Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - ulica Mickiewicza
Autor Wiadomość
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 15:47   Morąg - ulica Mickiewicza

To zdjęcie zrobione jest gdzeiś okolo 1960 roku.
Fragment Mickiewicza. Po prawej, niewidoczny na zdjęciu młyn. Rzeczka płynęła wtedy sobie spokojnie, mikomu nie przeszkadzając a my łapaliśmy sobie ryby na tzw oczka a woda była czysta.
Po prawej stronie widać fragment ogrodzenia i nie za bardzo pamiętam co tam było, za tym ogrodzeniem. Po lewej widoczne budki warzywne. Tzw cebulak i budka pp. Białousów

Ulica Mickiewicza, ca.jpg
Plik ściągnięto 25696 raz(y) 84,63 KB

Ostatnio zmieniony przez StormChaser Pią 23 Sty, 2009 19:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 18:00   

Mazur - wytłumacz mnie w którym to jest miejscu???? Uduś - ale nie kojarzę!!! :bag:
To i ja dodam fotkę z lat 80. Początek ul.Mickiewicza.

skanuj0005.jpg
Plik ściągnięto 25680 raz(y) 49,28 KB

Ostatnio zmieniony przez marti Pią 23 Sty, 2009 18:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 19:09   

Na Twoim zdjęciu Marti widać też dworzec kolejowy w oddali.
Zdjęcie, które umieściłem zrobione jest od strony południowej czyli masz widok na skrzyżowanie 3-go maja i Mickiewicza. Na stronie p. Kozicza masz ten dom narożny z ładnymi balkonami: http://www.etang.hg.pl/pliki/album/169sdkm.html który możesz widzieć na zdjęciu pierwszym ale w oddali i pod innym kontem.
Poniżej umieszczam zdjęcie domu, w którym mieszkali lekarze. Ciekawy jestem, czy władze w roku 1945, wiedząc zapewne, że był to dom gdzie mieszkali lekarze, przeznaczyli ten dom dla polskich lekarzy?

Mickiewicza. Dom lekarzy.jpg
Nie wiem co mieściło się w następnym budynku ale dalej widać kawałek dachu Domu Parafialnego, dzisiaj Domu Kultury. Zdjęcię wzięte z "Zwichen Narien und Geserich".
Plik ściągnięto 25663 raz(y) 94,95 KB

Mickiewicza. Dom lekarzy.jpg
Plik ściągnięto 25663 raz(y) 94,95 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 19:21   

Jeszcze jednen dom z dawnej ulicy Lutera a potem, hm, imienia pewnego psychopaty, dzisiaj Mickiewicza
Dzisiaj Dom Kultury ale wtedy w roku 1936 był to Ewangielicki Dom Parafialny.
Wzięte z "Twischen Narien und Geserich"

Ewangielicki Dom Parafialny, 1936.jpg
Plik ściągnięto 25653 raz(y) 35,91 KB

Ostatnio zmieniony przez mazur222 Pią 23 Sty, 2009 19:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 20:03   

Przepraszam za pomyłki a szczególnie za ten kont i za ekstra zdjęcie. Powinno być oczywiście pod kątem
Jeszcze jedno zdjęcie. To jest mały fragment ze zdjęcia starówki morąskiej i okolicy zrobionego z samolotu.
Zródło: Zwichen Narien und Geserich"
Jakość nie jest najlepsza ale zdjęcie pokazuje z oddali te trzy budynki, których zdjęcia umieściłem powyżej

Kawalek Mickiewicza.jpg
Plik ściągnięto 25639 raz(y) 101,34 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 14:58   

Niemal to samo ujęcie ulicy Mickiewicza jak na mojej pierwszef fotce. To zdjęcie zrobiłem podczas moich krótkich wakacji w Morągu w roku 2006

Mickiewicza2006.jpg
Plik ściągnięto 25614 raz(y) 117,33 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 15:20   

Chcę załączyć jeszcze raz powiększoną fotkę Ewangielicki Dom Parafialny bo scenka przed budynkiem jest ciekawa. Wygląda mi, że był tam jakiś przystanek, może autobusowy? Ludzie najwyraźniej tam stoją na chodniku czekając na coś.
Co się stało z tymi pięknymi metalowaymi płotami? Pamiętam je jeszcze z dzieciństwa. Może były za brzydkie dla polskiego Morąga?

Ewangielicki Dom Parafialny, 1936.jpg
Plik ściągnięto 25604 raz(y) 88,94 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 15:21   

mazur222 napisał/a:
Ludzie najwyraźniej tam stoją na chodniku czekając na coś.

typowa poza ludzi na dawnych pocztówkach: zastygli, bo zauważyli, że ktoś im robi zdjęcie!
_________________

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 26 Sty, 2009 00:04   

Co zaś robi ten wartownik stojący przed samym wejściem do Domu Parafialnego? Strzeże wiary?!
Może się mylę ale widać kogoś trzymającego broń na ramieniu.
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 27 Sty, 2009 21:07   

Według mojej wiedzy w przedwojennym domu parafialnym w czasie wojny mieściła się siedziba gestapo z wielkim kasynem na dole w którym stał potężny stół bilardowy z marmuru z napisami po bokach, stół został zabrany ( nie wiadomo przez kogo) dźwigiem podczas budowy kina Narie pod koniec lat 80-tych . W piwnicy obecnego MDK-u walało się trochę akt i różnego rodzaju dokumentacji którą widziałem swego czasu osobiście – niestety nie przyszło mi wtedy do łba aby się tym zająć a gdy tam wróciłem po latach to już nie było o czym rozmawiać :evil: . O siedzibie gestapo dowiedziałem się podczas pobytu w szpitalu od morążanina który wojnę spędził na robotach w Niemczech a pod koniec 44 został przewieziony w okolice Morąga , szczęśliwie przetrwał całą zawieruchę wyzwolenia w Miłakowie. Podczas swojego pobytu w szpitalu , gdzie na oddziale znajdowali się sami starsi ludzie dowiedziałem się sporo o naszym mieście i okolicy w zasadzie to był jedyny powód iż żałowałem że mnie wypisują do domu.
Dorzucę parę współczesnych fotek ul.Mickiewicza.

146_4608.JPG
Plik ściągnięto 25552 raz(y) 52,93 KB

146_4610.JPG
Plik ściągnięto 25552 raz(y) 86,32 KB

165_6578.JPG
Plik ściągnięto 25552 raz(y) 64,2 KB

Ostatnio zmieniony przez marti Wto 27 Sty, 2009 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 28 Sty, 2009 00:52   

Około 2 tygodni temu rozmawiałem z córką tego pana, który Ci Marti powiedział o siedzibie Gestapo.
Wiem, że ma ona sporo zdjęć z dawnych lat (po 1945 roku).
Pewnie ją znasz. Jeżeli jednak nie to chętnie dam Ci numer telefonu. Warto się z nią skontaktować.
Ona zna o powojennąj historię Morąga jak mało kto.
Wracając do ulicy Mickiewicza i budynku MDK, to może w roku 1936 nie był już to dom parafialny?
Może Niemcą opracowującym album było po prostu głupio pisać co zrobiono z domu parafialnego?
 
 
aga gosciniak 

Wysłany: Wto 03 Lut, 2009 18:53   

Może ktoś ma zdjęcia drewnianych rzeźb które stały przy ulicy Mickiewicza na wysokości dawnego Sanepidu. Pamiętam że byłam się jednej z tych rzeźby, która przedstawiała kobietę z dużymi piersiam :) , a przechodziłam tamtędy często w drodze do żłobka (obecny "Juratex"). Były tam też ławeczki pod takimi jakby drewnianymi filarami, gdzie starsi panowie grywali w karty. Pozdrawiam ;-)
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 03 Lut, 2009 21:02   

Aga zadzwoń do Morąskiego Domu Kultury. Oni powinni mieć zdjęcia jako że sponsorowali powstanie tych rzeźb w latach 70-tych. W tym czasie dyrektorem był Kołodziejski (imię zapomiałem). Nie wiem czy wszyskie ale z pewnością niektóre wyrzeźbił mój kolego za okresu Solidarności Zbyszek Kaczorek.
Mieszkał w Szwecji ale nie mam z nim kontaktu. On z pewnością ma również zdjęcia.
 
 
grebusz 
grebusz

Wysłany: Sob 28 Lut, 2009 16:56   

marti napisał/a:
Dorzucę parę współczesnych fotek ul.Mickiewicza


Na tej współczesnej fotce zostało uwiecznione moje auto stojące na zakazie :-) pod znanym sklepem "jedynka". Miło oprócz wspomnień znaleźć coś współczesnego z małym moim udziałem. Gratulacje Marti. Pamiętam ten sklep gdy nazywano go "pod głosnikiem" Czy ma ktoś moze zdjęcie tego miejsca z tamtego okresu?
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 28 Lut, 2009 20:35   

Głośniki były na rogu Odrodzenia (Stalina, Mickiewicza) i 1-go Maja, w pobliżu kiosku spożywczego p. Jasińskiej.
Państwo Jasińscy otworzyli potem kawiarnie na Dąbrowskiego, w tym miejscu gdzie był hotel miejski.
Kupił tą kawiarnie później PSS i tak powstało słynne Marago
Na fotce z lat 60-tych widać ten kiosk spożywczy. Zawsze był tam tłumek bo sprzedawano też i piwo.
Gdy zaś w maju odbywał się Wyścig Pokoju to pod kioskiem gromadził się już tłum. Słuchano sprawozdań właśnie z głośników ulicznych. No a kiedy Królak przylał Ruskowi pompką (chyba 1956?) to tłum nie mógł ukryć swojej głośnej radości.
Załączam zdjęcie przysłane do Przyjaciół Morąga przez p. Janinę Szostak właśnie tego skrzyżowania.
Nie ma już tu kiosku spożywczego p. Jasińskiej ale jest jeszcze hurtownia artykułów spożywczych. Potem ją zrównano z ziemią a jeszcze potem wybudowano tam "blaszak", który dzisiaj zamienił się w Biedronkę.
Drugie zdjęcie zrobione jest gdzieś na wysokości szpitala (niewidocznego) i rozległego skwerku po lewej. Kamera
skierowana jest w kierunku skrzyżowania z 1-go Maja. Też od p. Szostak.
Ci jeźdźcy i konie są ze stadnini w Plękitach. To musiało być jeszcze za powiatu, pewnie lata 60-te

Defilada.1.jpg
Plik ściągnięto 21378 raz(y) 114,99 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 28 Lut, 2009 20:40   

Teraz dopiero skrzyżowanie

Procesja3.1.jpg
Plik ściągnięto 21511 raz(y) 101,92 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 28 Lut, 2009 22:14   

grebusz napisał/a:
marti napisał/a:
Dorzucę parę współczesnych fotek ul.Mickiewicza


Na tej współczesnej fotce zostało uwiecznione moje auto stojące na zakazie :-) pod znanym sklepem "jedynka". Miło oprócz wspomnień znaleźć coś współczesnego z małym moim udziałem. Gratulacje Marti. Pamiętam ten sklep gdy nazywano go "pod głosnikiem" Czy ma ktoś moze zdjęcie tego miejsca z tamtego okresu?


Bez obawy , jażeli chodzi o Twoje wykrocznie to jest przedawnione ;-) :hahaha:
 
 
grebusz 
grebusz

Wysłany: Sob 28 Lut, 2009 22:55   

mazur222 napisał/a:
Teraz dopiero skrzyżowanie


mazur222 dziękuję. Podziwiam wiedzę na temat starego Morąga i z przyjemnością czytam wpisy nie tylko z tego nicku. Choć wiedzy nowej wiele nie wnoszą, bo sam sporo pamiętam, to w sympatyczny sposób przywołują wspomnienia..
Zdjęcia już widziałem wcześniej są też umieszczone na portalu Nasza Klasa. Interesowało mnie co mieściło się w budynkach, na miejscu których stoi teraz biedronka ale już wiem.
Marago tez pamiętam i pożar po którym świetność tego miejsca już nie wróciła.
Interesująca jest historia klombu w kształcie serca, który jest widoczny na tym zdjęciu. Jest tam do dziś w trochę innym kształcie. To na murku tego klombu można było kupić świeże jajka, masło, warzywa czy kwiaty z ogródków i wiele innych rzeczy. Było to w czasach, gdy we wtorki i piątki funkcjonował rynek przy ul Jagiełły a na murku można było zakupy zrobić w inne dni tygodnia. I chociaż ryneczek ten przeniósł się trochę dalej i rozrósł to nazwa pozostała do dziś. Każdy w Morągu wie gdzie jest „murek” ale może nie każdy pamięta skąd przywędrował i dlaczego tak się zwie.
Pozdrawiam serdecznie
 
 
grebusz 
grebusz

Wysłany: Sob 28 Lut, 2009 22:59   

marti napisał/a:
Bez obawy , jażeli chodzi o Twoje wykrocznie to jest przedawnione


:-) Nie o wykroczenie tu chodzi, bo gdybym się go bał nie postawiłbym tam. Dzięki Tobie jakaś moja część TU zaistniała i to miłe
Pozdrawiam serdecznie
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 01 Mar, 2009 14:39   

Murek był znanym miejscem i władze przez długi czas pobłażały temu drobnemu handlowi.
Chyba gdzieś w późnych latach 70-tych lub na początku 80-tych zaczęto ścigać babiny no i zrobiło się pusto na murku. Tak ja to pamiętam.
Był jednak drugi i starszy murek również przy obecnej Mickiewicza. Tam gdzie dzisiaj jest miejski rynek.
Tam często, my chłopcy ze Starówki mieliśmy swoje posiedzenia. Nie tylko zresztą my. Był tam kiedyś kiosk z piwem i piło się piwo "na murku". Za murkiem był niski teren, który ciągnął się wzdłuż murów w kierunku zachodnim, północno -zachodnim, w zasadzie aż do Dąbrowskiego. Pośrodku tego teremu stało kino Adria, najstarsze i przez długi czas jedyne w mieście. Teren zamknięty był wąską uliczką a dalej była skarpa wiodąca w dół do wyłożonego kamieniami Morążka gdzie można było kiedyś łapać ryby ręką.
Załączam fragment mapy starego Morąga wg stamu z 1945 roku. Tu kino jest jednak położone wzdłuż ulicy a ja pamiętam dokładnie Adrie z wejściem od ulicy i budynek położony prostopadle do niej, dochodzący prawie do muru (obronnego) ulicy Rataja. Może orginalne kino zostało zniszczone i użyto na kino ten drugi miejszy obiekt?
Murek zaznaczyłem grubą kreską

KIno Adria i murek.jpg
Plik ściągnięto 21451 raz(y) 91,28 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 01 Mar, 2009 15:01   

Mała korekta. Mam problemy ze określeniem stron świata dla Morąga. Ciągle się myłę. Teren, który jest pokazany na mapie ciągnie w stronę zachodnią, pułudniowo zachodnią patrząc od zaznaczonego murku a nie jak napisałem północno-zachodnią.
Wstyd się przyznać ale zapomiałem gdzie były wschody i zachody słońca w Morągu.
Jeżeli ktoś ma zdjęcie kina Adria to bardzo proszę o umieszczenie, może być nawet w oddzielnym wątku.
 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Nie 01 Mar, 2009 18:03   

Mówisz - masz

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 01 Mar, 2009 18:23   

Dziękuje Ci Andrew za tą fotkę.
Sala kinowa miała swoją "lożę" gdzie siadywała miejsowa śmietanka. Reszta siedziała na dole. Zawsze się gapiliśmy na loże bo dziewczyny siedziały tam ładne.
W ubikacji, która była na dole chłopcy kurzyli "Sporty" (całkiem niezła nazwa dla papierosów).
Na początku zawsze leciała Polska Kronika Filmowa a potem było już kino.
Budynek zaczą się powoli zapadać i wkońcu kino zamknięto.
Dużo wspomień
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 02 Mar, 2009 18:56   

A to jest jeszcze jedno ujęcie tego terenu pomiędzy Mickiewicza i Dąbrowskiego gdzie było kino.
Przez moment był tam plac zabawy dla dzieci. Jeszcze wcześniej fontanna ale chyba nieczynna, w której było mnóstwo żab. To wszystko bliżej Mickiewicza. Od Mickiewicza był poniemiecki metalowy płot, który malowaliśmy jako charcerze lub zuchy w późnych latach 50-tych.

Murek.1.jpg
Plik ściągnięto 23065 raz(y) 117,42 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 02 Mar, 2009 19:33   

Jeszcze jedna fotka, niezbyt dobrej jakości zresztą. Tu kończy się Mickiewicza czyli widok na plac dworcowy i autobusowy. Tak to wyglądało w roku 1964

Dworzec.1.jpg
Plik ściągnięto 23055 raz(y) 115,43 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 08 Lis, 2009 16:55   

Ciekawa fotka z roku 1957 przedstawiająca wtedy główne skrzyżowanie miasta czyli róg 1-go Maja i Mickiewicza.
Na zdjęciu oprócz 3 koleżanek widać po prawej kiosk spożywczy. Ten po lewej to dawny kiosk "Ruchu".
Nad kioskiem sporzywczym słup z zainstalowanym głośnikiem. Tu w latach 50-tych wielu morążan słuchało sprawozdać sportowych a w szczególności majowego Wyścigu Pokoju". Można było pić piwko i słuchać.
Czasami zbierał się mały tłumek kibiców.
Dalej widać kontur dawnego młyna no i oczywiście bardzeij po lewej nadal stojące budynki gdzie sklep "jedynka" i inne sklepy.

SM.Gienia i Basia 57.jpg
Plik ściągnięto 143 raz(y) 76,62 KB

Ostatnio zmieniony przez mazur222 Nie 08 Lis, 2009 16:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mark 

Wysłany: Nie 08 Lis, 2009 17:54   

mazur222 napisał/a:
.
Nad kioskiem sporzywczym słup z zainstalowanym głośnikiem.

Taki Wasz ówczesny "punkt nawigacyjny"- pod głośnikiem- słowem centrum ;-)
Ostatnio zmieniony przez Mark Nie 08 Lis, 2009 17:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 08 Lis, 2009 18:17   

Wyobrażam sobie, że przed rokiem 1945 taki centrum były okolice Ratusza z Rynkiem i niedalekimi restauracjami i hotelami. Gdzie jest dzisiejsze City czy też jak u Amerykanów Downtown Morąga?
 
 
aga gosciniak 

Wysłany: Nie 08 Lis, 2009 23:26   

Dzisiejsze centrum to chyba rynek tzw. "murek", przy ul.Mickiewicza.
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 09 Lis, 2009 02:51   

Masz racje Aga. Gdy osatnio byłem w w Morągu przez parę dni to zauważyłem, że najwięcej ludzi kręciło się właśnie tam ale pewnie nie dla murku, na którym kiedyś siadaliśmy, ale dla straganów w dole.
Miejscowi nazywają te stragany Manhattan.
Inne centrum to mała uliczka na nowym osiedlu gdzie znajduje się " blaszak " czy sklep spożywczy, ta pomiędzy starą Pułaskiego i Kujawską. Tam też zawsze pełno ludzi podążyjących do okolicznych sklepów.
Dawny Rynek pewnie już nigdy nie dojdzie do statusu sprzed 1945 roku. Mamy jednak stare zdjęcia i pewnie to musi wystarczyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group