Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Dzierzgoń - siedziba UB
Autor Wiadomość
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pon 12 Lis, 2007 23:13   Dzierzgoń - siedziba UB

Czy posiada ktoś informacje na temat lokalizacji siedziby UB w Dzierzgoniu w latach 1944-1956? I czy taka w ogóle istniała? Będę wdzięczny za informację.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Pon 08 Wrz, 2008 13:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 13 Lis, 2007 07:51   

na pewno nie wiem, ale wydaje mi się, że UB miało wtedy jedną placówkę na cały powiat - czyli tę w Sztumie (nawiasem mówiąc budynek o bardzo ciekawej historii!)
ewentualni fukncjonariusze działający w "terenie" mieli oparcie w posterunkach MO - może Mytoon będzie wiedział coś więcej?
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Lis, 2007 12:05   

w tamtych czasach istniały Powiatowe Urzędy Bezpieczeństwa, które miały siedziby w miastach powiatowych Sztum , Malbork. PUB mogły zajmować jakieś obiekty w okolicach Dzierzgonia lub samym Dzierzgoniu ale brak danych
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Wto 13 Lis, 2007 17:34   

W/g wspomnień rodzinnych, siedziba UB mieściła sie przy ulicy Zawadzkiego, w budynku obok stacji benzynowej, w którym obecnie znajduje się urząd pracy. Nie jestem pewny w tej chwili na 100%, jutro powinienem się upewnić. Szkoda, ze nie zapytałeś przed połową lipca, wtedy byłem u rodziny w Dzierzgoniu i mogłem się zapytać bezpośrednio.
_________________
Kumkacz1
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Lis, 2007 00:00   

Kumkacz1 napisał/a:
Szkoda, ze nie zapytałeś przed połową lipca, wtedy byłem u rodziny w Dzierzgoniu
masz okazję odwiedzić to niedaleko :mrgreen:
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 14 Lis, 2007 07:21   

He!Wielkie dzięki za informację!! Pozdrawiam!
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 14 Lis, 2007 18:57   

Potwierdziłem dzisiaj. UB miieściło się, tak jak napisałem wcześniej w budynku obecnego urzędzu pracy.
A co do odwiedzin to rzeczywiście niedaleko - jakieś 600 - 700 km samochodem (niezwykle tania benzyna), lub pociągiem do Malborka, a potem pieszo do Dzierzgonia (jak się przekonałem w tym roku miasto to staje się coraz mniej dostępne dla niezmotoryzowanych).
_________________
Kumkacz1
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 14 Lis, 2007 23:41   

Jeszcze raz dziękuję za informację. Wchodzimy z młodzieżą z LO dzierzgońskiego w projekt IPN "Śladami zbrodni".Polega on na dokumentowaniu miejsc działań UB w latach 1944 - 1956. W Gdańsku nie mieli informacji o dzierzgońskiej siedzibie. Podejrzewali, że wszystkich wywożono do powiatowej siedziby UB, czyli do Sztumu, ale ze względu na silne ośrodki działań AK (TULICE, CHOJTY, JODŁÓWKA) UB musiało działać też w Dzierzgoniu. Jest trop, więc postaramy się zrobić z młodzieżą dokumentację. Okna piwniczne Pow. Urzędu Pracy są już "plastykowe", ale jedna uczennica potwierdziła, że są zachowane jeszcze metalowe drzwi działowe w piwnicach. Warto poszukać innych śladów. Chodzi głównie o m.in. drzwi, kraty, może napisy na ścianach, a także wywiady z osobami, które przeżyły represje lub z ich rodzinami. Mamy czas do maja, więc każda informacja będzie na wagę złota. Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez pacoss Sro 14 Lis, 2007 23:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 00:41   

W Dzierzgoniu znajdował sie Gminny Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w liczbie 3 funkcjonariuszy i był zlokalizowany przy siedzibie MO

źródło
Ostatnio zmieniony przez duśka Czw 15 Lis, 2007 11:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 07:49   

Mógłbyś jeszcze raz podać link do "źródła"? Nie można sie połączyć.Dzięki
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 19:34   

Wszedłem na ten link, tp wikipedia. http://pl.wikipedia.org/w...nostki_terenowe

Ja swoje informacje mam niezależnie od dwóch osób z rodziny, z których jedna mieszkała nawet przez jakiś czas w budynku, w którym mieściła się placówka UB. Jesli pacoss jest z Dzierzgonia, to proponuje skontaktować się z zyjącymi jeszcze mieszkańcami miasta, którzy pamiętają ten okres (kiedys był w DOK klub Złota Jesień, czy coś takiego i może maja namiary na takiego osoby. Gdzie był pierwszy posterunek milicji mogę podać w niedzielę.

http://pl.wikipedia.org/w...nostki_terenowe
_________________
Kumkacz1
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Lis, 2007 23:50   

pacoss napisał/a:
Mógłbyś jeszcze raz podać link do "źródła"? Nie można sie połączyć.Dzięki
podałem w nowym poście ale adminka poprawiła :mrgreen:
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 14:53   

Dzięki za wszystkie informacje. Są bardzo cenne. Na pewno w Dzierzgoniu działało UB, dotarłem do relacji dotyczących 2 akcji potwierdzających działalność UB na terenie miasta, właśnie z lat 1944 - 1956. Jedna z tych spraw dotknęła nawet lokalnego proboszcza, który musiał swoje odsiedzieć do 1953 roku, druga dotyczyła pracownika Prezydium MRN, którego aresztowano za rozpowszechnianie politycznych kawałów. Pozdrawiam i polecam się!
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 15:09   

Być może funkcjonariusze dzierzgońskiego UB brali udział w walce ze szwadronem Zdzisława Badochy ps."Żelazny" w Tulicach koło Sztumu.Więcej o działalności szwadronu: http://www.tgrh.org/index...zelazny_biogram
Ostatnio zmieniony przez Kuglow Pią 16 Lis, 2007 15:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 16:57   

Nie wiem czy funkcjinariusze UB z Dzierzgonia brali udział w tej akcji. Faktycznie jednak miała miejsce akcja odziału partyzantki niepodległościowej w Dzierzgoniu - skonfiskowano pieniądze z kasy zdaje się jakiejś spółdzielni i wystawiono pokwitowania. Pisze o tym chyba ks. Szorc w swojej monografii Dzierzgonia, a dodatkowo słyszałem o tym w od jednego z członków rodziny.
_________________
Kumkacz1
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 17:09   

Zaatakowany wtedy też został posterunek MO.Szkoda,że chwilowo nie ma z nami Mytoona,bo on pewnie wiedziałby więcej na ten temat. :-(
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 17:10   

Żelaznego przypadkowo zastrzelili milicjanci z Malborka poszukiwali właściciela majątku u którego przechodził rekonwalescencję Żelazny po zranieniu po Tulicami. zauważyli go jak próbował opuścić majątek w Czerninie Źródło Google wpisać Żelazny
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 17:15   

Zginął od odłamka rzuconego przez milicjanta granatu,kiedy próbował uciec aleją w stronę dworskiego parku na tyłach budynku.Byłem osobiście w miejscu jego śmierci i uczestniczyłem w odsłonięciu tablicy pamiątkowej,która jast wmurowana na ścianie kościoła w Czerninie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group