Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Sztum - cmentarz żydowski
Autor Wiadomość
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pon 02 Lis, 2009 10:05   

O rany, co za różnica, ważne, że uczczono czyjąś pamięć
_________________
Surge Polonia
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 02 Lis, 2009 11:20   

wyludniacz napisał/a:
no to zmylił mnie przewodniczący (? nie mam czasu szukać nazwy funkcji w necie) gminy żydowskiej w Trójmieście, ale on wypowiadał się (w radio) chyba o Święcie Wszystkich Świętych, a nie rocznicy śmierci pochowanego :ops:

kilkanaście postów wyżej pisałem już, że Żydzi nie obchodzą "święta Wszystkich Świętych" ani nie palą zniczy na 1 listopada, a właśnie w rocznice śmierci, więc mam prośbę, żebyś przeczytał może najpierw wszystkie posty w danym temacie zanim zaczniesz dyskutować.
wracając do tematu - na cmentarzu żydowskim w Sztumie nie zachowała się żadna macewa, żadne nazwisko czy data, trudno więc mówić o jakiejś rocznicy w tym wypadku. ludzie, którzy zapalają znicze na kirkutach 1 listopada czynią tak aby uczcić pamięć także tych zmarłych, tym bardziej, że często po tych cmentarzach nie ma już (jak w przypadku Sztumu czy Malborka) żadnego śladu!
nie jest to do końca zgodne z tradycją żydowską, ale też ludzie ci nie są w końcu Żydami.
_________________

 
 
wyludniacz
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lis, 2009 12:51   

:ops:
 
 
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009 21:29   

Witam.
W minioną sobotę znalazłem płytę nagrobną.
Wykonana jest z grysu bazaltowego wtopionego w ciemny beton. Napisy są dwujęzyczne niemieckie i hebrajskie.
Możliwe, że ... zapewne pochodzi z cmentarza ze Sztumu, gdyż znalazłem ją około 100m od niego.
Dziś pokazałem ją Panu Sławkowi z kościółka z centrum. Chyba mu się spodobała. Jest w idealnym stanie, waży najmniej 150 kg. Sam nie mogłem jej ruszyć. Zdjęć nie robiłem, fatalna pogoda, do tej pory mam ubłocone buty.
Co ciekawe oprócz macewy znajduje się tam jeszcze kilka sześciennych bloków betonowych z wyżłobionymi liniami. Spotykałem takie ozdobniki na innych starych cmentarzach. Możliwe, że pod nimi są także inne płyty nagrobne.
Pozdrawiam.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 08 Gru, 2009 08:10   

kapitalne odkrycie, byłem pewny, że zachowały się gdzieś jeszcze jakieś macewy w okolicy!
zerknij na PW ;-)
:ok:
_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 12 Gru, 2009 12:36   

dziś z Harrym udaliśmy się na gruzowisko, gdzie znalazł macewę - udało nam się ją trochę odczyścić i odcyfrować parę danych. przy okazji rozejrzeliśmy się w okolicy i znaleźliśmy sporo fragmentów ewidentnie pochodzących z cmentarza! planujemy w związku z tym małą akcję wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia - któryś słoneczny weekend) i zapraszamy wszystkich ewentualnych chętnych do pomocy - uzbroimy się w kilof i łopatę i postaramy przetrząsnąć całą tę górę gruzu i kamieni - być może znajdziemy kolejne płyty lub przynajmniej ich fragmenty!
wracając do odkrytej przez Harry'ego macewy - to chyba pierwsze konkretne imię i nazwisko ze sztumskiego kirkutu! płyta jest jednostronna - u góry napis w języku hebrajskim, poniżej po niemiecku: "Hier ruht unsere... Mutter... etc."
i tu mała ciekawostka: Therese Friedländer geb. Tarczinski oraz daty: ur. 1840 - zm. 1919
zważywszy na fakt, że "Teresa" jest raczej katolickim imieniem (do tego z domu Tarczyńska!) być może było to mieszane małżeństwo, a sama Therese przeszła na judaizm po ślubie?
poniżej kilka dzisiejszych fotek - płyta zostanie przetransportowana do muzeum na Rynku.

macewa 1.JPG
stare gruzowisko w chaszczach z macewą na pierwszym planie
Plik ściągnięto 243 raz(y) 238,96 KB

macewa 2.JPG
z grubsza odczyszczona płyta
Plik ściągnięto 117 raz(y) 231,6 KB

macewa 3.JPG
część z tekstem hebrajskim
Plik ściągnięto 112 raz(y) 222,72 KB

macewa 4.JPG
część z tekstem niemieckim
Plik ściągnięto 112 raz(y) 279,43 KB

macewa 5.JPG
cała płyta w porannym słońcu
Plik ściągnięto 128 raz(y) 221,07 KB

_________________

 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Sob 12 Gru, 2009 12:54   

Rewelacja. :ok: Ja z chęcią pomogę, jak zdrowie i czas pozwolą.
 
 
brat 
Admin www.sztum.info.pl


Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 00:46   

Ja również się przyłączę do pomocy ;-)
_________________
Pozdrawiam i zapraszam na portal Sztumu www.sztum.info.pl
Ostatnio zmieniony przez brat Pon 14 Gru, 2009 00:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009 09:57   

nazwisko Dawida Friedländera (zm. 1916) oraz jego żony Theresy Friedländer (zm. 1919) w ewidencji cmentarnej sztumskiego kirkutu (otrzymanej od Freda Zimmaka):

Therese Friedlaender.jpg
Plik ściągnięto 124 raz(y) 84,24 KB

_________________

 
 
nadbrzeze3a 

Wysłany: Sob 06 Lis, 2010 08:47   cmentarz w Sztumie

Oto kilka wiadomości na temat cmentarza w Sztumie.

Utworzono cmentarz bez wpisu do ksiąg wieczystych.

W 1899 roku Hermann Aron, Louis Philipp i Isidor Friedlaender napisali pismo z prośbą o wpis.
Dnia 10.01.1899 otrzymali od Magistratu i Policji w Sztumie potwierdzenie, że cmentarz należy do Gminy Żydowskiej już od 44 lat. Powierzchnia razem wynosiła 13 arów i 87 m.

Z powodu 44-letniego posiadania wpisano cmentarz do ksiąg gruntowych dnia 11.01.1899 roku. Gmina Żydowska została prawnym właścicielem.

W 1927 rok cmentarz miał powierzchnię 17 a i 54 m., obok łąka i pole 21 arów 50 m. Od 14.12.1929 roku połączone parcele utworzyły razem cmentarz o wielkości 39 arów 04 m. W 1936 roku wpis ten potwierdzono.

Miasto Sztum wykupiło dnia 28.06.1939 roku za 650 marek parcele 392/32, 395/32, 391/32, 163/33.
Ze strony żydowskiej przedstawicielem był miejski inspektor Helmut Granitzki, a ze strony miasta sekretarz miejski Herbert Krüger, który działał w imieniu burmistrza dr Josefa Nester'a ze Sztumu.

Była to: Synagoga i cmentarz.

Spisałam z akt znajdujących się w Archiwum w Malborku.
_________________
dtm
 
 
nadbrzeze3a 

Wysłany: Sob 06 Lis, 2010 09:12   jeszcze wspomnienia o cmentarzu żydowskim

Niedaleko cmentarza rodzice moi posiadali małe pole, które musiało być obsadzone. Z tego to powodu spędzałam tam wiosną i jesienią dużo czasu. Oczywiście nie pomagałam rodzicom, tylko bawiłam się na cmentarzu żydowskim. Ulubionym moim grobem, na którym siedziałam, był grób Salome... nazwiska niestety nie pamiętam. Piękna czarna, marmurowa płyta otoczona czarnymi słupkami. Na cmentarzu przeważały groby wykonane z czarnego marmuru. Cały cmentarz obrośnięty był zielonym bluszczem. Jeżeli chciałam sobie zrobić miejsce do dalszej zabawy, to musiałam odsłonić bluszcz, aby podziwiać egzotyczne dla mnie napisy w języku niemieckim i hebrajskim.
Około roku 1972 pokazywałam Sztum przyszłemu mężowi, trafiliśmy do parku i niestety nie zobaczyłam mojego cmentarza. Idąc dalej, przechodząc przez płoty, odnalazłam moją Salome na gruzowisku. Do dzisiaj widzę czarne marmury wymieszane z dużymi kawałami cementu- na wysypisku śmieci.
Smutek mnie ogarnia.
_________________
dtm
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 06 Lis, 2010 13:08   Re: jeszcze wspomnienia o cmentarzu żydowskim

dziękuję nadbrzeże3a za te wspomnienia! każdy taki okruch wspomnień pozwala co nieco zrekonstruować historię tego cmentarza...

nadbrzeze3a napisał/a:
Ulubionym moim grobem, na którym siedziałam, był grób Salome... nazwiska niestety nie pamiętam.

w spisie pochówków nie znalazłem żadnej Salome, natomiast aż trzy Sally: Rosenberg, Flatow i Salomon

sally 1.jpg
Plik ściągnięto 54 raz(y) 37,19 KB

sally 2.jpg
Plik ściągnięto 63 raz(y) 37,59 KB

sally 3.jpg
Plik ściągnięto 59 raz(y) 36,92 KB

_________________

 
 
leszek 

Wysłany: Sro 10 Lis, 2010 00:07   

O historii Żydów sztumskich będzie mowa równiez w drugim numerze kwartalnika Prowincja, który już wkrótce się ukaże.
_________________
Leszek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group