Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Schloss Cafe Goldsten/Rittergasse-Schmiedegasse
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 30 Sty, 2008 00:37   Schloss Cafe Goldsten/Rittergasse-Schmiedegasse

I znów dzięki uprzejmości forumowiczów poprawiam swój błąd i zakłądam nowy wątek. W Malborku były dwa lokale z członem Schloss w nazwie. Ten pierwszy to kawiarnia Ciskowskiego, drugi to kawiarnia Goldsteina na Rittergasse, róg . Niestety, mam tylko wnętrze tej kawiarni.
Tylko nasuwa się pytanie - na którym rogu leżała ta kawiarnia - północnym czy południowym - tam gdzie Hotel Stadt Leipzig?

Schloss Cafee.jpg
Plik ściągnięto 5187 raz(y) 103,08 KB

schwandt_1_556[1].jpg
Plik ściągnięto 5187 raz(y) 106,97 KB

Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sro 30 Sty, 2008 00:43, w całości zmieniany 1 raz  

zapała 

Wysłany: Sob 19 Kwi, 2008 14:38   Re: Schloss Cafe Goldsten/Rittergasse-Schmiedegasse

kolekcjoner napisał/a:
I znów dzięki uprzejmości forumowiczów poprawiam swój błąd i zakłądam nowy wątek. W Malborku były dwa lokale z członem Schloss w nazwie. Ten pierwszy to kawiarnia Ciskowskiego, drugi to kawiarnia Goldsteina na Rittergasse, róg . Niestety, mam tylko wnętrze tej kawiarni.
Tylko nasuwa się pytanie - na którym rogu leżała ta kawiarnia - północnym czy południowym - tam gdzie Hotel Stadt Leipzig?

Nie dam głowy :-) , ale schloss cafe to był także lokal po stronie południowo - zachodniej zamku, którego piwnice służą do dzisiaj turystom :-) , parterowy budynek widać wyraźnie na zdjęciach zamku robionych z wieży maślankowej albo wież mostowych

Powiślanin 
Mistrz

Wysłany: Sob 19 Kwi, 2008 22:49   

Myślę, że to "czeski" błąd – w nazwie tematu powinno być róg Kratzhammer/ Schmiedegasse
Według mnie Schloss Cafe Goldsteinna na rogu Kratzhammer- Schmiedegasse to Hotel Stadt Leipzig.( Zgodność z przypuszczeniem kolekcjonera)
Na skanie "Schloss Cafee 2 " z tematu Schloss Konditorei Ciskowski / Rittergasse jest umieszczona ta kawiarnio- restauracja jako budynek w podpisie na pocztówce jest właściciel Carl Goldstein.( rok 1917)- skan ten powinien być usunięty dla przejrzystości tamtego tematu.
Na jednej pocztówce z ulicy Kratzhammer widać charakterystyczne wypusty budynku Schloss- Cafe Marienburg co uwiarygodnia moją tezę, przy założeniu, że istniała jedna Schloss Cafee, której właścicielem był Pan Carl Goldstein ( nie znalazłem drugiej w książce adresowej )
Istniały jeszcze inne Schloss Cafe na przestrzeni kilkudziesieciu lat, ale ta pokazana na początku to ta właściwa z rogu Kratzhammer/Schmiedegasse.
Mam nadzieję, że mocno nie zamieszałem bo tematy Schoss Cafee stały się trochę mało przejrzyste.
Poniżej skan pocztówki na której jest omawiana kawiarnio - restauracja wraz z opisem

Schloss Cafee.jpg
Plik ściągnięto 4972 raz(y) 73,64 KB

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 00:20   

kawiarnia hotelowa róg Kratzhammer- Schmiedegasse na skanie w czerwonej obwódce (fotka sprzed 1914) jak widać albo budowa

zapała 

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 11:23   

Powiślanin napisał/a:
Myślę, że to "czeski" błąd – w nazwie tematu powinno być róg Kratzhammer/ Schmiedegasse
Według mnie Schloss Cafe Goldsteinna na rogu Kratzhammer- Schmiedegasse to Hotel Stadt Leipzig.( Zgodność z przypuszczeniem kolekcjonera)
Na skanie "Schloss Cafee 2 " z tematu Schloss Konditorei Ciskowski / Rittergasse jest umieszczona ta kawiarnio- restauracja jako budynek w podpisie na pocztówce jest właściciel Carl Goldstein.( rok 1917)- skan ten powinien być usunięty dla przejrzystości tamtego tematu.
Na jednej pocztówce z ulicy Kratzhammer widać charakterystyczne wypusty budynku Schloss- Cafe Marienburg co uwiarygodnia moją tezę, przy założeniu, że istniała jedna Schloss Cafee, której właścicielem był Pan Carl Goldstein ( nie znalazłem drugiej w książce adresowej )
Istniały jeszcze inne Schloss Cafe na przestrzeni kilkudziesieciu lat, ale ta pokazana na początku to ta właściwa z rogu Kratzhammer/Schmiedegasse.
Mam nadzieję, że mocno nie zamieszałem bo tematy Schoss Cafee stały się trochę mało przejrzyste.
Poniżej skan pocztówki na której jest omawiana kawiarnio - restauracja wraz z opisem

chylę czoła i nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem :-) , zresztą nie pierwszy raz :-) co nie zmienia faktu, że nadal obstaję przy swoim, że na miejscu obecnych toalet przy zamku była restauracja/kawiarnia - ponieważ trzymałem w ręku pocztówkę z nią

i oczywiście pozdrawiam kolekcjonera i powiślanina

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 13:09   

Wg mnie były dwie kawiarnie Schloss Cafe i dlatego podzieliłem swego czasu wątek ( http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=2698 ). Zaznaczony przez Napioo owalem budynek to rozbiórka starego budynku, w którym mieściła sie kawiarnia Schloss Cafe Carla Goldsteina oraz Hotel Stadt Leipzig (plan Schwandta). Na obrazku Napioo widoczny jest szczyt neomanierystyczny budynku identyczny z obiektem widocznym na widokówce Powiślanina.
Widokówka pokazana przez Powiślanina to nowy obiekt mieszczący nadal Schloss Cafe. Na planie Schwandta z około 1920 roku nie ma w tym miejscu hotelu.
Jeśli natomiast chodzi o Schloss Cafe Ciskowskiego to mieściła się ona naprzeciw zamku.

około 1905.jpg
rozbiórka hotelu Stadt Leipzig
Plik ściągnięto 4900 raz(y) 67,21 KB

Nowy-2.jpg
porównanie szczytów kamienicy manierystycznej na widokówkach
Plik ściągnięto 4900 raz(y) 103,5 KB

miejsce zdjęcia.jpg
Miejsce wykonania zdjęcia na widokówce Powiślanina
Plik ściągnięto 4901 raz(y) 119,63 KB

Schwandt 1.jpg
kierunek zrobienia zdjęcia
Plik ściągnięto 4901 raz(y) 23,01 KB

Schwandt 1920.jpg
Plan miasta z około 1920 roku
Plik ściągnięto 4901 raz(y) 79,73 KB

Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Nie 20 Kwi, 2008 13:11, w całości zmieniany 1 raz  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Kwi, 2008 15:38   

ogrodzony teren po rewitalizacji Schloss cafe Źródło: wycinek fotografii NN autora

Odpowiedz do tematu