Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Elita władzy miasta Malborka w średniowieczu
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 18:41   Elita władzy miasta Malborka w średniowieczu

Autor: Wiesław Długokęcki
MZM, 2004, 288 strony, oprawa kartonowa, wymiary 16,5 x 23,5 cm
ISBN 83-86206-69-1

Ze wstępu do książki: „Elity władzy w średniowiecznych miastach północnych i zachodnich Niemiec i Niderlandów traktuje się zasadniczo jako grupy relatywnie jednolite. Dopiero w okresie wczesnonowożytnym przekształciły się w wiele elit. Obok elit władzy wytworzyły się elity religijno-kościelne, gospodarcze, urzędnicze. Wycofanie się starego patrycjatu do posiadłości ziemskich spowodowało wejście do władz miejskich ludzi nowych, z wyższym wykształceniem (głównie prawników). Z wykształconego mieszczaństwa rekrutowała się również w znacznym stopniu grupa urzędnicza nowożytnego państwa, a także duchowieństwo protestanckie. Dopiero od tego czasu można by mówić o pluralizmie elit miejskich. Niemniej odtworzenie w miarę pełnego obrazu elity władzy Malborka do końca XV w. wymagało także uwzględnienia jej powiązań z miejscowym duchowieństwem, jak też grupą osób pozostających w różnym charakterze w służbie Zakonu, a mieszkających w mieście lub na woli zamkowej. Chodziło przede wszystkim o ustalenie zarówno łączących ich związków rodzinnych, jak i pełnionych przez nich funkcji. Dało to bowiem wyobrażenie o możliwościach kariery osób pochodzących ze środowiska rajcowsko-ławniczego Malborka w innym środowisku społecznym."

http://www.zamek.malbork....products_id=132

nk7.jpg
Plik ściągnięto 4108 raz(y) 44,02 KB

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 14:10   

Czytam właśnie to cudowne dzieło i jestem po prostu zachwycona! Mnóstwo szczegółowych informacji, a co mnie wzrusza do łez, to że jest to jedna z najstaranniej napisanych książek tego typu jakie widziałam! Przy każdym stwierdzeniu jest odnośnik do bibliografii (ale JAKIEJ!) Można sobie sprawdzić w źródłach jak się musi czy autor ma rację, wszystko jest udokumentowane jak należy, ma się listę tych źródeł przy okazji gotową pod ręką a najlepsze, że jak autor czegoś nie jest pewien to pisze, że przypuszcza na podstawie tego i tego. Genialne! Żadnych bzdur, domysłów i nie trzeba zgadywać kto co od kogo przepisał!!
Na końcu do tego wszystkiego jest uwaga - wykaz wzmianek o sołtysach, rajcach, burmistrzach i ławnikach miasta, wraz z wypisaniem tych wzmianek, i podaniem źródeł! Można sobie więc sprawdzić, że np. w 1406 roku skład rady był taki a taki, a jakby ktoś chciał wiedzieć dokładnie coś o burmistrzu Hansie Wildenbergu, to jest to w tekście, włącznie z informacjami dotyczącymi jego życiorysu i jego rodziny! Do tego na końcu jest cudownie opisana pełna bibliografia (oprócz odnośników do źródeł w tekście!), wraz z indeksami archiwów w AGAD! Sama książka zaś rozważa historię, skład i kompetencje władz miejskich i można się z niej nawet dowiedzieć ile kosztował w poł. XV w. dom w centrum Malborka, kiedy wprowadzono przywilej tzw. prawo mili, jak mieszkańcy Malborka zarabiali na życie, albo który z rajców kupował konie dla wielkiego mistrza! (No i dla mnie rzecz cudowna: wykaz źródeł - dokumentów krzyżackich, rewelacja!)
Jak spotkam autora mu chyba osobiście podziękuję, albo kawę postawię albo co! :clap:
Ostatnio zmieniony przez Aida Pon 06 Paź, 2008 14:10, w całości zmieniany 1 raz  

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 15:40   

Wystarczy, że kupisz a autor będzie szczęśliwy .

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 16:53   

No na razie pożyczyłam. :mrgreen:

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 16:56   

Aida napisał/a:
No na razie pożyczyłam. :mrgreen:

To trzeba będzie postawić kawę.

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 16:57   

dzięki Aida za reklamę - tak się nad tą książką właśnie zastanawiałem jakiś czas temu, teraz już nie mam wątpliwości! :->

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 18:50   

Aida napisał/a:

To trzeba będzie postawić kawę.
Zbankrutuję. :hahaha:
Ty się Hag nie zastanawiaj tylko łap. :->

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 18:55   

...już od dawna zalega u mnie ;-) tania jest