabytek wymagane jest pozwolenie.
Bez decyzji Generalnego Konserwatora Starostwo takiego pozwolenia na pewno by nie wydało, więc albo jest oficjalna zgoda Starostwa na rozbiórkę i decyzja o wykreśleniu z rejestru, albo zrobiono to nielegalnie.

Jeżeli jest to samowolna rozbiórka, to zgodnie z:
Art. 93 Prawa Budowlanego pkt 4 "dokonuje rozbiórki obiektu budowlanego lub jego części, naruszając przepisy art. 28 lub art. 31 ust. 2", podlega karze grzywny"
Art 94 PB Orzekanie w sprawach o czyny, określone w art. 92 i art. 93, następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia." Ale na kodeksie wykroczeń się nie znam, więc nie wiem jaka dokładnie kara za to grozi.

A łatwo można sprawdzić, czy było pozwolenie na rozbiórkę - musi być powieszona tablica budowy z nr decyzji, gdzieś w pobliżu miejsca rozbiórki.

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Wto 26 Mar, 2013 20:06   

natek-99 napisał/a:
Jeżeli te obiekty rzeczywiście są wpisane do rejestru zabytków, to o ile się nie mylę zgodę na rozbiórkę na dodatek wydaje Generalny Konserwator Zabytków działający w imieniu ministra ds kultury i ochrony dziedzictwa narodowego i trzeba taki obiekt najpierw wykreślić z rejestru, a potem wnioskować o rozbiórkę.

Także ciekawe czy taką decyzję uzyskali?!

Sam budynek nie był w całości wpisany do rejestru zabytków. Wpis dotyczył tylko jego jednej ściany - zachodniej (średniowieczny mur obronny miasta). Poza tym znajdował się na terenie wpisanym do rejestru zabytków (zespół staromiejski). W związku z tym trudno będzie udowodnić, że wydając zgodę na rozbiórkę Konserwator (podobno miejski, ale pewien nie jestem, bo dokumentu nie widziałem) naruszył prawo tym bardziej, że nakazał w pozwoleniu (dowiedziałem się, że takowe było) wykonanie badań architektonicznych obiektu z rozwarstwieniem oraz nakazał zachowanie muru obronnego.Nie znam szczegółowych warunków zawartych w przywołanym dokumencie. Jednak wydaje mi się, że w związku z tym, że obiekt był częściowo wpisany do rejestru kompetencje decyzyjne nie powinny być na poziomie MKZ a właśnie GKZ. Ale nie mi te kwestie rozstrzygać.
Wydaje mi się, że decyzja o rozbiórce obiektu podjęta została zbyt pochopnie, bez właściwego umocowania prawnego. I z wielką szkodą dla Malborka (pomimo niewielkiej wartości technicznej rozebranej części budynku). Jednak w takim przypadku wartość techniczna nie powinna mieć znaczenia zasadniczego.

Odpowiedz do tematu