Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Co i jak z cmentarzami na terenie Malborka
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Mar, 2007 12:43   Co i jak z cmentarzami na terenie Malborka

Co i jak z cmentarzami na terenie Malborka

Dlaczego taki tytuł, no cóż malgos zapewne jest zorientowana w tematyce Azaziz-cmentarze ;-)
najpierw cytat: Malbork - dzieje miasta - Wiesław Jedliński str 475

Malbork, ze względu na swą wielowiekową przeszłość historyczną, posiadał wiele cmentarzy i często z tego powodu nazywany był "miastem umarłych".
31 sierpnia 1961 r. w wyniku zarządzenia władz zamknięto aż 13 miejsc ostatniego pochówku.*

Większość z nich została zlikwidowana lub, zgodnie z Decyzją 478 Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 4 października 1974 r. przeznaczona na inne cele.

Przypis: * - Zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej art. 1, ust. 1, ustawy z dnia 31.01.1959 (Dziennik Ustaw nr 11, poz. 62)

To tyle...
No właśnie, zlikwidowano, zamknięto, ale jak to fizycznie wygląda? Ktoś wie? Co się robi z nagrobkami/skrzynkami/pomnikami itp. A ekshumowane zwłoki? Co i jak?
Po malborskich cmentarzach zostały parki... SP2, Aleja Rodła, sam nie wiem, ogólna próżnia...

Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu

Wysłany: Sob 03 Mar, 2007 13:44   

Stare nagrobki powinny znaleźć swoje miejsce w lapidarium. W naszym mieście jednak takiego nie ma.

Jako, że pracuję w 3 mieście i śledziłem historię pewnego cmentarza mogę powiedzieć, że sporo niemieckich cmentarzy po wojnie było dewastowanych - płyty nagrobne trafiały przeważnie jako "element" utwardzania dróg.

Przez kilkanaście lat mieszkałem w sąsiedztwie cmentarza przy ul Jagiellońskiej za jednostką wojskową.

Niedawno po paru latach zaszedłem tam i niestety zobaczyłem obraz nędzy i rozpaczy. O ile jeszcze parę lat temu dbano o ten cmentarz o tyle obecnie postęp dewastacji jest niemiłosierny.

Załączam fotkę pomnika, który jeszcze kilkanaście lat temu był prawie cały.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Mar, 2007 16:54   

Mytoon napisał/a:
Załączam fotkę pomnika, który jeszcze kilkanaście lat temu był prawie cały.

http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=37

Nicce 

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009 16:52   

czytam sobie, jestem pod wrażeniem Waszego zapału...pomyślałam sobie tak, ze Zarząd naszego miasta powinien umiescic tablice informacyjne....przy obecnych parkach o tym jaki cmentarz kiedyś tam znajdował sie, oczywiście trudno na boisku szkolnym wystawić tablicę...lub na osiedlu mieszkaniowym, ale pamięc powinna być zachowana....swojego czasu jako uczeń-zuch-harcerz sprzątaliśmy cmentarz na Jagiellonskiej, widocznie tradycja zaginęła...a czy ktoś z Was wie czy po Gotach jest coś widocznego? czy tylko istnieją jako owoc pracy archeologicznej????

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009 17:31   

Nicce napisał/a:
.swojego czasu jako uczeń-zuch-harcerz sprzątaliśmy cmentarz na Jagiellonskiej, widocznie tradycja zaginęła...

Idea nie zaginęła:
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=3437
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=5980

...ale idea umiera, dewastacja cmentarza jest niezwykle szybka, jak ustali częściowo złomiarze to przyszli dewastatorzy :idont:
Miasto nie chce zrobić bramy na tym cmentarzu tak by nie był pijalnią i spacerniakiem, a został nekropolią. Jak to powiedział mi funfel, cmentarz pójdzie do likwidacji, najwyższa pora

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009 17:41   

Z tą różnicą, że obecne akcje są ochotnicze, kiedyś jak wspomniała Nicce było jakieś poczucie obowiązku władz lokalnych, czy dyrekcji szkół o sprzątaniu. Niestety niektóre cmentarze wrogie ustrojowo pomijano jak chociażby cmentarz w Pogorzałej Wsi który przylegał do szkoły.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009 17:43   

Milek napisał/a:
poczucie obowiązku władz lokalnych, czy dyrekcji szkół o sprzątaniu

No ale ten ustrój mamy za sobą :idont:

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009 17:46   

Al Bundy napisał/a:
No ale ten ustrój mamy za sobą

Obecny jest rewelacyjny :hahaha: