Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Symbole Żuław zebrane w skansenie
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 08:36   Symbole Żuław zebrane w skansenie

http://malbork.naszemiast...nia/911982.html
Cytat:
Symbole Żuław zebrane w skansenie

Historyczny skansen powstaje pod Nowym Dworem Gd. Przy gotyckim kościele i lapidarium kamieni nagrobnych trwa budowa XIX-wiecznego domu podcieniowego, który został w elementach przeniesiony z okolic Pasłęka. Tu właśnie odbyło się wyjazdowe sympozjum historyków pt. "Gotyk na Żuławach".
Stary dom podcieniowy rozebrano i przeniesiono w częściach. Drewniane elementy są na nowo składane i obrabiane z wykorzystaniem tych samych technik, jakie stosowano przed wiekami.


- Około 40 procent materiału musieliśmy wymienić - podsumowuje Marek Opitz, właściciel domu.

Rekonstruowany podcień, wraz z pobliskim XIV-wiecznym, gotyckim kościołem, starym drzewostanem i lapidarium, gdzie złożono menonickie płyty i odnalezione kamienie nagrobne, stworzą pierwszy żuławski skansen.

Paulina Strzałkowska - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 08:55   

Super :clap: - gratualcje :clap: , wyrazy uznania :clap: , no i powodzenia :ok:
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 09:05   

swego czasu dużo się mówiło o "Małej Holandii" pod Elblągiem, plany były ambitne: skansen, pola tulipanów, wiatraki - mam nawet gdzieś "Poznaj Świat" poświęcony temu pomysłowi - i co? mam wrażenie, że skończyło się na medialnym szumie...
_________________

 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 09:20   

Hagedorn napisał/a:
swego czasu dużo się mówiło o "Małej Holandii" pod Elblągiem, plany były ambitne: skansen, pola tulipanów, wiatraki - mam nawet gdzieś "Poznaj Świat" poświęcony temu pomysłowi - i co? mam wrażenie, że skończyło się na medialnym szumie...


tym razem wygląda na to, że nie oglądając się na nikogo Marek Opitz po prostu działa !
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 09:45   

zapała napisał/a:
tym razem wygląda na to, że nie oglądając się na nikogo Marek Opitz po prostu działa !

i super! tylko czemu mam wrażenie, że gdyby nie pasjonaci i zapaleńcy, którzy nie szczędzą czasu ani pieniędzy, to ten kraj zupełnie zszedłby na psy?
_________________

 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 09:50   

Hagedorn napisał/a:
zapała napisał/a:
tym razem wygląda na to, że nie oglądając się na nikogo Marek Opitz po prostu działa !

i super! tylko czemu mam wrażenie, że gdyby nie pasjonaci i zapaleńcy, którzy nie szczędzą czasu ani pieniędzy, to ten kraj zupełnie zszedłby na psy?


miejmy nadzieję, że to rzeczywiście tylko wrażenie ;-)
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 09:52   

Oby tylko gdzieś w urzędniczej głowie nie pojawiły sie myśli koncesja, pozwolenie...
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 10:02   

Panowie - więcej optymizmu :ok:
 
 
marcin 
Nie ma dublera dla sapera!


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 14:40   

W przyszłym roku - jeśli dobrzę kojarzę - w Trutnowach, na Żuławach od mojej strony Wisły też nastąpi otwarcie czegoś na kszatałt skansenu. Będzie to skansen miniatur (chociaż całkiem pokaźnych rozmiarem) - "architektury budownictwa regionu XVII, XVIII i XIX w." - będzie można zobaczyć tam kościoły, domy podcieniowe, wiatraki, zagrody olęderskie (te istniejące jak i te co ważniejsze niesistniejące). :-D
_________________
"Powiedzieć komuś idiota, to nie obelga, lecz diagnoza" - J. Tuwim

www.TwierdzaGdansk.pl
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 17:13   

Na http://www.marienburg.pl/...%B3awy&start=15 pisałem o tym jak powinno to wyglądać. Skansenik, wąskotorówka itp.
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 26 Lut, 2009 19:21   

http://malbork.naszemiast...nia/966387.html
Cytat:
Nowa atrakcja Żuław. Przenieśli do skansenu 150-letni dom podcieniowy

W czerwcu ma się zakończyć pierwszy etap budowy żuławskiego skansenu w Cyganku pod Nowym Dworem Gd. Główną atrakcją ma być zrekonstruowany od podstaw dom podcieniowy. Tych charakterystycznych dla regionu Żuław budowli nie pozostało już zbyt wiele.


Co ciekawe, dom rekonstruowany obecnie w Cyganku, przywieziono z miejscowości Jelonki pod Pasłękiem, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów.

- Liczący ponad 150 lat, zabytkowy, opuszczony dom w Jelonkach przeznaczono do rozbiórki, a drewniane elementy miały zostać wykorzystane jako opał - tłumaczy Marek Opitz, właściciel domu i pomysłodawca skansenu. - Kupiłem ten obiekt z myślą, że kiedyś go odtworzę. Te plany są coraz bliższe realizacji.

Budynek rozebrano, części zostały ponumerowane, powstał plan budowlany. Następnie, jesienią ubiegłego roku, element po elemencie, dom "odradzał" się w nowym miejscu. Rekonstrukcja liczącego blisko 400 m kw. obiektu jest już na półmetku. Widać już bryłę domu.

- Prace przebiegają zgodnie z planem - dodaje Marek Opitz. - Budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Teraz zajmiemy się wnętrzem i pracami wykończeniowymi. Stoją już także filary podtrzymujące charakterystyczny podcień. Około 50 procent materiału musieliśmy wymienić. Dawny budulec częściowo był zniszczony. Dom powinien być gotowy za cztery miesiące. Wyposażenie, rozmieszczenie pomieszczeń będą pokazywały, jak mieszkano na Żuławach przed wiekami.

Dom, wraz z sąsiadującym gotyckim kościołem, parkiem i lapidarium menonickich steli nagrobnych, stworzą pierwsze muzeum regionalne na wolnym powietrzu.

W planach jest kolejna inwestycja. W skansenie ma stanąć replika wiatraka odwadniającego poldery, podobnego do tych, które jeszcze przed stu laty masowo wykorzystywano na Żuławach.

Miejsce ma być atrakcją turystyczną regionu oraz uzupełniać ofertę edukacyjną i historyczną Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gd.

- Określenie skansen nie do końca pasuje do charakteru tworzonego przez nas miejsca - opowiada Marek Opitz. - Nie chcę, żeby w tym miejscu można było tylko oglądać architekturę i wyposażenie dawnych gospodarstw żuławskich. Planuję realizować w nim imprezy kulturalne i edukacyjne, warsztaty i wystawy.

Dawne ślady
Dom był wybudowany w miejscowości Jelonki najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku. Data wyryta na zdobieniu szczytu 1843 może odnosić się do gruntownego remontu lub wzniesienia budowli na starych fundamentach. W 1945 roku musieli przebywać w nim radzieccy żołnierze, o czym świadczy jeden z zachowanych napisów. Po wojnie mieszkały w nim dwie rodziny. Cegła do budowy kuchni i wędzarni była wyrabiana ręcznie, co potwierdzają widniejące na nich ślady palców oraz kocich łap.

Paulina Strzałkowska - POLSKA Dziennik Bałtycki

:clap: :clap: :clap:
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Czw 26 Lut, 2009 20:37   

Feuchtwangen napisał/a:
widniejące na nich ślady palców oraz kocich łap.


Potwierdzam - widziałam pełna szczerej zazdrości :ok:
W ogóle super sprawa niemal benedyktyńska praca ...

marcin napisał/a:
skansen miniatur (chociaż całkiem pokaźnych rozmiarem)

W Trutnowach - i chwała Danielowi za tę akcję. Bo niedługo dzięki tzw, odgórnym decyzjom a raczej ich brakowi, a także dzięki zupełnemu brakowi jakiejkolwiek opieki konserwatorskiej (poza przywaleniem stosownej tabliczki) - pozostałe domu się "wezmą" i zawalą...
Ciekawe, że przed wojną właściciel zagrody w Mątowskich Pastwiskach mógł dostawać dotację od państwa na restaurację wyjątkowo cennej zabudowy... :bag:
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Robin Hood 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 26 Lut, 2009 21:40   

Na tym przykładzie widoczna jest różnica w stanowiskach Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków dotyczących ewentualnych przenosin zabytków w celu ich ratowania. Dla Warmińsko-Mazurskiego konserwatora nadrzędnym celem jest ratowanie i zachowanie kulturowego dziedzictwa i zgoda na przeniesienie w inne miejsce przez osoby chcące ratować. Z kolei Pomorski Konserwator na wieść, że znalazł się chętny do ratowania domu podcieniowego z Lasowic Małych nie wyraził zgody na jego przeniesienie w inne miejsce. Z rozmów z właścicielem tego domu podcieniowego wiem, że ponoć opinia konserwatorska sprowadzała się do stwierdzenia, że tu jest miejsce tego domu i niechby się walił (co zresztą już się dzieje) to nie wyrazi zgody na jego odtworzenie w innym miejscu. Jednym słowem ZGROZA !!!
Racjonalne podejście służb konserwatorskich w warmińsko mazurskim może być w tym przypadku wzorem. Może więc warto byłoby lobbować na rzecz ratowania domu podcieniowego w Lasowiczach ???
Głośno mówi się o kościele w Gnojewie ( i słusznie) ale nie wolno zapominać o innych cennych obiektach.
_________________
Liber is est existimandus, qui nulli turpitudini seruit.
Cave me, Domine, ab renegatus, ab inimico vero me ipse cavebo.
 
 
starykot 


Wysłany: Pią 27 Lut, 2009 01:56   

Robin Hood napisał/a:
Jednym słowem ZGROZA !!!

Druga strona medalu : Jedną z metod pozbycia się niechcianego budynku z posesji jest wystąpienie do WUOZ z wnioskiem o zgodę na przeniesienie budynku w inne miejsce. Następnym krokiem jest rozebranie budynku, złożenie w ustronnym miejscu. Na głupie pytania urzędów – dlaczego nie odbudowuje się to co odbudowane być miało, odpowiedź jest prosta – no kasy panie brakuje. Dołóżcie jak chcecie to widzieć odbudowanym.
Może tu pies pogrzebany? Czegoś temat nie chce być prostym. :-?
_________________
Lubię tu wpadać
Ostatnio zmieniony przez starykot Pią 27 Lut, 2009 01:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group