Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
DIALEKT MALBORSKI słownik t. I, II
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 16:09   

Linka napisał/a:
Ale może chodzi o te wszelkie germanizmy, które się plączą po naszym języku? Te wszystkie durszlaki, laufry (ląfry też :lol: ), szlafroki i inne?

durszlaki, szlafroki itp. są i w Warszawie! :mrgreen:
jeśli już, to tutaj (a przynajmniej w Sztumie) usłyszysz o "kuchach" (ciastach), "geszenkach" (prezentach) itp. o słynnym pomorskim "jo" nie wspominając...
_________________

 
 
vonplauen 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 16:36   

Hagedorn napisał/a:
(..) o słynnym pomorskim "jo" nie wspominając...

'jo' to chyba nie tylko pomorskie jest,mam rodzinę w Nowej Wsi Wielkiej /mniej więcej dokładnie na granicy województwa Warmińsko Mazurskiego i Mazowieckiego to jest/ i tam słowo 'tak' praktycznie nie istnieje :-D
Przypomniało mi się też,że swego czasu w 'Rejsach' był artykuł o człowieku,który zajmuje się właśnie gwarami i była w nim przytoczona anegdota,jak to ów pan jakieś regionalne słowo,które bardzo mu się spodobało usłyszał w malborskim szalecie.
Niestety nie pamiętam jego nazwiska ani owego słowa :-/
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 18:16   

Kupcie, będziecie wiedzieli
 
 
Steinbrecht 


Wysłany: Pią 31 Sie, 2007 11:36   Dialekt malborski

kolejna książka wygrzebana na allegro być może nie dotyczy ona malborka w sensie historycznym czy architektury ale coś ciekawego związanego z kulturą.

Cena popatrzcie sami


http://allegro.pl/item229...nik_t_i_ii.html
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
mistyrose 

Wysłany: Pią 12 Paź, 2007 18:31   

,,Kupcie " daj spokój, 60 zeta ??? Okrutne żądanie :)
Wiecie wydaje mi się że bardzo charakterystyczne dla malborskich ,,autochtonów" jest takie ,,szczekanie" trochę niemieckie. Przyjechałam tu jako 12 latka i nie bardzo rozumiałam rówieśników. Mówili szybko i twardo .
Potem studiowałam w Poznaniu i to była prawdziwa ulga dla uszu, bo pełno studentów ze Wschodu, mowa spokojna i miękka , z ,,zaciąganiem" - osobiście wolę takiej słuchać 100000 razy :)Potem uczyłam tu w szkole. Młodzież mówi szybko i właśnie ,,twardo" , brzmi to ...prawie agresywnie. Niemiecko chyba. :?:
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 13 Paź, 2007 08:39   

mistyrose napisał/a:
charakterystyczne dla malborskich ,,autochtonów"


Prawie nie ma malborskich autochtonów, chyba, że malborski autochton to człowiek urodzony w Malborku w latach np. 1945-1955, może masz na myśli ludność napływową po wojnie i ich naloty językowe. - tak sądzę
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group