Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Stalag XX B - Littschen-Marienwerder 12.1939-2.1940
Autor Wiadomość
PanHavranek 

Wysłany: Czw 11 Paź, 2007 23:37   

napioo napisał/a:

14 wysłano rozkaz do Malborka o powołaniu obozu i wydzieleniu zalążków z jednostek wojskowych lub powołaniu rezerwistów, 16 powołano obóz w Niemczech z siedzibą w Malborku (wsp Germany) 23 polecono zbudować obóz przejściowy w Liczu a później obóz główny w Malborku na Wielbarku normalna chronologia powoływania instytucji w czasie wojny. ..

Błąd w założeniu - rozkaz wysłano do "Stalag XX B Marienburg/Westpr."
Niespójność - po co budować na miesiąc obóz przejsciowy ? W bzdurnej lokalizacji do tego.
Komu polecono budowę jak nie było jeszcze jeńców ?

Bez obozu w Liczu koncepcja prawie do przyjęcia .

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Paź, 2007 23:52   

być może obóz Stalag XXB był jednostką nierozwiniętą i widniał na papierze tzn. był komendant, który pełnił przy okazji jakąś tam funkcję w Malborku w piechocie, w straży granicznej, na lotnisku albo gdzie indziej. Rozkaz o powołaniu spowodował że zaczął tworzyć komendanturę otrzymał budynek, ludzi (to wszystko było zaplanowane na długo przed wydaniem rozkazu).Po zameldowaniu o gotowości otrzymał rozkaz stworzenia obozu koło Kwidzyna itd....
Jeńcy byli, po wojnie wrześniowej, w tym czasie Niemcy szykowały sie do wojny na zachodzie stad potrzeba tworzenia nowych obozów

Przykład z dzisiejszego podwórka: żołnierz po odbyciu służby wojskowej otrzymuje przydział mobilizacyjny Służył w Gdyni a przydział ma do Elbląga, jakby tego nie było, to mobilizacji w ogóle nie można by zrobić. po ogłoszeniu mobilizacji zasuwa do Elbląga zgłasza się do punktu przyjęcia a dalej to już wiadomo. W efekcie w ciągu kilku godzin ma być zdolny do obrony Ojczyzny

PanHavranek 

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 00:19   

Jak połączymy nasze teorie to :
Komendant i zaplanowany obóz jest 14.12.1939 w Malborku.
16.12.1939 rozkazem w Niemczech zostaje mobilizowana (cokolwiek to znaczy) obsługa obozu.
23.12.1939 komendant dostaje rozkaz budowy obozu przejściowego w Liczu (od jakiegoś kretyna).
Symuluje "papierowo" z garstką jeńców budowę obozu, bo nie ma ludzi ani środków na budowę (i boi się kretyna).
W międzyczasie docierają środki i obsługa (a kretyn się odczepia) i obóz zostaje "przeniesiony" do Malborka.
I zaczyna działać w sprawozdaniach od 01.02.1940.

Wiadomo kto był pierwszym komendantem XXB ?

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 11:03   

w LWP mawiano "tam gdzie się kończy logika zaczyna się wojsko" :mrgreen: dzisiaj jest podobnie ale nie tylko w wojsku. Skądś to musiało sie wziąć, Niemcy chociaż mówi się o niemieckim porządku, też mieli swoich idiotów chociażby kapral, który dowodził armiami poświęcając ludzi i sprzęt i dla nas to jest szczęście. Bo przynajmniej rozmawiamy po polsku i nikt nam tego nie zakaże
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pią 12 Paź, 2007 11:06, w całości zmieniany 1 raz  

PanHavranek 

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 16:24   

Podsumowując przedstawione teorie

1. Komendant i zaplanowany wcześniej obóz jest w Malborku od "przed wojny".

2. W grudniu 1939 istnieje już budynek komendantury, ale nie ma obozu.
Dnia 14.12.1939 przesłany zostaje jakiś rozkaz w/g rozdzielnika także do Stalag XXB Marienburg/Westpr.
(czyli XXB miał już jakiś adres )

3. 16.12.1939 rozkazem w Niemczech zostaje mobilizowana (cokolwiek to znaczy) obsługa obozu.
A komendant XXB Marienburg dostaje paru jeńców z Klecia na początek.
(data powstania obozu wg opracowania niemieckiego)

4. 23.12.1939 komendant z Malborka dostaje rozkaz budowy obozu przejściowego w Liczu(od jakiegoś kretyna).
Symuluje "papierowo" z garstką jeńców budowę obozu, bo nie ma ludzi ani środków na budowę (i boi się kretyna).
Z tą datą zaczyna funkcjonować mityczny XXB Littschen-Marienwerder.

5. W międzyczasie docierają środki i obsługa (a kretyn się odczepia) i obóz zostaje "przeniesiony" do Malborka.

Wyjaśniało by to dlaczego istnieją dwie pozornie rózne historie i daty powstania XXB Marienburg.
Jak było naprawdę ? Pewnie się już nigdy nie dowiemy . :-(
Ostatnio zmieniony przez PanHavranek Pią 12 Paź, 2007 16:25, w całości zmieniany 1 raz  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 17:53   

mniej wiecej tak to mogło być

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 21:42   

Zobaczcie ile jest nieścisłości w dokumentach (oryginały w posiadaniu kolekcjonera z Malborka, ale nie "kolekcjonera") a tekstem z pracy Matiello oraz dokumentem (?) na który powołuje się Pani Iwona. Niepodważalne są fakty zawarte w dokumentach malborskich. A te fakty nie są w ogóle znane historykom; a w pracy historyka jeśli nie ma dokumentu to fakt historyczny nie istnieje. Żadne inne źródło nie jest źródłem pierwszorzędnym - może być tylko źródłem uzupełniającym. I to jest powód, że Pani Iwona przywołuje dokument z datą grudniową, która z kolei nie ma potwierdzenia w pracy o Stalagach.
Teraz sprawa nazwy czy adresu "Stalag XXB Marienburg". To jest nazwa obozu - tak jak numer poczty polowej, a nie był on przypisany do określonego miejsca. Dzisiaj ten obóz w organizacji mógł być w Recklinghausaen, za tydzień w Hamburgu a po jakimś czasie jeszcze w innym miejscu. To nie jest adres - to jast nazwa. Ona jest przypisana do konkretnego obozu, który docelowo miał się znaleźć w Malborku.
Teraz moje posumowanie tematu.
1. Obóz powstał być może już przed wojną na terenie Niemiec w okresie finalizacji przygotowań do wojny, być może także po rozpoczęciu działań wojennych. Wiedząc, że gros jeńców polskich mogło pojawić się w rejonie pogranicza mazowiecko - mazurskiego (Ostpreussen), w tym rejonie zaplanowano pierwsze obozy jenieckie.
2. Obóz został zlokalizowany w Prusach Wsch. (wg. podziału z III Rzeszy) z lokalizacją docelową Marienburg, w XX Obwodzie Wehrmachtu.
3. Otrzymał nazwę "Stalag XXB Marienburg" - na tą nazwę jest być może kierowany dokument, o którym mówi Pani Iwona. Jak znam zasady obiegu korespondencji niemieckiej w początku wojny IX 1939 - III 1940 nie stosowano wówczas adresów a jedynie numery poczt polowych bądź nazwy.
4. W okresie początków wojny w obszarze Prus Wschodnich istnieją liczne obozy przejściowe dla jeńców polskich, które w okresie późniejszym zostały włączone do struktury Stallagu XXB (Licze, Prabuty, Klecie i in). W trakcie transolacji obozu w organizacji wykorzystano obóz w Liczu.
5. Jest znany przekaz paczkowy dla jeńca ze stemplem formacyjnym obozu w Liczu z 1941 albo 1942 roku.
6. Obóz zostaje przeniesiony do Malborka w nieokreślonym momencie na przełomie 1939-1940 roku i w tym momencie rozpoczyna sie jego budowa (wspomienia lekarza angielskiego)
Ale to jest moja wersja zdarzeń
Z pośród posiadanych przeze mnie około 60 listów jenieckich związanych z obozem w Malborku większość dotyczy jeńców francuskich i belgijskich. Mam dwa listy jeńców angielskich, jeden Włocha, dwa Jugosławian oraz jeden jeńca polskiego! Większość pochodzi z 1942 roku, ale polski z 1941 a włoski z 1944.
I jeszcze - istniała znaczna ilość istniejących przez cały czas wojny miejsc pracy jeńców ze Stalagu XXB, między innymi w Prabutach, Kleciu, in. (mam przesyłki jednostek dozoru)

PanHavranek 

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 22:00   

Ad. 1-3 Zgoda tego nie wziąłem pod uwagę że adres pocztowy nie równa się nazwie obozu. :-/
Ad. 4 Włączone do struktury Klecie i Licze (Prabuty to okręg I) są bardzo tajemnicze .O ile w prawie
każdym przypadku (stalagu) można znaleźć cokolwiek tu nie ma śladów poza wzmiankami.
Ad. 5 Obóz w Liczu w podanym okresie już nie istnieje ! Może chodzi o paczkę dla robotnika przymusowego ?
Ad. 6 Zgodne z wcześniejszą teorią

Najnowsza zmodyfikowana wersja histori XXB Marienburg

1. Obóz powstał być może już przed wojną na terenie Niemiec w okresie finalizacji przygotowań do wojny, być może także po rozpoczęciu działań wojennych. Wiedząc, że gros jeńców polskich mogło pojawić się w rejonie pogranicza mazowiecko - mazurskiego (Ostpreussen), w tym rejonie zaplanowano pierwsze obozy jenieckie.
2. Obóz został zlokalizowany w Prusach Wsch. (wg. podziału z III Rzeszy) z lokalizacją docelową Marienburg, w XX Obwodzie Wehrmachtu.
3. Otrzymał nazwę "Stalag XXB Marienburg" - na tą nazwę jest być może kierowany dokument, o którym mówi Pani Iwona. Jak znam zasady obiegu korespondencji niemieckiej w początku wojny IX 1939 - III 1940 nie stosowano wówczas adresów a jedynie numery poczt polowych bądź nazwy.
2. W grudniu 1939 istnieje już budynek komendantury, ale nie ma obozu.
Dnia 14.12.1939 przesłany zostaje jakiś rozkaz w/g rozdzielnika także do Stalag XXB Marienburg/Westpr.
(czyli XXB miał już jakiś adres )

3. 16.12.1939 rozkazem w Niemczech zostaje mobilizowana (cokolwiek to znaczy) obsługa obozu.
A komendant XXB Marienburg dostaje paru jeńców z Klecia na początek.
(data powstania obozu wg opracowania niemieckiego)

4. 23.12.1939 komendant z Malborka dostaje rozkaz budowy obozu przejściowego w Liczu(od jakiegoś kretyna).
Z tą datą zaczyna funkcjonować mityczny XXB Littschen-Marienwerder.

5. W międzyczasie docierają środki i obsługa (a kretyn się odczepia) i obóz zostaje "przeniesiony" do Malborka.
Ostatnio zmieniony przez PanHavranek Pią 12 Paź, 2007 22:10, w całości zmieniany 2 razy  

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 22:16   

PanHavranek napisał/a:
Ad. 1-3
Ad. 4 Włączone do struktury Klecie i Licze (Prabuty to okręg I) są bardzo tajemnicze .O ile w prawie
każdym przypadku (stalagu) można znaleźć cokolwiek tu nie ma śladów poza wzmiankami.
Ad. 5 Obóz w Liczu w podanym okresie już nie istnieje ! Może chodzi o paczkę dla robotnika przymusowego ?

Mam korespondencję z Prabut (widokówka - feldpost), na której istnieje stempel formacyjny jednostki Wehrmachtu pilnującej jeńców w obozie w Malborku ale i na robotach. Jeśli chodzi o Licze, to wspomniany dokument pocztowy to był na nim stempel Wehrmachtu - raczej nie robotnik przymusowy. I zdaje się, ale tego nie jestem pewien - tam był adres obozy. Pokwitowanie pocztowe widziałem w Klubie filatelistycznym w Gdańsku na Straganiarskiej przed około 10 laty (wtedy ten teren mnie nie interesował)

PanHavranek 

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 22:28   

kolekcjoner napisał/a:

Mam korespondencję z Prabut (widokówka - feldpost), na której istnieje stempel formacyjny jednostki Wehrmachtu pilnującej jeńców w obozie w Malborku ale i na robotach. Jeśli chodzi o Licze, to wspomniany dokument pocztowy to był na nim stempel Wehrmachtu - raczej nie robotnik przymusowy. I zdaje się, ale tego nie jestem pewien - tam był adres obozy. Pokwitowanie pocztowe widziałem w Klubie filatelistycznym w Gdańsku na Straganiarskiej przed około 10 laty (wtedy ten teren mnie nie interesował)

Pokażesz kartę z Prabut ?
Jak Cię dobrze zrozumiałem to ta sama jednostka Wehrmachtu pilnowała w Stalag IA Riesenburg
i XXB Marienburg ? :shock:
Dwa różne okregi i jedna jednostka ? A co z biurokracją ??

Odpowiedz do tematu