Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - Rynek
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 13:03   Morąg - Rynek

wśród fotek dawnego Sztumu, które przesłał mi znajomy, zaplątał się uroczy widoczek z morąskiego rynku (nawet całkiem podobny do sztumskiego!) z okresu mniej więcej pierwszej wojny światowej.
wrzucam na forum w nadziei, że anrep to doceni i uzupełni współczesną fotką tego samego miejsca... :mrgreen:

Mohrung Markt.jpg
Plik ściągnięto 30076 raz(y) 54,43 KB

_________________

 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 20:52   Re: Morąg - Rynek

Hagedorn napisał/a:
wśród fotek dawnego Sztumu, które przesłał mi znajomy, zaplątał się uroczy widoczek z morąskiego rynku (nawet całkiem podobny do sztumskiego!) z okresu mniej więcej pierwszej wojny światowej.
wrzucam na forum w nadziei, że anrep to doceni i uzupełni współczesną fotką tego samego miejsca... :mrgreen:

Witam!
Chyba wywołano mnie do tablicy :?: ;-)

Najpierw o zamieszczonym wyżej zdjęciu
Na zamieszczonym wyżej zdjęciu widać (od lewej) jeden dom z zachodniej pierzei i północną i pierzeję rynku. Fotograf ma za sobą nieodbudowaną po 1945 roku, wschodnią stronę rynku,

Od lewej w niskim domu na rogu Rynku i dawnej Langgasse urodził się pisarz Walter Harich (1888-1931). Harich pochodził z rodziny znanych wydawców działających m.in. w Olsztynie i Olsztynku. Walter poza własną twórczością był wydawcą dzieł E.T.A. Hoffmana (autora „Dziadka do orzechów”). W okresie międzywojennym w domu miał siedzibę bank.
W północnej części rynku w drugiej kamienicy znajdowała się „Apteka Królewska”, zaś barokowa kamienica z XVIII wieku należała na początku XX wieku do kupca Teppich, potem w okresie międzywojennym do jego zięcia (?) Topkowskiego (był tam dom towarowy).
Po rynek został spalony przez żołnierzy sowieckich w styczniu 1945 roku. Odbudowano go na przełomie lat 50 i 60-tych (na pewno ładniej niż rynek w Malborku), w stylu nawiązującym do odbudowy Prus Wschodnich po II wojnie światowej. Niestety po zwycięstwie komuny w „bitwie o handel” liczne sklepy prywatne, nie były już potrzebne. Te państwowe znalazły się tylko w jednej pierzei, więc rynek stracił funkcję … rynku, czyli miejsca gdzie się handluje (no prawie, bo znajdował się tu bowiem sklep mięsny i apteka).
To już inna historia… i temat kolejnego posta…


PS
Zdjęcia zamieszczam tylko z "zadanej" części rynku

morag 128.jpg
Ujęcie najbardziej zbliżone do pokazanego wyżej
Plik ściągnięto 30050 raz(y) 86,95 KB

morag 338.jpg
Najważniejszym elementem rynku morąskiego jest gotycki ratusz w kostiumie z roku 2006 (wieża w nowym kształcie). Ratusz przeszedł renowację i obecnie jest siedzibą lokalnych organizacji.
Plik ściągnięto 30051 raz(y) 91,94 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Pią 26 Paź, 2007 21:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pią 26 Paź, 2007 21:22   

Widoków rynku w Morągu dalszy ciąg (tylko narożnik zachodniej i północnej pierzei). Zabudowa po wielkim pożarze miasta w 1697 roku ulegała stałym zmianom. Na początku XX wieku znajdowały się tutaj kamieniczki barokowe, klasycystyczne oraz eklektyczne. Powstawały też w dwudziestoleciu międzywojennym projekty w „wschodniopruskim” stylu. Jedna taka kamienica przetrwała, ale to już inna strona morąskiego rynku…

Pozdrawiam

Morag rynek 1910.jpg
Rynek na rynku... około 1910 roku
Plik ściągnięto 30043 raz(y) 72,79 KB

Morag rynek 1936.jpg
Lata trzydzieste. Dobrze widoczny dom Haricha i kamienica z apteką (druga po od lewej w północnej części rynku).
Plik ściągnięto 30043 raz(y) 76,25 KB

morag 010.jpg
W styczniu 2007 r. wysiadali na rynku napoleończycy.
Plik ściągnięto 30046 raz(y) 73,08 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Pią 26 Paź, 2007 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 27 Paź, 2007 07:33   

W ferworze obmyślania ile mogę wkleić zdjęć, nie przyjrzałem się zbyt zdjęciu…i strzeliłem byka.
Na zdjęciu od Hagedorn jest bowiem fragment pierzei południowej i pierzeja zachodnia rynku. Czyli dom Haricha, a potem bank będzie budynkiem z prawej.
Natomiast pierwszym budynkiem z prawej jest dawna siedziba „Powiatowej Kasy Pożyczkowej”. Na początku XX wieku była to jednopiętrowa kamienica, na której miejscu w latach trzydziestych postawiono okazałą siedzibę kasy. Jest to jedyna kamienica, która przetrwała zniszczenia dokonane przez żołnierzy sowieckich oraz projektantów architektury współczesnej bankowości, którzy „wybili” stare okna wstawiając „nowoczesne” pasujące raczej do …czegoś innego. Na banku przetrwały 3 z pierwotnych 4 symboli umieszczonych na fasadzie dawnej „Powiatowej Kasy Pożyczkowej”.
Ulica biegnąca obok banku w dół to obecna ul. Zamkowa, a dawna ul. Wodna (przed wojną Lutra), a po 1945 Hanki Sawickiej).

Morag- rynek miedzywojnie.jpg
Ujęcie rynku z okresu międzywojennego. Niski budynek to "Powiatowa Kasa Pożyczkowa"
Plik ściągnięto 30018 raz(y) 102,52 KB

morag rynek 2006 budowa pomnika JPII.jpg
Widok narożnika południowego i zachodniego z innej perspektywy.Trwa budowa pomnika Jana Pawła II.
Plik ściągnięto 30018 raz(y) 76,89 KB

Morag-rynek bank.jpg
Bank
Plik ściągnięto 30018 raz(y) 71,21 KB

morag bank detal.jpg
Zachowane do dziś symbole dawnej bannkowości
Plik ściągnięto 30018 raz(y) 37,43 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 27 Paź, 2007 09:32   

brawo anrep! nie spodziewałem się takiej odpowiedzi, tym bardziej cieszę się, że wrzuciłem swoją fotkę!
widzę, że podobieństwa między Morągiem, a Sztumem idą dalej: nie dość, że oba Rynki były do siebie podobne, to jeszcze miały podobną historię - zniszczone całkowicie przez żołnierzy sowieckich i tylko jedna kamienica, która ocalała (tu i tu!) - no i stojący centralnie ratusz (w Morągu) i kościół (w Sztumie)...
co do morąskiego ratusza to proponuję, żebyś założył oddzielny wątek w tym dziale!
:-)
_________________

 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Wto 30 Paź, 2007 21:08   

Witam!

Dziękuję za zauważenie postów ;-) O ratuszu napiszę z chęcią w nowym wątku.

Dziś dla przedstawiam widok wschodniej części rynku zrównanej z ziemią po 1945 roku. Najpierw podpalili ją sowieccy żołnierze w 1945 r., potem ruiny rozebrali Polacy. Uzyskano plac i trawnik w centrum miasta. Rozebranej części rynku i dużej liczby budynków starówki nie odbudowano i nie zabudowano. Daje to niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań archeologicznych (bo tych w Moragu chyba nigdy nie było na starym mieście-poza zamkiem). Ciekawe czy mój pomysł ktoś podchwyci :?:
Brak odbudowy ma też jedną zaletę. Od wschodu jest dobrze widoczny ratusz.
Dziś dla odmiany różne ujęcia rynku, bez próby porównania.

Pozdrawiam

Morąg-rynek armaty lata 30te.jpg
Widok na północną i wschodnią stronę rynku w latach 30-tych
Plik ściągnięto 29947 raz(y) 49,13 KB

morag rynek wschodnia strona.jpg
Wschodnia strona rynku to plac i trawnik
Plik ściągnięto 29945 raz(y) 85,43 KB

morag rynek wschodnia strona 153.jpg
Widok z ratusza w stronę kościoła (strona południowa i wschodnia rynku )
Plik ściągnięto 29945 raz(y) 67,64 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
svolo 

Wysłany: Pon 19 Maj, 2008 09:39   

A ja mam pytanie dot bezpośredniego sąsiedztwa rynku
.Pytanie jak ,myślę do Anrep-a .
Na przedostatnim zdjęciu stoi niedawno odbudowana kamieniczka ( vis a vis Rolnika ) .
Jest w niej bodajże hotel.
Czy jej forma jest ścisłym odwzorowaniem jakiegoś budynku który stał dawniej w tym miejscu ,czy to tylko lużne nawiązanie do istniejącej tu dawniej zabudowy ?.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Pon 19 Maj, 2008 09:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008 20:56   

W tej chwili nie mam pod ręką zdjęcia, ale akurat ta część ul. Jagiełły była zabudowana do połowy lat siedemdziesiątych XX w. Wielkością budynki przypominały obecny hotelik "Elektor". W miejscu tym stała jednak największa z rozebranych kamieniczek z charakterystycznym mansardowym dachem.
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Sro 21 Maj, 2008 20:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
svolo 

Wysłany: Sro 21 Maj, 2008 22:26   

Ok Wielkie dzięki.
Tak właśnie myślałem,ze sląski inwestor :) mimo wszystko trochę sobie sprawę ułatwił :)

A czy może dysponujesz jakimiś materiałami dot. Zamku Krzyżackiego?
pzdr.
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 24 Maj, 2008 19:38   

Na temat zamku mam mało rzeczy. Interesują mnie jego dzieje w głównie w XIX i XX w. Czy trafiłeś na informacje aby w czasie wojen napoleońskich znajdował się w nim szpital lub koszary?
Pozdrawiam
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
svolo 

Wysłany: Sro 28 Maj, 2008 12:11   

Niestety tym okresem jeszcze nie zdążyłem się zająć i zebrać jakichkolwiek info.
Gotyk i renesans (zamek krzyżacki i starościanski ) to jest narazie główny obszar moich poszukiwań.
Zresztą w ogóle jakichkolwiek informacji na temat zamku jest "jak na lekarstwo".

Przeszukuje ( z pomocą znajomych) w zasadzie całą Europe.
Niestety z bardzo mizernym skutkiem.
To bardzo zastanawiająca sprawa,ze w wypadku tak znacznego i mocno targanego wiatrem historii obiektu,prawie wogóle nie ma przekazów na jego temat.

Ale bedę pamietał . Jeśli natrafie na informacje dotyczące XIX i XX wieku(rozumiem,ze chodzi o początek wieku) -dam znać.
Pozdrawiam
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Lis, 2008 22:17   

Plan Morąga z 1811r
http://www.fotomarburg.de/

plan morąga 1811.JPG
Plik ściągnięto 21848 raz(y) 86,4 KB

 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009 22:37   dotyczy zdjęcia Hagedorna

Nie wiem, czy już ktoś o tym pisał...Jest to fotka z 1910 r. z płytki ISPANu pt. Prusy Wschodnie-dokumentacja historycznej prowincji. Jest tam m.in. 43 zdjęć Morąga. Wrzucam inne z tego zbioru, też fajne z dzieciakami

Morag 057159.jpg
Plik ściągnięto 21679 raz(y) 48,53 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Sty, 2009 16:55   

Armatka z allegro

bez tytułu1.JPG
Plik ściągnięto 21649 raz(y) 33,85 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 19:56   

Dwie mapki Rynku. Jedna piktograficzna przedstawiająca zabudowe i jej opis wg stanu z roku 1931 i druga mapka topograficzna obejmująca większy teren z naniesionymi wpisami dot. nazw budynków, właścicieli, intersów wg stanu z roku 1945

[ Komentarz dodany przez: Azaziz: Nie 08 Mar, 2009 00:25 ]
Mapki usunięte na prośbę
Ostatnio zmieniony przez Nie 08 Mar, 2009 00:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 20:02   

mazur222 napisał/a:
Dwie mapki Rynku. Jedna piktograficzna przedstawiająca zabudowe i jej opis wg stanu z roku 1931 i druga mapka topograficzna obejmująca większy teren z naniesionymi wpisami dot. nazw budynków, właścicieli, intersów wg stanu z roku 1945

Niesamowita sprawa, mapka pewnie tylko do wglądu dla władz miasta lub urzędu podatkowego, w innym przypadku instruktaż dla złodziei, gdzie i kogo okraść.
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 20:12   

Milek,tego już nie ma, to się już nie wróci. Myślę, że to współczesna robota ziomków.
W Stanach można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na strony biura szacunkowego nieruchomości w danym powiecie. Wpisaś adres i ma się nazwisko właściciela, opis nieruchomości. Otwarte społeczeństwo - raj dla złodziei
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 20:18   

mazur222 napisał/a:
Milek,tego już nie ma, to się już nie wróci. Myślę, że to współczesna robota ziomków.
W Stanach można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na strony biura szacunkowego nieruchomości w danym powiecie. Wpisaś adres i ma się nazwisko właściciela, opis nieruchomości. Otwarte społeczeństwo - raj dla złodziei

A u nas nawet na domofonie zabrano nazwiska (tzw. ochrona danych osobowych).
O danych z USA kiedyś w DTV mówił korespondent podając link, faktycznie korzystałem z tego szukając rodziny, były wszystkie dane z adresem i nr. telefonu.
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 20:34   

Te dane to robota z lat powojennych, choć pewnie i przed 1945 r. takie plany powstawały.
Czy można je umieścić w większej rozdzielczości (Azaziz zapewne pomoże ;-) ).
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 20:40   

Chętnie to zrobię ale kim jest Azaziz i jak on mnie może pomóc?
 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 22:53   

Mam tylko pewną wątpliwość czy publikując tą mapkę bez podaania źródła i autorów - nie narusza się praw autorskich (posiadam ją juz od dawna - ale poproszono mnie o nie publikowanie jej) :roll:
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 23:45   

Masz racje Anrdrew. Powinienem o tym pomyśleć, że ktoś, gdzieś może mieć przeciwko.
Moja znajoma dała te mapki komuś do zeskanowania i przysłania do mnie bez żadnych restrykcji. Powiedziała mi równie, że dostała je jako załącznik do "Zwichen Narien und Geserich". Ja ten album nabyłem ale bez mapek.
Ciebie zaś proszono o niepublikowanie tych mapek?
Wsadzając fragmenty tych mapek na Sercu Mazur tak właśnie napisałem, że są one załącznikiem do album
Trochę to skomplikowane ale nie chcę urażać niczyich uczuć czy intersów.
Napiszę do Aministratora o usunięcie tych mapek
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 08 Mar, 2009 09:20   

Forum Marienburg jest niekomercyjną platformą wymiany wiedzy dla miłośników historii Malborka i okolic (również dalszych jak Morąg ;-) ). Są tu umieszczane teksty będące wynikiem długich studiów i poszukiwań, podróży studyjnych jak również znalezione na szybko w sieci. To duża ilość zaangażowanych uczestników, którzy swój czas i pieniądze poświęcają na dokumentowanie interesujących zabytków, zachowanych pamiątek czy przywrócenie pamięci o rzeczach o których nikt nie pamięta.
Często uwagi uczestników są cenniejsze niż te mniej lub lepiej czytelne kopie zdjęć i mapek. Warto zawsze pisać skąd pochodzi cytat, opinia czy zdjęcie. Warto zapytać się autora czy właściciela o zgodę jeśli chce się jego ustalenia nagłośnić. Nie widzę powodów, by uznawać, że własność intelektualna Niemców warta jest większej ochronie niż to co napiszą, zbiorą czy opracują Polacy.

Z drugiej strony nie ma co popadać w przesadę i w imię ochrony "czegoś tam" dając tylko linki do aukcji. Skany aukcji zniknąć mogą za tydzień, wraz z nimi ciekawe informacje, które są całkowicie obojętne sprzedawcy, czasem też nabywcy.

Pozdrawiam

PS Mapki były ciekawe, ale tego typu plany mają dość mało sympatyczną dla Polaków historię. Nie powstawały też w celach wyłącznie "pamiętnikarskich".
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Nie 08 Mar, 2009 09:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 08 Mar, 2009 13:58   

Zgadzam się z uwagami Anrepa w całości.
Wracając do mapek - ja po prostu nie odrobiłem pracy domowej w pełni.
Usłyszałem to co chciałem usłyszeć a mianowicie, że mapki są załącznikiem a więc częścią wyżej wspomianego albumu. Czułem się nawet przez moment pokrzywdzony gdyż ja tych mapek nie dostałem przy okazji nabycia albumu.
Dzięki Andrew wiemy już, że mapki nie były załącznikiem do albumu ale ktoś je w Morągu miał i rozdawał po uważaniu a więc prywatnie. Być może, że są one gdzieś opublikowane ale to nie jest w tym momencie istotne.
Mam nadzieje, że w przyszłej monografii dawnego powiatu mapki znajdą swoje miejsce bez żadnego problemu.
Dzięki mapkom dowiedziałem się np. kto był właścicielem dwóch piekarnii na Placu Ratuszowym.
Jedna, a właściwie to jej fragmenty, ocalała cudem i była potem w użyciu nawet w latach 50-tych.
Byłem osobiście w tej piekarnii i widziałem oczami dziecka przepiękne kafelki pokrywające podłogę i ściany.
W drugiej, bliżej Rejmonta była po wojnie czynna ciastkarnia i pamiętam jeszcze wysoki komin, który rozebrano w drugiej połowie lat 50-tych.
Ostatnio zmieniony przez mazur222 Nie 08 Mar, 2009 13:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 14 Cze, 2009 02:04   

Pewnie znowu się narażę ale co tam niech mnie wsadzą!
Pani Marta Król w profilu NK Przyjaciele Morąga przetłumaczyła fragment strony 17 książki rodowitego morążanina Walthera Haricha pt. "Der Aufstieg"
Pewnie łamię tu jakieś zawiłe przepisy ale tekst pasuje jak ulał do zdjęcia Rynku (w dzień targowy) z 1910 roku zaprezentowanego nam pezez Anrepa:
Co to było za przecudne miasto, stary Morąg!
Jego ulice nie były piękne i rynek ze starym ratuszem pośrodku i lipami i starym brzmieniem wkoło zazwyczaj cichym. Można było wejść angielskim przedmieściem i wyjść polskim, bez napotkania człowieka, chyba że akurat kilka dziewek stało przy pompie w kącie rynku i w wiadrach na nosidłach wodę przynosiły. Potem jednak roiło się znowu jak w mrowisku. Długie kolejki samochodowe jechały, w jednym ciągu, przez miasto, na rynku stały jeden przy drugim wózki sprzedawców ze wsi i mieli więcej niż cztery tysiące Morążan do jedzenia, do przetworów, a stali tu jeszcze z ziemniakami lub z główkami kapusty, oferowano cały rząd stoisk z rybami z sąsiednich dużych jezior, w dużych drewnianych skrzyniach roiły się zielone lub brązowe raki, cielęta i półtusze wisiały na żelaznych hakach. W zależności od pory roku kosze pełne były poziomek, czarnych jagód lub jeżyn z miejskiego lasu lub lasu jodłowego. W tłoku przepychały się gospodynie domowe z bufiastymi turniurami, dziewki z koszem i torbą za sobą. Wołało się, targowano się, zachwalano, odrzucono, kupowano, jakby ten wtorkowy rynek miał by być ostatni. Pod wieczór miasto cichło, i stare baby z przytułku dla ubogich zbierały pod dozorem policjantów Daniela i Geball’a strzępy papieru i pozostałe śmieci, i następnego dnia rynek znowu był jak wymarły.

Ryby i dwóch kolorów raki, świeże, na targowisku!
 
 
aga gosciniak 

Wysłany: Pon 09 Lis, 2009 21:44   

Z allegro.
http://www.allegro.pl/ite...dok1968r_5.html
http://www.allegro.pl/ite...dok1968r_6.html

mury 1968.jpeg
Plik ściągnięto 117 raz(y) 35,72 KB

morag 1968.jpeg
Plik ściągnięto 133 raz(y) 46,69 KB

 
 
sebekMBL 

Wysłany: Pon 06 Gru, 2010 20:25   

Morąg, to jedno z moich ulubionych miast. Niegdyś, dużo czytałem o historii, żeby być przygotowanym na spotkanie z miastem, ale te długie lata oczekiwania, to też kontakt z rodziną tam zamieszkującą, częste opowieści o mieście, o histori i terażniejszości. Pamiętam, pierwszy raz, pierwsze zwiedzanie miasta, zafascynowanie zabytkami, a za przewodnika miałem moją ciocię, osobę od urodzenia tam mieszkającą, a rodzinę tam mam od wielu pokoleń. Każda wizyta w Morągu, to zwiedzanie ciekawych miejsc, zagłębianie w historii. Zamierzam w przyszłości, jeszcze bardziej zagłębić w temacie tego miasta, równie pięknego jak Malbork, często zresztą Malbork i Morąg porównują ze sobą, tu i tu wiele zabytków historii, wiele miejsc gdzie człowiek po prostu musi być, a często są to niepowtarzalne miejsca.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group