Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Fiszewka
Autor Wiadomość
Leszek M. 

Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 20:28   Fiszewka

na załączonej mapce zaznaczyłem czerwoną linią przebieg rzeki "Fiszewka" według mapy z przed 100 lat a niebieską linią przebieg obecny. Może ktoś wie coś na ten temat? Bo bardzo mnie to zaintrygowało podczas studiowania starych map.

P32_S28_F_Grunowo_(Grunau) linie.JPG
Plik ściągnięto 8319 raz(y) 71,44 KB

_________________
Leszek M.
Ostatnio zmieniony przez Leszek M. Nie 15 Lut, 2009 20:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 21:06   

Ktoś kiedyś zapewne po 1945 roku zamienił ze soba dwa cieki wodne Fiszewkę i Kanał Młyński, ten drugi dłuższy i tak zostało

1981_posilge.jpg
Plik ściągnięto 8307 raz(y) 166,18 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 22:06   

Przedstawię moją interpretację zagadnienia.
Żuławy Elbląskie w okolicach jez. Druzno skolonizowane zostały w okresie końca XVI i XVII wieku - zrobili to oczywiście Mennonicie. Nie można jednak wykluczyć wykonania pewnych prac regulujących lokalne rzeki już przez Zakon. Główne zadanie polegało na skanalizowaniu naturalnych cieków wodnych.
Rejon Nogatu posiadał system cieków wodnych zbierających wody z terenów leżących na południe od niego. Były to niewielkie rzeczki jak na przykład ta, którą Krzyżacy zamienili w Malborską Młynówkę. Wybudowanie w I połowie XIV wieku wałów przeciwpowodziowych spowodowało zamknięcie ujść poszczególny rzeczek z kierunku południowego do Nogatu. trzeba było stworzyć nowy system odprowadzenia wody. Najprostszym rozwiązaniem było skierowanie tych wód w stronę rzeki Elbląg. Wówczas to zbudowano dwa kanały - Muhlen Graben zaczynający się w okolicach Kaczynosu oraz drugi rozpoczynający swój bieg w okolicy Fiszewa. Ta wieś położona jest na naturalnym, niewielkim wyniesieniu terenowym, na którym już około 1280 roku istniało osadnictwo krzyżackie z "zamkiem". I teren ten odwadniany był właśnie przez rzeczkę - strumień o nazwie Fiszewka. W cięgu zapewne XVI i XVII wieku została ona skanalizowana i nabrała cech sztucznego cieku. Natomiast po przejściu przez jezioro leżace wówczas między Gronowej a zespołem osadniczym zwanym dzisiaj Jegłownik, od mostu zwodzonego w Szopach, rzeka ta płynęła swoim naturalnym korytem. Jedyne działania jakie miały wówczas miejsce to jej obwałowanie (które istnieje do dzisiaj). Wydaje mi się, że droga ta istniała już w XIII wieku jako komunikacja z wyspy "jegłownickiej w stronę Elbląga,a może nawet jeszcze wcześniej w czasach pruskich (ale to nic pewnego). Ten stan nazewniczy trwał do 1945 roku (a może i dłużej). Zgodnie z zasadami obowiązującymi w geografii główna rzeka musi być dłuższa i - jak napisał Feucht zamieniono nazwy.
To tyle :roll:
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Leszek M. 

Wysłany: Pon 16 Lut, 2009 19:06   

Dzięki za konkretne wyjaśnienia.
_________________
Leszek M.
 
 
KrzysztofW 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 19 Lut, 2009 19:07   

kolekcjoner napisał/a:
Muhlen Graben zaczynający się w okolicach Kaczynosu

Jesienią szukałem śladów po Karczmie Śluzowej i śluzie (śluzach) na Mühlen Graben, Efekty poszukiwań niewielkie. W miejscu, gdzie stała karczma, na polu wyorywane są ułomki cegieł, a nad kanałem Mühlen Graben obecnie jest, tylko nawy most.
Ze starych map wynika, że nie tylko droga z Malborka do Elbląga (Postste. v. Berlin) miała duże znaczenie, ale i szlak wodny Mühlen Graben był ważnym i intensywnie używanym. Świadczyć o tym mogą dwie karczmy, ta przy skrzyżowaniu ze Starym Nogatem i druga, zaznaczona na innej mapie (z 1811 r.) na przecięciu z drogą pocztową.
Może ktoś wie coś o tej śluzie, bo sam, jakoś nie mogę zrozumieć istnienia jej w tym miejscu? A zwłaszcza dwóch. „1” i „2” narysowane są, w sposób sugerujący śluzy. „3” wygląda na most.
I drugie pytanie (wątpliwość). Czy w Szopach był most, czy grobla oddzielająca dolny i górny nurt Fiszewki? Jeśli, dobrze czytam tą mapę, to w tym miejscu woda mogła być przepompowywana do obwałowanego, północno-wschodniego (dolnego – tu może nie pasować) koryta.

Fiszewka.jpg
mapa z 1803 r. zachodni fragment
Plik ściągnięto 8241 raz(y) 66,84 KB

Fiszewka.2.jpg
mapa z 1803 r. - wschodni fragment
Plik ściągnięto 8241 raz(y) 78,37 KB

Ksz_011.jpg
miejsce śluzy - na dalszym planie las nad Nogatem
Plik ściągnięto 8241 raz(y) 105,69 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group