Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Remont dworca w Malborku, a polskość miasta i forumowiczów
Autor Wiadomość
jerzy100 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 13:37   Remont dworca

oj jak potraficie przekręcić czyjeś słowa.Nikogo nie namawiam do nienawiści, dochodzę prawdy historycznej. Jeden z krytykujących pisze o dojrzałości ,o symbolach zarówno Polskich ,jak i Niemieckich.To dlaczego na dworcu jest tak mało Polskich?. Jeszcze jeden na pytanie jak wyglądali Polscy rycerze z Polski przedrozbiorowej? odpowiedział ,że jeden stoi na końcu Kościuszki. Właśnie jeden- dlaczego. Polacy byli na zamku znacznie dłużej niż krzyżacy.
Czy jest w Malborku bractwo rycerzy załogi zamku?.
Zaraz lekcja języka Polskiego itp.Myślę że to Wy jesteście agresywni ,nietolerancyjni.Bo wiecie że mam rację.
Czemu jako Polacy negujecie polską nazwę Malbork, taką przyjęło państwo Polskie ,i Wy macie obowiązek jej używac.
:ilm:
jednego z panów drażni Polska flaga
:flag:
JESTEM POLAKIEM I JESTEM Z TEGO DUMNY
POZDROWIONKA
 
 
mr_x 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 14:42   

jerzy100 napisał/a:
dochodzę prawdy historycznej


No to prawda historyczna jest taka, że budynek dworca kolejowego i samą kolej w Malborku, jak i Prusach, zbudowali ogólnie mówiąc Niemcy. Dlatego masz takie herby miast i takie nazwy na dworcu. Pytanie, dlaczego jest tak mało polskich miast, uważam za kompletny brak wiedzy historycznej z twojej strony. Długa droga przed Tobą jerzy100, jeszcze tyle książek do przeczytania, tyle wiedzy do przyswojenia :). Pozdrawiam
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 14:55   

Brawo Jerzy100! - udało Ci się dokonać, wydawałoby się niemożliwego :roll: - ożywić forum. Gratuluję :mrgreen: , do meritum Twoich postów już się odnosiłem więc nie będę się powtarzał ;-) .

PS.
pro memoria cytat z "Ktoś, kto jest kim innym" Karola Zbyszewskiego (tego od słynnego "Niemcewicz od przodu i tułu")

"- Kto tu jest Polakiem?
– Ja jestem – rzekł Marduła. I jestem z tego dumny.
– Ogórek jest też dumny, że Pan Bóg stworzył go krzywym..."
 
 
Dana 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 14:55   

Jerzy 100 w ciągu 1,5 roku od zarejestrowania się na forum był obecny 3 godziny. No to się nazywa znawca tematu!!!! Zdążył dogłębnie zapoznać się z waszymi opiniami. Jego nie przekręcicie na swój światopogląd. I nikt mu nie zabroni machać flagą, to jego niezbywalne prawo!! I dlaczego nie ma większej flagi?!
:-P
A najlepiej to "ignor" :ok:
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 16:40   

jerzy100 napisał/a:
dlaczego na dworcu jest tak mało Polskich?.

Dlatego, że ten dworzec zbudowali Niemcy. A i tak są polskie miasta i ich herby (w zdecydowanej przewadze (czego chyba nie zauważyłeś poprzez swoją nacjonalistyczną postawę), że wymienię Kostrzyń/Küstrin, Gorzów Wlkp./Landsberg an der Warthe, oczywiście Malbork/Marienburg, Elbląg/Elbing, Bydgoszcz/Bromberg, Gdańsk/Danzig, Toruń/Thorn, Olsztyn/Allenstein, Grudziądz/Graudenz i Kościerzyna/Berent. Gdybyśmy byli tacy proniemieccy to pewni zachowalibyśmy to, co w mojej wymieniance po ukośniku, bo - wyobraź sobie Jerzy100 - tak to było w oryginale. Ale wiem, Niemcy się bali... No, masz rację - jest jeden herb rdzennie niemiecki (niemieckiego miasta) Berlina. A wiesz dlaczego? - bo to wówczas była stolica , tamtej Rzeszy, Drugiej, nie mylić z Trzecią. I są jeszcze trzy miasta i ich herby, które nie leżą na terenie Rzeczpospolitej. Dwa z nich należą do Rosji - To Koenigsberg/ Królewiec/Калининград i Insterburg/Wystruć/Черняховск. A jedno to dzisiejsza Litwa - Memel/Kłajpeda/Klaipėda. No i kolejne pytanie, na które Ci odpowiem. Dlaczego te miasta? - bo miały one połączenie z Malborkiem. Albo odwrotnie - Malbork miał z nimi połączenmia kolejowe. I powiedz, którą opcję nazwy wybrać dla tych trzech miast?
No i są dwa herby państwowe - w układzie chronologicznym II Rzeszy oraz III RP (pewnie jak przyjdzie IV to go zmieni...).
jerzy100 napisał/a:
Właśnie jeden- dlaczego.

A jednak nie wiesz dlaczego jeden :-P , zapytaj Pana Burmistrza, to się dowiesz. Na pewno nie jest to inicjatywa nas z Forum Marienburg.
jerzy100 napisał/a:
Czemu jako Polacy negujecie polską nazwę Malbork, taką przyjęło państwo Polskie ,i Wy macie obowiązek jej używac.

Hmmmm, z tym obowiązkiem to bym dyskutował. Ta druga polska nazwa, z "g" na końcu, używana była do 1947 roku. Wówczas to specjalnie powołana przez ówczesne władze naszego kraju komisja d/s nazw miejscowości (które to władze chyba baaardzo poważasz i szanujesz, co wynika z Twojego stanowiska w powyższej kwestii) zmieniła ją na tą z "k" na końcu. Ta sama komisja zmieniła POLSKĄ nazwę miejscowości na Warmii MELZAK na piękną nazwę Pieniężno (a wiesz skąd ta nazwa Jerzy100?). Ta sama komisja zmieniła nazwę Nytychu na Nowy Staw, zlikwidowała Nową Wieś Nytyską (bo nie wiedziała jak tą wieś nazwać) a Sząbruk nad Wisłą nazwała Ostaszewem (chociaż zachowała Sząbruk na Warmi). I tak to ona sobie działała. Cóż Malborczyku, ja tam wolę być Malborżaninem. A Panie niech będą Malborżankami zamiast Malborkami :kciuki: :hahaha:
A na dokładkę jeszcze stemplem pocztowe z Malborka - z 1945 roku Malborg i z 1948 roku Malbork.

malbork.jpg
Plik ściągnięto 11097 raz(y) 69,82 KB

Malborg.JPG
Plik ściągnięto 11097 raz(y) 55,49 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Czw 26 Kwi, 2012 16:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 19:34   

kolekcjoner napisał/a:
ja tam wolę być Malborżaninem


:ok:
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
jerzy100 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 20:39   remont dworca

I dalej pouczenia, dalej uwielbienie Niemczyzny.
I CO Z TEGO ŻE DWORZEC ZBUDOWALI NIEMCY. Czy to znaczy że przez najbliższe tysiąc lat nie będzie można wprowadzić na dworzec żadnych zmian.bo przecież zabytek ,bo przecież zbudowali Niemcy.
Toż to przecież realizujecie marzenia Hitlera o tysiąc letniej rzeszy.Katastrofa by się stała gdyby oprócz tych miast była Warszawa, Kraków ?.Są jeszcze wolne okna.Katastrofa by była gdyby wszystkie nazwy były napisane polskimi literami?. Zacznjcie kochać Polskę, to nasza ojczyzna.
obojętnie czy jesteś Malborszczakiem,Malborżaninem.
A nazwę Malbork ustanowiła Polska komisja i nie Wam ją zmieniać
:ilm:
:flag:
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:04   

Brawo Jerzy100 - tak trzymac ;-) jeśli chodzi o szwabachę, bo domyślam się, że o tym piszesz to była używana przez Mazurów do drukowania Biblii w języku polskim, szwabachą są też wykonane podpisy pod drogą krzyżową w kościele św. Jana.
 
 
karVVan 
Pierwszy Burmistrz Marienburga


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:07   

jerzy100 napisał/a:
A nazwę Malbork ustanowiła Polska komisja i nie Wam ją zmieniać

A remont dworca przeprowadzono pod nadzorem konserwatora i nie Tobie to podważać .
_________________
-Tam można przyjść,usiąść se,pokontemplować ,trochę pomarzyć i taki spokój z tego bije.
-Nie,nie,cały czas to tylko zamek,zamek i jeszcze raz zamek.No i rzeka Nogat jest,no i nic więcej.(...)
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:10   

jerzy100, uwielbiam twoje posty! tak trzymaj!!! :->
a tu coś specjalnie dla Ciebie na dobranoc:

:flag: KLIK :flag:
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:11   

jerzy100 napisał/a:
I dalej pouczenia, ...

A co Ty czynisz? Indoktrynujesz bez posiadania pojęcia o historii! Wyobraź sobie, że w początku XVII wieku w Królewcu, wówczas niemieckojęzycznym, ukazał się mszał dla kościołów ewangelickich. Jak Ci, być może, wiadomo ewangelicy modlą się w językach ojczystych. Cały mszał napisany jest po łacinie, wydrukowany minuskułą łacińską. Ale teksty modlitw odmawianych przez wiernych w czasie mszy zostały wydrukowane w polskiej drukarni Kanthera w językach ojczystych (po polsku i po niemiecku), jako że księga wydana została dla Prus Królewskich i Książęcych (mam nadzieję szanowny Jerzy100, że wiesz co to były za prowincje i do jakich krajów należały). I wyobraź sobie Jerzy100, że użyto "niepolskich" liter czyli czcionki gotyckiej (bo tak nazywają się litery o tym kroju - musisz sobie to zapamiętać Jerzy100, by wyrażać swe myśli precyzyjnnie). Czyli w myśl Twojej interpretacji - niewłaściwe politycznie.
jerzy100 napisał/a:
Zacznjcie kochać Polskę, to nasza ojczyzna.

Wyobraź sobie, ża ja kocham Moją Ojczyznę, Rzeczpospolitą Polską, naprawdę...
jerzy100 napisał/a:
...ustanowiła Polska komisja...

Tak, ta Polska, która powołała tą komisję, kazała zabić swych najlepszych synów, którzy walczyli o jej niepodległość. Którzy pragnęli Polski niezależnej od wpływów "władców ze wschodu". Ale Ty widać jesteś jej bezkrytycznym ... Wystarczy, to boksowanie się z ...
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Czw 26 Kwi, 2012 21:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:17   

Cytat:
kolekcjoner napisał/a:
ja tam wolę być Malborżaninem
a ja Malborżanką.
Skoro ON - to Malborczyk, to Ona powinna być Malborczyczką czy tez Malborczyczanką(albo Malborcycką :mrgreen: ) - tu profesor Miodek by się przydał. (ale z góry wiem, że optował by za formą "Malborka", co mnie osobiście odrzuca.
Malborka - to mogą być: mieszkańcy, ulice, radni itp. ( zdaje się, że jest to przydawka dopełniaczowa) - niech mnie polonisci poprawią![zaiste nie pamietam już terminów gramatycznych, chociaż jako-tako potrafię je w praktyce stosować]
Ale forma żeńska "Malborka" ma być podmiotem w mianowniku, a to mi zupełnie nie brzmi!

Kolekcjonerze, wielkie :kciuki: za Twoje merytoryczne i wyczerpujące wyjaśnienia, ale czy przekonają ? :idont:
[quote="zapała"]udało Ci się dokonać, wydawałoby się niemożliwego - ożywić forum. Gratuluję


- "Niech żywi nie tracą nadziei" :hahaha:
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Czw 26 Kwi, 2012 21:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
kowal88 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:32   

kolekcjoner napisał/a:
A co Ty czynisz? Indoktrynujesz bez posiadania pojęcia o historii!


Pan Kolekcjoner to spec od historii?
 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:34   

kowal88 napisał/a:
Pan Kolekcjoner to spec od historii?


Yhym, nasza skarbnica wiedzy :mrgreen: :peace:
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:46   

kowal88 napisał/a:
Pan Kolekcjoner to spec od historii?

Tylko amator, nawet nie mam zamiaru wyżej pretendować ;-)
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:47   

kolekcjoner napisał/a:
Tylko amator, nawet nie mam zamiaru wyżej pretendować ;-)


Jak zawsze skromny ;-)
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
Ostatnio zmieniony przez Larina Czw 26 Kwi, 2012 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
starykot 


Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:48   

Zaczęło się od herbów na dworcu, więc między nami Jurasami. - Masz Setny Jurasie w prezencie, na zgodę skan z Niesieckiego. Oczywiście wiesz czyj to herb. ;-)

:flag:

skanowanie0001.jpg
Plik ściągnięto 11089 raz(y) 53,49 KB

_________________
Lubię tu wpadać
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 21:59   

No nareszcie forum ożyło !!! Fajnie tak poczytać , jak jerzy100 kompromituje się i idzie w zaparte myśląc... zresztą nie mi się wypowiadać o tym , czy on myśli czy nie. :hihi: :hahaha: :mrgreen:
_________________
"Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka."
Józef Piłsudski
 
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:05   

No to jeszcze jeden przed snem...

Szacunek dla flagi


Ni pies, ni wydra... W takich chwilach czuję coś nie, nie na kształt świdra, ale raczej wstydu, który płoni moje lica...
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Czw 26 Kwi, 2012 22:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:20   

Przepraszam za posta pod postem
ale:
O jaką "polskość tych ziem, Jerzy 100, walczysz?
Ta ziemia nalezała do Prusów (nie myl z Prusakami)
Był to naród, który został eksterminowany skutkiem działań politycznych na przestrzeni dziejów, do czego przyczynił się w głównej mierze Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego (czyli Krzyżacy) na wyrażną prośbę księcia Konrada Mazowieckiego, który ich tu sprowadził.

Ale co Ci będę zaszłości historyczne przypominać.

Według mnie, my Polacy, mamy na tych terenach takie same prawa jak... osadnicy angielscy i irlandcy wobec plemion indiańskich w Ameryce Północnej (i nie tylko).
Mówiąc o polskości tych ziem, mamy takie samo prawo do nich jak wspomniani. Odbijaliśmy to, co Krzyzacy odbili kiedyś Prusom, co potem odbili nam Niemcy, co potem odbito Niemcom....
Jeśli to możesz pojąć - ?
Historię zawsze piszą zwycięzcy.
Czasem zwyciężała Polska
Czasem Polskę zwyciężały inne państwa.
My, w Malborku teraz staramy się zachowywać pamięć historii i pieczołowicie ochraniać jej zabytki niezależnie od tego, jakiej narodowości ludzie je tworzyli. Tak samo staramy się ocalić pozostałości mennonickich (holenderskich) cmentarzy, chociaż ( wspomniane przez Ciebie wczesne rządy polskie - PRL-u ) nakazywały bezwgędne usuwanie wszelkich niemieckich śladów na tych terenach - a mennonickie cmentarze zawierały nagrobki zapisane niemczyzną.
-A teraz popatrz, miły Jerzy 100, co robią obecnie władze Litwy, na zdawałoby się kiedyś "polskich" terenach. Jak usuwają wszystko, co kojarzy się z "polskością", jak zacierają wszystko co było kiedyś polskie - zupełnie tak samo, jak ówczesne władze PRL zacierały wszystkie niemieckie napisy na terenach Ziemi Malborskiej.

Kochajmy swój język i kraj, w którym nam pzryszło żyć, ale pamiętajmy, że granice naszego kraju ustanowili nam obcy, a języka polskiego jest tyle, póki żyjemy i póki chcemy się nim posługiwać. !/3 reklam TV zawiera niezrozumiałe jżz dla mnie zwroty anglojęzyczne, moje wnuki posługują się w mowie potocznej slangiem też dla mne niezrozumiałym.
To co jest jeszcze polskie??? :idont:
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:28   

Cytat:
Pan Kolekcjoner to spec od historii?

Kowalu 88 , Ty weź się nie kompromituj takim pytaniem przynajmniej na tym forum... :roll:
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Czw 26 Kwi, 2012 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kowal88 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:30   

Grażyna napisał/a:
Ty weź się nie kompromituj takim pytaniem przynakmniej na tym forum...


jaka w tym kompromitacja? masz jakieś problemy z zadawaniem pytań? :nook:
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:35   

Grażyna napisał/a:
Pan Kolekcjoner to spec od historii?

Kowalu 88 , Ty weź się nie kompromituj takim pytaniem przynajmniej na tym forum...

kowal88 napisał/a:
jaka w tym kompromitacja? masz jakieś problemy z zadawaniem pytań?

Spokojnie, spokojnie, ja jeszcze żyję, nagrobka jeszcze nie potrzebuję. Nie kłóćcie się o moje kompetencje... :hahaha: :piwo:
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:39   

kowal88 napisał/a:
masz jakieś problemy z zadawaniem pytań?

Z zadawaniem pytań nie, ale czasem z odpowiedziami ignorantom. Są takie takie funkcje u góry strony jak "użytkownicy" - to sobie wejdź i sprawdż z jakim autorytetem masz do czynienia. A kolor nicka nie oznacza przynalezności partyjnej, ale zasób wiedzy. :czytaj:
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Czw 26 Kwi, 2012 22:42, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
kowal88 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:42   

Grażyna napisał/a:
to sobie wejdź i sprawdż z jakim autorytetem masz do czynienia


autorytety mam inne niż forumowe. To dobrze, że kolor nie oznacza przynależności partyjnej, bo już mi Twoje słowa o zadawaniu pytań podchodziły pod PZPR :-)
Ostatnio zmieniony przez kowal88 Czw 26 Kwi, 2012 22:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:46   

Ręce mi z bezsilności opadły do piwnicy.
I cóż mam Ci, chłopczyku, odpowiedzieć?
 
 
kowal88 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:50   

Grażyna napisał/a:
chłopczyku


tak proszę mówić do kolegów a nie do mnie. Myślałem, że kolor nicka świadczy też o kulturze, ale się myliłem. Zakończmy ten temat, bo jest o czymś innym
Ostatnio zmieniony przez kowal88 Czw 26 Kwi, 2012 22:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jerzy100 

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 22:53   remont dworca

No i dalej pouczenia ,brak argumentów posuwa Pana ,,kolekcjonera" do zmiany tematu a jego zwolenników do wzajemnych pochwał.
Pisze pan że kocha Polskę ,to dlaczego wzbrania się od wstawiania symboli Polskości na nowo remontowanym dworcu.Argument że zbudowali to Niemcy jest Fałszywy.Czy jesteśmy zdani na takie dekoracje na wieki.
mam swoje zdanie na ten temat, i myślę że jest nas wielu.Myślę że minie ten okres zachwytu prusactwem.Pisze pan o niegodziwostwach Polskiego rządu, a co robili Niemcy.Tylko znowu od razu piszę nic nie mam przeciwko Niemcom.
Panie ,,kuglow' zapewniam pana że miłość to ojczyzny to nie kompromitacja
Pani Grażyno" nie pisałem o Polskości tych ziem bo dojść kto tu był pierwszy to temat rzeka,w zamku rządzili tu krzyżacy przez 180 lat ,potem Polacy przeszło 300 lat, później Neimcy 173 lata, i teraz znowu Polacy od 1945, przyzna pani rację że najdłużej Polacy.
pozdrowionka
:ilm:
:flag:
 
 
starykot 


Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 23:11   

jerzy100 napisał/a:
to dlaczego wzbrania się od wstawiania symboli Polskości na nowo remontowanym dworcu.
Ja też się wzbraniam, bo byłoby to właśnie fałszowanie historii. Co za facet z Ciebie. Dałem Ci w prezencie najbardziej polski z malborskich herbów a Ty nawet tego nie zauważyłeś. :-P :mrgreen:
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012 23:20   

Arytmetyka na poziome szkoły podstawowej (i to tej już po reformie szkolnictwa).

Kiedyś, gdy prenumerowałem Żołnierza Polskiego chciałem dla Polski oddać życie.
Kiedy zaprenumerowałem Młodego Technika, chciałem zbudować kosmodrom.
Jak zacząłem zarabiać płaciłem uczciwie podatki.

Jak czytasz - żyję.
Jak wiesz - w Polsce nie ma kosmodromu.
Może dostrzegasz jak marnowane są publiczne pieniądze.
We wszystkie poglądy jakie miałem wierzyłem.

Dużo czasu mi zajęło, że biel i czerń ma wiele, wiele, wiele odcieni.

Ja bym do tego dodawania i odejmowania lat dorzuciłbym jakiś współczynnik korygujący jakość i osiągnięcia poszczególnych "władców".

Chciałbym honorować polskich Malborżan i ich wybitne osiągnięcia, ale... liczba ich w porównaniu z innymi narodowościami jest... nieproporcjonalnie mniejsza?...
I jako Polak, strasznie z tego powodu boleję, zaś widząc dewastacje, jakich dopuszczają się Polacy w stosunku do dziedzictwa tych ziem obecnie, jest mi czasami po prostu wstyd...

Zresztą uważam, że wprowadzenie kategorii narodowych skutkuje potencjalnym cierpieniem dla nas i dzieci naszych...
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group