Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Młody Las
Autor Wiadomość
Mr.Kłosik
[Usunięty]

Wysłany: Sob 06 Gru, 2008 15:31   

Już tej wystawy chyba nie ma bo wczoraj już nie widziałem w tym pomieszczeniu tych tablic ;-)

Anka3030 

Wysłany: Sob 06 Gru, 2008 15:32   

Tak nawiązując do LO1 to faktycznie taka kartka była z napisem, że omawiane będą zagadnienia z zakresu ekologii - porażka.

luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi

Wysłany: Sob 06 Gru, 2008 19:58   

OT

Anka3030 napisał/a:
Tak nawiązując do LO1 to faktycznie taka kartka była z napisem, że omawiane będą zagadnienia z zakresu ekologii - porażka.

To i tak mniejsza niż ostatni pogrzeb Marszałka w Krakowie, anonsowany przez tamtejszą Straż Miejską :)

adam74 

Wysłany: Nie 07 Gru, 2008 01:01   Młody Las

Czy jest moze ktos na forum kto zna któregos z Panów z Młodego Lasu? Może dałoby rade zorganizowac spotkanie, podając informacje na naszym forum gdzie, kiedy i o której. Myśle że kilku kolegów mogłoby zadbac o jakąs ciekawa oprawę, bez nazwisk, wiadomo o kim mowa. Myśle też że tym Panom równiez byłoby miło, w miłej atmosferze, podzielić sie z nami historią swojego życia...Tyle osób co jest na forum pewny jestem że ktos ma znajomości, powiedzmy gdzies w szkole itp celem udostepnienia sali na ten cel a dla szkoły jaki zaszczyt gościc tak znamienitych gosci jakimi są zapewne bohaterowie tamtych czasów. Wydaje mi sie że temat wart zrealizowania. Nie dopuśćmy do takiej sytuacji jak w poście powyżej "... od 6 lat próbowałam umówić sie z ta Pania na rozmowę z dyktafonem w tle..."
...Nie patrzmy co moze nam dać Ojczyzna, patrzmy co my możemy dac Ojczyźnie...
P.S. Autorke postu o "...spotkaniu z dyktafonem w tle..." przepraszam jeżeli sie czuje urażona tym co napisałem. Nie chodzi mi o to aby Cie urazić tylko o to aby byc dobrze zrozumianym.

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 19:59   

Ależ doskonale Cię rozumiem, i nie czuję się urażona. Raczej zażenowana, a raczej wściekła :evil: że nie znalazłyśmy czasu w natłoku zdarzeń różnych na spokojną rozmowę... Ona tam, w Malborku, ja stale w rozjazdach... i tak nam zeszło :cry:

A co do Młodego Lasu, to jeśli zorganizujecie takie spotkanie - to mam prośbę: weźcie pod uwagę dojazd Desantu Gdańskiego - bowiem chętnie wzięłabym udział w takim spotkaniu.

Oto, co mam na temat Młodego Lasu - pióra Wiesława Jedlińskiego (Jantarowe Szlaki nr4/1984, str. 15-18)

"...W połowie maja 1941r w sali rycerskiej (wielkim refektarzu) zamku malborskiego złożyli oni na jedną z chorągwi grunwaldzkich potajemne ślubowanie...”
"... Kopie tych chorągwi w liczbie 18 zostały z woli generalnego gubernatora Hansa Franka przewiezione w maju 1940 roku z Wawelu na zamek malborski. Tu również bezpośrednio po agresji Niemców na Związek Radziecki umieszczono obok jednego ze sztandarów grunwaldzkich miniaturę zaprojektowanego przez N. Kozłowskiego sztandaru Młodego Lasu. Wykonały go dziewczęta polskie pracujące w majątku Niemca Bruno Bergmana w Trampowie koło Nowego Stawu...”

"... Sala rycerska w zamku malborskim służyła również jako punkt kontaktowy. Tu w każdą niedzielę, po pierwszym spotykali się członkowie organizacji, aby wymienić swe poglądy, przekazać informacje, i wręczyć ulotki, takich punktów na terenie miasta i powiatu było kilka...”

"...Głównym zadaniem Młodego Lasu było przede wszystkim prowadzenie tajnej oświaty wśród sprowadzonych tu na przymusowe prace Polaków i tym samym przeciwdziałanie ich wynarodowieniu....”

"... Jeden z takich ośrodków szkoleniowych znajdował się obok dworca kolejowego za barem turystycznym w budynku gospodarczym na strychu (w podwórzu)....”

"... Młody Las, którego zasadniczym terenem działania był Malbork i powiat malborski, zaczął rozbudowywać swe oddziały w takich miejscowościach jak: Sztum, Kwidzyn, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Tczew, Gdańsk, Gdynia, Chojnice, Grudziądz, Rypin, Brodnica i Nowe Miasto (Lubawa)....”

"... Do ważniejszych akcji Młodego Lasu zaliczyć należy: przerywanie dopływu prądu na dworu kolejowym w Malborku, uszkodzenie linii kolejowej na trasie Malbork-Elbląg i Malbork-Kwidzyn, niszczenie materiałów przy budowie dróg, mostów i torów kolejowych oraz jak twierdzi N. Kozłowski – spowodowanie zbombardowania przez aliantów lotniska wojskowego....”

"...Członkowie Młodego Lasu dali o sobie znać również w czasie wyzwalania Malborka, służąc jako przewodnicy po mieście. Oni to współdziałając z władzami radzieckimi przeprowadzali oddziały wojskowe piwnicami przez Stare Miasto aż do zamku..."

Jest również passus mówiący - iż w katowni malborskiej - jak nazywano Ratusz - zginęło ok. 200 osób. Zwłoki grzebano na Piaskach oraz w pobliżu lasku wielbarskiego...

i cytat na koniec:

"...chociaż Młody Las nie odegrał większej roki w sensie wojskowym, to jednak jego zasługi w rozwoju tajnej oświaty, w budzeniu ducha narodowego i wiary w odzyskanie niepodległości są bezsprzeczne i godne upowszechnienia..."
Ostatnio zmieniony przez Gdańszczanka Wto 09 Gru, 2008 20:00, w całości zmieniany 1 raz  

adam74 

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 21:39   

Gdańszczanka, dzieki wielkie za zrozumienie i za powyzszy opis. A jezeli do takowego spotkania dojdzie na pewno zostaniesz poinformowana. :-)

marcinmalb 

Wysłany: Nie 24 Sty, 2016 11:41   

Minęło już osiem lat od ostatniego wpisu w tym temacie. Czas więc na odświeżenie!
W Kałdowie powstało Rondo Imienia Związku Polaków „Młody Las”. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż jedną z ulic wylatujących z ronda jest ulica Solskiego, przy której do dziś znajduje się budynek nazywany dawniej Domem Polskim. Było to miejsce zamieszkania Moniki Izdebskiej oraz spotkań członków Młodego Lasu. Nie posiadam zdjęcia.

Tu znalazłem link do spotkania z 9 grudnia 2015, które odbyło się w sali konferencyjnej Szkoły Łacińskiej na temat Młodego Lasu:
http://www.82-200.pl/inde...sk=view&id=6153

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Nie 24 Sty, 2016 16:01   

marcinmalb napisał/a:
Nie posiadam zdjęcia.
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=5238

Item 
Item

Wysłany: Pią 19 Maj, 2017 21:11   

Taka mi wpadła w ręce broszurka: