Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Węgle - wiatrak
Autor Wiadomość
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 01 Sie, 2007 13:19   

Dobre ujęcia zewnętrza paltraka są tu: http://darmowa-energia.ek...re/paltrak.html
Jak widać, wygląda to to jak nieco przysadzisty koźlak. Cechą bardzo charakterystyczną jest nisko osadzony dyszel. Podstawą części obrotowej jest krzyżak z belek, na którym są osadzone słupy i rygle konstrukcji. Dyszel obraca bezpośrednio krzyżak, żeby nie przenosić przez konstrukcję dodatkowego obciążenia. Taki paltrak oglądałem na własne oczy w Myślęcinie pod Gnieznem i takie same znalazłem na stronach różnych skansenów czy gmin jako atrakcje turystyczne. Nie widzę jednak przeszkód technicznych, żeby zbudować okrągły paltrak na podmurówce - byle rozwiązać jakoś problem obracania tej konstrukcji, która jest naprawdę ciężka (wszystkie te rzetelne belki na dwóch kondygnacjach, pokrycie z desek i kompletny mechanizm młyna z żarnami). Z drugiej strony, nie widzę sensu. Nie ma to chyba żadnej zalety w porównaniu do holendra, a na pewno jest kłopotliwe. Z kolei, jeśli widzimy, że coś ma małe śmigiełko na samej górze, to mamy przed oczami holendra - drewniana kopuła jest wystarczająco lekka, żeby ją obracać w ten sposób (to są tylko śmigła, wał z jednym kołem zębatym, więźba dachowa i gont - a dodajcie do tego wszystko, co wymieniałem przy paltraku).
W połowie sierpnia będę przy swoim komputerze, to pokażę, jak wyglądają trzewia paltraka.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 01 Sie, 2007 14:55   

To teraz dla wszelkiej pewności, chodzi o wiatrak we wsi Węgle-Żukowo, gm. Markusy? Identyfikuję go na niemieckiej mapie na jako holender we wsi Reichhorst, przy drodze do wsi Wengeln. Na setkach WIG-u w tym miejscu oznaczony jest młyn. To jest informacja na lata 80-te, ale może tam co jeszcze zostało? Był ktoś?
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 01 Sie, 2007 15:34   

meickel napisał/a:
To teraz dla wszelkiej pewności, chodzi o wiatrak we wsi Węgle-Żukowo, gm. Markusy? Identyfikuję go na niemieckiej mapie na jako holender we wsi Reichhorst, przy drodze do wsi Wengeln. Na setkach WIG-u w tym miejscu oznaczony jest młyn. To jest informacja na lata 80-te, ale może tam co jeszcze zostało? Był ktoś?

wg mnie to ten - innego w okolicy nie widzę...

wengeln.jpg
Plik ściągnięto 19084 raz(y) 80,36 KB

_________________

 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 01 Sie, 2007 18:42   

O tym myślałem.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 13:15   

meickel napisał/a:
Ja się będę upierać, że to holender i nawet kijem mnie nie nawrócicie. A jeśli idzie o obrazek w Wiki, ilustrujący hasło paltrak, to z przykrością informuję, że Wiki dała plamę. Jest to HOLENDER w miejscowości Soenderho, na wyspie Fanoe, Dania.

Brawo !!!!!
Pozwólcie, że też wtrącę swoje trzy grsze. To jest ewidentnie holender. Paltrak zewnętrznie bardzo przypomina koźlaka, nie ma jedynie kozła. Cechy charakterystyczne typów wiatraków:
- Koźlak - konstrukcja zazwyczaj prostokątna w rzucie, ustawiona na koxle widocznym z zewnątrz. Obracany jest cały wiatrak na tym koźle a właściwie na osi pionowej osadzonej na nim. Cechą charakterystyczną jest również dyszel do obracania.Dzisiaj stoi XVIII wieczny koźlak w Drewnicy.
- Paltrak (upraszczając to zmodernizowany koźlak). Nie ma kozła a cała wieża obraca się na rolkach ułożonych na podmurówce. Do lat 80-tych na naszym terenie istniał jeden paltrak w Starym Targu, usytuowany był na północ od wsi w części wschodniej. Tu równiez mamy do czynienia z dyszlem, NIE MA JEDNAK KOZŁA!
- Holender - w tej konstrukcji obraca się tylko kopuła na kole zembatym (drewnianym lub żelaznym). Istnieja dwa typy tej konstrukcji - wieża wolnostojąca (Lichnowy, spłonął około 1980) oraz na budynku (wikrowo, spłonął 1992, Drewnica, spłonął około 1980).
Przywoływany wiatrak w Węglach to holender na budynku.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 13:22   

dzięki za jasny, klarowny wykład! człowiek sie całe życie uczy ;-)
zainteresował mnie zwłaszcza ten paltrak w Starym Targu, będę musiał popytać miejscowych o niego!
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 21:55   

Jeszcze raz to samo zdjęcie wiatraka w Węglach, tym razem z widokówki. Widać trochę więcej szczegółów konstrukcji

Image-76.jpg
Plik ściągnięto 19023 raz(y) 56,66 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
sztumianka 

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 22:16   

znalazłam to zatem obalona moja teza przeze mnie sama uparciucha wybaczcie :P

holen03.jpg
Plik ściągnięto 19018 raz(y) 24,4 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 22:37   

super rysunek !!!!! :-)
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 22:46   

sztumianka napisał/a:
znalazłam to zatem obalona moja teza przeze mnie sama uparciucha wybaczcie


Sztumianka ja w sprawie technicznej - Czy zdanie napisane przez Ciebie ma sens? Proszę, twórz logiczne zdania :-D , może interpunkcja? To nie telegram :lol:
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Czw 02 Sie, 2007 22:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sztumianka 

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 22:49   

oj ja troche zmeczona jestem już :)

zatem teza która popierałam została obalona przez was i przezemnie samą :). A że jestem uparciuchem musze sama zawsze dojść do tego...
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008 18:26   

Przywołany holender z Lichnów.
Zdjęcie z zasobów rodziny wiatrak też w nich był (przez powinowactwo).

Lichnowy.jpg
Plik ściągnięto 4628 raz(y) 96,87 KB

_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group