Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - Zakład Świętego Wincentego ( szpital )
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009 20:49   Tczew - Zakład Świętego Wincentego ( szpital )

...no właśnie dziś szpital istnieje jedynie na zjdęciach lub wspomnieniach starszych mieszkańców miasta

...czy ktoś może mi powiedzieć gdzie mieściły sie główne budynki tego szpitala nie ujęte na zdjęciu poniżej ?? Wiem tylko ze cały szpital mieścił sie na ul. Ks. Ściegiennego i w rejonie Dawnych Ogrodów, ale to był dość spory kompleks budynków. Stare plany miasta z 1904 i 1931 roku których fragmenty dołączam pokazują gdzie były te bydynki ale są nieczytelne.

nr (165).jpg
Plik ściągnięto 19212 raz(y) 60,2 KB

fragment planu 1904.jpg
Plik ściągnięto 19212 raz(y) 90,79 KB

fragment planu 1931.JPG
Plik ściągnięto 19212 raz(y) 44,92 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 22 Kwi, 2009 20:22   

Po szpitalu pozostał tylko pusty plac.
Z całego kompleksu szpitalnego ocalał jedynie budynek kaplicy.
W latach 70-tych uczęszczałem do niego na naukę religii.
Obecnie budynek wygląda na nieużywany (religii uczy się w szkołach).

Szpital_Św_Wincentego1.jpg
Plik ściągnięto 19171 raz(y) 55,94 KB

Szpital_Św_Wincentego2.jpg
Plik ściągnięto 19171 raz(y) 55,32 KB

Szpital_Św_Wincentego3.jpg
Plik ściągnięto 19171 raz(y) 72,92 KB

 
 
svistak 


Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 14:04   

Kaplica jest używana co najmniej 2 razy w tygodniu przez kilka godzin przez Wspólnoty Neokatechumenalne z Fary, które mają tam kaplicę i, kuchnię. Niekiedy są tam wystawiane Jasełka dla rodzin tychże wspólnot. Kaplica jest zadbana, ogrzewana (ogrzewanie podłogowe!), regularnie odnawiana: ostatnio naprawiano dach,chodnik, rynnę i okiennice. Niestety jest to też miejsce tzw. "trębaczy", którzy od świtu do nocy każdego dnia w roku okupują z puszkami i butelkami budynek, hałasują, zaśmiecają i obsikują okolicę nie licząc się z tym, że wokoło żyją i przechodzą normalni ludzie, śpią małe dzieci, a kobiety czasem zerkają przez okna ;-)
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009 18:03   

...a czy te schody to nie pozostałość po szpitalu ?

P290909_17.30.jpg
Plik ściągnięto 232 raz(y) 98,28 KB

P290909_17.31.jpg
Plik ściągnięto 234 raz(y) 104,05 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009 19:06   

Wg planu szpital był za obecnym domem sióstr od Sambora, za piekarnią). Teren opada w dół jeśli się patrzy od strony Wyszyńskiego. Na planie widać przed szpitalem teren zielony.

Na mój mały rozumek, to szyld daje się nad główną bramą widoczna od strony głównej dojazdowej ulicy...

Pytanie co widać przez otwór bramy...

Patrząc na mapy jeden z budynków "zniknął",a jeden stał się "przedłużeniem" skrzydła :-D

Myślę, że schodki są późniejsze... 20 lat temu przy kaplicy był ogródek, ale czy ktoś to jeszcze pamięta? ;-)
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Hipolitek666 

Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 15:05   

Babcia opowiadała, że jak budowali tam park to odkopali ze starego cmentarza setki kości, dzieciaki i psy biegały z kośćmi po całym Starym Mieście...A propo kaplicy, to oczywiście byla to typowa kaplica cmentarna.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 16 Mar, 2010 20:07   

Szpital przed rozbudową

DSCF2601.jpg
Plik ściągnięto 243 raz(y) 76,46 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Sro 31 Mar, 2010 15:42   

Ryją w okolicy- osuszają mur okalający piekarnię przy ul. Sambora. A ile gruuuuzuuu wyykooopaaaliii!
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
kollo127 

Wysłany: Nie 18 Kwi, 2010 18:56   

Ciekawe czy coś wykopali ???
wczesniejszy post pozjadał litery !!! :flag:
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 21 Lut, 2011 23:46   

Dwie pocztówki z aukcji internetowych ...Szpital przed rozbudową w oddali po lewej ul. Sambora

1472176158.jpeg
Plik ściągnięto 18359 raz(y) 39,48 KB

$(KGrHqUOKjME0hhRUneSBN(Z(!zTFQ~~_12.JPG
Plik ściągnięto 18359 raz(y) 34 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Hagelsberger 

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 19:39   

...a ja z kolei pozwolę sobie zreaktywować wątek, stawiając Forumowiczom pytanie: czy ktoś z Was orientuje się, czy, a jeśli tak, to gdzie, zostały zachowane ewentualne archiwa szpitala? Wiem, to mało prawdopodobne (szukałem, póki co, po sieci archiwów państwowych - bez rezultatu). Interesuje mnie przede wszystkim kwestia odnalezienie dokumentacji z kostnicy, który funkcjonowała przy zakładzie. Cóż, zawsze warto spytać...

A może ktoś z Was się orientuje, czy zachowały się jakieś wspomnienia (lekarzy, sióstr..?) z tego zakładu, szczególnie z lata 1939 r.? Pytam, ponieważ zbieram materiały o rezerwiście SG, Michale Różanowskim, który służył w 2. Batalionie Strzelców w Tczewie. Zginął (w niewyjaśnionych do końca) okolicznościach na granicy polsko-gdańskiej 16 sierpnia 1939 r. Jego ciało zostało wydane stronie polskiej i było przetrzymywanie właśnie w kostnicy w Tczewie, tego szpitala. Tam też dokonano sekcji, która mnie najbardziej interesuje...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group