Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Groby wielkich mistrzów?
Autor Wiadomość
Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 26 Gru, 2008 15:04   

Kot napisał/a:

Ciekawe co historycy będą mieli z Bushami?
:hahaha:
Dobre.
Oni się pewnie skremują czy coś. :mrgreen:
Cytat:
wystarczyłby rok dobrego odżywiania się i odzyskałby formę w znacznym stopniu.

Tu chodzi nie tyle o formę co o zawartość pierwiastków śladowych w organizmie. Znajomy przez ćwierć wieku pracował w policji i zna się świetnie na badaniach kryminalistycznych, twierdzi, że po siedmiu latach niewiele by tego w kośćcu zostało.
Nie mogę tego zweryfikować bo nie pamiętam w tej chwili co ile lat i w jakim procencie następuje wymiana tkanki kostnej (a wiedziałam! :-( ) , ale jak pamiętam po sobie to nawet dosyć szybko, w każdym razie jest to jedna z najdynamiczniej przekształcających się tkanek w organizmie. Nie można jednak wykluczyć, że nie ulega wymianie w całości, no i w starszym wieku na pewno ten proces następuje wolniej.

edit: znalazłam notatkę w sieci nie wiem czy prawdziwą ale brzmi prawdopodobnie: dekonstrukcja tkanki kostnej trwa 17 dni, rekonstrukcja ok. 170 dni, czyli już po roku można sobie szkielet w dużym stopniu zregenerować (zgadza się to z moimi doświadczeniami).
Ostatnio zmieniony przez Aida Pią 26 Gru, 2008 15:08, w całości zmieniany 1 raz  

Cayenka 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sro 11 Lut, 2009 00:21   

Jako że skończyliście dyskusję na Henryku von Plauen przytoczę cytat z "Dziejów Prus" spisanych przez pisarza ks. Jana Leo a wydanych w 1725 roku. Cytat opowiada o ostatnim okresie życia tego mistrza od momentu zdjęcia go z urzędu:
Cytat:
Był w Zakonie starszy od wszystkich Brat Otton Lernstein w Malborku w Prusach. On aby zadośćuczynić zleceniu Papieskiemu, [...] przybył do Mistrza na zamek Żaki i tak doń przemówił:
Czcigodny Panie Mistrzu, że My i poddani naszego Zakonu często cierpieliśmy waszą przemoc i niesprawiedliwość, wiadomo jaśniej od południowego światła. Dlatego Jego Świętobliwość składa Was z Urzędu.
Mistrz odwołał się do Kapituły Generalnej, co mu bez trudności przyznano. Tymczasem zabrali od niego pieczęć i wszystko inne, co do Urzędu Mistrza należało. Odprowadzonego do Tapiawy trzymali pod godną strażą i nakazali, by z nikim nie rozmawiał bez świadka.
Komtur Gdański, Henryk Reus, brat Mistrza chwytał się tymczasem dziwów, ale on też został przez Krzyżaków pojmany i uwięziony. Obaj jednak za radą swoich wtajemniczonych wyrwali się spod straży. A mianowicie Komtur uszedł całkiem, Mistrz zaś pochwycony w drodze podagrą, został zawrócony i odprowadzony do Królewca.
Wreszcie Krzyżacy zgromadzeni zewsząd na Kapitułę Generalną w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego roku 1415 odbyli zebranie, na którym Mistrzowi zarzuty zostały odczytane i zeznaniami podparte. Zapytany potem przez Braci z zewnątrz, czy rzecz tak się miała, odpowiedział że coś z tego uczynił, aby swemu rodowi zapewnić wieczne imię, coś by był bardziej uważny i lękany, coś bo inaczej zrobić nie umiał. Nie myślał jednak, że to jest tak ciężkie: pozostawiony nadal na urzędzie wszystko naprawi.
Przewieziony został stąd do Pokrzywna i ponownie trzymany pod godną strażą. Załatwiał tu z towarzyszami tejże Wiklefickiej niewiary przekazanie Prus Polakom, jeżeli Król wyniesie go ponownie na Mistrzostwo. Gdy o tym dowiedział się Michał Kuchmeister, uwięził go w Piławie ( Lochstet ), gdzie umarł, a pochowany został w Kwidzynie, w Kolegium.

Może ten cytat nic wielkiego do dyskusji nie wnosi, ale jakoś się wkupić do Was przecież muszę. ;-)

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Sro 11 Lut, 2009 14:11   

Cayenka wnosi, wnosi. :) Masz to źródło w całości może?
Ja natomiast trochę grzebałam w papierkach i z nich wynika, że istnieją dokumenty podpisywane przez niego w Pokrzywnie i w Lochstaedt, gdzie jest wymieniany jako prokurator tego zamku.
Nie wiem na ile uzasadnione krążą ploty, że w Lochstaedt miał jakieś problemy z aprowizacją.

Generalnie widzę na oko coś takiego: wg. jednej interpretacji Plauen w Pokrzywnie i w Lochstaedt pełnił funkcje urzędnicze, więc z niewoli wypuszczono go w 1422 roku. W innych był tam więźniem. Teraz pytanie jak to zinterpretować. Można by spróbować karkołomnie wyciągać wniosek, że rzeczywiście w Pokrzywnie i Pilawie sprawował funkcje urzędnicze, ale miał straż, która patrzyła mu na ręce, taki areszt domowy albo internowanie. Ale naprawdę, co o tym sądzą historycy nie mam pojęcia. W każdym razie wynika z tego, że go wtedy w ciemnicy nie trzymali (choć wcześniej więzono go m.in. chyba w Gdańsku jeśli dobrze pamiętam i gdzieś go tam wozili parę razy, w ogóle on pechowy, Brzozogłowy to go w 1409 podobno dwa razy do niewoli brał (ale nie wiem na pewo czy to prawda) ;) ).

Cayenka 

Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 11:52   

Mam to żródło w całości. :-)
Plauen kontra Brzozogłowy - nie potwierdzę, nie zaprzeczę.

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Nie 15 Lut, 2009 15:42   

Ciekawe ile przepisane z Grunaua. :hihi:
Czy można prosić o kontakt na priv?

Cayenka 

Wysłany: Pon 16 Lut, 2009 00:23   

Aida napisał/a:
Ciekawe ile przepisane z Grunaua

Nie wiem. Jak porównamy to się dowiemy. ;-)

Odpowiedz do tematu