Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Dom Polski [BUDYNEK WYBURZONY]
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008 14:55   

I po

20080924_121348.JPG
Plik ściągnięto 3358 raz(y) 118,42 KB

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008 16:24   

Masakra. :mrgreen:
Cytat:
Bo to nie dziś było, i nie w tej części budynków

Merci za wyjaśnienie.

Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008 19:36   

ok 19

IMG_2122.JPG
Plik ściągnięto 3305 raz(y) 110,22 KB

Anowi 
Dziewczę

Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008 21:49   

Zrobić coś, jeszcze źle :evil:

Nikt nie zabiegał o ratowanie dziedzictwa...chyba, że mi coś umknęło????
W hallu hotelu, w ścianę będa wmurowane cegły z tej części nieotynkowanej.
Tej, która była z tyłu, gdzie okna były w kształcie łuków - nie wiem, jak fachowo to nazwać.
Nie musze tego wiedzieć.
Dwa z okien z daszkami i cegły przylegające - to jest zachowane + tablica z informacją o tym, ze w tym miejscy stał Dom Polski i co tu było i po co i kiedy.

Czy teraz lepiej?

To wszystko, co udało się zrobić właściwie jednej osobie z pomocą uczciwego i świadomego urzędnika starostwa. Może tylko tyle, a może aż tyle.

Ja uwazam, że dobre i to.

:peace:

Ostatnio zmieniony przez Anowi Sro 24 Wrz, 2008 21:50, w całości zmieniany 1 raz  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008 22:14   

Ale pył opadł z domu polskiego... złość przeszła i życie toczy się dalej, widowisko zakończone. Za tydzień już nikt nie pierdnie, że szkoda...

Taka rzeczywistość 8-)

Wielki szacunek dla za włożoną pracę tych Państwa

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008 00:56   

Azaziz napisał/a:
Wielki szacunek dla za włożoną pracę tych Państwa
Ano.

zapała 

Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008 09:32   

Anowi napisał/a:
Zrobić coś, jeszcze źle :evil:

Nikt nie zabiegał o ratowanie dziedzictwa...chyba, że mi coś umknęło????
W hallu hotelu, w ścianę będa wmurowane cegły z tej części nieotynkowanej.
Tej, która była z tyłu, gdzie okna były w kształcie łuków - nie wiem, jak fachowo to nazwać.
Nie musze tego wiedzieć.
Dwa z okien z daszkami i cegły przylegające - to jest zachowane + tablica z informacją o tym, ze w tym miejscy stał Dom Polski i co tu było i po co i kiedy.

Czy teraz lepiej?

To wszystko, co udało się zrobić właściwie jednej osobie z pomocą uczciwego i świadomego urzędnika starostwa. Może tylko tyle, a może aż tyle.

Ja uwazam, że dobre i to.

:peace:

Brawo Anowi - święta prawda, nich ci którzy tylko jęczą i ubolewają pokażą co oni sami zrobili, jak dla mnie pomysł jest ok - szacuneczek dla inicjatorów pomysłu, a dla inwestora za dobre chęci

Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008 15:29   

http://www.malbork.naszem...nia/901932.html

Cytat:
Fragmenty Domu Polskiego wmurują w ściany nowego hotelu w Malborku

Ocaleje namacalny dowód tego, że w mieście istniał kiedyś Dom Polski przy ul. Piastowskiej. Budynek, będący symbolem polskości Malborka, został zburzony, ale jego fragment będzie wkomponowany w czterogwiazdkowy hotel, który ma powstać w bliskim sąsiedztwie zamku w ciągu dwóch lat.

Perspektywa zburzenia dawnego Domu Polskiego, by mógł powstać obiekt hotelowy, wywoływała emocje od czasu podjęcia przez miasto decyzji o sprzedaży gruntu inwestorowi z Warszawy. Miłośnicy malborskiej historii apelowali o zachowanie pamięci o budynku i to im się udało.

- Podczas analizowania projektu spytałem projektantów hotelu, czy nie uznaliby za słuszne zachowanie tam fragmentów dawnego Domu Polskiego - opowiada Eugeniusz Lesiewicz, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Malborku. - Projektanci przystali z ochotą na tę propozycję i otrzymałem nawet na piśmie ich zgodę na odtworzenie wewnątrz hotelu ścian dawnego budynku.

W pozwoleniu na rozbiórkę obiektu znalazł się zapis o zabezpieczeniu elementów Domu Polskiego. Cegły, parapet, łukowe sklepienia i inne detale architektoniczne zostały zabezpieczone na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku, gdzie poczekają, aż wykonawcy hotelu wykorzystają je przy swoich pracach.

Przypomnijmy, że 11 lipca 1920 roku w Domu Polskim odbył się plebiscyt, który zadecydował o przynależności Malborka do Prus Wschodnich. Za taką decyzją zagłosowało wówczas 9641 osób, a tylko 165 osób opowiedziało się za przynależnością miasta do Polski. W 1961 roku na budynku zawisła tablica oddająca hołd polskim działaczom plebiscytowym.

Pojawiła się propozycja, by ta tablica również zawisła na terenie planowanego hotelu, ale raczej tak się nie stanie.

- Obecnie znajduje się ona w Urzędzie Miasta i chcemy, by zawisła na budynku Ratusza na Starym Mieście - mówi Arkadiusz Binnebesel, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej. - W hotelu oczywiście może się pojawić tablica informująca o istnieniu w tym miejscu Domu Polskiego, którą będą mogli zobaczyć goście. Myślę jednak, że podczas różnych uroczystości będzie lepiej, gdy tablica znajdzie się na Ratuszu Staromiejskim.

Jacek Skrobisz - POLSKA Dziennik Bałtycki

Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008 19:07   

I po robocie - po 17

IMG_2128.JPG
Plik ściągnięto 3372 raz(y) 117,82 KB

IMG_2136.JPG
Plik ściągnięto 3372 raz(y) 118,67 KB

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008 19:48