Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Gotlandia
Autor Wiadomość
veldrin-drow 

Wysłany: Pią 05 Gru, 2008 22:26   

Mam do Was ogromną prośbę!!!Muszę napisać pracę na temat-Gotlandia w polityce Zakonu Krzyżackiego.Jeśli ktoś z was wie o jakiś źródłach lub bibliografii byłbym bardzo wdzięczny.

Tomek_Darłowo 

Wysłany: Czw 19 Mar, 2009 20:29   

Temat Gotlandii inteesuje mnie od dawna. Planuję wyjazd w tym sezonie. Dzisiaj rozmawiałem z Panem, który rzucił odrobinę światła na tą ciekawą wyspę i jej historię. Od niego dowiedziałem się właśnie, o Krzyżakach na Gotlandii i o tym, że musieli się oni udać na tą wyspę i zrobić porządek z piratem,pijakiem i kur...arzem, znanym w Darłowie jako Król Eryk. Eryk opanował Gotlandię i zniej organizował łupieżcze wyprawy między innymi na statki zakonu. A to się zakonowi nie podobało. Wcześniej z Gotlandii próbowali wykurzyć go Duńczycy (to była kiedyś ich wyspa), ale im się nie udało. Z tego co zrozumiałem, krzyżacy opanowali wyspę nie dlatego, że chcieli, ale dlatego że musieli. Nieobliczalny pirat "Król Eryk" przeszkadzał im w robieniu interesów i organizowaniu transportów w tej części Morza Bałtyckiego.

Primo! 
MEDIEWISTA

Wysłany: Nie 22 Mar, 2009 12:22   

veldrin-drow napisał/a:
Mam do Was ogromną prośbę!!!Muszę napisać pracę na temat-Gotlandia w polityce Zakonu Krzyżackiego.Jeśli ktoś z was wie o jakiś źródłach lub bibliografii byłbym bardzo wdzięczny.

Tak na szybko przychodzą mi do głowy dwa opracowania: :-)

Leon Koczy, Polityka bałtycka Zakonu Krzyżackiego, Toruń 1936.

Friedrich Benninghoven, Die Gotlandfeldzüge des Deutschen Ordens 1398-1408, "Zeitschrift für Ostforschung" 1964, Jg. 13, H. 3.

Źródeł jest znacznie więcej... :-P

Odpowiedz do tematu