Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Krzyżacy są zmęczeni
Autor Wiadomość
zapała 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 13:34   

Przeczytałem artykuł i oczy przetarłem ze zdumienia ... , nie od dzisiaj znane jest powiedzenie, że "papier jest cierpliwy" ale żeby aż tak ?!

Nie bardzo wiem co ma Teatr w Olsztynie do organizacji bitwy pod Grunwaldem, zapewne coś ma (choć autor inscenizację zna, jak wynika z tekstu, o opowieści osób trzecich) - ale być może lepiej by było aby skupił się on na znacznie bliższej sobie dziedzinie - dramacie. O ile wiem, to znalazłoby się parę sztuk opartych na motywach "krzyżackich" albo "grunwaldzkich". To dopiero byłoby wydarzenie gdyby ktoś ośmielił się je wystawić.

Kiedy czytałem o pomyśle zwycięstwa Krzyżaków nad Polakami, to trudno mi się było oprzeć wrażeniu wtórności pomysłu wobec losów "inscenizacji" bitwy pod Zamą rodem z Gladiatora R.Scotta. Czy próbę przedstawienia choćby przybliżonego obrazu bitwy na prawdę trzeba zastępować "odgrzewanymi kotletami"?

A pomysł by wymienić się rolami ... - cóż wszystko można - tylko po co ... ?
Proponuję by tę odświeżającą ograne schematy ideę wcielić w życie także przy okazji innych inscenizacji - w bitwie pod Lipskiem Niemcy powinni grać rolę wojsk napoleońskich, a "frankofoni" przebrać się z pruskie mundury, patent można wykorzystać także w bitwie pod Waterloo i paru innych. Szczgólnie ciekawe efekty mogłyby dać rekonstrukcje z okresu II wojny światowej, gdyby udało się pozyskać do nich uczestników z Niemiec.

No i byłbym zapomniał - w tym roku, w czasie oblężenia proponuję by zamek został zdobyty przez Polaków, albo jeszcze lepiej, Polacy będą bronić zamku a zdobędą go Krzyżacy - prawda, jakie to oryginalne?!

Kuglow 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 14:07   

Cytat:
Szczgólnie ciekawe efekty mogłyby dać rekonstrukcje z okresu II wojny światowej, gdyby udało się pozyskać do nich uczestników z Niemiec.
Ostatnio miałem okazję brać udział w rekonstrukcji jako żołnierz 1 AWP i w sojuszniczej armii czerwonej było dwóch rekonstruktorów z Niemiec,którzy ni w ząb nie potrafili mówić ani po rosyjsku ani po polsku.Więc to się zdarza często.Z kolei kilka lat temu miałem okazję spotkać grupę rekonstrukcyjną z Moskwy,która odtwarzała batalion polowy Luftwaffe.Ci z kolei poza nielicznymi przypadkami nie znali niemieckiego.Oczywiście należy też wspomnieć o ekstremalnej rekonstrukcji ,jakiej przykład mamy tu http://www.youtube.com/wa...l&v=ey4WdiFV6mY ale to są wyjątki. :hahaha: :hihi: :mrgreen:

zapała 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 14:15   

Kuglow napisał/a:
Cytat:
Szczgólnie ciekawe efekty mogłyby dać rekonstrukcje z okresu II wojny światowej, gdyby udało się pozyskać do nich uczestników z Niemiec.
Ostatnio miałem okazję brać udział w rekonstrukcji jako żołnierz 1 AWP i w sojuszniczej armii czerwonej było dwóch rekonstruktorów z Niemiec,którzy ni w ząb nie potrafili mówić ani po rosyjsku ani po polsku.Więc to się zdarza często.Z kolei kilka lat temu miałem okazję spotkać grupę rekonstrukcyjną z Moskwy,która odtwarzała batalion polowy Luftwaffe.Ci z kolei poza nielicznymi przypadkami nie znali niemieckiego.Oczywiście należy też wspomnieć o ekstremalnej rekonstrukcji ,jakiej przykład mamy tu http://www.youtube.com/wa...l&v=ey4WdiFV6mY ale to są wyjątki. :hahaha: :hihi: :mrgreen:

tylko dwóch ? autorowi artykułu nie o to chyba chodziło - jeśli dobrze zrozumiałem, to chciał wymiany en bloc wówczas mogłoby być na prawdę zabawnie :roll: ciekawe jak by się to miało do RH - Rosjanie mówiący tylko po niemiecku, a Niemcy tylko po polsku :hahaha: :peace:

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 14:16   

Kuglow napisał/a:
Oczywiście należy też wspomnieć o ekstremalnej rekonstrukcji ,jakiej przykład mamy tu http://www.youtube.com/wa...l&v=ey4WdiFV6mY ale to są wyjątki. :hahaha: :hihi: :mrgreen:
:hahaha: :hahaha: :hahaha: Popłakałam się z radości. :mrgreen: Ale przynajmniej mundury mają w miarę ok.
Cytat:
chciał wymiany en bloc

Jasne i jak mówię to BDB pomysł jest. :ok:
Ostatnio zmieniony przez Aida Pon 09 Mar, 2009 14:17, w całości zmieniany 1 raz  

Kuglow 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 14:19   

zapała napisał/a:
ciekawe jak by się to miało do RH - Rosjanie mówiący tylko po niemiecku, a Niemcy tylko po polsku
Osobiście wolałbym nie przeprowadzać takiego doświadczenia bo kto wie co mogłoby z tego wyjść :hihi: :mrgreen:

zapała 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 14:42   

Kuglow napisał/a:
zapała napisał/a:
ciekawe jak by się to miało do RH - Rosjanie mówiący tylko po niemiecku, a Niemcy tylko po polsku
Osobiście wolałbym nie przeprowadzać takiego doświadczenia bo kto wie co mogłoby z tego wyjść :hihi: :mrgreen:

no co Ty, więcej odwagi, można iść na całość - np. Niemcy w rolach powstańców warszawskich, a Polacy w rolach Niemców - jakie to byłoby oryginalne

Kuglow 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 15:04   

zapała napisał/a:
no co Ty, więcej odwagi, można iść na całość - np. Niemcy w rolach powstańców warszawskich, a Polacy w rolach Niemców - jakie to byłoby oryginalne
Oryginalne pewnie tak,ale środowiska kombatanckie pewnie by zaprotestowały się na śmierć :mrgreen:

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 16:07   

zapała napisał/a:

A może chodzi o dobrą zabawę i widowiskowość, co roku ten sam schemat w jakiś tam sposób nuży ludzi, to jest rozrywka, konserwatyzm konserwatyzmem ale jakieś tam granice są.

Takie spotkania inscenizacyjne to świetna zabawa, tym bardziej gdy chodzi o średniowiecze, okres owiany legendą i mistyczny. Ja jestem za.
Rycerstwo, konnica, zbroje, łucznicy to klimaty bardzo tolkienowskie, bardzo też fajne i popularne dla młodych.

zapała 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 17:03   

Azaziz napisał/a:
zapała napisał/a:

A może chodzi o dobrą zabawę i widowiskowość, co roku ten sam schemat w jakiś tam sposób nuży ludzi, to jest rozrywka, konserwatyzm konserwatyzmem ale jakieś tam granice są.

Takie spotkania inscenizacyjne to świetna zabawa, tym bardziej gdy chodzi o średniowiecze, okres owiany legendą i mistyczny. Ja jestem za.
Rycerstwo, konnica, zbroje, łucznicy to klimaty bardzo tolkienowskie, bardzo też fajne i popularne dla młodych.

Pełna zgoda ale do tego wcale nie jest potrzebna bitwa pod Grunwaldem tylko "zwykła" inscenizacja niehistoryczna, o której pisał Kot w swoim poście, która może się odbyć równie dobrze w każdym innym miejscu.

Co do "znużenia" ludzi "konserwatywnymi" przedstawieniami, to zważywszy na frekwencję, także tę na oblężeniu Malborka, to chyba jeszcze daleka do niej droga.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 18:53   

zapała napisał/a:
Co do "znużenia" ludzi "konserwatywnymi" przedstawieniami, to zważywszy na frekwencję, także tę na oblężeniu Malborka, to chyba jeszcze daleka do niej droga

No ale tu wchodzisz na cienki grunt domniemywania, że wszyscy są tam by obejrzeć oblężenie :mrgreen:

Odpowiedz do tematu