Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Urowo
Autor Wiadomość
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Nie 01 Lut, 2009 13:50   Urowo

O Urowie na stronie zalewskiej biblioteki:
http://www.zalewo.bil-wm....7&idsl=14&id=23
 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Nie 01 Lut, 2009 19:48   

ze wspomnianej przez Anrepa książki: Gisela Harder, Ernst Vogelsang, Städte und Dörfen im Kreins Mohrungen auf alten Ansichtskarten, 2005 str 131 - pocztówka z Auer/ Urowa

urowo1.jpg
Plik ściągnięto 15334 raz(y) 66,51 KB

 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 07 Sty, 2012 13:08   

Po dawnym pałacu pozostały tylko resztki fundamentów w opuszczonym parku (po prawej stronie drogi z Boreczna do Iławy, przy wjeździe do wsi), w którym znajdują się jeszcze resztki kapliczki (?). Cegły z pałacu posłużyły po wojnie do budowy szkoły "Tysiąclecia". Może dlatego wygląda jak pałac? Szkołę zamknięto w 2000r. Jej budynek sprzedano prywatnej osobie cztery lata później. We wsi, zamieszkałej głównie przez osadników z akcji "W", znajduje się wiele urokliwych budynków.
Ciekawostka: chlubą rodowej biblioteki ostatnich właścicieli Urowa był album z własnoręcznym wpisem Immanuela Kanta pochodzącym z 1772 r. Brzmiał on: Quod petis in te est, ne te quae sinteris extra (To czego pragniesz, leży w tobie, abyś nie szukał tego na zewnątrz). Była to sentencja Perseusza.

Urowo01.08.11 (dwor) (4a).JPG
Resztki fundamentów pałacu
Plik ściągnięto 14887 raz(y) 71,08 KB

Urowp+pala c ruiny (2a).jpg
Kapliczka (?) w parku przypałacowym
Plik ściągnięto 14887 raz(y) 98,61 KB

Urowo_b.szkola01.08.11 (1a).jpg
B. szkoła w Urowie
Plik ściągnięto 14887 raz(y) 88,8 KB

Urowo_b.szkola01.08.11 (5a).JPG
B. szkoła w Urowie
Plik ściągnięto 14887 raz(y) 83,12 KB

 
 
mnyko 

Wysłany: Wto 01 Maj, 2012 12:46   Pałac fundamenty

Witam,
Generalnie zgadzam się z Twoją wypowiedzią i z zdjęciami, poza jedną kwestią na zdjęciu są rujny domu dla służby który przetrwał wojnę i mieszkała tam rodzina z akcji "W", jednak z powodu opłakanego stanu domu zmienili miejsce zamieszkania. Ruiny pałacu są stojąc w miejscu z którego zrobiono zdjęcie, patrząc na drogę z lewej strony.
Pozdrawiam.
Michał
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 06 Maj, 2012 15:46   

Czy mógłbyś wskazać, w którym miejscu był dwór (np. na mapie googla lub innej).

Pozdrawiam
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 07 Paź, 2015 14:33   

Przegladałem ostatnio fotki nadesłane do albumu o Morągu https://www.facebook.com/...72344/timeline/ . Wśród nadesłanych było kilka z wczesnych lat 50-tych ale nie mogłem rozpoznać miejsca. Raczej nie Morag więc zapytałem sie rodziny dawcy. Powiedziano mi, ze jakies prace budowlano-remontowe prowadzone w Urowie.
Zdjecie pierwsze: https://dl.dropboxusercontent.com/u/55194033/Przed%20domem%20na%20trawie.jpg
Zdjęcie drugie: https://dl.dropboxusercontent.com/u/55194033/Remont%20budynku.jpg
Opisy nie zawsze są dokładne więc moje pytanie do Was - czy to Urowo a jeżeli nie to czy ktos rozpoznaje miejsce (miejsca?)
 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Wto 15 Gru, 2015 12:05   

Chyba to nie jest Urowo... Nie pasuje do dworku w Urowie co był przed wojną. Ale co to może być? Do niczego znajomego niepodobne. Trzeba szukać!
 
 
Geoplan 

Wysłany: Nie 03 Sty, 2016 14:22   

Anrep napisał/a:
Czy mógłbyś wskazać, w którym miejscu był dwór (np. na mapie googla lub innej).

Pozdrawiam


Dzień dobry.
W Starostwie Powiatowym dla Urowa i kilku innych wsi zachowały się mapy katastralne z lat 30-tych. Niestety, część została podobno celowo spalona po wojnie.
Wg tych map i szkiców pomiarowych można z dużą dokładnością odtworzyć lokalizację i kształt dawnych budynków.
Tysiąclatka została wybudowana na pustym przed wojną placu gminnym. Stara szkoła, jednoklasówka i dom nauczyciela znajdowały się przy drodze powiatowej, na skraju parku (w tym roku wyburzono ostatnie resztki budynku gospodarczego przy dawnej szkole). Pokazany na zdjęciach gasthaus był w miejscu obecnej remizy ze świetlicą wiejską i sklepu. Dwór był w głębi parku.
Kopię jednej z takich map przekazałem niedawno Pani Sołtys Urowa, ma zostać powieszona w świetlicy. Niestety, obecny system udostępniania w internecie i licencjonowania materiałów kupionych z Powiatowego Zasobu Geodezyjnego nie pozwala mi na umieszczenie tej mapy jako załącznika, bez wykupienia stosownej licencji.

Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group