Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Stalag XX B - Stolzenberg
Autor Wiadomość
Rychu 

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 19:07   

kolekcjoner napisał/a:
Jak cząstkowe dane są w obiegu historycznym pokazują dwa dokumenty dotyczące Stalagu XXB pochodzące z 1942 roku. Są to sprawozdania dotyczące ruchu jeńców pomiędzy palcówkami terenowymi a obozem macierzystym i pochodzą z początków grudnia 1942 roku. Obrazują ruch jeńców w obozach pracy - Stolzenberg - kommando budujące osiedle mieszkaniowe Chełm w Gdańsku oraz Gdingen - kommando pracujące w stoczni Gdynia. Na odwrocie w lewym górnym rogu wymieniona jest ilość więźniów w obozie w okresie sprawozdawczym. Są to odpowiednio liczby 447 (Chełm) oraz 525 (stocznia). Te podobozy nie są w źródłacjh w ogóle wymieniane a jest to spowodowane faktem prowadzenia wszelkich działań administracyjnych przez obóz główny w Malborku.
Pytanie jest następujące - czy dane z tabeli podane w poście a pochodzące z opracowania niemieckiego (w korespondencji brak źródła informacji!) obrazują faktyczny stan? One obejmują cały okres wojny w Okręgu XX Wehrmacht (Wehrkreis XX - Danzig (Gdansk)). Jak wskazuje oznaczenie były to podobozy Malborka i - patrząc na daty funkcjonowania widzimy niespójność z przytoczonymi dokumentami.
A co do Licza - obóz wymieniany jest przez Matiello-Vogta jako przejściowy Malborka - poniżej cytat z książki Matiello- Vogt.
Poniżej cytowane materiały

Mam pytanie - czy masz jakieś materiały dotyczące podobozu Stolzenberg - dzisiejsza dzienicai Gdańsk-Chełm. ?

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 21:05   

Rychu napisał/a:
czy masz jakieś materiały dotyczące podobozu Stolzenberg

Dla podobozu Stolzenberg mam tylko jeden dokument - jest to miesięczny raport o ruchu jeńców z 02 grudnia 1942 roku. Jak z niego wynika w dniu 01 grudnia było w obozie 440 jeńców, 01 lisopada było ich o siedmiu więcej. W ciągu listopada ze składu osobowego zostali skreśleni: Barron nr obozowy 16241, Warwick nr 4889, Allen 6113, Bosworth 16634, Bryant 12449, Billingsleg 10169 oraz Foot 12368. Raport podpisał Rollmeier, Unteroffizer. Co się z nimi stało nie wiadomo. Czy zostali odesłani do Malborka, czy zmarli, czy pojechali do innych obozów pracy? - tak na marginesie - jeńcy pracowali przy budowie osiedla bloków na Chełmie.
W załączeniu skan drugiej strony dokumentu raportu (pierwsza strona we wcześniejszych postach). Innych dokumentów nie mam.

Stolzenberg2.jpg
Plik ściągnięto 5106 raz(y) 98,6 KB

Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Czw 13 Mar, 2008 21:05, w całości zmieniany 1 raz  

Rychu 

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 21:34   

Tzn że powyższy dokument to raport o ubyciu tych osób czy o ich przybyciu do Stolzenberga ? Piszesz, że siedmiu przybyło ale na załączonym powyżej dok. jest również siedem nazwisk.

Jeszcze jedno - a na jakiej podstawie opierasz twierdzenie, że oni pracowali przy budowie osiedla. Masz więcej info na ten temat ? Czy jesteś w stanie określić od kiedy ten podobóz funkcjonował na Chełmie ?

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 22:29   

Rychu napisał/a:
siedmiu przybyło

Chyba źle przeczytałeć - powtarzam raz jeszcze 01 grudnia 440, a 01 listopada 447, czyli UBYŁO !
Mam tylko ten jeden dokument. Informacja o budowie osiedla przez jeńców pochodzi od mojego wujka, który pracował w czasie wojny w stoczni a tam mieszkał ( w jakimś gospodarstwie) - nie był jeńcem, był na robotach przymusowych. Powiadali mi o tym również miszkańcy Chełmu. Jak się nie mylę mówił mi to również Pan EH, pracownik poczty, przewodnik po Gdańsku

Rychu 

Wysłany: Czw 13 Mar, 2008 23:30   

Dzięki.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Mar, 2008 11:41   

Wydzieliłem jako: Stalag XX B - Stolzenberg

Odpowiedz do tematu