Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Lut, 2008 18:20   

http://www.malbork.pl/ind...sk=view&id=2551

Cytat:
Uniwersytet Trzeciego Wieku - marzec 2008

Ideą Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest propagowanie aktywności umysłowej i fizycznej „starszych nastolatków”. Takie uniwersytety funkcjonują w całej Polsce, skupiając studentów przy uczelniach wyższych jak i ośrodkach kultury. Miejski Dom Kultury również proponuje wykłady dla rzeszy malborskich seniorów. Opiekunem Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest Teresa Żelazo, nazywana przez studentów „Panią Dziekan”.

Osoby, które po trudach pracy zawodowej mają wreszcie czas dla siebie zapewne będą zainteresowane naszą ofertą. W proponowanym cyklu spotkań, zawsze w środę o godz. 16.00, poruszane są zagadnienia z następujących dziedzin nauki i sztuki: literatura, rękodzieło artystyczne, malarstwo, taniec, teatr, geografia i podróże, rekreacja, zdrowe odżywianie, medycyna, historia, psychologia i prawo. Wykłady prowadzą specjaliści danych dziedzin, a ich praca oparta jest na całkowitym wolontariacie.

MARZEC 2008 r.

5 marca, godz. 16.00, sala MDK - "Transplantacje" - Iwona Skóra, pracownik Służby Zdorwia, ratownictwo zdorwia

8 marca, godz. 17.00, sala KARWAN MUZEUM ZAMKOWE - "Pamiętnik Liryczny Magdy Zawadzkiej" - recital

12 marca, godz. 17.00, sala MDK - "Trochę poezji na Wiosnę" - wieczorek z poezją śpiewaną w reż. Ewy Szwajlik

19 marca, godz. 16.00, sala MDK - "Zmiany w zapisach prawnych dotyczące rent i emerutur" - Tadeusz Cymński, Poseł na Sejm RP

26 marca, godz. 16.00, sala MDK - "Sztuka sakralna - Toscania" - Józef Pałka, historyk sztuki, wieloletni pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku.


Korekta literówek zawsze mile widziana, ale że Pan Poseł????
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Lut, 2008 23:55   

Azaziz napisał/a:
Tadeusz Cymński
Duśka mogła by to przeprowadzić
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sro 20 Lut, 2008 09:13   

napioo napisał/a:
Azaziz napisał/a:
Tadeusz Cymński
Duśka mogła by to przeprowadzić


Jakiś "tur" w sensie tour, to tak... pilota mam mogę prowadzić, ale nie po ubezpieczeniach - to nie moja specjalizacja. :mrgreen:
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 11:18   

http://malbork.naszemiast...nia/855809.html
Cytat:
Malbork-Toruń. Uniwersytet Trzeciego Wieku w podróży

Zwieńczeniem całorocznej nauki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Malborku była wycieczka do Torunia. Zgodnie z koncepcją "pani dziekan" Teresy Żelazo, miała w sobie łączyć elementy poznawczo-podróżnicze z nawiązaniem kontaktów z miejscowym UTW. I tak się stało.


Jestem zauroczony toruńską Starówką. Dzięki ogromnej wiedzy pani przewodniczki, Marianny Nowakowskiej, dowiedziałem się, czym różnią się kościoły typu bazylikowego od hallowego. Poznałem legendę o flisaku, który wyprowadził żaby z Torunia, grając na skrzypkach. Teraz można go podziwiać na Rynku Staromiejskim, gdzie zakuty w brązie otoczony jest fontanną z żabkami zasłuchanymi w jego muzykę - dzieli się wrażeniami Walenty Panter.
- Jestem pod urokiem zabytków historycznych, ocalałych ruin. Przewodniczka z dużą swadą opowiadała ich dzieje, a także ubarwiała swoje wypowiedzi lokalnymi podaniami i mitami. Widać było, że kocha to miasto - dodaje Krystyna Badowska.
Po zwiedzeniu Starówki "studenci" udali się na spotkanie ze swoimi kolegami z toruńskiego UTW, które odbyło się w Klubie Garnizonowym.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Toruniu liczy bez mała 20 lat. Nasze szeregi zasila ponad 1000 słuchaczy. Mamy wiele sekcji, w których rozwijają swoje talenty i pasje. Ćwiczymy nasze umysły na wykładach dwa razy w tygodniu. Są to wykłady również naukowców z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika - na wstępie poinformowała prezes zarządu, dr Elżbieta Watanabe, przez 20 lat mieszkająca w Japonii.
- Do Malborka woziłam turystów i naukowców z Kraju Kwitnącej Wiśni, a teraz mam okazję nawiązać kontakt z państwem, malborczykami - ocieplała atmosferę pani prezes.
Po tym wstępie "pani dziekan" przekazała gadżety związane z naszym miastem na pamiątkę spotkania i by zachęcić torunian do odwiedzenia Malborka. Przy kawie i pysznym cieście potoczyły się sympatyczne rozmowy, była wymiana doświadczeń i próba nawiązania współpracy w przyszłości.
- Warte podpatrzenia są działania Banku Czasu. Idea tego przedsięwzięcia polega na tym, że członkowie dzielą się swoim wolnym czasem z innymi. Czas jest tu walutą, którą można innym zaoferować, jeżeli tylko się chce. Wygląda to następująco: ktoś deklaruje, że może godzinę kopać komuś w ogródku. Sam zgłasza zapotrzebowanie na obszycie firanek. Inna osoba wycenia tę pracę na dwie godziny. Trzeba więc jeszcze godzinę komuś odrobić. Jest to wzajemne nieodpłatne świadczenie sobie usług - opowiada pani z zarządu toruńskiego UTW kameralnej grupce.
Malborczycy mieli okazję zapoznać się z rękodziełem, malarstwem i poezją seniorów z Torunia. Panie były szczególnie zainteresowane hafciarstwem sekcji prowadzonej przez Barbarę Czerwińską. Wszyscy podziwiali obrazy Eugeniusza Królaka i wiersze Joanny Wrzesińskiej. Także zgodnie orzekli, że współpracę z seniorami toruńskimi trzeba kontynuować. W niedalekiej przyszłości mają wszyscy spotkać się w Malborku.
Wycieczka do Torunia okazała się "strzałem w dziesiątkę", o czym świadczą opinie słuchaczy malborskiego UTW.
- W Toruniu byłam ostatni raz przed 40 laty. Miasto ogromnie się zmieniło. Jestem pod wrażeniem Starówki - mówi Hanna Stefaniak
- Ja mogłabym na taką wycieczkę jechać codziennie. Tyle wrażeń, tyle ciekawych ludzi! Takie wypady jednoczą i dla takich chwil warto być słuchaczem UTW - zapewnia Bożena Smolińska.
- Jestem podbudowany wyjazdem do Torunia. Chcielibyśmy więcej takich form spędzania wolnego czasu. Nie można siedzieć w jednym miejscu. Trzeba być otwartym na ludzi, żeby się wyzbyć zasklepienia. Nawet żaby całowałem przy fontannie flisaka… - żartuje Ignacy Bełczowski.
- Wyjazd zaliczam do szczególnie udanych, ponieważ jako osoba nadal czynna zawodowo miałam możliwość oderwania się od cyferek i liczenia podatków. Doświadczyłam bliskości grupy, która świetnie się zintegrowała. Pani przewodniczka poszerzyła moją wiedzę o Toruniu, a z okien autobusu podziwiałam piękno Kujaw. Poznałam wspaniałych ludzi. Wracam z bagażem miłych wrażeń, za co jestem wdzięczna organizatorom - podkreśla Cecylia Lisowska.

STANISŁAWA WOJCIECHOWSKA-SOJA - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Sob 11 Wrz, 2010 20:03   

Inauguracja Roku Akademickiego 2010/2011
6. października 2010 o godz. 15.00

W programie wykład Bernarda Jesionowskiego Jak powstało miasto średniowieczne...

http://www.mdk.malbork.pl/

plakatInaug10.jpg
Plik ściągnięto 64 raz(y) 69,33 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group