Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Spektrum Wieków Średnich
Autor Wiadomość
argus 

Wysłany: Sro 07 Cze, 2017 08:19   Spektrum Wieków Średnich

Rzeźba Ludwiki Ogorzelec "Spektrum Wieków Średnich" z cyklu "Krystalizacja Przestrzeni".

6.jpg
Plik ściągnięto 355 raz(y) 137,85 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 355 raz(y) 144,35 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 355 raz(y) 135,14 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 355 raz(y) 140,95 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 355 raz(y) 144,35 KB

Andrzej 123 

Wysłany: Czw 08 Cze, 2017 13:22   

Nie rozumiem sztuki, a już takiej to ani na jotę. Takie ogromne pajęczyny rozwieszone pomiędzy nowoczesnymi blokami mogłyby mieć tytuł np. "Wspomnienia z przyszłości" Tym niemniej jestem pełen podziwu dla tych, którzy wiedzą o co w tym chodzi i jaki to ma związek z przeszłością.

Item 
Item

Wysłany: Czw 08 Cze, 2017 21:39   

Ze strony Muzeum:

Cytat:
Ludwika Ogorzelec

Krystalizacja Przestrzeni

rzeźba-instalacja w realizacji

Muzeum Zamkowe w Malborku gości wybitną polską rzeźbiarkę, Ludwikę Ogorzelec. Urodziła się w nadodrzańskiej Chobieni, studiowała rzeźbę we Wrocławiu i w Paryżu, od 1985 roku mieszka we Francji. Tworzy na całym świecie, sławna przede wszystkim z cyklu rzeźb noszących wspólną nazwę Krystalizacja Przestrzeni.

Dzieła Ludwiki Ogorzelec przybierają rozmaite formy inspirowane duchem miejsca. Buduje je w przestrzeniach galerii i muzeów, terenów miejskich, czasem w odludnych, trudno dostępnych plenerach. „Rzeźbi” przestrzeń, dzieląc ją na kryształy (stąd krystalizacja) za pomocą linii, dla których tworzywem bywa drewno, metal, szkło lub przezroczysty celofan. Rzeźby Ludwiki Ogorzelec „generują ciszę”, są abstrakcyjne, lekkie, delikatne, jakby niezależne od grawitacji. Miejsce kreacji nazywa “energią zastaną”, która w połączeniu z “energią wprowadzoną”, czyli artystycznym konceptem interwencji linią w przestrzeń, potęguje jej oddziaływanie na emocje człowieka.

W zamyśle twórczym Ludwiki Ogorzelec jest zdynamizowanie przestrzeni dziedzińca gotyckiego zamku, wprowadzenie elementu zaskoczenia, intelektualnego napięcia, swoistego suspensu. Przybywający do Malborka turysta zyskuje niepowtarzalną okazję obserwacji w jaki sposób twórca przedefiniowuje przestrzeń, równocześnie stając się współuczestnikiem kreacji dzieła sztuki.

Akt twórczy, realizowany w malborskim Muzeum przez Ludwikę Ogorzelec, jest rodzajem publicznego spektaklu – 105 odsłoną artystycznego przedsięwzięcia zainaugurowanego w 1990 roku w Hudson Walker Gallery w amerykańskim Provincetown.

Malborska Krystalizacja Przestrzeni będzie gościć w architektonicznym kontekście dziedzińca Zamku Wysokiego do końca sezonu turystycznego A. D. 2017.

Andrzej 123 

Wysłany: Czw 08 Cze, 2017 22:03   

Długo szperałem w internecie i chyba znalazłem związek pomiędzy tymi pajęczynami, a zamkiem. Tym elementem łączącym klamrą ową sztukę z miejscem jej wystawienia jest ni mniej ni więcej Dr inż. Jan Pająk, zasłużony badacz tajemnic naszej twierdzy. :-P Być może on to właśnie przy pomocy sił pozaziemskich rozsnuł owe pajęczyny. :ilm:

Siostra Irena 
Administrator

Pomogła: 14 razy
Wysłany: Czw 08 Cze, 2017 22:39   

Andrzej 123 napisał/a:
Długo szperałem w internecie i chyba znalazłem związek pomiędzy tymi pajęczynami, a zamkiem. Tym elementem łączącym klamrą ową sztukę z miejscem jej wystawienia jest ni mniej ni więcej Dr inż. Jan Pająk, zasłużony badacz tajemnic naszej twierdzy. :-P Być może on to właśnie przy pomocy sił pozaziemskich rozsnuł owe pajęczyny. :ilm:

interpretacja w punkt :hihi: :peace:

Odpowiedz do tematu