Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczewski zamek
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 20:40   

...kilka najnowszych zdjęć fragmentów murów przy ul. Zamkowej.

SDC13026.jpg
Plik ściągnięto 13973 raz(y) 54,96 KB

SDC13024.jpg
Plik ściągnięto 13973 raz(y) 64,49 KB

SDC13022.jpg
Plik ściągnięto 13973 raz(y) 74,23 KB

SDC13019.jpg
Plik ściągnięto 13973 raz(y) 50,63 KB

SDC13018.jpg
Plik ściągnięto 13973 raz(y) 54,99 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 20:43   

...i jeszce kilka zdjęć

SDC13039.jpg
Plik ściągnięto 13963 raz(y) 58,21 KB

SDC13038.jpg
Plik ściągnięto 13963 raz(y) 55,6 KB

SDC13037.jpg
Plik ściągnięto 13963 raz(y) 54,16 KB

SDC13035.jpg
Plik ściągnięto 13963 raz(y) 61,92 KB

SDC13029.jpg
Plik ściągnięto 13963 raz(y) 69,27 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 22:40   

Hmmm... patrząc na te mapy:
http://images.google.pl/i...sa%3DG%26um%3D1

http://images.google.pl/i...sa%3DG%26um%3D1

można się domyślić skąd ten "potężny pożar" - na tym miejscu stał na początku XXw. młyn parowy :-D
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 22:55   

To również pomoże w określeniu co znajdowało sie tam przedtem :clap:

dokładnie za tym ładnym budynkiem z czerwonej cegły odkopano fragmenty murów ...na pocztówce widać jakieś budynki gospodarcze ( to te po prawej z łamanym dachem ) …pocztówka z początku XX wieku

Zamkowa.jpg
Plik ściągnięto 13947 raz(y) 52,78 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 20 Cze, 2009 00:48   

zet48 napisał/a:
na pocztówce widać jakieś budynki gospodarcze


raczej: budynki przemysłowe (dla ściśłości) - na pocztówce widoczna jest wyrąźnie hala przemysłowa.

Poza tym, tak sobie kombinuję, że dla podkreślenia wagi odkrycia o jakim tu mówimy,
warto byłoby zrobić wykop w pobliżu miejsca, w którrym widać postać w żółtym płaszczu.
Dlaczego... ?

zamek1.jpg
Plik ściągnięto 13932 raz(y) 112,04 KB

 
 
svistak 


Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 09:27   

Tczewiak napisał/a:


Poza tym, tak sobie kombinuję, że dla podkreślenia wagi odkrycia o jakim tu mówimy,
warto byłoby zrobić wykop w pobliżu miejsca, w którrym widać postać w żółtym płaszczu.
Dlaczego... ?


Gdy kopano miesiąc temu dziury pod jezdnią - widać było jakieś cegły,ale trudno było stwierdzić z jakiego okresu (koparka mi dzieci straszyła ;-) ).Jak wykopki-to tylko teraz, niedługo będzie tu placyk dla młodzieży ze ścianą graffitti i ścieżkami opłaconymi przez UE. Nawet na wyrywkowe sondażowe wykopki potrzebna KASSSSA, KASSSSA, KASSSSA!

Poza tym jeśli zamek był drewniany i położony na wysepce (łasze?) rzecznej to... może nie być rzeczywiście po nim śladu... Ale nawet fosa byłaby łakomym kąskiem dla badaczy!

No bo grób neolityczny znaleziony (pod obecnym parkingiem) przy Zamkowej 11 to nie ta bajka :-D
(Jak znajdę fotki na starym dysku to KIEDYŚ MOŻE pokażę :-P )
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 19:45   

svistak napisał/a:
niedługo będzie tu placyk dla młodzieży ze ścianą graffitti i ścieżkami opłaconymi przez UE.


No, jeśli UE opłaciła, to już się niczego nie dowiemy co w ziemi schowane...
Urzędnicy już się postarają, żeby nic nie przeszkodziło w realizacji inwestycji.
Proponuję zdwoić czujność!
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 00:10   

Ehhh.... znalazłam tylko to...
Pod obecnie dobudowaną nową częścią posesji przy Zamkowej 11 dwa lata temu było widać "tajemnicze
ale niezbyt stare fundamenty" a w widocznych otworach PONOĆ znaleziono "jakieś bardzo dawne kości" ;-)

zamkowa11podnowadobudowka.jpg
Plik ściągnięto 13899 raz(y) 111,05 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
gacek 

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 00:46   

A tak właściwie to macie jakieś materiały (linki chętnie przyjmę :-) ) o tym zamku? Kiedy powstał, kto zbudował... takie podstawowe informacje :->
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 08:41   

Ehhh,
Gaceeeek, :hahaha: w poście zakładającym ten wątek...str. 2,3... faceci... wszystko trzeba im podsunąć pod nos... ;-)

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/15/9188
http://tczew.portalpomorz....org/wiki/Tczew

http://www.zst.etczew.eu/...=171&Itemid=113

http://www.zamki.pl/?idzamku=tczew

:czytaj:
http://www.kaszubi.pl/kbi...ow_w_1308_r.pdf
http://74.125.77.132/sear...lient=firefox-a

... a reszty poszukaj sam :-P
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 20:57   

Rycina przedstawiająca Tczew ...jest tu również Zamek Tczewski

tczew_fotografia_nr_30_141.jpg
Plik ściągnięto 14264 raz(y) 27,87 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
gacek 

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 23:12   

svistak napisał/a:
Ehhh,
Gaceeeek, :hahaha: w poście zakładającym ten wątek...str. 2,3... faceci... wszystko trzeba im podsunąć pod nos... ;-)


:ops: hehe taki już jestem zamotany :bag:

ale dzięki za linki :ok:
 
 
svistak 


Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 15:09   

zet48 napisał/a:
Rycina przedstawiająca Tczew ...jest tu również Zamek Tczewski



Yyyy? Niby gdzie?
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 15:18   

Zaznaczyłem

1.jpg
Plik ściągnięto 14239 raz(y) 42,91 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 17:03   

Hmmm... jeśli to jest brama zachodnia to zamek byłby na linii obecnego pl. Hallera> mniej więcej obecny klub Pandora... i mimo położenia w Dolnym Mieście przewyższałby budynki Miasta Górnego... musiałby być zaiste wielką budowlą... zważywszy, że... w XIV w. spalony... w XIXw. opisywany jako rumowisko ze szczątkami zaledwie jednej ściany...na rys. Rozenkranza i wg opisów z w. XVI był raczej na linii klasztoru dominikanów... cóż, wiem, dusza artysty nie zawsze trzyma się miar i proporcji, więc A.Boot mógł w 1627/28 też popuścić wodze fantazji... ale... MOŻE masz rację.

panorama-tczewa-17w.jpg
Plik ściągnięto 14233 raz(y) 81,33 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 18:09   

svistak napisał/a:
... cóż, wiem, dusza artysty nie zawsze trzyma się miar i proporcji, więc A.Boot mógł w 1627/28 też popuścić wodze fantazji...


Jestem tego samego zdania i przedstawiam interpretacje ryciny wg znanego tczewskiego historyka (prosił aby nie podawać imienia i nazwiska)

...ze wzglęgu ze ksero ryciny, które dodałem jest nieczytelne skorzystałem z ryciny dodanej przez svistak

poniżej Tczew w okresie krzyżackim wg J. Modzelewskiego

panorama_tczewa_17w_144.jpg
Plik ściągnięto 14221 raz(y) 56,63 KB

lastscan.jpg
Plik ściągnięto 14221 raz(y) 47,93 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 21:07   

Analizują inne źródła dotyczące okolic ul. Zamkowej dotarłem do książki "Stromiejska Fara i klasztor dominikanów" Józefa Golickiego gdzie autor przedstawia zarys budynków klasztornych i wg niego wyglądało to tak jak przedstawiam to na pierwszymn rysynku.
Wg tego rys moja analiza rysiny dodanej przez svistak wygląda tak jak na drygim rys

bez tytułu.JPG
Plik ściągnięto 14203 raz(y) 53,39 KB

panorama_tczewa_17w_144.jpg
Plik ściągnięto 14203 raz(y) 58,44 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 24 Cze, 2009 21:30   

Z każdym dniem coraz więcej zostaje odsłonięte :-D

SDC13185.jpg
Plik ściągnięto 14178 raz(y) 55,18 KB

SDC13176.jpg
Plik ściągnięto 14178 raz(y) 52,39 KB

SDC13175.jpg
Plik ściągnięto 14178 raz(y) 54,81 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 22:35   

Dziś ...

SDC13251.jpg
Plik ściągnięto 14160 raz(y) 50,82 KB

SDC13248.jpg
Plik ściągnięto 14160 raz(y) 51,55 KB

SDC13243.jpg
Plik ściągnięto 14160 raz(y) 44,12 KB

SDC13238.jpg
Plik ściągnięto 14160 raz(y) 48,87 KB

SDC13233.jpg
Plik ściągnięto 14160 raz(y) 53,13 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 23:51   

... Taaa...Inwestor w końcu rozryje glebę i zaleje ławy fundamentowe- stanie tam budynek i koniec pieśni :-/

A mogłoby być tak pięknie... gdyby nie Krzyżacy wrrr! ;-)
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 26 Cze, 2009 14:36   

Chciałam dziś psioczyć, że tam menele rozkradają kamienie "na pamiątkę", dzieciaki latają, deszcz leje na tę cudną palisadę... a tu, proszę, praca wre ;-)

awykopkizakatolikiem.jpg
Plik ściągnięto 13338 raz(y) 107,56 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 26 Cze, 2009 15:12   

Dziś -wiedząc co jest pod nr 11- jak bym miała władzę i pieniądze :lol: to bym patrząc na stare mapy rozryłabym pewnie z ciekawości glebę nieco bliżej Wisły a potem szukała zamku przy ul. Zamkowej ale między farą a kościołem szkolnym:

gdziejestzamek.jpg
Plik ściągnięto 13330 raz(y) 114,91 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
keslinka 


Wysłany: Pią 26 Cze, 2009 19:48   

Dzięki za bieżące fotorelacje z Zamku :ok:
Tak trzymać!
Ostatnio zmieniony przez keslinka Pią 26 Cze, 2009 19:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 27 Cze, 2009 21:37   

svistak napisał/a:
Chciałam dziś psioczyć, że tam menele rozkradają kamienie "na pamiątkę", dzieciaki latają, deszcz leje na tę cudną palisadę... a tu, proszę, praca wre


Umieszczenie zdjęcia towarzyszącego cytowanemu tu tekstowi,
sugeruje, szczególnie mniej poinformowanym w temacie,
że fotografia przedstawia wykopki prowadzone w okolicy zamku.
Postęp prac wykopaliskowych przedstawionych na tej fotografii śledzimy w wątku "Tczew - mury obronne".
Ostatnio zmieniony przez Tczewiak Sob 27 Cze, 2009 21:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 29 Cze, 2009 20:37   

Tczewiak napisał/a:

Umieszczenie zdjęcia towarzyszącego cytowanemu tu tekstowi,
sugeruje, szczególnie mniej poinformowanym w temacie,
że fotografia przedstawia wykopki prowadzone w okolicy zamku.
Postęp prac wykopaliskowych przedstawionych na tej fotografii śledzimy w wątku "Tczew - mury obronne".


Eeehh... znowu pośpiech... mea culpa, mea culpa... :-(
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 00:16   

Dziś widziałam panią archeolog jak w spokoju, bez ogrodzenia okrytego siatką ;-) , dokonywała pomiarów m.in. drewnianej posadzki... czyżby niezależna opinia archeologiczna? Może będą inne wnioski?

PS.Ktoś wcześniej w tym wątku sugerował przebadanie terenu przy skarpie, bliżej kościoła... a tymczasem na Zamkowej ma ponoć trwać przez 3 tyg. wymiana kolektora... kopano baaaardzo głęboko w tej okolicy, wymieniono aż... jedną wielgaśną rurę i zasypano jezdnię. Chodzą słuchy, że po niedzieli już będą tu jeździć samochody... czy to wreszcie koniec z koparkami na ulicy?
Nooo i mimo naprawdę głębokiej dziury Tu murów nie znaleziono. Mogę udostępnić foto :-D
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 14:01   

Hmmm... interesująca lokalizacja zamku krzyżackiego ...http://polskalokalna.pl/wiadomosci/pomorskie/news/pomorskie-niezwykle-odkrycie-archeologow,1337234
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Feterniak 


Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 23:18   

Raczej interesujący artykuł. :-)

Zamek tam stał faktycznie przed wieloma wiekami - dokładnie przed dwom z lekkim hakiem jeszcze. Jeszcze w 1772 tamtejszy starosta miał w nim kilka zdatnych do użytku komnat. A potem przyszły pruskie porządki i tradycyjnie... rozebrali.

Notabene w kilku przewodnikach można sobie zobaczyć jego szczegółową lokalizację - ot dotarli autorzy do XIX-wiecznych prac gdzie to ładnie opisywali.


Teraz pozostaje tylko czekać aż ktoś sensacyjnie odkryje zamek w Gródku albo w Nowym Jasińcu... :mrgreen:

Ps. Pod ulicą Zamkową to ja bym się sensacji niestety nie spodziewał. Już tam wcześniej parę razy różne instalacje montowali i to w czasach, gdy czujni obywatele nie mogli podnosić larum. Do XXI wieku jeden Raduński tak naprawdę interesował się tym co kto kopie na Starówce i dzięki temu wiemy, że w okolicach dzisiejszego wykopaliska znajdowały się inne ciekawe murki made in OT. :-)
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 12 Lip, 2009 00:09   

svistak napisał/a:
Hmmm... interesująca lokalizacja zamku krzyżackiego ...http://polskalokalna.pl/wiadomosci/pomorskie/news/pomorskie-niezwykle-odkrycie-archeologow,1337234


...ten artykuł bardziej pasuje tu http://www.marienburg.pl/...ighlight=#92315 niż do tematu o Tczewskim Zamku
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 12 Lip, 2009 22:29   

I tak, i nie :-D Zważywszy, że istniała teoria o usytuowaniu zamku tczewskiego na niewielkiej wysepce czy półwyspie i że DLATEGO położony był poniżej grodu, co zgodnie ze współczesną powszechną opinią było błędem strategicznym i przyczyniło się do jego zniszczenia.
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group