Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Z jakiej miejscowości
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 11:43   

Tak, to jest cegła tzw. holenderska. Produkowana w Niederlandach, na tereny Żuław trafiała poprzez Gdańsk a była przywożona jako balast statków płynących z zachodniej Europy po zboże w okresie od początku XVII po początek XIX wieku. Jej wymiary (około) 20 x 9,5 x 4,5 cm - malutka. To jest typowe wypełnienie pól rygla na Żuławach. Ale trafiała ona także od miast nad Wisłą - znana jest np. z budownictwa mieszczańskiego Torunia. Tak więc, poza zastosowaniem, materiał nie ma nic wspólnego z naszym terenem.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Pią 28 Mar, 2008 11:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 19:30   

Zaś kolorem ma wiele wspólnego z tzw. cegłą "gozdnicką" - żółtą bo z surowca z małą zawartością tlenków żelaza ;-)
Dzięki Kolekcjoner za kolejną dawkę historii :->
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 21:19   

To jeszcze zdążę podłączyć się z pięknym budynkiem z roku 1802 - gdzie i czy jeszcze stoi? (na pierwszą część pytania odpowiedź znam, druga jest i dla mnie zagadką).

skan_a.jpg
Plik ściągnięto 11639 raz(y) 78,04 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 21:23   

Nie mogę tego domu skojarzyć - tam z tyłu stoi jeszcze jeden :mrgreen:
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 21:27   

kolekcjoner napisał/a:
Nie mogę tego domu skojarzyć


Jak już Ty nie możesz to znaczy że pewnie już go nie ma :-(
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 21:39   

A czy to nie jest Jesionna koło Gronowa Elbląskiego ?
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 21:45   

Jakieś jeszcze 20km (w linii prostej) na północny zachód od Gronowa Elbląskiego.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 21:51   

No to już wiem - to jest dom Petera Loewena z Orłowa PGR (danie Tige - Tuja) koło Lubieszewa wzniesiony dla Jansona. A ten budynek podcieniowy widoczny w głębi to pochodzący z 1767 roku spichlerz. Dom istnieje do dziś. W okresie powojennym uległy likwidacji leżące zastrzały w podcieniu i w związku z tym wygląd domu uległ zmianie

Orłowo PGR.jpg
Plik ściągnięto 11612 raz(y) 72,69 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 22:17   

kolekcjoner napisał/a:
(danie Tige - Tuja) koło Lubieszewa wzniesiony dla Jansona


Vorlaubenhaus Janson in Tiege (1802) - tak właśnie brzmi podpis pod zdjęciem w "Westpreußen in Wort und Bild" z roku 1927 :->
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 22:25   

malgos napisał/a:
Vorlaubenhaus Janson in Tiege (1802) - tak właśnie brzmi podpis pod zdjęciem w "Westpreußen in Wort und Bild" z roku 1927

To samo zdjęcie znajduje sie w Die Bau- und Kunstdenkmaler der Prowinz Westpreussen, Kreis Marienburg, Danzig 1919 Bernharda Schmida.
A budynek znajduje się w miejscu zaznaczonym strzałką.

Orłowo mapa1.jpg
Plik ściągnięto 11598 raz(y) 107,13 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 29 Mar, 2008 22:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
starykot 


Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 01:59   

Bardzo ciekawa dyskusja. Jeżeli można, mam pytanie do Kolekcjonera - kto i w jakim okresie pokrywał tynkami pola pomiędzy ryglami? I czy było to zasadą na Żuławach?
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
fritzek 
Frysia z Warzywodu


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 04:17   

Chylę czoła dyskutantom, i dziękuję za zdobytą wiedzę :-D
A tak ciut o/t to napomknę, że w Neufahrwasser jest też kupa angielskiej cegły, która przypływała tutaj jako balast.
_________________
www.wolneforumgdansk.pl
Frysia - poszukiwacz bursztynowej komnaty
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 10:13   

starykot napisał/a:
kto i w jakim okresie pokrywał tynkami pola pomiędzy ryglami

To było regułą. Chyba wywodzi to się z tradycji tynkowania pól rygla wypełnianych gliną vide pola najstarszego domu z 1604 roku w Lipcach. Nie znam przykładów domu bez tynku na polach rygla. A że często tynk spadał, a układ cegieł był dekoracyjny więc zostawało w XX wieku bez tynku

Lipce 1.jpg
Pierwotne wypełnienie pola rygla gliną oblepianą na łupkach drewnianych domu w Lipcach
Plik ściągnięto 10953 raz(y) 96,71 KB

Lipce 02.jpg
Elewacja frontowa domu w Lipcach z 1603 roku przed remontem
Plik ściągnięto 10953 raz(y) 107,74 KB

Lubieszewo 01.jpg
Podcień domu w Lubieszewie z 1747 roku
Plik ściągnięto 10953 raz(y) 105,87 KB

Lubieszewo 02.jpg
Fragment dekoracji ceglanej z Lubieszewa
Plik ściągnięto 10953 raz(y) 105,13 KB

Klecie.jpg
Rygiel domu podcieniowego w Kleciu z 1749
Plik ściągnięto 10953 raz(y) 104,17 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Nie 30 Mar, 2008 10:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
starykot 


Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 22:27   

kolekcjoner napisał/a:



starykot napisał/a:
kto i w jakim okresie pokrywał tynkami pola pomiędzy ryglami

To było regułą. Chyba wywodzi to się z tradycji tynkowania pól rygla wypełnianych gliną vide pola najstarszego domu z 1604 roku w Lipcach. Nie znam przykładów domu bez tynku na polach rygla. A że często tynk spadał, a układ cegieł był dekoracyjny więc zostawało w XX wieku bez tynku



Z całym szacunkiem, wyrazami etc. Szanowny Kolekcjonerze.
Przepraszam, że drążę ten temat, ale frapujący mi się wydaje. Rozumiem potrzebę tynkowania pól pomiędzy ryglami, wypełnionych gliną czy czymś podobnym. Powód wydaje się oczywisty. Nie rozumiem natomiast na jakie licho ktokolwiek układał cegły w wątku ozdobnym, jeżeli planował pokrycie go tynkiem? Wiesz pewnie lepiej, ale odnoszę wrażenie, że wątek ceglany pokazany przez Ciebie na czwartej od góry fotce wyżej, nigdy nie był tynkowany. Wyraźnie widać naprawy fug, ale na powierzchni cegieł nie ma żadnych śladów tynku.
To jak to jest?
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 22:42   

starykot napisał/a:
na jakie licho ktokolwiek układał cegły w wątku ozdobnym, jeżeli planował pokrycie go tynkiem?

... i parafrazując Twoje pytanie powiem - "Po jakie licho budowniczowie średniowieczni spoinowali ściany wznoszonych przez siebie budowli, gdy później pokrywali je tynkiem, po jakie licho układali wzory z zendrówki wiedząc, że potem zakryją je czerwoną wyprawą tynkarską ....
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
starykot 


Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 23:00   

Mam nadzieję, że nie Poczujesz się urażony, kiedy powiem tylko, że się zdziwiłem.
:-/
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 23:16   

starykot napisał/a:
Mam nadzieję, że nie Poczujesz się urażony, kiedy powiem tylko, że się zdziwiłem.
:-/

Nie mam powodu czuć się urażony :-> . I przepraszam, jeśli nie spełniłem Twoich oczekiwań w kwestii odpowiedzi. Ale takie jest moje zdanie w tej kwestii - nie znam wypowiedzi historyków architektury, którzy wypowiadaliby się na ten temat. Poza tym zwróć uwagę na aspekt praktyczny - te ściany są bardzo cienkie (ceglane - około 20 cm grubości) i w związku z tym bardzo zimne. I dlatego każda dodatkowa warstwa poprawiała te warunki. A ludzie są bardzo praktyczni i wiedzieli doskonale,że tynk ociepla budynek.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Gru, 2008 20:24   

malgos napisał/a:
To jeszcze zdążę podłączyć się z pięknym budynkiem z roku 1802 - gdzie i czy jeszcze stoi? (na pierwszą część pytania odpowiedź znam, druga jest i dla mnie zagadką).

Plan tego domu i kilka innych detali http://www.bildindex.de/rx/apsisa.dll/init?sid={ba64ebf7-c9a0-4b62-8ab9-98665a789603}&cnt=87331&%3Asysprotocol=http%3A&%3Asysbrowser=ie6&%3Alang=de&&query=+xdbpics:alle%20+tiege

mi09030j09b.jpg
Plik ściągnięto 10451 raz(y) 96,93 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Pon 22 Gru, 2008 20:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group