Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Szpęgawsk - kaplica cmentarna w lesie
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Wrz, 2008 16:37   Szpęgawsk - kaplica cmentarna w lesie

Szpęgawsk - kaplica cmentarna w lesie

No właśnie, kaplica cmentarna? W pobliżu znalazłem pozostałości tylko jednego grobu, w załączeniu dwa kamienie sprzed wejścia na cmentarz.

Bardzo wysoki budynek jak na to miejsce i przeznaczenie... robi wrażenie...

szp_kap_01.jpg
Plik ściągnięto 11597 raz(y) 250,13 KB

szp_kap_02.jpg
Plik ściągnięto 11597 raz(y) 114,31 KB

szp_kap_03.jpg
Plik ściągnięto 11597 raz(y) 153,11 KB

szp_kap_04.jpg
Plik ściągnięto 11597 raz(y) 135,44 KB

szp_kap_05.jpg
Plik ściągnięto 11597 raz(y) 155,55 KB

 
 
domber
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Wrz, 2008 17:04   

Azaziz napisał/a:
No właśnie, kaplica cmentarna? W pobliżu znalazłem pozostałości tylko jednego grobu, w załączeniu dwa kamienie sprzed wejścia na cmentarz.

Bardzo wysoki budynek jak na to miejsce i przeznaczenie... robi wrażenie...

nie kaplica ale grobowiec (chyba ) z tego co pamiętam w połowie lat 70 bawiłem się tam będąc na wakacjach u kolegi rodziny - znajdowały się tam kości ludzkie i pozostałości po trumnach a babcia kolegi powiedziała nam że przed wojną był to grobowiec jakiś zamożnych ludzi mieszkających w dworze w czasie wojny Rosjanie splądrowali to miejsce w poszukiwaniu złota niszcząc go i tak pozostało ale niektórzy nadal tam zapalali świeczki
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Wrz, 2008 17:45   

No fakt, jakoś nie przyszło mi to do głowy :roll:

polozenie.jpg
Plik ściągnięto 11580 raz(y) 38,02 KB

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Wrz, 2008 20:22   

Znalazłem jeszcze takie zdjęcie dziś zrobione

przez okno.jpg
Plik ściągnięto 11563 raz(y) 119 KB

 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2008 07:37   

Osobliwym zbiegiem okoliczności byłem tam jakiś miesiąc temu i nawet mam już zdjęcia na stronie (http://www.dzebrowska.user.icpnet.pl/westpreussen/spengawsken.html). Jest to dawny cmentarz ewangelicki, z grobowcem rodziny von Palleske. Tu informacja ze strony parafii katolickiej w Starogardzie Gdańskim (http://www.parafia-swkatarzyny.pl/index_2.html):
"W zasięgu oddziaływania starogardzkiej gminy ewangelickiej zachowały się do dziś dość liczne, lecz na ogół niewielkie i mocno zniszczone cmentarze poewangelickie, urządzone w zasadzie w XIX w. Ku wygodzie osadników niemieckich. Miały one też nadawać krajobrazowi obcy, germański charakter. Znajdują się one m. in. w Nowej Wsi Rzecznej, a wzgórze zalesione, na którym kiedyś chowano "panów", do dziś nosi charakterystyczną nazwę "Puka" (tj. nocą straszy). Podobne cmentarze, choć położenie nie na wzgórzach, przy drogach, są w Linowcu, Trzcińsku i Brzeźnie Wielkim. Do największych z nich należy cmentarz w Szpęgawsku, położonym w lesie przy torze kolejowym, założony w 1816 r. Na nim zniszczony, neoromański grobowiec familii Palleske. Niektórzy bogaci ewangelicy kazali chować się poza cmentarzami, na uroczych, zacisznych ustroniach, jak np. Herzberg w lesie pod Owidzem czy Karol Muller w parku przydworskim w Miradowie."
Zwracam uwagę na słowa: "Miały one [cmentarze poewangelickie] też nadawać krajobrazowi obcy, germański charakter." Teraz już wiemy, czemu je dewastowano - żeby przywrócić krajobrazowi rodzimy, słowiański charakter, oczywiście.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group