Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Bitwa pod Grunwaldem - faza I - wasza opnia
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2007 20:47   Bitwa pod Grunwaldem - faza I - wasza opnia

Bitwa pod Grunwaldem - faza I - wasza opnia

Nie będę się zbytnio rozpisywał o bitwie pod Grunwaldem i wszystkich niuansach tego historycznego wydarzenia. Skupię się na umownie to nazwę faize pierwszej.
Interesuje mnie wasze zdanie w kwestii uderzenia wojsk krzyżackich na prawe skrzydło wojsk polsko-litewskich, gdzie znajdowały się chorągwie litewskie, tatarskie, polskie. Czy waszym zdaniem wojska Witolda dokonały planowanego odwrotu, czy zostały odrzucone siłą naporu chorągwii krzyżackich, a potem zaczęły uciekać. Wydarzenie to mogło doprowadzić do odmienienia losów bitwy, gdyby zostało przewidziane przez Wielkiego Mistrza. Zdania w tej kwestii historyków są mocno podzielone.

Czekam na wasze opinie i zachęcam do analizy.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 03 Lip, 2007 21:45   

Moim zdaniem, nie był to odwrót tylko bezwładna ucieczka - ale to własny osąd.
Wielki Mistrz nie przewidział jedynie że odrzucone wojska zdołają powrócić do walki.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Lip, 2007 00:18   

mi sie wydaje że zawrócili po dwa miecze które Jagiełło dostał od Krzyżaków. wzmocnieni uzbrojeniem wrócili do walki :mrgreen:

protka72 
protka72

Wysłany: Sro 04 Lip, 2007 16:05   

ucieczka a nie odwrót

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lis, 2007 15:42   

O bitwie nie wiem za wiele, ale moze ta mapka cos wyjasni? Sa to cztery etapy bitwy.

grunw1.jpg
Plik ściągnięto 8336 raz(y) 57,21 KB

grunw2.jpg
Plik ściągnięto 8336 raz(y) 42,63 KB

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 00:08   

Ciekawe... Skąd ta mapka?
Pytam bo badam ten Grunwald a takiej mapki jeszcze nie widziałam.
Skąd autor wiedział gdzie stali Wallenrod i Lichtenstein?? :roll:

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 09:12   

Aida napisał/a:
Ciekawe... Skąd ta mapka?
Pytam bo badam ten Grunwald a takiej mapki jeszcze nie widziałam.
Skąd autor wiedział gdzie stali Wallenrod i Lichtenstein?? :roll:

Źródła opisów bitwy są dla wszystkich te same, reszta to domysły i łamigłówka detektywistyczna, polecam książkę Grunwald 1410. Krok od klęski Witolda Mikołajczaka, bardzo ciekawa analiza

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Sro 27 Lut, 2008 17:56   

Mikołajczaka nie polecam. :)
Jeżeli już to proponuję Kujota (bardzo stare opracowanie ale trzyma się źródeł) i Nadolskiego (choć za bardzo opiera się na Długoszu). Kuczyński jest dla tych co lubią barwne opisy, niestety sporo w nim błędów.
Ciekawie opracowuje problem Sven Ekdahl ale niewiele jego prac jest po polsku.
Najciekawsze z resztą są źródła... XD A kilka ich jest, warto poszukać, porównać, wyrobić sobie własną opinię. W sumie znanych jest dość dobrze kilka epizodów z bitwy ale przebieg, liczebność i rozmieszczenia trzeba sobie samemu zgadywać. Najweselsze jest oddzielanie powtarzających się faktów i rzeczy prawdopodobnym od fikcji (taki Długosz np. czasami takie cuda pisze, jakby człowiek wszedł do jego głowy to by nie wyszedł :mrgreen: ).

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Lut, 2008 22:29   

Aida a Twoja opinia odnośnie problemu z pierwszego postu?

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Sro 27 Lut, 2008 23:17   

Na chwilę obecną przychylam się do opinii o ucieczce. Sven Ekdahl na podstawie listu do (chyba) Plauena wyciągnął wniosek, że zawarte tam ostrzeżenie, żeby nie dopuścić do ucieczki przeciwnika i grabieży, tylko trzymać wojska w szyku, sugeruje, że odwrót wojsk był planowy. Z cytowanego zdania wynika jednak, że mogło nie chodzić autorowi o to, że wojska uciekały planowo, ostrzeżenie może dotyczyć tylko tego, żeby nie dopuścić do rozproszenia wojsk i puszczania ich w pogoń, kiedy istnieje niebezpieczeństwo kolejnego ataku ze strony przeciwnika.
Jest o tym cała dyskusja na "historycy.org".

Moim prywatnym zdaniem, które ciągle się zmienia wraz ze zdobywaną wiedzą (i muszę chadzać po forach i poprawiać posty) wojska krzyżackie po rozbiciu Litwy rzuciły się w pogoń w kierunku obozu nieprzyjaciela. Kiedy oni plądrowali obóz drugi rzut wojsk krzyżackich walczył z chorągwiami polskimi. Tutaj następuje o ile pamiętam przerwa w relacji i nie wiemy co było dalej. Ja też nie wiem, bo żeby nie zamotać muszę zajrzeć w źródła inaczej coś źle napiszę i wyjdzie, że jestem stara sklerotyczka. :D

C.d.n. jutro. :->

Odpowiedz do tematu