Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiory Muzeum Malborskiego
Autor Wiadomość
Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 18:13   Zbiory Muzeum Malborskiego

Przekopując się przez zwały fascynującej literatury, znalazłam niepozorną książeczkę wydaną z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem, a tam zdjęcie eksponatu, którego istnienie żywo mnie interesuje.

Czy coś takiego, np. nieopisane znajduje się obecnie w zbiorach muzeum? Jest to typowa tarcza jazdy, z tych prawie-kwadratowych do walki na kopie, z czarnym zakonnym krzyżem.

Skan jest fatalny (postaram się zdobyć lepszy jak tylko wyląduję znowu w bibliotece) ale widać na nim zarysy tarczy i wzór krzyża. Takie krzyże były malowane ręcznie, więc po kształcie można zidentyfikować przedmiot.

Pytanie: wywieźli czy nie wywieźli?

zom_tarczy.jpg
Zoom krzyża na tarczy (i mój odrys)
Plik ściągnięto 5064 raz(y) 30,7 KB

tarcza.jpg
Szafka z tarczą
Plik ściągnięto 5064 raz(y) 81,36 KB

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Czw 28 Lut, 2008 22:47   

To chyba pawęż eksponowany obecnie na wystawie militariów w skrzydle wschodnim ZŚ

http://www.zamek.malbork...._bronibarwa.php
http://www.zamek.malbork....products_id=131

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 29 Lut, 2008 13:30   

Chodzi Ci o ten z krzyżem Wielkich Mistrzów i wzorkiem?

czy o pawęż piechoty?

Po pierwsze pawęż to broń piechoty, konno korzysta się z innych tarcz. Po drugie tarcza w gablocie na zdjęciu ma "zwykły" krzyż zakonny. Zgodnie z materiałami do jakich dotarłam wielcy mistrzowie w polu na jace (wappenrock) mieli zwykły krzyż zakonny, przypuszczam, że tak też mogło być z tarczą, krzyż mistrzowski nosiło się w komplecie paradnym (mistrzowie mieli po 3 komplety wyposażenia: do bitwy, paradny i z herbem rodzinnym). Ciekawe, że Długosz w "banderia prutenorum" pisze, że tylko płaszcz mistrza został przerobiony na ornat, czyli mógł być na nim krzyż w jakiś sposób ozdobny, pytanie czy był to krzyż mistrzowski z niemieckim orłem?

Wracając do tarczy: kształt jej zarysu sugeruje broń do walki konnej, (i słusznie dostojnicy zakonni walczyli z konia, kopią lub sulicą, rodzajem lancy). Jest to tarcza mniej więcej taka jaką ma na tej ilustracji Św. Jerzy:

Albo na tym witrażu z Leechkirche z 1310 r.

Tylko rzecz jasna z krzyżem krzyżackim a nie z krzyżem jak u Św. Jerzego. :)

Ale chyba bez dokładniejszej reprodukcji ciężko będzie porównywać, muszę się kopnąć na Koszykową.
Ostatnio zmieniony przez Aida Pią 29 Lut, 2008 13:36, w całości zmieniany 3 razy  

Odpowiedz do tematu