Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Remont dworca w Malborku, a polskość miasta i forumowiczów
Autor Wiadomość
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 23:29   

jerzy100 napisał/a:
No i dalej pouczenia

Nie pouczenia, ale wyczerpujace wyjaśnienia.
Na tym forum niejeden dowiedział się sporo od innego, a czasem wymienili wiedzę i doświadczenia.
Traktujemy je (to forum) jako wymianę myśli popartych konkrtnymi argumentami i dowodami, które staramy się tu zamieszczać.
To nie jest trybuna państwotwórcza, ani tuba jakiejkolwiek opcji partyjnej. Staramy się przedstawiać historię tych ziem taką, jaka była, bez upiększania i zakłamywania.
Przepraszam, że spytam, Jerzy 100 - a jak chodziłeś do szkoły to po naukę, czy traktowałeś to jko "pouczenia"?
kowal88 napisał/a:
tak proszę mówić do kolegów a nie do mnie.

:roll:
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Czw 26 Kwi, 2012 23:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 23:37   

jerzy100 napisał/a:
miłość to ojczyzny to nie kompromitacja


Czy ja gdzieś napisałem że to kompromitacja ?? Pańska ignorancja historyczna jest wielką kompromitacją. Mógłby Pan już dać spokój i nie ośmieszać się. Na forum Onetu to może by Pan zrobił karierę , ale nie tu. Tyle mam do powiedzenia w tym temacie i nie zamierzam dalej kopać się z koniem.
_________________
"Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka."
Józef Piłsudski
 
 
 
starykot 


Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 01:15   

Pan, Panie Kuglow ma kłopoty z systematyką kopytnych, czy może uprzejmy nad miarę? Jaki koń jest, każdy widzi. ;-)
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 08:50   Re: remont dworca

jerzy100 napisał/a:
Katastrofa by była gdyby wszystkie nazwy były napisane polskimi literami?.

Cytat:
Drukarze w XVI wieku adoptowali Szwabachę dla potrzeb alfabetu polskiego w celu zapisu tekstów w języku polskim, w odróżnieniu od antykwy, która służyła do zapisu tekstów łaciny. Odstąpiono od tego w XVII wieku, ale nadal była używana w społecznościach polskich zamieszkujących Prusy Książęce, czyli Mazurów. Ich ewangelickie przekłady Biblii i książki w języku polskim pisane były gotykiem


Szwabacha_polska.jpg
Plik ściągnięto 11136 raz(y) 90,05 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 09:39   

Grażyna, Kolekcjoner, Storm - dajcie spokój, trola i tak nic nie przekona, że "czarne jest czarne, a białe białe"! czy też odwrotnie ;-)
_________________

 
 
jerzy100 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 11:21   remont dworca

no proszę zostałem trolem, litery Polskie to kompromitacja----------------taka jest Wasza tolerancja,ale muszę Wam powiedzieć jesteście trendy.Nasz premier powiedział Polska to NIENORMALNOŚĆ. Prawda w oczy kole. :ilm: A ja Wam powiem
Polska to Wielka rzecz
:ilm:
:flag:
 
 
mr_x 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 11:29   

jerzy100 napisał/a:
Polska to Wielka rzecz


Ja pójdę krok dalej i powiem: Europa to Wielka rzecz! Co ty na to Jurek?

P.S.
Zgłaszam sprzeciw, nie ma ikonki z ludkiem machającym flagą Unii Europejskiej :hihi:
 
 
jerzy100 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 12:46   remont dworca

Europa ? Tak ale jako Federacja niepodlęgłych państw
o właśnie .mógłby być na dworcu emblemat Europy i herb np Brukseli żeby być na czasie
:ilm:
:flag:
 
 
Robin Hood 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 15:53   Polskość statystyczna czy symboliczna?

...„Tam ojczyzna Twoja gdzie chleba powszedniego dostatek”... Te słowa usłyszałem dyskutując o historii z pewnym nieżyjącym już Niemcem (świeć Panie nad jego duszą) urodzonym w jednej z podsztumskich wsi, siłą zwerbowanym w 1941 do Wehrmachtu, który to języka polskiego nauczył się od AK_owców będąc jeńcem uwięzionym w tym samym radzieckim łagrze. Te słowa odnosiły się do licznej w latach 80 tych ub. wieku emigracji Polaków ale dotyczyły migracji jako takiej, powszechnej w europejskiej historii. Migracji niekoniecznie związanych z podbojami. Sam był mało spotykanym - biorąc pod uwagę jego wiek - typem kosmopolitycznego Niemca, dla którego ważniejsze od symboli było ekonomiczne bezpieczeństwo i zapewnienie bytu rodzinie. Przemieszanie nacji i migracje za przysłowiowym chlebem nie budziły więc jego emocji, a to co było materialnym wytworem ludzkiej pracowitości i intelektu stawiał ponad wszelkie narodowe symbole. Czysto pragmatyczne podejście do życia i otaczającej rzeczywistości. Jego żona, rodowita mieszkanka Elbląga, często wracała wspomnieniami do Malborka gdzie spędzała wakacje u swojej Ciotki mieszkającej przy Salzastraße (dzisiejsza ul. de Gaulle'a). W tych wspomnieniach nie było podziału na Niemców, Polaków, Żydów, gloryfikacji niemieckości czy też symboli związanych z ówczesną przynależnością państwową. Byli za to w tych wspomnieniach zwykli ludzie i miejsca bez podkreślania narodowych atrybutów. Sąsiedzi, koleżanki i koledzy (wśród nich także polskiego pochodzenia), wyprawy na tzw. szaber do ogrodnictwa za płotem, wspólne zabawy, potańcówki, wycieczki nad Nogat i do parku. Byli też w tych wspomnieniach Elblążanie - Polacy, którzy ukryli młodą dziewczynę przed dzikimi rządzami czerwonoarmistów. On zaś z łagru nie wrócił do Niemiec - wrócił po prostu do rodzinnych stron i nie ważne było, że na budynkach wiszą inne symbole, a w urzędach rozmawiają po Polsku. Dla niego normalnością stała się praca w jednym z zakładów przemysłowych, tak jak normalne stały się rozmowy z kolegami z pracy czy spotkania i wspólne biesiady z sąsiadami. Miał szczęście trafić na w miarę normalnych ludzi, przesiedlonych na te tereny, którym bolesne okupacyjne doświadczenia nie przeszkodziły traktować sąsiada Niemca jak człowieka. Jakich więc szukać powodów by dzisiaj wbrew normalności wprowadzać zmiany na siłę w ilości symboli Polskości. Czy tylko po to by zadość uczynić kalendarzowym statystykom i rekompensując w ten sposób przejściową narodową nieobecność na tych ziemiach?. Jak dalece trzeba być niepogodzonym z historią i jak głęboko zakompleksionym gdy tylko większa ilość narodowych symboli może zapobiec traumie wiecznie niedowartościowanego Polaka?

Niestety w niektórych środowiskach (na szczęście występujących w zdecydowanej mniejszości) historia traktowana jest w sposób wybiórczy, przypominający mentalność wyrostka zaznaczającego swoją obecność na ścianach lub parkowych ławkach wyskrobanym napisem „TU BYŁEM” i obowiązkowo z imieniem twórcy dzieła wraz z datą. Gdyby więc jakimś cudem ilość tego typu inskrypcji przeistoczyła się np. w rzeczywiste i namacalne: „To zbudowałem”, „To odnowiłem”, „Tu założyłem park”, „Tu dałem pracę ludziom”, „Tu zbudowałem przedszkole” itp. bylibyśmy naprawdę bogatym miastem, bogatym wartościowymi mieszkańcami. Miarą Polskości niech więc będzie to co zbudowaliśmy i budować będziemy zamiast odwoływania się do dziejowych statystyk i akcentowania ich sprowadzaniem wartości symboli narodowych do roli towaru liczonego na ilość czy na wagę.

Pozdrowienia z lasu

P.S. A tego co na drzewach w lesie Sherwood scyzorykiem wyrzeźbił „tu byłem – jurek” już leśna kompania wybatoży. Niech no tylko w nasze ręce wpadnie. ;-) ;-) :-)
_________________
Liber is est existimandus, qui nulli turpitudini seruit.
Cave me, Domine, ab renegatus, ab inimico vero me ipse cavebo.
Ostatnio zmieniony przez Robin Hood Pią 27 Kwi, 2012 15:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jerzy100 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 18:09   Polskość jest jedna

Jak miło przeczytać że Niemcy nie dzielą już ludzi na nacje.Cieszę siię że przynajmniej tak mówią.Ale całkowicie bym ich nie gloryfikował.Jeszcze żyją ludzie którzy na własne oczy widzieli co innego.Będąc we wspomnianym Sztumie widziałem może nie cytat ale,:
żyli tutaj ludzie ,pracowali itd.
chciałoby by się dodać ,i oni wybrali Hitlera
dlatego trzeba brać udział w życiu Kraju, chodzić na wybory bo naprawdę mamy wpływ na to ,co się dzieje w kraju.Inie bać się wyrażać swoich poglądów
:ilm:
:flag:
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 18:44   

Zaczynam się zastanawiać, czy szanowna administracja nie zapłaciła najemnemu trollowi, żeby ożywił atmosferę na forum, co uczynił z wielkim sukcesem. Bo, szczerze mówiąc, NIE WIERZĘ, że takie osoby istnieją, sorry :idont: :mrgreen:
_________________
.............................................
 
 
winicjusz 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 19:30   

wielki szacunek dla tutejszej społeczności za taki ogrom tolerancji :kciuki:
zaintrygował mnie sam tytuł tematu
"Remont dworca w Malborku, a polskość miasta i forumowiczów"
i myślałem że już za to ban poleci (o tych bzdurach w postach już nie wspomnę :-) ) już tym zdaniem można wielu tutejszym forumowiczom sprawić przykrość
przecież to tak jakby przyjść do kogoś do domu naubliżać jego domownikom
a tu DOPIERO w 65ym poście pada dosadne określenie jak dla mnie to dowód na ogromną tolerancję :-)
_________________
We wszechświecie więcej jest głupoty niż wody. I ma dłuższy okres trwałości.
— Frank Zappa
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 20:31   

winicjusz napisał/a:
i myślałem że już za to ban poleci

i pewnie w końcu poleci, wszystko ma bowiem swój kres, ale póki co, dopuszczamy tę odrobinę "folkloru" - jest dzięki niej mały ruch na forum, a i pośmiać się można chwilami zdrowo!
:lanie:
_________________

 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 20:51   

Hagedorn napisał/a:
winicjusz napisał/a:
i myślałem że już za to ban poleci

i pewnie w końcu poleci, wszystko ma bowiem swój kres, ale póki co, dopuszczamy tę odrobinę "folkloru" - jest dzięki niej mały ruch na forum, a i pośmiać się można chwilami zdrowo!
:lanie:


Już zaczynam się niepokoic, bo coś długo Jerzy100 nie odzywa się ;-) a tak był ciekawie!
 
 
jerzy100 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 21:13   

no i okazało się.
Patriota Polak to trol
nawoływanie do udziału w wyborach to folklor
Nawoływanie do stosowania Polskich symboli narodowych to folklor
kochanie wszystkiego co pruskie,niemieckie to Wasza zasada
pan robin chood napisał chwilowa przejściową narodową /patrz niemiecką/nieobecność na tych terenach.
Nikt z Was nie zareagował.A mnie się to nie podoba.ale że domagam się więcej symboli Polskich ,to Wam przeszkadza.
Zbierajcie podpisane niemieckie wieszaki dalej, zapominając o Polsce
:ilm:
:flag:
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 21:20   

jerzy100 napisał/a:
Zbierajcie podpisane niemieckie wieszaki dalej, zapominając o Polsce

Jawohl!!! :hahaha:
_________________

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 21:31   

jerzy100 napisał/a:
Patriota Polak
Winien znać także główne zasady pisowni, składni i interpunkcji ojczystego języka! Nie tłumacz się tylko dys... czymś tam, to pierwsze i ostatnie ostrzeżenie, tak więc Kopaliński w dłoń.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 21:43   

jerzy100 napisał/a:
Zbierajcie podpisane niemieckie wieszaki dalej, zapominając o Polsce


Poczułam się autentycznie zainspirowana :-)
_________________
.............................................
 
 
starykot 


Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 22:03   

Cytat:
Nikt z Was nie zareagował.A mnie się to nie podoba.ale że domagam się więcej symboli Polskich ,to Wam przeszkadza.
Marudzisz jak nawiedzony, bo o dyskusji z Tobą przecież nie ma mowy.
Dorzuć gdzie chcesz więcej symboli polskich, załóż wątek jeden albo dziesięć i pisz do upojenia. No nie rozumiem w czym problem? :shock: Mi to przeszkadzało nie będzie. :-) Do roboty!!! Tylko nie mów mi, że skazuję Cię na prace przymusowe. :-P
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
winicjusz 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 22:09   

Linka napisał/a:
jerzy100 napisał/a:
Zbierajcie podpisane niemieckie wieszaki dalej, zapominając o Polsce


Poczułam się autentycznie zainspirowana :-)

mnie również więc podszedłem do szafy i pstryknąłem :-)

wieszak.jpg
Plik ściągnięto 10387 raz(y) 25,98 KB

_________________
We wszechświecie więcej jest głupoty niż wody. I ma dłuższy okres trwałości.
— Frank Zappa
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 22:13   

winicjusz napisał/a:
mnie również więc podszedłem do szafy i pstryknąłem

o, fajny! to co najmniej trzecia znana odmiana Ehmanna!
http://marienburg.pl/view...d1acdc2920c1f1a
_________________

 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 22:14   

Hagedorn napisał/a:
winicjusz napisał/a:
i myślałem że już za to ban poleci

i pewnie w końcu poleci, wszystko ma bowiem swój kres, ale póki co, dopuszczamy tę odrobinę "folkloru" - jest dzięki niej mały ruch na forum, a i pośmiać się można chwilami zdrowo!
:lanie:

Hag ! Proszę ! To fantastyczny kącik humoru :hahaha:
Teraz na poważnie.
1956r. Rodzice przeprowadzili się do "Kongresówki", nowa szkoła (podstawowa), nowi koledzy i ja ze swoim podwórkowym językiem, którego oni nie rozumieli. Od razu zostałem okrzyknięty "Szwabem". Na domiar złego któregoś dnia zaszedł do mnie kolega z klasy. Rodzice nie zauważyli, że ktoś obcy jest w domu i w kuchni zaczęli rozmawiać po niemiecku (często używali tego języka, bo czasy były niepewne).
Kolega dostał szoku. Był przerażony. Niemcy !!!
Dzisiaj rozumiem jego zachowanie. Wtedy chodziliśmy na każdy film wojenny, bo chyba tylko takie były i stąd jego reakcja.
Jurku ! Pochodzisz z Kongresówki ?
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Andrzej 123 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 22:28   

winicjusz napisał/a:
wielki szacunek dla tutejszej społeczności za taki ogrom tolerancji :kciuki:
zaintrygował mnie sam tytuł tematu
"Remont dworca w Malborku, a polskość miasta i forumowiczów"
i myślałem że już za to ban poleci (o tych bzdurach w postach już nie wspomnę :-) ) już tym zdaniem można wielu tutejszym forumowiczom sprawić przykrość
przecież to tak jakby przyjść do kogoś do domu naubliżać jego domownikom
a tu DOPIERO w 65ym poście pada dosadne określenie jak dla mnie to dowód na ogromną tolerancję :-)
starykot napisał/a:
Pan, Panie Kuglow ma kłopoty z systematyką kopytnych, czy może uprzejmy nad miarę? Jaki koń jest, każdy widzi. ;-)

Piszesz starykotcie o dzielnym rumaku Sancho Pansy ?

rumak.jpg
rumak
Plik ściągnięto 10596 raz(y) 19,9 KB

 
 
jerzy100 

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 22:44   remont dworca

wyraziłem swoją opinię na temat wystroju dworca,nikt mi tego nie zabroni.Widzę Wam się ona nie podoba,trudno.Ale takich ludzi jak ja jest wielu..Z powodu braku argumentów obrażacie mnie.Popełniam błędy ortograficzne ,tak. Znam patriotów którzy nie umieli się podpisać.Czy ortografia jest wykładnią patriotyzmu.wysyłacie mnie do szkoły,to wy nauczcie się tolerancji.Nawołuję do zbierania Polskich pamiątek ,nazywacie to folklorem.Czytam Wasze posty ,jak pasjonujecie każdym niemieckim wieszakiem ,napisem ,bodajże na klapie..... A ja Wam mówię zbierajcie Polskie pamiątki.Straszycie mnie że mnie usuniecie, a usuwajcie,
I tak powiedziałem swoje zdanie, do Was nie dotarłem, Was drażni że ktoś inaczej myśli.Was drażni że ktoś ma inne zdanie.
bylem ,jestem ,będę Polakiem
mimo wszystko wszystkiego dobrego
:ilm:
:flag:
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 23:10   

jerzy100 napisał/a:
Czy ortografia jest wykładnią patriotyzmu.
Tak, jest ponieważ setki tysiące Polaków przelało krew byśmy mogli nadal używać "ogonków", więc zamilcz przez szacunek dla ich pamięci, skoro użycie słownika czy autokorekty jest zbyt pracochłonne.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
starykot 


Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 23:21   

jerzy100 napisał/a:
A ja Wam mówię zbierajcie Polskie pamiątki.
A ja Ci mówię - nie bij piany. Weź się do roboty. Wypełnij lukę. :-D
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
karVVan 
Pierwszy Burmistrz Marienburga


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 23:22   

jerzy100 napisał/a:
bylem ,jestem ,będę Polakiem

A już myślałem,że przejdzie na naszą stronę...
:hihi:
_________________
-Tam można przyjść,usiąść se,pokontemplować ,trochę pomarzyć i taki spokój z tego bije.
-Nie,nie,cały czas to tylko zamek,zamek i jeszcze raz zamek.No i rzeka Nogat jest,no i nic więcej.(...)
 
 
starykot 


Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 23:29   

Cytat:
Piszesz starykotcie o dzielnym rumaku Sancho Pansy ?
Co za czasy. :-( To już wszystko trzeba walić prosto z mostu? :cry:
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
kowal88 

Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012 06:43   

Powiem Tak: Gdyby Bzura była drugą Samosierrą to inaczej byście dziś mówili...

Ps. niektórzy na tym forum to ewidentni wyznawcy Tuska. Jednak nie ma co sie dziwić jak zamek opanowany przez chłoptasiów z tej partii z politycznego nadania.... Jeden Pan niedawno nosił ulotki w Sopocie jak startował do rady miasta (oczywiście z PO) a teraz jest v-ce dyrektorem :hahaha: :hahaha:

Tak samo z pracą w zamku. Kiedyś kolega chciał tam pracować jako pracownik gospodarczy i niby nie było miejsc a kilka tygodni później pracował tam już chłopak na tym stanowisku. Pewnie miał jakieś plecy ... Rozpędzić to całe towarzystwo wzajemnej adoracji i dać szansę innym. Pani od marketingu po wpadkach z Oblężeniem też powinna sobie poszukać innej pracy, ale układ rządzi...
Ostatnio zmieniony przez kowal88 Sob 28 Kwi, 2012 07:09, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012 06:57   

kowal88 napisał/a:
Powiem Tak: Gdyby Bzura była drugą Samosierrą to inaczej byście dziś mówili...

Pod Somosierrą (nie Samosierrą) Polscy najemnicy tłumili powstanie narodu hiszpańskiego przeciwko obcemu najeźdźcy.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group