Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Granitowy obelisk - Ferdinand Schulz - Wielbark
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 31 Maj, 2009 19:36   Granitowy obelisk - Ferdinand Schulz - Wielbark

Granitowy obelisk - Ferdinand Schulz - Wielbark

W 1928 roku mieszkańcy na skraju lotniska szybowcowego na Wielbarku ufundowali granitowy obelisk z napisem:
Pilotowi szybowcowemu Ferdinandowi Schulzowi - 1928

Informacja wg Jedlińskiego, temat wydzielony jako osobne miejsce pamięci.

malborczyk 

Wysłany: Nie 31 Maj, 2009 19:54   

Postument od pomnika znajduje się w danym miejscu. Po wojnie kamień jeszcze był wg. relacji pierwszych osiedleńców Wielbarka. Według opowieści głaz został przeznaczony pod pomnik znajdujący się w jednostce wojskowej przy 17go Marca.

luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi

Wysłany: Pon 01 Cze, 2009 00:49   

Czy lokalizacja jest znana?

zapała 

Wysłany: Pon 01 Cze, 2009 07:52   

kamień znajdował się in situ jeszcze w latach 70-tych, obelisk to może za dużo powiedziane, był to kamień postawiony "na sztorc" w rodzaju tego jaki znajduje się przy "ogólniaku",
oglądałem go kilkukrotnie - napisy były trudne do odczytania, dawało się natomiast zauważyć coś w rodzaju "gapy", zapewne był to symbol lotników, postument już wówczas był mocno zarośnięty mchem, niezbyt wysoki, płaski - wydaje mi się, że był to też kamień - być może on jeszcze jest na swoim miejscu.

Z całą pewnością nie byłem jedynym "odkrywcą" wokół pomnika było sporo pustego miejsca, tak że kilka osób mogło tam spokojnie stać.

Pomnik znajdował się w prawym narożniku pola na wysokości śluzy, już w latach 70-tych by dojść do pomnika trzeba było przedzierać się przez mocno rozrośnięte krzaki - parę lat temu próbowałem to miejsce odszukać ale bezskutecznie, choć prawdę mówiąc nie przykładałem się do tego zbytnio :-) , w każdym razie na mapach, nawet tych dosyś dokładnych nie widziałem nigdy zaznaczonego pomnika

mam nadzieję, że komuś z Was się bardziej poszczęści :-)
Ostatnio zmieniony przez zapała Pon 01 Cze, 2009 07:53, w całości zmieniany 1 raz  

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pon 01 Cze, 2009 09:00   

zapała napisał/a:
dawało się natomiast zauważyć coś w rodzaju "gapy", zapewne był to symbol lotników

zapewne było to uskrzydlone śmigło, czyli właśnia "gapa" - pewnie taka sama jak na pomniku Schulza w Sztumie:

gapa.jpg
Plik ściągnięto 4724 raz(y) 36,32 KB

aszmbk 
Moderator

Wysłany: Czw 11 Cze, 2009 21:33   

Lokalizacja lotniska i obelisku.

mapa223.jpg
Plik ściągnięto 4662 raz(y) 108,65 KB

Item 
Item

Wysłany: Pią 12 Cze, 2009 22:34   

W zaznaczonym na mapie miejscu takie coś spoczywa - wokół pełno śmieci po wizytach fanów grilla i gorzałki. Nie wiem czy o to chodzi, bo przez śmieci się nie przebijałem. Jak dla mnie to na beton wygląda (może podstawa obelisku, jeśli to to miejsce i obiekt)

blok.jpg
Plik ściągnięto 4593 raz(y) 90,1 KB

blok 1.jpg
Plik ściągnięto 4593 raz(y) 90,72 KB

malborczyk 

Wysłany: Sob 13 Cze, 2009 08:17   

To jest właśnie postument po kamieniu Schulza, widać wyraźnie kształt kamienia

mikos69 

Wysłany: Sob 13 Cze, 2009 11:18   

w 1986 przerobiono na obelisk pilota gen Smagi stał przed sztabem dywizji na 17 marca

Odpowiedz do tematu