Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Dom Polski - masowy grób, ekshumowane szczątki
Autor Wiadomość
Robin Hood 

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 20:09   

Feuchtwangen napisał/a:
kolekcjoner napisał/a:
Ze słów osób biorących udział w ekshumacji szczątki znajdowały się w dużej skrzyni (nie wiem czy to prawda).
Skoro grób zajmował powierznię 5 m2 - to musiałoby tak być, może chowano tam już kości, tylko właśnie dlaczego nie na cmentarzu?

Jeżeli rzeczywiście jakieś resztki skrzyni były w ziemi może nie są to szczątki z 1945r a kosci pochodzące z wcześniejszych lat.

mieszkAnka 

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 22:56   

Nikt oficjalnie nie mówił o skrzyni, tylko że szczątki znajdowały się w ziemi, bezpośrednio, w głębokim na jakieś trzy metry dole i zajmowały faktycznie ok. 5 m kw powierzchni. Pochowano je, bo prokurator wyraził zgodę na taki krok; nie przypuszczam, że z wygody związanej z brakiem odpowiedniego miejsca na ich przechowywanie. Mimo wszystko ludzie, którzy są władni podejmować jakiekolwiek decyzje w jakichkolwiek sprawach znają obowiązujące ich procedury. Oczywiście, w każdej branży są wyjątki, wystarczy poczytać forum. Ale... dajmy im szansę, uszanujmy kompetencje, nie dopatrujmy się złej woli. Poczekajmy. W ciszy. Jak to nad trumną.

Blitz 

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 23:02   

...

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 06:58   

Jak widać, mamy sposób robieni ekshumacji made by Malbork, ładowarka, szpadel, łopata :evil:
Dziwiłbym się gdyby coś znaleziono oprócz kości i ta pewność burmistrza, że cały teren jest czysty

SKANDAL

Dzięki Blitz za zdjęcia

francula 
Mr Bimler

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 07:32   

Nie wiem, czego tu się czepiać?

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 08:31   

Głównymi specjalistami od ekshumacji jak widać na zdjęciach są robotnicy budowlani i pracownicy firmy pogrzebowej, narzędziami szpadle... Byłem przy kilku ekshumacjach i nie tak wyglądały.

Item 
Item

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 09:05   

No pięknie. Tu dokonano raczej wyjęcia kości (co większych) z ziemi i przeniesienia na cmentarz komunalny (podobnie było przy kościele św. Jana - miasto podało, że wyjęto wszystkie szczątki, ale jak kto uważny jest to do dziś można znaleźć mniejsze i większe fragmenty kości na trawniku). Podobnie robi się przy ekshumacjach prowadzonych na cmentarzach. Jednakże tutaj raczej powinno się wszystko dokładnie przekopać małymi łopatkami, bez pośpiechu i przesiać całą ziemię z tego terenu, choćby w celu znalezienia wszystkich kosteczek (np. kości śródręcza lub śródstopia są bardzo malutkie) a także innych rzeczy jak np. guzików czy pocisków (które mogłyby pomóc w identyfikacji narodowości sprawców). Zdaje się, że padło tam domniemanie zbrodni ludobójstwa, więc powinni zająć się tym ludzie z IPN raczej. Także WSZYSTKIE szczątki powinien obejrzeć anatomopatolog z Kryminalistyki w celu identyfikacji przyczyn zgonu, płci, wieku, ilości ofiar oraz czasu zbrodni. Z obejrzenia próbki nie dowiemy się ile osób tam było. Na razie wiadomo że od kilkunastu do 60-ciu, i raczej się nie dowiemy, bo już są pochowane te szczątki (a próbki pewnie zostaną w zakładzie analizującym je, jako przykłady dla studentów).

luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 10:02   

Mój faks do IPN leży na biurku.
Dyrektor gdańskiego oddziały IPN jest nieobecny, nikt inny nie dekretuje korespondencji zaadresowanej do niego, nie wiadomo, czy ktoś zajmuje się sprawą.
Jestem umówiony na kontakt jutro przedpołudniem.

Kuglow 

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 13:05   

Ekshumację przy kościele św. Jana widziałem na własne oczy i wyglądała zupełnie inaczej.Na rozesłanych płachtach starano się poskładać całe szkielety.Jasne,że można tam spotkać kawałki kości,ale to bardziej efekt wielokrotnego przerzucania tam ziemi z miejsca na miejsce.Pod kościołem robiono to łopatami a na Piastowskiej koparą.Tak jak było już wcześniej napisane,guzika koparką się nie znajdzie.Wg.mnie kompletna amatorszczyzna.

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 13:33   

Nie wiem czy ja dobrze widzę i rozumuję, ale ze zdjęć wynika, że robotnicy budowlani (bo żadnego pracownika służb odpowiednich tu nie widzę) samodzielni wydłubali z ziemi te kości, które zauważyli, zwalili to na kupę, a potem po zabraniu jakoś (?) je obadano, po czy zsypano wszystko do jednej skrzyni i zakopano na cmentarzu.
Tymczasem chyba powinna przyjechać odpowiednia komisja śledcza nadzorująca wydobycie ciał? Nie mówię o tym, że ułożenie zwłok ma znaczenie, ale tutaj nie widać na zdjęciach nawet, żeby starano się o systematyczne zdjęcie ziemi.
Nie jestem archeologiem, ani nie zajmuję się anatomopatologią sądową, ale coraz mniej mi się to podoba. Przypomina mi to sytuację z tamtym znaleziskiem przy budowie chodnika, i z informacją, że podobno supermarket stoi na nieekshumowanym cmentarzu.
W dodatku nie mamy żadnych jednoznacznych informacji, tylko plotki, przez co wychodzi nam tu magiel, a nie rzeczowa dyskusja, co jest też irytujące.

Odpowiedz do tematu