Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare pieniądze znalezione w Malborku.
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pon 16 Lip, 2012 17:06   Re: Półgrosz koronny, czy świdnicki?

Grażyna napisał/a:
Jednak to nie rozwiało moich wątpliwości, a jakby pogłębiło zagadkę ponieważ według wizerunków monet znajdujących się pod tym adresem:
Rewers półgrosza koronnego ma nad okręgiem, w którym znajduje się orzeł (dokładnie nad jego głową - gwiazdkę? czy coś? Podobnego)
Moja monetka ma w tym miejscu krzyżyk ( równoramienny, ramiona górą rozszerzone); orzeł na mojej monecie jest identyczny (chudszy od świdnickiego) z tym na półgroszu koronnym, ma też przed dziobem coś wypukłego jak cienki półksiężyc.
Napis w otoku (sztanca jakby krzywo odbita i przesunięta w prawo: [krzyżyk] LUDOVIU (zatarte) RVN; wypukła kropka po "N" w górnej wysokości litery. Dalsze litery: - stylizowane duże E?, dołem kropka, następnie T; i coś, co przypomina 60 napis kończy[krzyżyk].

już wyjaśniam Grażyno!
musisz pamiętać, że 500 lat temu technika nie była tak zaawansowana jak teraz - np. stemple do bicia monet nie były produkowane maszynowo, a ręcznie, stąd praktycznie każda para różniła się od innej - jakimś detalem, krojem litery, ułożeniem piór orła etc.
półgroszki świdnickie z niektórych lat mają nad koroną kwiatuszek, a inne krzyżyk (np. te z 1520 właśnie!), a nawet znacznie dłuższą legendę (po prostu zdolniejszy mincerz zdołała wyryć więcej liter na stemplu od innych kolegów!)
pełna legenda na Twoim półgroszku brzmi tak:
+LVDOVICVS:R:VNET:BO
co znaczy: Ludwik Król Węgier i Czech (Rex Ungariae et Bohemiae)
a na rewersie:
+CIVITAS:SVIEN:1520 czyli Miasto Świdnica
tutaj masz różne roczniki i odmiany tych monet:
http://www.wcn.pl/archive...+&sc=grade&sm=a

Grażyna napisał/a:
Awers - przekręcony w stosunku do rewersu o 90 stopni.

jak wyżej! nikt się wtedy nie bawił w dopasowywanie stempli tak, żeby awers pokrywał się z rewersem, walono ręcznie młotkiem, a norma była taka, że trzeba się było nieźle przy tym uwijać!

malborczyk 

Wysłany: Czw 19 Lip, 2012 10:23   Re: Półgrosz koronny, czy świdnicki?

Grażyna napisał/a:
Dzięki Hagedornie za odpowiedź i za link
Jednak to nie rozwiało moich wątpliwości, a jakby pogłębiło zagadkę ponieważ według wizerunków monet znajdujacych się pod tym adresem:
Rewers półgrosza koronnego ma nad okręgiem, w którym znajduje się orzeł (dokładnie nad jego głową - gwiazdkę? czy coś? Podobnego)
Moja monetka ma w tym miejscu krzyżyk ( równoramienny, ramiona górą rozszerzone); orzeł na mojej monecie jest identyczny (chudszy od świdnickiego) z tym na półgroszu koronnym, ma też przed dziobem coś wypukłego jak cienki półksiężyc.
Napis w otoku (sztanca jakby krzywo odbita i przesunięta w prawo: [krzyżyk] LUDOVIU (zatarte) RVN; wypukła kropka po "N" w górnej wysokości litery. Dalsze litery: - stylizowane duże E?, dołem kropka, następnie T; i coś, co przypomina 60 napis kończy[krzyżyk].

Awers - przekręcony w stosunku do rewersu o 90 stopni.
W okręgu korona identyczna (chuda) jak na półgroszu koronnym. Na otoku [krzyżyk - lekko przesuniety w prawo od czubka korony - nie dokładnie nad nim], dalej napis: CIVITAS [kółeczko=kropka po "S" u góry litery]; następnie S (dalej napis zatarty); 1520 (lekko zatarte i obcięte przez krzywe odbicie sztancy) [krzyżyk].

I to wszystko jest dla mnie trochę mylące.
Swoja drogą: jeśli jest to(półgrosz) moneta z okresu "gorszego pieniądza wypierajacego pieniądz dobry" to Ludwik II Jagiellończyk (w 1520) miał 14 lat i już tak zdążył popsuć walutę - zdolne dziecko, albo miał kreatywnych doradców :hahaha:
No to według poprzednich wyliczeń jednak niewiele zarobiłam :-/

Droga Pani Grażyno przyznaje się bez bicia za popełnienie błędu - Hagedorn ma w 100% rację

Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 19 Lip, 2012 18:31   Wielkie dzięki

Dziękuję Hagedornowi, jak i Tobie Malborczyku :-) T.)!
Dzięki Hagowi powędrowałam po wskazanych stronkach i wiele się dowiedziałam. Gdyby nie ten półgrosik świdnicki, nie znałabym wielu szczegółów z historii Polski/Europy (bo tak naprawdę, kto ze współczesnych wie kim był Ludwik II Jagiellończyk?) Dzięki tej "blaszce", pod kierunkiem kolegi Hagedorna , pożeglowałam w internet i zbadałam swoje znalezisko. Ale najfajniejsze jest to, że swoim wnukom mogłam opowiedzieć o XVI wiecznym pieniążku, który znalazłam podczas sadzenia kwiatków, o jego wieku i historii (dzięki Hageg :kciuki: i), a w nuczęta zafascynowane oglądały 492- letnią srebrną cieniutką blaszkę, za którą wtedy możma było jednak coś kupić i ciekawe były wiadomośco o młodym, 14- letnim królu, za którego czasów bito tę monetę; o sposobach "bicia " monety i o tym dlaczego czasem krzywo to wychodziło.
Zupełnie nieoczekiwanie zrobiłam wnukom (6-10-14 letnim) krótki wykład/ opowieść z historii.
Zaciekawione oczy moich zstępnych, ogladajacych tę monetkę i słuchających tego, co dzięhi koledze z Forum mogłam im opowiedzieć - BEZCENNE :kciuki:
Dzięki i pozdrawiam
Grażyna
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Czw 19 Lip, 2012 18:37, w całości zmieniany 1 raz  

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Czw 19 Lip, 2012 19:17   

Grażyna napisał/a:
a wnuczęta zafascynowane oglądały 492- letnią srebrną cieniutką blaszkę, za którą wtedy można było jednak coś kupić i ciekawe były wiadomości o młodym, 14- letnim królu, za którego czasów bito tę monetę; o sposobach "bicia " monety i o tym dlaczego czasem krzywo to wychodziło.
Zupełnie nieoczekiwanie zrobiłam wnukom (6-10-14 letnim) krótki wykład/ opowieść z historii.

super! i o to w tym wszystkim właśnie chodzi - o taki żywy dotyk historii! :-D

krzyżak82 
Semper Fidelis

Wysłany: Nie 09 Paź, 2016 16:58   

..

02.JPG
Plik ściągnięto 1688 raz(y) 93,66 KB

01.JPG
Plik ściągnięto 1688 raz(y) 87,66 KB

Dohler 

Wysłany: Sob 15 Paź, 2016 17:28   

Szeląg ryski 1591, stopień rzadkości R1.

Wiar 

Wysłany: Pią 04 Lis, 2016 17:22   

Szeląg ryski 1591, mennica Ryga, srebro
Rewers: herb Rygi, SOLIDUS CIVITATIS RIGENSIS (15)91/SZELĄG MIASTA RYGI 1591
Awers: monogram królewski S z tarczą herbową Wazów, SIGISMUNDUS TERTIUS DEI GRATIA REX POLONIAE DUX LITHUANIAE/ZYGMUNT TRZECI Z BOŻEJ ŁASKI KRÓL POLSKI WIELKI KSIĄŻĘ LITEWSKI
Kopicki 8113 R3
Zbigniew Herbert

Odpowiedz do tematu