Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Remont dworca w Malborku, a polskość miasta i forumowiczów
Autor Wiadomość
jerzy100 

Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012 22:23   dworzec PKP

Dawno nie byłem w Malborku, mieszkałem do 1973r.byłem na odnowionym dworcu P.K.P. z zewnątrz ładnie .W środku strasznie.podkreślono jedynie pruską przeszłość miasta.Okropny wystrój ścian.Poczułem się obco, strasznie wykrzywiono historię.Malbork był krzyżacki 185 lat, pruski,niemiecki 173 lata,razem 358. Polski 382 lata.Czyli dłużej .A na dworcu tego nie widać.Jedyny symbol Polski to godło ale na bocznej ścianie ,bo na czołowym miejscu Berlin .Straszne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jeszcze Polska nie zginęła
 
 
MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012 23:38   

Tu jest odpowiedni temat -> http://www.marienburg.pl/...der=asc&start=0 ;-)

Dla mnie on nie miał nigdy polskich ozdób oprócz herbów, które zakryły stare poniemieckie ;-) Niemcy go zbudowali i ten dworzec jest jako pamiątka po nich ;-)
_________________

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach
Ostatnio zmieniony przez MrKłosik Pon 23 Kwi, 2012 23:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 11:34   

Kiedy dorośniemy do szanowania historii takiej jaką była, bez zmieniania poprawiania, korygowania? Dworzec powstał w czasach pruskich na linii Preußische Ostbahn i tak został ozdobiony, ostatecznym efektem użytkowania po 1945 był remont za jedyne 10 baniek. To taki wielki wstyd przyznać się do jego pochodzenia i historii? Jeśli tak to dla równowagi czas zamknąć się w temacie polskich pamiątek na Litwie, Ukrainie...
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
jerzy100 

Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 11:37   

nie widzę odpowiedzi więc piszę jeszcze raz
W Sztumie Niemcy zbudowali szpital w kształcie swastyki ,czy też należy go przywrócić?????????????????
:flag:
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 11:41   

jerzy100 napisał/a:
należy go przywrócić?
Nie trzeba bo jest, np na podłogach nadal. najlepsze wyjście twoim zdaniem to zmiana jednego nacjonalizmu na drugi, jednego przekłamywania historii na inne? To, że przed dworcem rosną brzozy to też pewnie przyszły spisek.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 12:07   

jerzy100 napisał/a:
W Sztumie Niemcy zbudowali szpital w kształcie swastyki ,czy też należy go przywrócić?????????????????

bzdura, kolejny mit powtarzany bezmyślnie nawet przez niektórych mieszkańców Sztumu!]
a wystarczy rzut oka na zdjęcie miasta z satelity via Google Maps...
większość tych budynków została zresztą zbudowana na długo przed dojściem Hitlera do władzy.
źródłem tej bajki są pewnie swastyki ułożone z kafli na podłodze obecnej rehabilitacji czy na strychu liceum - pamiątka po Napoli...

szpital sztum.JPG
Plik ściągnięto 16107 raz(y) 104,24 KB

_________________

 
 
margan1983 
...


Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 13:01   

Nawet jak by ten szpital był wybudowany w znak swastyki to trzeba pamiętać co ten znak znaczy: "przynoszący szczęście", w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności...
A że Hitler go wykorzystał...
To samo Krzyżacy używali znak krzyża i ile ludu zabili nikt nie policzy a zapewne forumowicz jerzy100 krzyżyk nosi lub ma w domu...


Co do dworca to moim zdaniem dobrze zrobili, że dworzec przypomina chociaż trochę swoje lata młodości.

Historię trzeba pamiętać i się uczyć na błędach naszych przodków, a nie wszystko niszczyć...
_________________
Kiedyś było jak by fajniej.
Ostatnio zmieniony przez margan1983 Wto 24 Kwi, 2012 13:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 13:47   

A co ma szpital w Sztumie do Dworca PKP w Malborku?
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 16:46   

Larina napisał/a:
A co ma szpital w Sztumie do Dworca PKP w Malborku?

to i to poniemieckie, należałoby dawno temu wyburzyć! :hihi:
_________________

 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 18:12   

Rozmawiałam z mądrą osobą na temat budynków budowanych rzekomo w kształcie swastyki i ona powiedziała, że po pierwsze, Niemcy byli praktyczni, zaś układ swastyki logistycznie i w innych względach był nieekonomiczny (jeżeli chodzi o budynki - poruszanie się po nich, dostęp, zaopatrzenie, doświetlenie), a dwa, że w razie bombardowania, co alianci wybraliby na cel nr 1? :mrgreen: No właśnie...
_________________
.............................................
 
 
jerzy100 

Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 21:51   

nie wiem dlaczego Polacy ta fascynują się Niemiecką przeszłością Malborka .dlaczego zburzyli Dom Polski, zamiast go odnowić.Dlaczego z taką zajadliwością szukają pamiątek po Niemcach,a nie o Polskiej obecności.Niemcy nie mieli skrupułów ,zacierali Polskie ślady.Wbrew piszącym nie mówię burzyć co niemieckie,----odnawiać ,wprowadzać Polskie symbole obok Niemieckich,podkreślać polską łączność z Malborkiem.Z uporem powtarzam ,Malbork był dłużej Polski niż Niemiecki, i nić tu nie zmienicie, więc proszę nie zakłamywać historii.Nawet Niemcy sa zdumieni Waszą postawą.To Fryderyk kazał rozebrać zamek,ale mu nie wyszło.
APELUJĘ---NIE WSTYDŹCIE SIĘ POLSKOŚCI
Szukajcie pamiatek oPolskości Malborka
Nie Marienburg a Malbork
:ilm:
Jeszcze Polska Nie Zginęła
:flag:
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012 22:07   

cyt.. "Wbrew piszącym nie mówię burzyć co niemieckie,----odnawiać ,wprowadzać Polskie symbole obok Niemieckich,podkreślać polską łączność z Malborkiem.Z uporem powtarzam ,Malbork był dłużej Polski niż Niemiecki"
Coś w tym jest, co Wy na to :-D
A tak naprawdę, to jest temat rzeka i z pewnością nie dotyczy tylko dworca w Malborku...
Pozdrawiam markis
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
starykot 


Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 00:32   

Cytat:
cyt.. "Wbrew piszącym nie mówię burzyć co niemieckie,----odnawiać ,wprowadzać Polskie symbole obok Niemieckich,podkreślać polską łączność z Malborkiem.Z uporem powtarzam ,Malbork był dłużej Polski niż Niemiecki"
Coś w tym jest, co Wy na to :-D
Cytat:
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
:ok:
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 00:42   

jerzy100 napisał/a:
Szukajcie pamiatek o Polskości Malborka


Osiedle XX lecia PRL (dziś tzw. Stare Miasto). Fajowa pamiątka... :-|
_________________
"Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka."
Józef Piłsudski
 
 
 
jerzy100 

Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 07:12   

Piszę o pamiątkach z czasów przedrozbiorowych,o których prawie nic nie wiemy.przez 400 lat rzadzili tu Polacy.jak wyglądali zbrojni.W swojej bezmyślności pamiętamy tylko o krzyżakach.Ajak wyglądali rycerze Polscy.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 09:20   

jerzy100 napisał/a:
Ajak wyglądali rycerze Polscy

Jeden stoi na końcu ul. Kościuszki.
jerzy100 napisał/a:
nie wiem dlaczego Polacy ta fascynują się Niemiecką przeszłością Malborka .dlaczego zburzyli Dom Polski, zamiast go odnowić.

Może obecna władza wypowie się w tej kwestii ... To wstrętne "Forum Marienburg.pl" broniło tego budynku, tylko pewnie Ty, Jerzy100, nie czytałeś tego wątku. Masz prawo... nie wszystko jest nam dane, czasami trzeba włożyć trochę siły w naukę, czytanie...
jerzy100 napisał/a:
Nie Marienburg a Malbork

Gwoli ścisłości MALBORG, tak brzmi historyczna POLSKA nazwa naszego miasta. Ale pewnie o tym nie czytałeś na "Forum Marienbur.pl" drogi Jerzy100...
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 09:25   Re: dworzec PKP

jerzy100 napisał/a:
Dawno nie byłem w Malborku, mieszkałem do 1973r.byłem na odnowionym dworcu P.K.P. z zewnątrz ładnie .W środku strasznie.podkreślono jedynie pruską przeszłość miasta.Okropny wystrój ścian.Poczułem się obco, strasznie wykrzywiono historię.Malbork był krzyżacki 185 lat, pruski,niemiecki 173 lata,razem 358. Polski 382 lata.Czyli dłużej .A na dworcu tego nie widać.Jedyny symbol Polski to godło ale na bocznej ścianie ,bo na czołowym miejscu Berlin .Straszne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jeszcze Polska nie zginęła

Masz rację Jerzy100 - co ci durni Polacy wyprawiają!!!!! własną historię zakłamują, straszne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kiedy oni wreszcie się opamiętają i pokaża własną prawdę historyczną. Może ta "wielkopomna" chwila kiedyś nadejdzie, może znajdzie się taki "ZBAWICIEL", który otworzy oczy tym "POtwornym baranom"... ;-)
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
jerzy100 

Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 21:11   Remont dworca

Moje odczucia w czasie oglądania remontowanego dworca spotkały się z kąśliwymi uwagami i usunięciami niektórych postów.Przykro mi ,że nie przyjmujecie do wiadomości faktów.
-Malbork dłużej był Polski niż Niemiecki
-nie ma narodu Pruskiego
-krzyżacy rządzili na zamku185 lat Polacy315
Dlatego Polskość powinna być przedstawiana przynajmniej proporcjonalnie ,inaczej jest to zakłamywanie historii.Niemcy bardzo starannie likwidowali wszelkie pamiatki z czasów Polskości Malborka.Panstwo Polskie przyjęło nazwę Malbork ,i jesteśmy zobowiązani ja używać.Według mnie Marienburg jest nazwa Niemiecką.
Niemcy tak niepewnie czuli się na tym terenie ---że wszystko podpisywali po niemiecku.Od maszyn po wieszaki ,a skończywszy na klapach od szamba.
A teraz Polacy ,kupili to ,ii fascynują się że szok.
poszukajcie pamiatek z tych 315 lat.
POZDROWIONKA
:ilm:
:flag:
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 21:45   

jerzy100 napisał/a:
Piszę o pamiątkach z czasów przedrozbiorowych,o których prawie nic nie wiemy

No to ucieszę Cię Jerzy100! Mamy polską pamiątkę w Malborku!!!!!!! I to bardzo ważną, zbudowaną w czasach polskich!!!!!!! (tylko nie wiem przez kogo - przez Polaków czy przez tych znienawidzonych przez Ciebie Niemców). Ale na pewno przez Malborskich mieszczan - tych polskich i tych niemieckich. Oni nawzajem wspaniale się dogadywali, nie mieli tych problemów co Ty...
To SZPITAL JEROZOLIMSKI!!!!!!
I jeszcze jedna polska pamiątka - list Rady Miasta Malborka z pięknym herben naszego miasta (niestety - pisany po łacinie, na szczęście nie w tym wrażym języku).
I pamiętaj Jerzy100 - jeśli tak bronisz polskiej historii Malborka, to broń również historycznej nazwy - miasto nazywało się do 1947 roku MALBORG!!!!!

list.JPG
Plik ściągnięto 13070 raz(y) 96,19 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sro 25 Kwi, 2012 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jerzy100 

Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 21:51   

Nigdy nie pisałem że nienawidzę NIiemców, tylko domagam się o sprawiedliwe przedstawianie historii. :flag:
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 21:53   

Ciężka sprawa Jerzy100, rzecz w tym, że polskie panowanie - okresu po 1945 r. nie liczę - nie pozostawiło po sobie niczego trwałego. Np. "Dom Polski", o którym wspominałeś, czyli dawny "Włókniarz" był niemieckim hotelem, który był też miejscem pobytu rekonwalescenów w okresie I wojny światowej. W latach 20-tych miał przez okres 2-3 lat polskiego właściciela i to wszystko. Także celnicy na terenie Kałdowa mieszkali w niemieckich domach. Nawet Stanisław Tarnowski w czasie swojego pobytu w Malborku w latach 80-tych XIX w., że jedyne ślady polskości w Malborku to szyld karczmy, na którym byli wymalowani. Nie co się obrażac na rzeczywistośc i fakt, że to, niezależnie od tego czy nam się to podoba czy nie miasto stworzyli Niemcy. Jeśli znasz ślady polskości miasta sprzed 1945 r. to wskaż je - na pewno warto będzie zwrócic na nie uwagę.
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 22:15   

Cóż za dyskusja!? Strasznie mnie cieszy tyle postów! Gorące antagonizmy! Zarzuty kasowania wpisów!
Az chce się czytać! Czuć, że krew krąży!

Koniec mojego OT!

W temacie. Co prawda rozbiłem krotki ogląd, dość dawno, ale z całego remontu najbardziej podoba mi się odnowiony... szalet! (konstrukcje szkieletowe amore moi!).

Czy orientuje się ktoś, czy dużą część konstrukcji trzeba było wymienić? Np. więźba w widocznej z chodnika części prawie w całości nosi oryginalne (chyba) znaki ciesielskie...
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
Ostatnio zmieniony przez luanda Sro 25 Kwi, 2012 22:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 22:25   

luanda napisał/a:
czy dużą część konstrukcji trzeba było wymienić

Nie było wymian tylko naprawy, może 5% konstrukcji wymienione :-D
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012 22:53   

kolekcjoner napisał/a:
luanda napisał/a:
czy dużą część konstrukcji trzeba było wymienić

Nie było wymian tylko naprawy, może 5% konstrukcji wymienione :-D


:ok:
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
starykot 


Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 00:55   

jerzy100 napisał/a:
Nigdy nie pisałem że nienawidzę NIiemców, tylko domagam się o sprawiedliwe przedstawianie historii. :flag:
Nie bardzo wiem jak odpowiedzieć. Żyjemy chyba w innych wymiarach. ;-) My nie wartościujemy przeszłości. Trafiłeś na forum, na którym kategorie narodowości nie mają większego znaczenia. Jeżeli masz zapotrzebowanie na szufladkowanie ludzi, poglądów czy czegokolwiek innego, to mnie możesz spokojnie wrzucić do szufladki kompletnie zgermanizowanego Polaka. Bo przyjąłem dawno temu niemieckie podejście do świata. Dla mnie Heimat jest ważny ze swoją całą, słuszną i niesłuszną przeszłością. W języku polskim nie ma odpowiednika tego pojęcia. I patrzę na przeszłość przez pryzmat interesów mojego mojego małego świata. Jeżeli bardzo chcesz, to wrzucę Ci kilka cytatów oceniających rządy Niemców, Polaków czy Francuzów na tych ziemiach. Tyle, że pisali to ludzie żyjący i zmagający się z rzeczywistością sobie współczesną. Nie będzie to dla Ciebie miłe. Polskie rządy tak sobie wyglądały z punktu widzenia (współcześnie) "przeciętnego wyborcy" . Ale to potem, bo teraz jestem zawalony robotą. :cry:
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 07:55   

Drogi Jerzy, jeśli tak bardzo cenisz polskość, to zacznij od języka ojczystego w piśmie. Przymiotniki "polski", "niemiecki" oraz rzeczownik "polskość" piszemy bowiem małą literą, a używanie wielkich liter w w/w przypadkach świadczy o uleganiu haniebnej ;-) modzie na anglicyzmy, tudzież (o zgrozo!) germanizmy!
_________________
.............................................
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 08:06   Re: Remont dworca

jerzy100 napisał/a:
Niemcy tak niepewnie czuli się na tym terenie ---że wszystko podpisywali po niemiecku.Od maszyn po wieszaki ,a skończywszy na klapach od szamba.

ale się ubawiłem z samego rana! :-D
rzeczywiście Niemcy musieli (i muszą nadal) czuć się strasznie niepewnie, skoro w całych Niemczech używali (i używają) języka ojczystego! gdyby tylko przeczuwali, że po 100 latach pojawi się taki jerzy100 to z pewnością zamiast "Scheissedeckel" pisaliby "Klapa do szamba"! buahahaha!
mam wrażenie, że za dużo wymachujesz tą flagą i zwyczajnie przesłania ci ona widok przed oczami.
jak napisał starykot, nas tutaj interesuje po prostu historia (albo nawet Historia) naszej małej ojczyzny (bo tak niektórzy próbują tłumaczyć słowo Heimat) - bez jej wartościowania, czy oceniania! i tyle.

ps.to ja usunąłem jeden twój post - tylko dlatego, że był zdublowany (dwa razy wysłałeś to samo)
jeżeli masz jakieś zastrzeżenia co do "linii politycznej" czy nazwy tego forum, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś założył własne (np. www.polskimalbork.pl ) - powodzenia!
_________________

 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 09:20   Re: Remont dworca

Hagedorn napisał/a:
jerzy100 napisał/a:
Niemcy tak niepewnie czuli się na tym terenie ---że wszystko podpisywali po niemiecku.Od maszyn po wieszaki ,a skończywszy na klapach od szamba.



Umknęło mi to!
Mam fatalny dzień, to tchnęło we mnie odrodzone siły witalne :hihi: :peace: :hahaha:
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 09:33   

Hagedorn napisał/a:
naszej małej ojczyzny (bo tak niektórzy próbują tłumaczyć słowo Heimat)

- albo po prostu "strony rodzinne". Ludzie często używają tego pojęcia, np. mówiąc jadę w moje strony rodzinne. Nie mają one jakichś ścisłych granic geograficznych ani państwowych (które często ulegały zmianie). To okolica, z którą jesteśmy związani urodzeniem, gdzie zamieszkiwała, bądź jeszcze zamieszkuje nasza rodzina, gdzie znajdują się groby najbliższych.
Dla większości z nas Malbork i jego okolice już stanowi "rodzinne strony", co nie zmienia faktu, że jest również "Heimatem" dla wielu Niemców.
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 10:36   

Oby Jerzy100 nie wywołał jakiegoś pospolitego ruszenia bo jeszcze znajdzie się ktoś kto pobije ludków przebranych za krzyżaków co to pod zamkiem do zdjęć pozują. Przecież oni się za "Niemców" przebierają. :banghead: :hahaha:

Przez lata propaganda PRL-u karmiła nas nienawiścią do wszystkiego co niemieckie. Najlepiej zniszczyć, zamazać wszystko co się kojarzy z sąsiadami z zachodu.

Jerzy100 - nie ważne ile lat Malbork, Malborg czy Marienburg był w posiadaniu Polski czy Niemiec. Ważne, że mieszkali tu zwykli ludzie, którzy budowali, rozbudowywali i dbali o to miasto. Bez względu na nację. Umieszczenie na dworcu zarówno polskich jak i niemieckich symboli, herbów świadczy o dojrzałości tych, którzy ten projekt planowali i realizowali.

Zasiać nienawiść jest łatwo. Być tolerancyjnym i okazywać zrozumienie jest dużo trudniej. Większość pasjonatów historii piszących na tym forum jest zainteresowana historią miasta bez względu na podziały narodowościowe. ;-)
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group