Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolej wąskotorowa - Malbork
Autor Wiadomość
wędzony 

Wysłany: Nie 31 Sie, 2008 07:25   

Z tego co pokazał feyg, zdjęcie wykonano przed 1945 r. Parowóz na kominie ma odiskiernik bębnowy. Na wszystkich materiałach ikonograficznych które oglądałem, na Żuławach nie było tego typu parowozów. Ale lata wojny 1939-1945 mogły przynieść tego typu niespodzianki, jak kilkumiesięczna służba parowozu zagrabionego gdzieś na terytoriach okupowanych.
Co do terenu gdzie wykonano to zdjęcie, sądzę iż można by na siłę umiejscowić to na odcinku Rozgart-Jasna.
Chociaż mogłaby być to też kolejka kwidzyńska.
pozdrawiam

Hamburger 

Wysłany: Nie 31 Sie, 2008 12:07   

Niestety, nie pasuje do odcinka Rozgart - Jasna gdyz w zbyt dobrym stanie jest nawierzchnia. Linia ta od 1923 r. sluzyla juz tylko cukrowni Stare Pole w okresie kampani cukrowniczej wiec nie bylo tam ruchu pasazerskiego i toru ulozonego "pod linijke". Moze Feyg uchyli wreszcie rabka tajemnicy ?

feyg 

Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008 10:48   

Hamburger napisał/a:
Moze Feyg uchyli wreszcie rabka tajemnicy ?

Niestety rozczaruję - skan skopiowałem dawno temu z eBay-u i przyznam się, też miałem pewne wątpliwości co do wiarygodności podpisu na odwrocie... ;-)

bols
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Lis, 2008 00:19   

Mam pytanie. Jak przebiegała trasa wąskotorówki za Piaskami 2 na drugą stronę linii kolejowej Malbork-Elbląg? Tunel czy wiadukt? Patrząc na http://mapy.google.pl/ wydać że tunel. Ma ktoś jakieś info? Może zdjęcia.
Ostatnio zmieniony przez bols Sob 22 Lis, 2008 00:21, w całości zmieniany 1 raz  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sob 22 Lis, 2008 00:34   

Wiadukt, w google maps występuje złudzenie, jeszcze parę lat temu istniały przyczółki - teraz nie wiem.

1980_marienburg_P32_S28_H.jpg
Plik ściągnięto 4328 raz(y) 98,11 KB

bols
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Lis, 2008 00:45   

To muszą pozostać jakeś pozostałości po wiadukcie, przyczółkach. Dzięki Feuchtwangen.
Ostatnio zmieniony przez bols Sob 22 Lis, 2008 00:48, w całości zmieniany 2 razy  

bols
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Lis, 2008 00:53   

Feuchtwangen, mam pytanie. Starszy mój kolega mówi mi, że były dwa wiadukty, jeden nad przejazdem do Elbląga i drugi, tor do lotniska. Prawda?

wędzony 

Wysłany: Sob 29 Lis, 2008 04:29   

bols napisał/a:
Feuchtwangen, mam pytanie. Starszy mój kolega mówi mi, że były dwa wiadukty, jeden nad przejazdem do Elbląga i drugi, tor do lotniska. Prawda?

Prawda.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sob 29 Lis, 2008 13:05, w całości zmieniany 1 raz  

Hamburger 

Wysłany: Sob 29 Lis, 2008 17:47   

W obrebie Malborka w 1924 r. dokonano zmiany przebiegu toru kolejki i pewnie jakies pozostalosci istnieja do dzis. W koncu lat 60. z okien pociagow widac bylo przyczolki obu wiaduktow - starego z lat 1901-3 i neco dalej nowego z 1924 r. Zmiany te podyktowane byly rozbudowa tzw. wschodniego dworca manewrowego i powstaniem torow do portu w Malborku.
W 1940/1 r. do lotniska dla potrzeb firmy Fokke & Wulf powstal odcinek normalnotorowy odchodzacy od linii Malbork - Elblag.
Kolejka waskotorowa uruchamiana byla na okres kampani cukrowniczej do 1967 r. i do Malborka przewozono nia duze ilosci burakow (do 40 000 ton/rocznie). Gdy w 1960 r. ze Starego Pola do Niemiec wyjechal ostatni miejscowy majster warzelnictwa o nazwisku Banse i jego dwaj nastepcy poprzez nieznajomosc tej sztuki zniszczyli urzadzenia - buraki przewozono tylko do cukrowni Malbork, a jedynie wyslodki do dalszej obrobki transportowano do cukrowni w Starym Polu. W latach 1968/9 rozebrano tory a nieco pozniej znaczna czesc taboru zlomowano.

Fragment przebiegu toru waskotorowego w Malborku, 1925.jpg
Plik ściągnięto 4191 raz(y) 10,44 KB

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 13 Sty, 2009 20:45   

Wąskotorówka w pobliżu zamku (ebay)

zamek.jpg
Plik ściągnięto 4018 raz(y) 95,85 KB

Odpowiedz do tematu