Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Akcja "Wisła" a nasze ziemie.
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Maj, 2007 09:18   Akcja "Wisła" a nasze ziemie.

Łącznie z przymusową repatriacją z ZSRR doszło w latach 1947-48 w dramatycznych okolicznościach do przymusowego przesiedlenia na teren województwa gdańskiego ok. 4,5 tys osób z południowo-wschodniej Polski.

5 lipca 1947 r. przywieziono transport liczący 1360 osób - do pow. sztumskiego 872 osoby, do pow. kwidzyńskiego 488 osób

8 sierpnia 1947 r. przywieziono transport liczący 2476 osób - min. do pow. malborskiego 537 osób (144 rodziny), do pow. elbląskiego 351 osób

Warto zaznaczyć iż w transporcie na teren pow. kwidzyńskiego znalazła się kilkudziesięcio osobowa grupa Łemków.

Większość starań osiedleńców o powrót w rodzinne strony rozpatrywano odmownie.

Jeszcze w roku 1971 w powiecie kwidzyńskim mieszkało 580 Ukraińców, a w pow. elbląskim 1300 osób (wg Sprawozdań PPRN w Kwidzynie z 6 I 1971 i Sprawozdania PPRN w Elblągu z 9 I 1971)

Informacje pochodzą z książki: Mniejszości Narodowe i Wyznaniowe na Pomorzu w XIX i XX wieku.

Jeżeli ktoś ma wiedzę i może rozwinąć ten temat o bardzo proszę.

alix
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Paź, 2007 15:51   Re: Akcja "Wisła" a nasze ziemie.

Azaziz napisał/a:

Łącznie z przymusową repatriacją z ZSRR doszło w latach 1947-48 w dramatycznych okolicznościach do przymusowego przesiedlenia na teren województwa gdańskiego ok. 4,5 tys osób z południowo-wschodniej Polski.

5 lipca 1947 r. przywieziono transport liczący 1360 osób - do pow. sztumskiego 872 osoby, do pow. kwidzyńskiego 488 osób

8 sierpnia 1947 r. przywieziono transport liczący 2476 osób - min. do pow. malborskiego 537 osób (144 rodziny), do pow. elbląskiego 351 osób

Warto zaznaczyć iż w transporcie na teren pow. kwidzyńskiego znalazła się kilkudziesięcio osobowa grupa Łemków.

Większość starań osiedleńców o powrót w rodzinne strony rozpatrywano odmownie.

Jeszcze w roku 1971 w powiecie kwidzyńskim mieszkało 580 Ukraińców, a w pow. elbląskim 1300 osób (wg Sprawozdań PPRN w Kwidzynie z 6 I 1971 i Sprawozdania PPRN w Elblągu z 9 I 1971)

Informacje pochodzą z książki: Mniejszości Narodowe i Wyznaniowe na Pomorzu w XIX i XX wieku.

Jeżeli ktoś ma wiedzę i może rozwinąć ten temat o bardzo proszę.

Nie chcę się szeroko rozpisywać na temat Akcji "Wisła", bo podstawowe informacje historyczne są szeroko dostępne, choćby w Wikipedii. Ale z opowieści mojej Mamy wiem, że w 1949 roku przywieziono dużą grupę Ukraińców na teren gminy Markusy w powiecie elbląskim. To były głównie starcy, kobiety i dzieci, najstarsi chłopcy mieli około 15 lat. Byli bardzo biedni, większość chodziła boso. Ubierali się w tradycyjne stroje ludowe, m. in, koszule wyszywane haftem krzyżykowym (sądzę, że ten haft był czerwony). Gdzieś mam jakieś zdjęcie z tamtych lat chyba, ale nie mam skanera, więc nie mogę go pokazać:(
To byli ludzie wysiedleni z gór, chyba z Bieszczadów. Oskarżono ich o sprzyjanie wojskom UPA. Może i coś w tym było, gdyż, jak wspomniałam, nie było wśród nich DOROSŁYCH mężczyzn, kobiety nie mówiły, gdzie ich męzowie... Ci wysiedleńcy byli wyznania grekokatolickiego. Ponieważ w pobliżu nie było świątyni ich wyznania, więc chodzili w niedziele do kościoła katolickiego. Dopiero kilkanaście lat później w wielkie święta jeździli do Dzierzgonia, gdzie utworzono parafię grekokatolicką.
Z początku Ukraińcy w Markusach bardzo rozpaczali, kobiety płakały, nie podobało im się tutaj. Przypadły im też gorsze gospodarstwa, bo te lepsze, przy utwardzonych drogach, były już pozajmowane.W końcu jednak zaprzyjaźnili się z osiadłą tam ludnością przybyłą z różnych stron Polski. Szczególnie dzieci i młodzież nawiązywali kontakty, pomagali sobie w pracach polowych, bawili się razem, śpiewali swoje pieśni, poznawali ezgotyczne dla siebie potrawy - np. pierogi z serem i ZIEMNIAKAMI. Wiem, że jeszcze niedawno istniał w tej gminie ludowy zespół "Szuwary" - nazwali go tak, bo jak tu przyjechali to wszędzie były szuwary - który wykonywał baaardzo eneregtyczną muzykę folkową w ukraińskich klimatach. Jednak mimo wspólnych zabaw, w pierwszym pokoleniu było mało mieszanych małżeństw. Dopiero później ludność zaczęła się żenić ze sobą. W latach 70. zaczęły się odnajdować pogubione pod koniec lat 40. rodziny ukraińskie. Zdarzało się, że np mąż niejednej kobiety w powojennej zawierusze trafił na radziecką stronę granicy. Ludzie podróżowali do ZSRR i przywozili stamtąd różne ciekawe rzeczy, jak np. ruskie "duchi", czyli przeraźliwie pachnące perfumy, zegarki, mechaniczne zabawki i złoto, duuuuzo czerwonawego złota w postaci wielgachnych pierścionków i szerokich na centymetr obrączek. Wtedy już żuławskim Ukraińcom zaczęło się względnie dobrze powodzić. Nastąpiło jednak takie zjawisko, że niektórzy ukrywali swoje korzenie, zmieniali nazwiska, albo ich końcówki z "uk" na "ak". Zmieniali także wyznanie na katolickie. Nie tak dawno słyszałam, jak pewien potomek ukraińskich przesiedleńców oświadczył, że owszem, jego matka i ojciec byli Ukraińcami, ale on nie, w żadnym wypadku! POlak ci on i katolik, do tego niedoszły ksiądz!
Ciekawą miejscowością zasiedloną pod koniec lat 40. przez Łemków (chyba?) jest Marzecino w pow. nowodworskim. Warto tam pojechac i pogadać ze starszymi ludźmi, ktorzy jeszzce pamiętają Akcję Wisła.

Odpowiedz do tematu