Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Malborskie nastawnie
Autor Wiadomość
superfan 

Wysłany: Sro 31 Mar, 2010 17:11   

Zdjęcia z wnętrza budynku nastawni.

Ostatnio zmieniony przez duśka Pią 02 Kwi, 2010 19:23, w całości zmieniany 3 razy  

bogdan 

Wysłany: Pią 09 Kwi, 2010 22:26   

Jeszcze na przełomie lat 80 i 90 w Malborku było 6 nastawni. Spośród nich do dzisiaj funkcjonuje tylko jedna.
Dawna Mb1 to dzisiaj MbB. Nastawnia dysponująca znajdowała się przy peronie 4 i miała oznaczenie MbA(?)
Kolejna przy torze warszawskim pomiędzy parowozownią a wagonownią Mb2. Mb3 była obok wiaduktu nad szlakiem do Warszawy. Wiadukt po którym przed wojną przebiegał tor wąskotorówki. Te trzy nastawnie zostały rozebrane w latach 90. Co do Mb2 nie jestem pewien, może pózniej. Wszystkie trzy wyróżniały się ciekawą architekturą, posiadały one tzw dachy siodłowe przypominające zwieńczenie wieży zamkowej do 1945.
Mb4 możemy zobaczyć na powyższych fotografiach w jakim jest dziś stanie. Znajduje się pomiędzy torami do Torunia i Myślic i obsługiwała te szlaki.
Ostatnia nastawnia Mb5(?) byla przy przejeżdzie kolejowym (miedzy torami) prowadzącym na Piaski II.
Z tej nastawni opuszczano również zapory na tym to przejeżdzie.

bogdan 

Wysłany: Sob 10 Kwi, 2010 18:05   

Fragment nastawni Mb2 jest widoczny na fotografii pod tematem MALBORSKIE PAROWOZY.

Ichu 

Wysłany: Sob 10 Kwi, 2010 20:36   

bogdan napisał/a:
Jeszcze na przełomie lat 80 i 90 w Malborku było 6 nastawni. Spośród nich do dzisiaj funkcjonuje tylko jedna.

Jedna? Wydawało mi się, że dwie - jedna od strony Gdańska, druga niedaleko lokomotywowni. Chociaż od 2003 roku mogło sie zmienić.

bogdan 

Wysłany: Sob 10 Kwi, 2010 21:04   

Druga, dzisiaj funkcjonująca nastawnia MbA jest nową nastawnią, jej budowę rozpoczęto w 1984(?). Po ukończeniu budowy stała ona pusta przez kilka lat i dopiero w latach 90 zaczęto go wyposażać. Zastąpiła ona 5 nastawni, które zamknięto a 4 z nich zburzono.

Ichu 

Wysłany: Sob 10 Kwi, 2010 21:39   

Aha, w takim razie źle zrozumiałem Twój post. W 2003 roku właśnie miałem okazję zwiedzić tę większą nastawnię, dzięki mojemu ś.p. chrzestnemu, który miał wtedy na niej dyżur. Potem został oddelegowany do Ryjewa. Ciekaw jestem, czy od tamtej pory coś się zmieniło w Malborku.

Bartosz 
Mistrz

Wysłany: Czw 05 Sie, 2010 19:41   

Nastawnia MbB w ramach modernizacji E65 idzie do rozbiórki :-/
Łapać za aparaty i fotografować ;-)

A z tego co doczytał Kłosik, nastawnia MaA będzie miała remont wraz z elewacją

P.S Oprócz rozbiórki MbB idzie jeszcze kilka innych budynków do rozbiórki.
Ostatnio zmieniony przez Bartosz Czw 05 Sie, 2010 19:43, w całości zmieniany 1 raz  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Czw 06 Sty, 2011 16:16   

MbB póki jeszcze jest.

20110104_140226.JPG
Plik ściągnięto 134 raz(y) 144,98 KB

nowmir 

Wysłany: Sob 07 Lut, 2015 20:06   

Budynek nastawni Mb4 (ta od strony Małdyt i Sztumu) już nie istnieje. Niestety nie wiem kiedy dokładnie został wyburzony. W listopadzie jak były objazdy TLK "Pobrzeże" przez Kwidzyn jeszcze stał.
Ogólnie to zmodernizowana stacja w Malborku mnie rozczarowała. Przebudowano tylko główne tory i perony, a reszta nawet nie ruszona.

Odpowiedz do tematu