Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
ISU-122 - symbol miasta :-)
Autor Wiadomość
Bartosz 
Mistrz

Wysłany: Pią 10 Mar, 2017 19:26   

Ooo, witaj Hag! :-)

Co do gwiazdy to została zdjęta.
Nie wiem dlaczego z tej perspektywy nie wstawiłem zdjęcia :roll:

IMG_7534.JPG
Plik ściągnięto 842 raz(y) 99,62 KB

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sob 11 Mar, 2017 12:32   

I te tablice zamalowane - bo niewygodne? To już lepiej je było zdjąć zupełnie.
Ale samo działo odpicowane fajnie, dobre choć to...

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 16 Sie, 2017 11:26   

http://malbork.naszemiast...rt,t,id,tm.html
Cytat:
Nawet 170 tys. zł mógłby uzyskać Urząd Miasta Malborka ze sprzedaży popularnego „czołgu”, stojącego na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej. Sprzedaż elementu pomnika z 1965 roku jest dla samorządu jedną z możliwości wypełnienia realizacji tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

- Po nagłośnieniu sprawy związanej z likwidacją symboli komunizmu mamy lawinę próśb, pytań, żądań o przekazanie naszego działa samobieżnego. Muzea różnej rangi, stowarzyszenia, proszą o przekazanie lub możliwość odkupienia. Nawet bardzo obcesowo ostatnio, co dwa dni takie maile przychodzą - mówi Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Zainteresowanie kolekcjonerów nie dziwi, bo „czołg”, jak od lat nazywają pomnik malborczycy, jest w rzeczywistości działem samobieżnym ISU-122s. Według różnych źródeł w Polsce jest już tylko kilka takich egzemplarzy. Do jesieni 2018 r. wszystkie pomniki z działami czy czołgami radzieckimi propagujące Armię Czerwoną mają zniknąć z przestrzeni publicznej.

Władze miasta jeszcze nie wiedzą, jaką podejmą decyzję.
- Nie traktujemy go jako symbolu pamięci. Tworzymy Muzeum Malborka, a to działo też może być w nim eksponatem - mówi Jan Tadeusz Wilk.

Obrońcy malborskiego działa przypominają, że choć wjechało ono na cokół poświęcony 20 rocznicy „wyzwolenia Malborka” przez Armię Czerwoną, o czym świadczą stosowne tablice i duża czerwona gwiazda (już zdjęta), to było oznakowane polskim orzełkiem i numerem taktycznym 1010.

Cała ta "dekomunizacja" bardziej przypomina polowanie na czarownice, taki nasz nadwiślański makkartyzm, niż prawdziwą chęć pokazania historii taką jaka jest. Nasze działo mogłoby być pomnikiem historii poświęconym wszystkim ofiarom II Wojny Światowej, historii, a nie komunizmu. Wszystkie pomniki powinny zostać zachowane jako pomniki przestrzegające przed każdym autorytaryzmem, każdej maści.

koks 

Wysłany: Sro 16 Sie, 2017 13:06   

Cytat:
Cała ta "dekomunizacja" bardziej przypomina polowanie na czarownice, taki nasz nadwiślański makkartyzm, niż prawdziwą chęć pokazania historii taką jaka jest. Nasze działo mogłoby być pomnikiem historii poświęconym wszystkim ofiarom II Wojny Światowej, historii, a nie komunizmu. Wszystkie pomniki powinny zostać zachowane jako pomniki przestrzegające przed każdym autorytaryzmem, każdej maści.

Dobrze ujęte. A za kilkanaście lat ludzie będą się zastanawiać, jak można było pozbyć się takiego zabytku.
Ciekawe, czy nasz samorząd jest w stanie spojrzeć na temat z tej perspektywy. Jest niestety kasa do wzięcia, która kusi ("nawet 170 tyś zł" lol ! :shock: ). A ustawa to świetny pretekst.
Panowie samorządowcy: to działo samobieżne będzie tylko zyskiwało na wartości, jeżeli oceniać to w kategoriach finansowych.

Schwartz 

Wysłany: Sro 16 Sie, 2017 19:27   

Niech oni nawet nie próbują dotykać tego pomnika, i nie chodzi mi o to że to symbol postkomuny i że jestem komunistą, oczywiście że nie jestem ale ten ekhm.."czołg" jest naprawdę unikalnym eksponatem na całą Polskę a także wpisał już się w historię miasta i jeśli nawet miałby już zostać przeniesiony to błagam niech chociaż pozostanie w Malborku.

(PS: Poza tym stoi przy jednostce wojskowej i to dla niego idealne miejsce.)
Ostatnio zmieniony przez Schwartz Sro 16 Sie, 2017 19:30, w całości zmieniany 2 razy  

argus 

Wysłany: Sro 16 Sie, 2017 20:30   

Schwartz napisał/a:
Niech oni nawet nie próbują dotykać tego pomnika, i nie chodzi mi o to że to symbol postkomuny i że jestem komunistą, oczywiście że nie jestem ale ten ekhm.."czołg" jest naprawdę unikalnym eksponatem na całą Polskę a także wpisał już się w historię miasta i jeśli nawet miałby już zostać przeniesiony to błagam niech chociaż pozostanie w Malborku.

(PS: Poza tym stoi przy jednostce wojskowej i to dla niego idealne miejsce.)

Jestem innego zdania.
Mając przed oczami ogrom zniszczeń Malborka oraz wielkość morderstw uczynionych na miejscowej ludności przez sowietów w 1945 roku, to nie mam ochoty tego czcić poprzez ich "pamiątkę" w postaci działa samobieżnego.
Samo działo jest cenne i powinno znaleźć swoje miejsce w odpowiednim muzeum militariów, ale nie w Malborku.

koks 

Wysłany: Sro 16 Sie, 2017 21:18   

W Holandii stoi pomnik z niemiecką panterą link
Z niemieckimi krzyżami.

Raczej nie "czczą" III Rzeszy ?

ps.
Chwalą się tym czołgiem, chociaż jest zdekompletowany (bez silnika i wyposażenia wnętrza podobno). My mamy naprawdę wartościową historycznie maszynę i powinniśmy ją jak najbardziej docenić.

Odpowiedz do tematu